اینترنت اشیا و رباتیک به زبان نوجوانان – بوسیله بردهای Arduino

تکنولوژی و تجارت در زمینه فناوری اطلاعات در حال پیشرفت است. برخی از این پیشرفت ها دنیای آینده ما را بسیار متفاوت تر از حالا می کنند. هرچقدر زمان می گذرد فناوری اطلاعات دنیای ما را یکپارچه تر می کند. قدیم تر ها وقتی ما نوجوان بودیم با ساعت های مچی می شد تلویزیون ها را خاموش و روشن کرد. خیلی تعجب انگیز بود که ساعت و تلویزیون باهم کار می کنند. زمان گذشت و هر روز وسیله ها به هم نزدیک تر شدند. موبایل با سیم به ضبط صوت اتوموبیل وصل شد. بعد ارتباطشان با بلوتوث انجام شد. موبایل به تلویزیون وصل شد و می شد مستقیما فیلم داخل آن را پخش کرد. دوربین های تحت شبکه وارد بازار شد. تلویزیون اندروید آمد. موبایل ها به هم وصل شدند. وسایل صنعتی تحت شبکه فرمان می گرفتند. همه چیز پیش رفت تا دستیارهای صوتی در داخل خانه ها وارد شدند. هوش مصنوعی در وسیله ها و موبایل ها وارد شد تا اینجا که هستیم که یک جعبه به رستوران آدم ها زنگ می زند و برای شام سفارش غذا می دهد.

کنترل اشیا خانه

اینترنت اشیا و هوش مصنوعی دو چشم انداز سرسبز از آینده تکنولوژی IT هستند. سبزی رفاه و سبزی اسکناس. این دو در بسیاری از تحلیل های تجاری تراز اول جهان، به عنوان دو تا از مهمترین پتانسیل های تجاری این فناوری معرفی شده اند.

 درست است که این فناوری ها خیلی پیچیده هستند اما ابزارهای ساخت آنها نیز پیشرفته تر یعنی ساده تر شده اند

درست است که این فناوری ها خیلی پیچیده هستند اما ابزارهای ساخت آنها نیز پیشرفته تر یعنی ساده تر شده اند

شما در آرزوهای نوجوانی خود شاید دوست داشته باشید روزی در ساختن این جهان جدید سهیم باشید اما از حجم پیشرفتگی یا پیچیدگی اینها بگویید “خیلی سخت و ناممکن است که به اینجا برسم”. من می خواهم شما را خوشحال کنم و بگویم نه خیلی هم ناممکن نیست زیرا این فقط پیچیدگی ها نیستند که پیشرفت کرده اند بلکه سادگی ها هم پیشرفت کرده اند.  درست است که این فناوری ها خیلی پیچیده هستند اما ابزارهای ساخت آنها نیز پیشرفته تر یعنی ساده تر شده اند. امروزه سخت افزارها و نرم افزارهایی ساخته شده اند که ساختن آن تکنولوژی های پیشرفته را برای شما بسیار ساده کرده اند. ما اصول این دنیا را با ساده ترین بیان و مثال ها برایتان شرح می دهیم.

 

ربات های انسان نما روزهایی با کامپیوترهای بزرگی که حمل می کردند می زیستند اما اکنون این کامپیوترها به اندازه یک کارت عابر بانک هستند. بسیار پر سرعت تر از قبل شده اند و استفاده از آنها خیلی راحت تر شده است. بله امروز در عصر میکرو کامپیوترهای پیشرفته و در دسترس زندگی می کنیم. می توانید آنها را در چیزهای مختلف به کار ببرید و رفتار آنها را کنترل کنید. مثلا می شود یک برد گزارش دهنده GPS را در گلدان خانه بگذارید. گلدان هر جا رفت، می شود به او زنگ زد و او به شما می گوید من کجا هستم. اگر ارتباط گلدان با شما تحت اینترنت باشد، این گلدان به دنیای اینترنت اشیا رفته است و جایش خوب است. دنیایی با نام IOT یا Internet of Things .

می خواهیم شما را با اصول کار با این کامپیوترهای کوچک، در دسترس و ساده آشنا کنیم

در این دوره می خواهیم شما را با اصول کار با این کامپیوترهای کوچک، در دسترس و ساده آشنا کنیم و به شما یاد بدهیم که چگونه می شود بوسیله آنها از اینترنت فرمان گرفت و رفتار ماشین ها یا وسایل الکترونیکی را کنترل کرد.

همه چیز را کنترل کنید

انواع مختلفی از این کامپیوترها ساخته شده اند. دو نمونه بسیار معروف در این زمینه برد های توت فرنگی Raspberry pi و برد های Arduino هستند. در این آموزش با برد Arduino آشنا می شویم، با آن یک ماشین را کنترل می کنیم و سپس راه های ارتباط آن با اینترنت را یاد می گیریم. سعی می کنیم همه چیز قدم به قدم و بسیار ساده باشد.

Raspberry pi یک کامپیوتر کوچک تقریبا به اندازه یک کارت بانکی است که می شود روی آن Windows 10 IoT نصب کرد و نرم افزارهای مختلف نوشت. می توانید آن را به تلویزیون خانه متصل کنید و با اتصال صفحه کلید و ماوس یک کامپیوتر خانگی داشته باشید. اما در این دوره درمورد آن صحبت نمی کنیم. نشان این برد یک توت فرنگی خوشمزه و آبدار است نمادی هیجان انگیز از هیجان کارهایی که می شود با آن انجام داد.

برد Arduino یک برد کوچک است که کار با آن بسیار ساده تر از برد قبلی استبرد Arduino

و اما برد Arduino یک برد کوچک  است که کار با آن بسیار ساده تر از برد قبلی است. درست است که توان پردازشی کمتری دارد اما به همان نسبت کار با آن ساده تر است. تقریبا بیشتر کارها در زمینه اینترنت اشیا و خودکار سازی ماشین ها و ربات ها را می شود با آن انجام داد. نماد این برد علامت بی نهایت است. برای کار با آن نیازی به دانستن الکترونیک ندارید زیرا اصلا برای افرادی که با الکترونیک آشنایی ندارند تهیه شده است. منبع تغذیه هم نمی خواهد با یک کابل USB آن را به کامپیوتر یا لپ تاپتان یا شارژر موبایلتان وصل کنید روشن می شود و کار می کند. در لینک زیر کاربردهای آن را ببینید. در قسمت های بعد توضیحات کاملی در مورد این برد خواهیم داد

https://create.arduino.cc/projecthub

به آستانه رباتیک وارد می شویم

وقتی فرا می گیریم که چگونه با این برد ماشین ها را خودکار کنیم به آستانه رباتیک وارد می شویم. در حالی که می توانید بوسیله این آموزش در آینده در حرفه “ماشین سازی” یا “اتوماسیون صنعتی” وارد شوید.

وقتی فرا می گیریم که چگونه این وسایل را به اینترنت متصل کنیم وارد فضای تکنولوژی “اینترنت اشیا” می شویم. می توانید در آینده در زمینه “خانه هوشمند” یا کنترل وسایل از این طریق آشنا شوید.

به تکنولوژِی  پر هیجان این روزها خوش آمدید!

 نویسنده: مهندس محمدرضا بهنود

تدریس خصوصی و گروهی اتوماسیون صنعتی، اینترنت اشیا و رباتیک – ۰۹۱۳۰۳۴۳۴۰۷ – UNYCO.ir

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *