نحوه انتخاب رشته نهم به دهم(محاسبه سوابق تحصیلی)

انتخاب رشته سال دهم یکی از انتخاب های مهم تو زندگی به شمار میره چرا که انتخاب شغل و مسیر زندگی میتونه تحت تاثیر همین انتخاب باشه. اولین قدم در انتخاب رشته موفق اینه که رشته ی انتخابی شما متناسب با علاقه و توانایی هاتون باشه. یعنی اینکه باید ببینین از خوندن چه درس هایی لذت بیشتری میبرین و توانایی یاد گرفتن چه درس هایی رو بیشتر دارین و در آینده دوس دارین چه کاره بشین! در ادامه مقاله بررسی میکنیم که چطور به بهترین نحو انتخاب رشته سال دهم رو انجام بدیم. برای انجام این امر لازمه که درباره انواع شاخه ها و رشته های تحصیلی و رشته های دانشگاهی مربوط به هر رشته به شناخت کامل و کافی برسین. پس با معرفی و بررسی کامل انواع شاخه ها و رشته های تحصیلی با ما همراه باشین.

تاریخ ثبت نام پایه دهم اعلام شد:

انتخاب رشته سال نهم جدید !

شروع ثبت نام پایه دهم سال تحصیلی ۹۶

براساس قوانین نظام جدید آموزشی، لازم است که هدایت تحصیلی در پایه نهم در سه شاخه علوم نظری،علوم پایه و فنی و حرفه ای انجام بگیرد. تاثیر نمرات تخصصی برای تعیین انتخاب رشته ۳۵ نمره از ۱۰۰ نمره است. این کار بصورت اتوماتیک توسط سامانه انتخاب رشته انجام میشه. برای اینکه بفهمیم بر اساس نمراتی که آورده ایم در هر رشته چه امتیازی را کسب  کردیم و آیا شرایط لازم برای ورود به اون رشته را داریم یا نه ، در ادامه با ما همراه باشید:

انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته نهم به دهم

 

انواع شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

به طور کلی سه شاخه تحصیلی نظری، فنی و حرفه ای و شاخه کاردانش وجود داره که دانش آموزان سال دهم باید از بین این شاخه ها رشته های تحصیلی مورد علاقه خودشون رو انتخاب کنن. در حقیقت هر شاخه ای رشته های تحصیلی مربوط به خودش رو داره. بریم سراغ معرفی هر شاخه و رشته های مربوط به اون.

شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

شاخه های تحصیلی دوره دوم متوسطه

شاخه نظری دوره متوسطه دوم

پرطرفدارترین شاخه تحصیلی همین شاخه نظری هست. این شاخه تحصیلی شامل رشته های علوم تجربی، ریاضی و فیزیک، علوم و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی هست که در ادامه بیشتر اونها رو بررسی میکنیم.

 • شاخه نظری دوره متوسطه دوم

  شاخه نظری دوره متوسطه دوم

 

الف- رشته علوم تجربی:

یکی از رشته های پرطرفدار شاخه نظری مخصوصا در سال های اخیر رشته علوم تجربی هست. دانش آموزانی که در دوره راهنمایی علوم تجربی رو دوست داشتن و در دبیرستان هم به زیست و شیمی  و فیزیک علاقمندن و همچنین دوست دارن در آینده رشته های مرتبط با پزشکی و پیراپزشکی و همچنین رشته های علوم آزمایشگاهی و علوم تغذیه و زیست و شیمی و مهندسی های منابع طبیعی و کشاورزی رو در دانشگاه انتخاب کنن باید در دبیرستان رشته علوم تجربی رو انتخاب کنن. البته این رو هم باید مد نظر داشته باشین که چون میزان علاقه دانش آموزها به رشته هایی مثل پزشکی زیاده در آزمون ورود به دانشگاه ها در این رشته رقابت بسیار بالاست. حد نصاب نمره درس علوم و ریاضی و نحوه محاسبه اون برای ورود به رشته علوم تجربی در طرح زیر اومده

شرایط لازم برای ورود به رشته علوم تجربی

شرایط لازم برای ورود به رشته علوم تجربی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته تجربی بشوند که مجموع درس علوم تجربی در  خردادماه  برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱  و ضریب سه برای سال نهم تقسیم بر ۵، حداقل ۱۴ باشد. این میانگین برای  درس ریاضی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۳ باشد.

ب- رشته ریاضی و فیزیک:

یکی دیگه از رشته های پرطرفدار در شاخه نظری رشته ریاضی و فیزیک هست. دانش آموزان ریاضی و فیزیک باید علاقه زیادی به درس های فیزیک و ریاضی و شیمی داشته باشن. همچنین باید توانایی تجزیه و تحلیل و تجسم اجسام و اشکال هندسی رو در ذهن داشته باشن. رشته هایی که دانش آموزان در انتخاب رشته دانشگاهی میتونن با این رشته انتخاب کنن بسیار وسیع هست و اغلب رشته های مهندسی در دانشگاه در رشته ریاضی و فیزیک قرار داره. دانش آموزانی که دوست دارن در آینده انواع رشته های مهندسی، آمار، حسابداری و فیزیک رو در دانشگاه تحصیل کنن باید به رشته ریاضی و فیزیک برن. برای ورود به رشته ریاضی و فیزیک لازمه تا حد نصاب نمره درس علوم و ریاضی رو به دست بیارین که این حد نصاب و نحوه محاسبه اون در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته ریاضی

شرایط ورود به رشته ریاضی

دانش آموز هایی می توانند وارد رشته تجربی بشوند که مجموع درس علوم تجربی در  خردادماه  برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱  و ضریب سه برای سال نهم تقسیم بر ۵، حداقل ۱۳ باشد. این میانگین برای  درس ریاضی هم در سه ساله اول متوسطه باید حداقل ۱۴ باشد.

 

ج- رشته ادبیات و علوم انسانی:

یکی دیگه از رشته های شاخه نظری رشته ادبیات و علوم انسانی هست. موضوع اصلی رشته علوم انسانی مطالعه مسائل مربوط به انسان هست. دروس اصلی این رشته شامل ادبیات، تاریخ و جغرافیا، اقتصاد، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روان شناسی است. دانش آموزانی که در کنار علاقه به علوم انسانی قدرت حافظه و تمرکز خوبی دارن و همچنین روابط عمومی قوی و قدرت سخنوری خوبی دارن معمولا در این رشته موفق ترن. البته کسانی در کنکور موفقن که بتونن این حفظیات رو در کنار مفاهیم به هم مرتبط کنن. از رشته های دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی میشه به رشته حقوق، ادبیات و رشته های مرتبط با اون، علوم تربیتی و روانشناسی اشاره کرد. اگه دوس دارین که در آینده وکیل، مدیر، اقتصاددان، روان شناس، مشاوره و یا سیاست دان بشین حتما این رشته رو انتخاب کنین. حد نصاب نمرات دروس اختصاصی این رشته در طرح زیر اومده.

 

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

شرایط ورود به رشته ادبیات و علوم انسانی

دانش آموزی می تونه توی رشته ادبیات و علوم انسانی تحصیل کنه که ،مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد در هر یک از درس های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی (سال هشتم و هفتم با ضریب یک و سال نهم با ضریب ۳) تقسیم بر ۳ به ترتیب حداقل ۱۴ و ۱۲ و ۱۳ باشه.

 

د: رشته علوم و معارف اسلامی:

دانش آموزانی که در مقطع دبیرستان رشته علوم و معارف اسلامی را انتخاب کردن برای رشته های دانشگاهی میتونن همه رشته های مربوط به علوم انسانی رو انتخاب کنن. از جمله رشته های علوم و معارف اسلامی میشه الهیات و معارف اسلامی، مدیریت، حقوق و علوم قضایی، علوم اقتصادی، علوم تربیتی و رشته های مربوط به علوم اجتماعی مثل جامعه شناسی، علوم سیاسی، روابط بین الملل، مددکار اجتماعی، تاریخ، جغرافیا، زبان و ادبیات فارسی و گرایش های مختلف اون و گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی با گرایش های اون رو نام برد. کسب حد نصاب نمرات دروس معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی و زبان عربی برای ورود به این رشته الزامیه که در طرح زیر اومده

شرایط ورود به رشته علوم و معارف اسلامی

شرایط ورود به رشته علوم و معارف اسلامی

 

۲-شاخه فنی و حرفه ای:

شاخه فنی و حرفه ای دارای رشته هایی هست که بیشتر عملی هستند و با کارگاه و آزمایشگاه سروکار دارن و درس های نظری مثل ریاضی و حساب و اینا کمتر دارن. این شاخه تحصیلی برای دانش آموزانی که بسیار علاقمند به کارهای عملی هستند مناسب هست. رشته های فنی و حرفه ای در دانشگاه شامل رشته های زمینه هنر، کشاورزی، زمینه خدمات و زمینه صنعت هستن.

 • شاخه فنی و حرفه ای هنرستان

  شاخه فنی و حرفه ای هنرستان

الف- رشته های زمینه هنر:

دانش آموزانی که علاقمند به رشته های گرافیک، طراحی دوخت، طراحی پوشاک، فرش دستباف، انیمیشن، هنرهای تجسمی و هنرهای چوبی و قلمزنی در دانشگاه هستن باید این رشته رو انتخاب کنن. رشته های زمینه هنر حد نصاب نمره خاصی رو در پایه های هفتم، هشتم و نهم برای هر یک از دروس تخصصی زمینه خودش لازم داره که در طرح زیر آوردیم.

شرایط ورود به رشته های هنر ، هنرستان فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های هنر ، هنرستان فنی حرفه ای

 

ب- رشته های زمینه کشاورزی

دانش آموزانی که دوس دارن در آینده در دانشگاه رشته های مهندسی ماشین های کشاورزی، مهندسی تولیدات گیاهی، تکنولوژی گیاه پزشکی، تکنولوژی پرورش طیور، مهندسی تولیدات دامی و علمی و کاربردی مدیریت تلفیقی آفات، تکثیر و پرورش آبزیان تحصیل کنن باید این رشته رو انتخاب کنن. حد نصاب نمرات لازم دروس تخصصی برای ورود به این رشته در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی

ج-رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

شرایط ورود به رشته های زمینه خدمات فنی حرفه ای

دانش آموزانی که به رشته های  نقشه کشی معماری، کودک یاری، مدیریت خانواده، تربیت بدنی، کامپیوتر، حسابداری و بازرگانی علاقمند هستن باید رشته زمینه خدمات رو انتخاب کنن. برای ورود به این رشته لازمه که حد نصاب نمرات دروسی که در طرح زیر اومده رو کسب کنین.

د- رشته های زمینه صنعت

دانش آموزانی که به رشته های مکانیک خودرو، تأسیسات، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، ساخت و تولید، صنایع چوب و کاغذ، الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، متالورژی، ساختمان، نقشه برداری و سرامیک تمایل دارن باید به رشته های زمینه صنعت وارد بشن. برای ورود به این رشته کسب حد نصاب نمرات دروسی که در طرح زیر اومده الزامیه.

رشته های زمینه صنعت هنرستان فنی حرفه ای

رشته های زمینه صنعت هنرستان فنی حرفه ای

 

 

۳-شاخه کاردانش

در شاخه کاردانش رشته ها در زمینه های هنر، کشاورزی، خدمات و زمینه صنعت ارائه میشن و درس های نظری کمترن و بیشتر ساعت های درسی در کارگاه ها میگذره. در این شاخه به دانش آموزان مهارت های لازم آموزش داده میشود تا اونها رو برای گرفتن شغل مناسب آماده کنه.

شاخه کاردانش

شاخه کاردانش

الف- رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

شامل هنرهای نمایشی، تجسمی، فرهنگی ادبی، کارهای هنری در خانه می باشد. میانگین حد نصاب نمره لازم در پایه های هفتم، هشتم و نهم برای این رشته ها  در این شاخه نیز در طرح زیر اومده.

شرایط ورود به رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه هنر شاخه کاردانش

 

ب- رشته های زمینه کشاورزی

شامل ماشینهای کشاورزی، امور دام و طیور، امور زراعی و باغی، جنگل و مرتع، شیلات و حشرات می باشد. برای ورود به این رشته حد نصاب نمرات دروس زیر رو باید کسب کنین.

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه کشاورزی کاردانش

 

ج- رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

شامل خدمات غذایی مثل کنترل و تولید مواد و خدمات اجتماعی مثل هتل داری و سیاحتی می باشد. شرایط ورود به این رشته ها در عکس زیر اومده.

رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

رشته های زمینه خدمات شاخه کاردنش

 

د- رشته های زمینه صنعت کاردانش

رشته های کاردانش ، رشته هایی هستن که شما می تونید با یاد گرفتن اونها راحت مشغول به کار بشید، در زمینه صنعت این رشته ها شامل رشته های برق، عمران، مکانیک، صنایع دستی، سرامیک و شیمی میشن.

شرایط ورود به رشته های زمینه صنعت کاردانش

شرایط ورود به رشته های زمینه صنعت کاردانش

عوامل متعددی در انتخاب رشته مهم هستند. امروزه علاوه بر کسب حد نصاب نمرات درسی و نظر و علاقه دانش آموزان و والدین، آزمون های مشاوره ای هم اهمیت زیادی دارن. این آزمون ها به دانش آموزان کمک میکنه تا رشته ای رو انتخاب کنن که بتونن در اون رشته موفق تر ظاهر بشن و در نهایت شغلی رو انتخاب کنن که از اون رضایت داشته باشن و از کارشون لذت ببرن.

تست رغبت و استعداد نهم به دهم

مقاله های مرتبط :

آیا من بدرد رشته پزشکی میخورم

آیا رشته پرستاری مناسب شما است

به اصرار پدر و مادرم به تجربی رفتم ولی دوست ندارم…

بچه ها اگه توی انتخاب رشته فنی حرفه ای دچار شک هستید حتماً مقاله زیر را بخونید:

معرفی رشته های فنی حرفه ای

 

مطالب مرتبط

۲۸۸ دیدگاه‌

 1. محمود گفت:

  سلام من علاقه مند به رشته ساختمان هستم و ریاضیم هم ضعیفه پارسال۱۱ شدم.میخاستم بدونم برای ای رشته چه نمراتی باید داشته باشیم.خیلی ممنون

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   نمرات میانگین سه ساله شما در درس ریاضی و علوم ۱۰ و دروس کار و فناوری و فرهگ و هنر هم باید ۱۲ باشه . نگران نباش می تونی وارد رشته ساختمان بشی

 2. AlireZaw گفت:

  سلام خدمت شما. ما متاسفانه در مدرسه مشاور نداریم و یه همین دلیل دربه در شدم به دنبال یک همچین سایتی بگردم که پیدا کردم.میخاستم بدونم که کسی که مثلا در رشته فنی وارد رشته برق میشه و کسی که با رشته ریاضی فیزیک وارد رشته برق میشه.ایا فقط کسی که با رشته ریاضی رفته مهندس میشه یا فنی هم میشه؟ لطفا زگد جواب بدین واسم خیلی مهم هست.دمتون گرم

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   دانش آموزی که فنی خونده هم می تونه مهندس بشه. فقط باید بدونین که تحصیل از طریق فنی به صورت ناپیوسته است ولی از طریق ریاضی میتونه پیوسته باشه یعنی بچه های هنرستان اول باید توی کنکور کاردانی شرکت کنن بعد از اینکه کاردانی را گرفتن میتونن تو کنکور کاردانی به کارشناسی شرکت کنن و کارشناسی بگیرن. از لحاظ کار عملی دانش آموزان هنرستان قویتر هستن چرا که بعد از ورود به هنرستان رشته تخصصی خودشون را انتخاب میکنن و دروس تخصصی اون رشته را میخونن اما کسیکه وارد رشته ریاضی شده بعد از پایان سال چهارم در کنکور رشته خودش را انتخاب می کنه پس هنرستانی ها از لحاظ عملی نسبت به ریاضی ها در اون رشته موفق ترن چون قبلا در هنرستان اون رشته را خوندن.

 3. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم میخواستم بدونم میتونم رشته فنی حرفه ای و مکانیک خودرو رو انتخاب کنم ریاضیم اصلا خوب نیست به زور به ۱۰میرسه ممنون میشم پاسخ بدید:ممنونم

  • nojavanshad گفت:

   سلام آقا محمد
   اگه به رشته مکانیک خودرو علاقه داری ، این رشته را انتخاب کن، خب اینکه ریاضیاتت قدری ضعیفه نگرانی نداره بلکه باید برنامه مکمل داشته باشی که هر روز فقط یک ساعت بطور ویژه ریاضی را بخونی ، علاوه بر این در آینده در سایت ما اپلیکشن هایی برای این منظور ساخته بشه

 4. Mohammad.k28 گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید به شما و همکارانتان ، اول باید بگم بسیار سایت خوب و عالی دارید و ممنون که جواب همه رو میدید… ، خواستم بگم من امسال کلاس نهم هستم و اولویت خودم رو زدم رشته فنی حرفه ایی «صنعت»و با شرایط ورود به این رشته از نظر درسی آگاه هستم…. و اینکه در تست های رغبت و توانایی به نظر خودم علاقه خودم رو به کامپیوتر نشون دادم… الان متأسفانه از ی جهت میترسم رشته مورد علاقه ام« کامپیوتر» رو نیارم و اونم نیاز منطقه ایی هست که اخیرا مرا خیلی دچار استرس و اضطراب کرده است و ممنون میشوم در این مسئله مرا راهنمایی بفرمائید با تشکر

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   نگران نباش، اولا رقابت در رشته کامپیوتر اونقدر شدید نیست که بخواهن کسی را مجبور کنن که به این رشته نره. دوما حتی اگه ظرفیت توی منطقه پر شده بود ، خب به مدارس مناطق دیگه مراجعه کن. هنرستان های غیر انتفاعی هم هستن و در کل دستت باز خواهد بود باز هم بهت یاداوری می کنم که رقابت توی این رشته اونقدر شدید نیست که بخواهی نگران بشی

   • Mohammad.k28 گفت:

    با تشکر از پاسخگویی شما ، فقط یک سوال دیگر داشتم درس های تخصصی این رشته«کامپیوتر» که باید طی کنیم چه خواهد بود و همچینن به نظر شما در حال حاضر وضعیت بازار رشته کامپیوتر چگونه است؟ و در سالهای بعد چگونه خواهد بود؟

    • nojavanshad گفت:

     همین طور که در مقایسه با سال های گذشته ، اکنون کار و کسب اینترنتی و مجازی خیلی گسترده تر شده و در زندگی روزمره جز اصلی ترین چیزهاست، در آینده هم مطابق با پیش بینی های انجام شده ، این بازار بسیار گسترده تر خواهد شد. و با آومدن تکنولوژی های جدید، نیاز به برنامه نویسان بسیار بشتر خواهد شد. این موضوع نه در ایران بلکه در جهان مطرح است و در صورتیکه فایل های ودیویی بزرگان این حوزه مثل زاکربرگ و بیل گیتس را سرچ کنید ، خواهید دید که اونها هم به شما توصیه می کنن که روی برنامه نویسی کامپیوتر سرمایه گذاری کنید.

 5. فرهادی گفت:

  سلام خسته نباشید.من معدل پایانی کلاس هفتمم شد ۱۹/۶۴ نمرات برگم علوم ۱۸ و ریاضی۱۹کلاس هشتم معدلم شد۱۹/۵۷ و نمرات برگم علوم۲۰ و ریاضی به خاطر دلایلی شدم ۱۵ الانم ترم اول معدلم شد ۱۹/۷۱ و نمرات برگم علوم ۱۹ و ریاضی ۱۹٫۲۵ به نظر شما اگه من ترم اخر نمرات برگم در هر دو درس۱۹ یا ۲۰ بشه یا حداقل ۱۸ میتونم به رشته تجربی برم یانه؟؟راستش مشاورای مدرسه ما همه از نا امیدی حرف میزنن و دیگه امید و تلاشی برای من نذاشتن لطفا شما کمکم کنید

 6. مبین گفت:

  با سلام
  من امسال پایه نهم معدل ۱۷/۶۸اومد و نمره علوم ۱۷ شد و نمره ریاضی ۱۵من خیلی به رشته نقشه کشی معماری علاقه دارم و میخواستم بدونم از ریاضی برم بهتره یا فنی بین این دو موندم
  ایا من با این شرایط میتونم به ریاضی برم.
  ممنون از سایت خوبتون

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   از شاخه فنی حرفه ای بری خیلی بهتره ، چون هم تخصص عملی پیدا می کنی و هم لازم نیست درسهایی که علاقه نداری را بخونی

 7. M.Jahangiri گفت:

  در مدرسه ما اطلاعی از اینکه برای انتخاب رشته باید نمره برگه رو در نظر بگیرن ندادن میشه کمی توضیح بدین نمره برگه چیه یعنی دیگه جمع نمرات حساب نمیشه؟

 8. سجاد گفت:

  سلام میشه به من لطفا بگید که برای برنامه نویسی کامپیوتر باید صنعت برم یا خدمات فنی حرفه ای
  خواهشا فقط به همین سوالم پاسخ بدید ممنون میشم.
  بالا گفتید این رشته از سال ۹۵ به شبکه و نرم افزار رایانه تغییر نام داده است که این رشته در صنعت فنی حرفه ای وجود داره.
  پس لطفا فقط بگید کدومو باید برم؟بازم ممنونم

 9. سجاد گفت:

  سلام
  توی اون مقاله که اون بالا داده بودید نوشته شده بود برای برنامه نویسی کامپیوتر به شبکه و نرمافزار رایانه که در صنعت وجود داره باید مراجعه کرد.
  من می خواستم بدونم که الان من باید خدمات برم یا صنعت؟
  میشه فقط کوتاه جواب بدید
  ممنون و سپاسگذار

 10. حسین گفت:

  سلام من دوست دارم برم رشته کامپیوتر ولی پدر و مادرم می‌گویند که برم رشته ریاضی منظورشان رشته برق یا الکترونیک یا مکانیک ویا اینکه برم رشته تجربی ریاضی ام ۱۷و زیست ۱۹.۷۵شیمی۱۸فیزیک۱۸در تیزهوشان افرادی را که دیدم دانشگاه تعهد قبول شدند به گفته خودشان روزی ۷تا۸ساعت درس می‌خواندند من بیشتر از ۴تا۵ساعت نمی توانم درس بخونم تازه با خستگی و بی حالی ولی برای کامپیوتر روزی ۱۰ساعت هم کتاب مقالات و فیلم آموزشی دیدم با علاقه و من برای تفریح کامپیوتر را یاد می گیرم چه رشته باید برم من کلاس هشتم لطفا جواب بدین ممنون

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   شما بهتر است به رشته کامپیوتر فنی حرفه ای بروید چون استعداد و علاقه لازم را دارید و می توانید به راحتی در این رشته پیشرفت کنید. واقعیت این است که پدر و مادر شما احتمالا اطلاعات درست و دقیقی در این زمینه ندارند و نمی توانند شما را به درستی راهنمایی کنن

 11. حسین گفت:

  این رو هم اضافه کنم که بیشتر کسانی که بیکارند در اطراف ما رشته کامپیوتر دارند ولی من می خواهم برنامه‌نویسی کار کنم

 12. vaseghi mohsen گفت:

  سلام دوست عزیز
  برادرم رشته تجربی میخونه
  علاقه خاصی به رشته هنر داره
  میخواد تغییر رشته بده به رشته هنر
  احتیاج مبرم به مشاوره داره
  شماره تماستون برای مشاوره میخواستم.
  مچکرم

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   دوست شما باید تغییر رشته بدهد و در رشته های هنر شاخه فنی حرفه ای یا کاردانش ادامه تحصیل بدهد متاسفانه فعلا ما بخش مشاوره تلفنی نداریم

 13. mehrdad گفت:

  سلام
  من معدل ام تو هفتم شد ۱۹.۸۳ریاضی و علوم ۲۰ شدم تو هشتم ام معدلم شد ۱۹.۸۳ ریاضی ۱۹ علوم ۲۰
  تو نهم ترم یک معدل ۱۹.۳۶ شدم ریاضی ۱۷ علوم ۲۰ میخواستم بدونم برای ازمون پرستاری و بهیاری این ازمونش سخته چجوریه؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   برای رفتن به رشته پرستاری باید به رشته تجربی بری و بعد از دیپلم باید کنکور بدی . ولی نمراتت خوبه و لازم نیست نگران باشی چون با نمرات خوبت می تونی قبول بشی

 14. فرهادی گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت عالیتون.ببخشید من یه بار شرایط و نمرات تحصیلیم رو به شما گفتم و شما گفتید نگران نباش.راستش مشاورای مدرسه ما همه رو نا امید میکنن و از نظر اونا هیچکس به جز کسایی که نمره برگشون توی این سه سال کمتر از ۱۹ شده نمیتونن برن به رشته تجربی من هم خوب یه بار نمره ۱۵ برای ریاضی گرفتم توی سال هشتم اونم به ناحق و الان معلم از اون مدرسه رفته و من نمیتونم کاری کنم این درحالیه که نمره برگم توی هفتم علوم ۱۸ و ریاضی۱۹ بوده و توی هشتم نمره برگم علوم۲۰ و ریاضی ۱۵ و نهم ترم اول علوم۱۹ و ریاضی ۱۹٫۲۵ بوده.راستش من وقتی اینارو به اون مشاور گفتم کاملا نا امیدم کرد و گفت تجربی نه ولی ریاضی شاید بتونی بری. راستش من میخواستم الان از شما بپرسم که من میتونم برم تجربی یانه و اینکه شما مطمئن هستین چون من واقعا دارم امیدم رو از دست میدم

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   واقعیت اینه که شما شرایط لازم برای ورود به رشته تجربی را داری منتها نکته ای که باید در نظر بگیری اینه که توی بعضی از مناطق رقابت بالاست و این باعث میشه که بچه هایی که نمرات بالاتری دارن پذیرش بشن خب در این صورت راه حل های زیر را هم می تونی دنبال کنی:
   اولا سعی کن که فعلا روی امتحانات خرداماه متمرکز بشی و از الان برنامه ریزی برای درس خوندن را شروع کن. بعد از اینکه نتایج امتحانات اومد و در صورتیکه با رفتنت به رشته تجربی مخالفت کردن می تونی این مراحل را دنبال کنی
   ۱- به تمام مدارس منطقه خودتون مراجعه کن و با مشاور یا مدیر مدارس صحبت کنی
   ۱- به مدارس مناطق دیگه مراجعه کنی و با مشاور یا مدیر مدارس صحبت کنی
   ۲- مدارس غیر انتفاعی توی منطقه خودتون مراجعه کنی که معمولا شرایط راحت تری دارن و پذیرش می کنن.
   نکته دیگه ای هم که از نگرانیت کم می کنه اینه که شما حتی با دیپلم ریاضی هم می تونی توی کنکور تجربی شرکت کنی. حتی این نکته می تونه باعث موفقیت بیشتر شما بشه چرا؟
   چون تمام دروس رشته ریاضی و تجربی توی کنکور مشترک هستن و تنها درسی که مخصوص رشته تجربی است درس زیست شناسی است ، یعنی شما کافیه یه برنامه ریزی خب داشته باشی و ۳ درس زیست شناسی سال دهم ، یازدهم و دوازدهم را بخونی(یا از معلم خصوصی و دی وی دی های آموزشی توی این زمینه استفاده کنی)، در عین حال کسی که رشته ریاضی میره بهتر و راحت تر می تونه دروس ریاضی و فیزیک کنکور تجربی را بزنه و این حتی می تونه به برتری او توی کنکور منجر بشه
   به هر حال می بینی که راه های زیادی جلوی پای شما هست و اگه به اندازه کافی اراده داشته باشی به هر رشته ای که بخواهی می تونی برسی فقط کافیه که بر ترس و نا امیدی ت غلبه کنی.

 15. kiana گفت:

  سلام خسته نباشید.من علاقه شدیدی به ریاضی دارم.و همیشه نمره های برگه ریاضیم ۲۰ بوده. معدل نوبت اول نهم هم ۲۰ شدم.میخواستم از ریاضی فیزیک معماری بخونم.اما مشاور مدرسه میگه که بهتره که از هنرستان بری.واقعا نمیدونم چی کار کنم.قید استعدادی که توریاضی دارم بزنم یا قید معماری ؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   اینکه نمرات ریاضی شما خوب است در هر رشته ای که بروید برای شما یک امتیاز مثبته. پیشنهاد من به شما این هست که اگر واقعا رشته معماری را دوست دارین و می خواهین در آینده با این رشته کسب درآمدی داشته باشین ابتدا رشته های معماری فنی حرفه ای را بررسی کنین گرایش های مختلفی که هست را ببینین دروسی که در هر کدام آموزش داده میشه و مهارت هایی که یاد داده میشه را بررسی کنین. اگر انتخاب شما معماری هست خوب از طریق هنرستان در سال دهم وارد این رشته می شوید و به طور تخصصی هر مهارتی که مورد نیاز این رشته هست را یاد میگیرین و اگر پایه قوی داشته باشین به راحتی می توانید در این رشته ادامه تحصیل بدین همچنین از طریق هنرستان زودتر می تونین وارد بازار کار بشین. (ما هم در سایت دو رشته معماری داخلی و نقشه کشی معماری را معرفی کردیم که می توانید استفاده کنید)

 16. مسعود گفت:

  با سلام کلاس نهم هستم معدل ۳ سال گذشته بالای ۱۸ بود و نمره ریاضیم در این سه سال ۲۰ بوده به تکاوری نیروی زمینی دردانشگاه افسرری خیلی علاقه دارم چه رشته ای را انتخاب کنم با توجه به نمراتم بهتر باشه ممنون میشم

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام دوست عزیز
   دانشگاه افسری از بین دانش آموزان ریاضی، تجربی، انسانی و معارف اسلامی از طریق ازمون اختصاصی و مصاحبه حضوری دانشجو میگیره همچنین از جمله شرایطش این هست که معدل کل دیپلم علوم تجربی و ریاضی فیزیک بالای ۱۴ و علوم انسانی و معارف باید بالای ۱۶ باشه برای دانش آموزان در حال تحصیل معدل سال سوم ملاک است.

 17. پویا گفت:

  سلام من معدلم ۱۷.۴۳ شد ریاضیم۱۰و علوم ۱۶ پایه هفتمم من میخوام تجربی بخونم میتونم بخونم

 18. ناشناس گفت:

  سلام دانش اموز کلاس هشتم هستم معدل هفتم ۱۹٫۰۷ (علوم ۱۸٫۵ وریاضی ۱۹) ونوبت اول هشتم ۱۹٫۴۳ (علوم ۱۹ وریاضی ۱۹ ) اگه در ادامه همین طوری باشد احتمال قبولی در رشته تجربی هست؟ ممنون

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام نمرات شما که خوب هست ولی علاوه بر کسب حد نصاب نمرات درسی و نظر و علاقه شما و والدینتان آزمون های مشاوره ای هم اهمیت دارن همچنین فراموش نکنین که عوامل دیگری هم موثر هستن مثلا تعداد مدارس در شهر شما و ظرفیت رشته تجربی در آنها و تعداد دانش آموزان خواستار این رشته. موفق باشین.

 19. محمد گفت:

  ببخشید آیا کامپیوتر در شاخه صنعته یا خدمات
  من می خوام برم کامپیوتر و به سخت افزار علاقه دارم باید به کدام شاخه برم
  راستی توی انتخاب رشته اول زدم خدمات دوم زدم صنعت کدوم رو برم

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام
   رشته شبکه و نرم افزار رایانه ای فنی و حرفه ای در زمینه صنعت قرار داره مهمترین و تعیین کننده ترین درس برای تعیین این رشته درس کار و فناوری با ضریب ۴ هست. شما می توانید مقاله مربوط به رشته شبکه و نرم افزار رایانه ای را که در سایت موجوده مطالعه کنید. رشته شبکه و نرم افزار رایانه ای. در کار دانش نیز در زمینه صنعت و گروه برق و رایانه رشته های برنامه نویسی بازی های رایانه ای عیب یابی و مونتاژ سیستم های رایانه ای، برنامه نویسی پایگاه داده، تولید محتوای الکترونیکی و طراحی و توسعه صفحات وب وجود داره.

 20. سلام اگه ریاضیم ۱۵باشه علومم۲۰میتونم برم تجربی؟

  • nojavanshad گفت:

   با سلام
   شما شرایط ورود به این رشته را دارید ولی نکته دیگه اینه که سطح درخواست این رشته بالاست یعنی بچه ها دوست دارن که به این رشته برن. پس با توجه به ظرفیت ، اینکه بتونید وارد این رشته بشید مقداری هم به شانس شما بستگی داره

 21. Mahi گفت:

  سلام ببخشید من میخواستم وارد هنرستان موسیقی بشم خیلی علاقه دارم معدل هر سه پایم بالای ۱۹ بوده ولی اطلاعات کافی از جا و مکان و مدرسه یا درس هاشون ندارم ممکنه کمکم کنین

 22. عماد گفت:

  سلام ببخشید میخواستم بپرسم من توی هفتم تو درس ریاضی تجدید شدم و تو شهریور قبول شدم برای انتخاب رشته خرداد رو حساب میکنن یا شهریور که قبول شدم؟

 23. آیا رد شدن در دوران پیش تاثیری در کنکور دارد؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام بله برای پذیرش کنکور شما باید پیش دانشگاهی را بگذرونین. اگر هم در درسی تجدید شدید تا شهریور فرصت دارین پاس بشین.

 24. سجاد گفت:

  باسلام من میخواستم برم رشته تاسیسات خواستم ببینم معدل چند لازمه

 25. آیشین گفت:

  سلام خسته نباشین نمره چند تو امتحانات خرداد ماه ۹۷ پایه نهم مردود میشن؟
  کلا شرایط مردودی نهم چیه؟

  • F_ nekuei گفت:

   سلام نمره قبولی خردادماه ۱۰ است و اگر دانش آموزی نتونه نمره قبولی در برخی دروس کسب کنه به پایه بالاتر میره اما باید واحدهای افتاده را در تابستان یا سال تحصیلی آینده بگذرونه.

 26. aryan گفت:

  با سلام.
  من می‌خوام برم رشته طراحی صنعتی اما متاسفانه تو ایلام این رشته نیست.
  ریاضی نوبت دوم(پایانی):۶/۵
  ریاضی نوبت دوم:۲۰
  کار و فناوری هم شدم ۱۸
  خواستم بگم،میشه رشته ایی متشابه به رشته طراحی صنعتی بیارم تو ایلام؟؟

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام اگر منظور شما رشته نقشه کشی صنعتی به کمک رایانه شاخه کاردانش هست باید نمره هفتم ، هشتم و سه برابر نمره نهم تقسیم بر سه برای درس ریاضی حداقل ۱۰، کار و فناوری ۱۲ و درس فرهنگ و هنر ۱۰ باید باشه. البته نتایج استعداد تحصیلی هم ملاکه. یک مورد دیگه اینکه شما میتونین دیپلم هنر بگیرین و رشته طراحی صنعتی را در دانشگاه انتخاب کنین. در دانشگاه هایی مثل دانشگاه تهران، علم و صنعت، الزهرا، دانشگاه هنر اصفهان و ..این رشته وجود داره.

 27. aryan گفت:

  میشه آی دی تلگرامتونو بدید تا عکس کارناممو براتون بفرستم.
  می‌خوام بدونم چه رشته هاییو میارم.
  با سپاس فراوان.

 28. danialRos گفت:

  با سلام من علاقه مند به رشته ریاضی هستم ولی نمرات ریاضی پارسال ۱۲ و علوم ۱۳ خواستم ببینم امسال میتونم برم ریاضی ؟ نوبت اول هم ۱۳ شدم دو سال پیش هم ریاضی ۱۷ علوم ۱۵

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام برای رفتن به رشته ریاضی لازمه که مجموع درس ریاضی در خرداد ماه برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱ و ضریب ۳ برای سال نهم تقسیم بر ۵ حداقل ۱۴ و این میانگین برای درس علوم تجربی حداقل ۱۳ باشد.

 29. الهه صادقی گفت:

  با سلام من علاقه دارم تجربی برم ولی نمی دونم میتونم برم یا نه.. نمره ی هفتم( ریاضی بیست و علومم هجده )و هشتمم( علومم هجده و ریاضیم پایین امد و شدم چهارده) ونهمم (علومم بیست و ریاضی شدم شونزده و نیم) . ایا میتونم بازم برم چون شک دارم چون ریاضیم خیلی پایین امده

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام برای ورود به تجربی مجموع درس علوم تجربی در خرداد برای سال هفتم و هشتم با ضریب ۱ و ضریب ۳ برای سال نهم تقسیم بر ۵ حداقل ۱۴ و همین میانگین برای درس ریاضی باید حداقل ۱۳ باشد که این میانگین برای علوم شما ۱۹٫۲ و ریاضی شما ۱۶٫۴ است بنابراین نگران نباشید نمرات شما بالاتر از حد نصاب قبولی است اما توجه داشته باشین که تاثیر سوابق تحصیلی فقط ۳۵ درصد است و آزمون های مشاوره ای نظر معلمان و مشاور و ظرفیت منطقه هم موثر هست.

 30. Bita گفت:

  با سلام.من کلاس هشتمم معدل خرداد هفتمم۱۹/۵۰بود (با ریاضی۱۷و علوم ۱۹)
  و معدل خرداد هشتمم۱۹/۳۰(با ریاضی۱۹و علوم ۱۹)
  اگر معدل خرداد نهمم بالا ۱۹بشه و ریاضی و علووم ۱۹یا ۱۸بشم میتونم وارد رشته تجربی بشم.

  • F_ nekuei گفت:

   با سلام برای رشته تجربی مجموع نمره خرداد سال هفتم و هشتم باضریب ۱ و نهم باضریب ۳ تقسیم بر ۵ برای درس علوم حداقل ۱۴ و برای درس ریاضی حداقل ۱۳ باید باشه نمرات شما که خوب است اما عوامل دیگری مثل نتایج استعداد تحصیلی و ظرفیت منطقه ای که در آن هستین با توجه به تعداد متقاضیان نیز مهم هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *