برای بهتر درس خوندن چیکار میشه کرد ؟

برای بهتر درس خوندن باید حواستون باشه که شرایط درس خوندن را برای خودتون فراهم کنید و روش مطالعه صحیحی داشته باشید . ما توی این مقاله شما را برای بهتر درس خوندن راهنمایی می کنیم .

 

با دوستانتان یک گروه درس خواندن ایجاد کنید.

۱-با دوستانتان یک گروه درس خواندن ایجاد کنید.

طبق مطالعات دانشگاه دوک، بهترین حالت خواندن گروهی، با ۳ یا۴ نفر است. یکی از این افراد باید رهبر یا راهنمای گروه باشد و گروه را در مسیر خودش نگه دارد. برای خودتون اسنک، موزیک ببرید و از قبل روی محتوا توافق کنید. صحبت در مورد موضوعات باعث میشه که شما آن را بخونید، بشنوید، ببینید و راجع بهش صحبت کنید که راه بسیار خوبی برای به ذهن سپردن است.

ایده ی خوبیه که اولین بخش مطالعه گروهیتون رو صرف  صحبت درباره ی محتوا بکنید. اغلب مواقع این کار انجام نمیشه. یه بحثی راجع به منابع یا نکات اصلی امتحان بکنید. وقتی راجع به این موضوعات صحبت می کنید، اون موضوع واستون جالب تر میشه (و قابل به ذهن سپردن). سپس روی مسائل ویژه کار کنید. وقتی زمینه موضوعات رو کار کردین، مسائل راحت تر حل می شوند.

چند جا رو برای خوندن انتخاب کنید.

۲-چند جا رو برای خوندن انتخاب کنید.

تحقیقات اخیر نشون داده که قدرت ذهن در یادگیری اطلاعات در چند محیط بیشتر میشه. دانشمندان مطمئن نیستن که علتش چیه اما احتمالا با نشانه گذاری اطلاعات با محرک ها و اجسام موجود در محیط( کدگذاری روی اطلاعات) ارتباط داره . خانه و کتابخانه برای این هدف جاهای خیلی خوبی هستند.

اگر می تونید به جایی که قراره ازمون برگزار بشه برین، این کارو بکنید. اگر در مورد وابستگی حافظه  به زمینه شنیده باشید، میدونین علت این توصیه چیه. ذهن شما تمایل داره که اطلاعاتی رو به یاد بیاره که در همون محیط یاد گرفته. پس اگه می تونید گروه مطالعه تون رو به کلاس ببرین.

سعی کنید حواستون به محیط اطراف پرت نشه و یه موزیک اروم پخش کنید تا متوجه صداهای حواس پرت کن اطرافتون نشین.

بین زمان های مطالعه تون استراحت کنید.

۳-بین زمان های مطالعه تون استراحت کنید.

چه توی مدرسه درس بخونید،چه توی خونه، باید بین زمان های یادگیری استراحت کنید. یه لیوان آب بخورین، یا یکم قدم بزنید یا یه اسنک بخورید. ولی حواستون باشه که استراحتتون بیشتر از چند دقیقه طول نکشه.۵-۱۰ دقیقه  مناسبه. استراحتتون رو طولانی نکنید چون باعث میشه درس رو کننار بذارین و دیگه نخونید.

یادتون باشه که شما به این خاطر استراحت می کنید که ذهنتون نیاز داره اطلاعات رو ثبت کنه. تمرکز و توجهتون بالا میره و بهتر میتونید مطالب رو به یاد بیارید. با استراحت کنار نمیکشین بلکه دارید بهترین راه رو برای خوندن انجام می دین.

از زمان های استراحتتون برای قدم زدن استفاده کنیدو بیرون برین و کمی هوای تازه تنفس کنید، ذهنتون برای عملکرد بهتر نیاز به اکسیژن داره.

برید و غذاهای مقوی بخورید.

۴-برید و غذاهای مقوی بخورید.

تحقیقات اخیر نشون داده که کاکائو یک غذای بسیار خوب برای ذهنه. شکلات تلخ هم چنین اثری داره ولی حواستون باشه که بیشتر از ۷۰% نشه. پس یه تیکه ازون رو بخورین و ذهنتون رو آزاد کنید.

قهوه یا چای (که کافئین کمی دارند) هم خوبه. با انرژی موندن بخش بزرگی از فرایند کسب اطلاعاته. فقط زیاد دور نرید که بخواین چند ساعت بعد برگردین .

ماهی، اجیل و روغن زیتون (چیزهایی که امگا۳ دارند) غذاهای خوبی برای ذهن هستند یک وعده غذایی خوب قبل از امتحان  داشته باشید و بعد از اون ذهنتون اماده خواهد بود و مشتاقید برای رفتن به امتحان.

برای خودتون تفریح درست کنید.

۵-برای خودتون تفریح درست کنید.

مطالب رو روی کارت بنویسید و اونا رو بچینید. حواستون باشه که تمام اطلاعات رو نباید روی کارت ها بنویسین یا غیر خوانا نباشند. بوسیله ی اون کارت ها می تونید از خودتون یا دیگران سوال بپرسین و در زمانی که منتظر اتوبوس یا پیاده روی به کلاس هستین یا وقتتون در حال تلف شدنه ازون ها استفاده کنید.

همنچین میتویند با ساختن داستان های حالب راجع به یک مطلب، کاری کنید که در ذهنتون باقی بمونه.

نقاشی و تصویر راه بهتری برای بخاطر سپردن جملات خسته کنندس. اگر میتونید جملات رو با اشکال جذاب و خوشایند کنید.

از دستگاه های حافظه استفاده کنید. ذهن شما میتونه فقط بعضی چیزا رو حفظ کنه ( عدد جادویی برای اون هفته ) پس اگر میتونید اطلاعات رو در یک کلمه خلاصه کنیدو از این طریق شما حافظه تون رو به بیشترین میزان خود خواهید رسوند.

مطالب رو به بخش های مختلف تقسیم کنید.

۶-مطالب رو به بخش های مختلف تقسیم کنید.

اسان ترین راه برای انجام این کار، با استفاده از ماژیک های رنگی است. از زرد برای واژگان، صورتی برای تاریخ ها، آبی برای جملات استفاده کنید. وقتی شما دارین می خونین، زمان زیادی میخواد تا همه اطلاعات رو حفظ کنید و ذهنتون با اعداد، تاریخ ها و اطلاعات دشوار اشباع میشه. این کار مثل این میمونه که شما بسکتبال رو تیر های تیراندازی بازی کنید.

پس وقتی دارین میخونین باید مفاهیم اصلی در مقابل جزئیات مشخص باشه. و وقتی که نگاه می کنید بهه صفحه، فقط مطالب مهم رو ببینید. وقتی که کاملا اصل مطلب رو فهمیدین بعدش می تویند به سراغ جزئیات برید.

معلوم شده که مطالب خونده شده با رنگ های مختلف، دیرتر از ذهن میره و در حافظه بلند مدت باقی میمونه. علت این امر، همون دلیلیه که موزیسین ها با مقیاس ها، سازها و ریتمیک کار می کنند و ورزشکاران مهارت های قدرت، سرعت و … رو تمرین می کنند. پس یک روز عصر با اون ماژیک ها به کتابتون حمله کنید.

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

    […] کن برنامه ای برای درس خوندن بریزی که زمان کافی برای مرور هم داشته باشی. همونطور که […]

  2. بهمن ۱, ۱۳۹۶

    […] روش خاص خودمون را داشته باشیم . ما به شما چند راه برای درس خوندن پیشنهاد میدیم […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *