چطور دوچرخه بخریم

وقتی به مغازه دوچرخه فروشی می روید تا دوچرخه بخرید، ممکن است در انتخاب کمی گیج شوید. این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا دوچرخه مناسب را پیدا کنید و به شما می گوید که دنبال چه دوچرخه ای بگردید، چگونه آن را تست کنید و چگونه بهترین خرید را در یک مغازه دوچرخه فروشی و یا به صورت آنلاین داشته باشید.

قسمت اول : دوچرخه خود را انتخاب کنید

  • -تصمیم بگیرید که چه نوع دوچرخه ای می خواهید. آیا دوچرخه ای می خواهید که با آن در شهر بچرخید، در مسیرهای پیاده روی برانید یا می خواهید با دوچرخه خود از کوه ها بالا بروید و یا ترکیبی از هر دو؟
  • -از دوچرخه جاده ای برای راندن در جاده ها و بزرگراه ها استفاده کنید. دوچرخه های جاده ای بدنه سبک تر و تایر های باریک تری دارند. این دوچرخه ها برای راندن در زمین های خشن طراحی نشده اند و بنابراین سیستم تعلیق (که ضربه و شوک را جذب می کند) ندارند. دوچرخه های جاده ای با تکیه گاه محکمی که دارند گزینه خوبی برای دوچرخه سواران هستند. همچنین لازم است که بدن برای خم شدن و حفظ وضعیت دوچرخه سواری منعطف باشد.

انتخاب دوچرخه

  • -از دوچرخه کوهستان برای راندن در مسیرهای پیاده روی و یا کوه استفاده کنید. تایر های این نوع دوچرخه، بزرگ بوده و آج زیادی دارند که باعث می شود هنگام بالا رفتن از سربالایی، به زمین چنگ انداخته و شما را به جلو حرکت دهد. همچنین، بدنه این دوچرخه سنگین تر است و برای جذب شوک هم دارای سیستم تعلیق است. اکثر دوچرخه های کوهستان دارای فرمان صاف هستند و اگر برای مسافت های طولانی روی مسیرهای آسفالت شده استفاده شوند، می توانند ناراحتی ایجاد کنند.
  • دوچرخه کوهستان

-اگر هدف شما، چیزی مابین دو مورد بالایی است دوچرخه هیبرید را انتخاب کنید. این نوع دوچرخه ها، دنده هایی کمتر از دوچرخه کوهستان دارند و در عین حال برای مسیرهای پیاده روی آسان تر و جاده ها هم می توانند استفاده شوند. در بیشتر دوچرخه های هیبرید بدن به صورت عمودی قرار می گیرد. برخی از دوچرخه های هیبرید رینگ دوجداره دارند و می توانند برای مسیرهای برون جاده ای هم استفاده شوند ولی تقریبا تمامی آن ها می توانند هم برای جاده و هم برای مسیرهای پیاده روی به کار روند. در این خصوص تایرها نقش بسیار مهمی دارند.

دوچرخه نوجوان دوچرخه سوار

۲-خودتان را به عنوان یک دوچرخه سوار ارزیابی کنید.

در مورد توانایی های فعلی خود صادق باشید و جایگاهی را هم که دوست دارید در آینده به آن دست یابید، در نظر بگیرید. دوچرخه ای را بخرید که مناسب سطحی از شما باشد که مابینِ توانایی های فعلی شما و توانایی های ایده آل شما (که دوست دارید در آینده به آن ها برسید) قرار دارد.

حدود قیمت دوچرخه را بدست بیارید

۳-حدود قیمت را مشخص کنید.

اگر کمبود بودجه دارید می توانید یک دوچرخه دست دوم بخرید. سعی کنید یک فروشگاه دوچرخه مقرون به صرفه پیدا کنید. دوچرخه های دست دوم معمولا از لحاظ قیمت مناسب تر هستند. بین یک دوچرخه نو با قیمت ۲۰۰ هزار تومان و یک دوچرخه دست دوم با همین قیمت، معمولا دوچرخه دست دوم انتخاب بهتری است.

درباره دوچرخه از دوستانتان بپرسید

۴-از دوستان خود بپرسید.

اگر دوستان دوچرخه سوار دارید، قبل از خرید دوچرخه، با آن ها مشورت کنید و توصیه های آن ها را بشنوید. اگر هیچ دوچرخه سواری نمی شناسید، به یک باشگاه دوچرخه سواری مراجعه کنید.

به صورت آنلاین به جستجوی دوچرخه بپردازید

۵-به صورت آنلاین به جستجوی دوچرخه بپردازید.

اینترنت یک گزینه عالی برای خرید دوچرخه است. چون خرده فروشان آنلاین نیازی به نمایش دوچرخه های خود از طریق ویترین و انبار کردن آن ها ندارند و درنتیجه می توانند با قیمت کمتری به شما دوچرخه بفروشند.

تا جایی که با قسمت های مهم دوچرخه آشنا هستید، بدنه ها و اجزا را با هم مقایسه کنید. شما باید در ابتدا دنبال یک بدنه خوب بگردید. چرا که همیشه می توانید اجزای جانبی را ارتقا ببخشید و بهتر کنید. انتخاب دوچرخه مناسب شما بسیار مهم است.

فروشگاه های دوچرخه

فروشگاه های دوچرخه زیادی وجود دارند که می توانند به شما برای شروع کمک کرده و شما را راهنمایی کنند. این فروشگاه ها می توانند خدمات و کارشناسان تاییدشده ای را به شما معرفی کنند.

مشورت با کارشناسان دوچرخه

قسمت ۲ موارد مورد نظر خود در دوچرخه سواری را تست کنید

روی دوچرخه بنشینید و ببینید آیا مناسب شما هست یا خیر

  • ۱-روی دوچرخه بنشینید و ببینید آیا مناسب شما هست یا خیر. آیا بدنتان بیش از حد کشیده می شود؟ آیا استفاده از کنترل ها و دسترسی به آن ها ساده است؟ چه احساسی دارید؟ تصور کلی شما چیست؟

تنها راه برای تشخیص این که سایز بدنه برای شما مناسب است یا نه، (بدون اندازه گرفتن) این است که دوچرخه را برای یک مدت طولانی برانید. که اغلب اوقات این امر امکان پذیر نیست.

به فاصله بین صندلی و انتهای پدال و همچنین به زاویه ای که باید بگیرید تا فرمان را نگه دارید توجه کنید.

سایز بدنه دوچرخه ثابت است، بنابراین کمی زمان صرف کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

۲-تایرها را چک کنید. برای دوچرخه سواری سریع، تایر باریک بهتر است و تایر عاج دار برای دوچرخه سواری در داخل شهر و روی سطوح صاف مناسب تر است. برای امنیت و راحتی بیشتر دنبال تایرهایی با حفاظ داخلی صاف بگردید.

به صورت امتحانی، دوچرخه را برانید

۳-به صورت امتحانی، دوچرخه را برانید تا ببینید آن را دوست دارید یا نه. دوچرخه هم مانند ماشین، چیزی است که باید قبل از خریدن آن را امتحان کنید. دوچرخه ممکنست خوب و شیک به نظر برسد ولی چه فایده اگر احساس خوبی به آن نداشته باشید و بدنتان با آن راحت نباشد؟

به وزن بدنه دقت کنید. بدنه سبک تر برای راندن راحت تر است ولی در عین حال قیمت بیشتری هم دارد.

به وزن بدنه دقت کنید. بدنه سبک تر برای راندن راحت تر است

هنگام دوچرخه سواری باید بدن شما راحت باشد. زانوی شما باید در پایین ترین قسمت حرکت پدال، اندکی خم شود. باید به راحتی به ترمزها دسترسی داشته باشید و بالاتنه شما روی سطح صاف نباید حس فشردگی داشته باشد

 

مطمئن شوید که دسته های دوچرخه به نرمی می چرخند و زمانی که روی تپه ای باشید به راحتی می توانید بلند شوید و بنشینید.

مطمئن شوید که دسته های دوچرخه به نرمی می چرخند

قسمت ۳ خرید یک دوچرخه دست دوم یا نو به صورت حضوری

به فروشگاه های دوچرخه محله خود زنگ بزنید

۱-به فروشگاه های دوچرخه محله خود زنگ بزنید

ببینید چه نوع دوچرخه هایی می فروشند و فروشگاهی را پیدا کنید که مخصوص دوچرخه ای است که شما می خواهید. این کار باعث می شود قیمت ها دستتان بیاید.

۲-در محل فروش قدم بزنید و دوچرخه هایی که در موردشان تحقیق کرده اید را بررسی کنید

به فروشنده خواسته های خود را بگویید و پیشنهاداتش را بشنوید. مواظب باشید که فروشنده شما را به سمت نوع دیگری از دوچرخه هدایت نکند، مخصوصا دوچرخه ای که خارج از محدوده قیمتی مدنظر شماست. در عین حال، به پیشنهادات گوش دهید. برای مثال، اگر فروشنده به شما دوچرخه ای پیشنهاد داد که بدنه اش کمی با بدنه ای که در موردش تحقیق کردید فرق دارد، بپرسید که چرا. اگر فروشنده توضیح خوبی داد، پیشنهادش را بررسی کنید.

 

خدمات پس از فروش دوچرخه

۳-از فروشگاه راجع به خدمات پس از فروش بپرسید

برای مثال برخی فروشگاه ها تا یکسال بعد از خرید، به صورت رایگان دوچرخه شما را تنظیم می کنند.

چانه زنی در مورد قیمت دوچرخه

۴-در مورد قیمت مذاکره کنید.

اگر قیمت ها را از یک منبع آنلاین چاپ شده دارید، آن ها را به فروشنده نشان دهید تا ببینید آیا قیمت های فروشگاه با آن ها تطابق دارد یا نه. اگر فروشگاه به شما قیمت کمتر و یا سرویس اضافه تری پیشنهاد دهد، آنوقت می توانید معامله خوبی داشته باشید.

قسمت ۴ خرید یک دوچرخه دست دوم یا نو به صورت آنلاین

دوچرخه ای را که می خواهید در اینترنت پیدا کنید

۱-دوچرخه ای را که می خواهید در اینترنت پیدا کنید.

با خرید آنلاین، می توانید ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته خرید کنید. همچنین احتمال پیدا کردن قیمت مناسب تر و کمتر نیز افزایش می یابد. در محل زندگی خود دنبال خرده فروشانی بگردید که علاوه بر خرید اینترنتی خرید حضوری هم دارند. از این طریق می توانید در فروشگاه دوچرخه را تست کرده و سپس آن را به صورت آنلاین بخرید.

سایت های زیر فروش اینترنتی دوچرخه دارند:

www.digikala.com

http://www.mbstore.ir/

http://shop.asemanbike.com/

و …

دوچرخه خود را سفارش دهید

 

 

۲-دوچرخه خود را سفارش دهید و صبر کنید تا برسد.

اگر دوچرخه شما قطعه قطعه و سوار نشده رسید، برای امنیت بیشتر آن را به فروشگاه دوچرخه نزدیک محل زندگی خود ببرید و به یک نفر پول بدهید تا قطعات آن را روی هم سوار کند. حتی اگر دوچرخه خود را سوار شده تحویل گرفتید، هنوز نیاز دارید تا با خرده فروشان محل زندگی خود ارتباط برقرار کنید زیرا ممکنست در آینده نیاز به کمک داشتید.

وقتی قطعات دوچرخه تان سرهم شد و آماده استفاده شد، آن را برانید. اگر آن را دوست ندارید، و آن را  از یک خرده فروش گرفتید، قطعات را از هم جدا کرده و آن را پس بفرستید.

نکات

وقتی به خانه رسیدید برای تست کردن دوچرخه خود، آن را به بیرون ببرید. هر جا لازم شد توقف کنید تا ارتفاع صندلی یا تغییرات جزئی دیگر را تنظیم کنید. تغییر دنده، ترمزگیری و تمام قسمت های دوچرخه سواری را تست کنید.

لوازم جانبی را فراموش نکنید. برای مثال ممکنست برای دوچرخه سواری در شب نیاز به لامپ داشته باشید و یا برای خشک ماندنتان روی جاده خیس نیاز به گلگیر داشته باشید.

وقتی برای بچه ها دوچرخه می خرید به جای سایز بدنه بیشتر به قطر چرخ ها دقت کنید. قطرهای رایج ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۲۴ سانتی متر هستند. پیدا کردن لوازم یدکی برای چرخ های ۲۰ سانتی متر آسان تر است. همچنین، تا وقتی کودکتان حداقل ۵ ساله نشده، ترمز دستی را حذف کنید. بیشتر بچه های زیر ۵ سال قدرت بدنی کافی برای کار کردن با آن را ندارند.

 

هشدار

اگر یک دوچرخه دست دوم را از یک فروشگاه انتخاب کردید، قبل از تصمیم گیری مطمئن شوید که فروش آن قطعی است.

خرید آنلاین دوچرخه می تواند راحت باشد. گرچه اگر بخواهید آن را پس بفرستید باید هزینه انتقال را بپردازید.

نکات ایمنی در مورد دوچرخه سواری

 

مترجم: حکیمه زنجانی

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶

    […] چطور دوچرخه بخریم […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *