چگونه باهوش تر از وضعیت فعلیمان باشیم؟(قسمت دوم)

در قسمت قبل  با چند روش که شما  را هوشمند تر از آنچه اکنون هستید، می سازد آشنا شدیم. در این قسمت نیز با چند راهکار عملی دیگر برای افزایش هوشمندی آشنا می شویم:

قسمت سوم: برای بهبود ضریب هوشی خود با دیگران رابطه برقرار کنید.

از دیگران کمک بخواهید

۱-از دیگران کمک بخواهید.

این که چیزی را خودتان کشف کنید کار بزرگ و ارزشمندی است اما بعضی اوقات شما زمان کافی برای انجام این کار ندارید علی رغم تمام تلاش هایتان.  تسلیم نشوید از کسی در خواست کنید که نحوه ی انجام آن را  نشان دهد. با دقت تمام به او توجه کنید و هر سوالی که داشتید بپرسید به این طریق شما دیگر  نیاز به پرسیدن آن موضوع از شخص دیگر و در زمان های آتی نخواهید داشت.

 • -بسیاری از مردم دوست دارند در مورد موضوعی که اطلاعات خوبی در آن دارند مورد سوال واقع شوند . این باعث می شود که در نظر دیگران ارزشمند تر به حساب آیند و همچنین فرصتی به آن ها می دهد که اطلاعات خود را مورد سنجش قرار دهند. اگر شخصی در مقابل درخواست کمک دیگری واکنش بدی نشان دهد بدین معنی است که او در مورد اطلاعات خود مطمئن نیست و یا این که زمان کافی ندارد. در هر دو مورد ، این واکنشی نسبت به شما نیست به همین خاطر در زمان دیگری از او کمک بخواهید و یا این که اگر در مورد اطلاعات خودش اعتماد به نفس کافی ندارد ، به او بفهمانید که اطلاعاتش برای شما ارزشمند است و برای موعظه هایش اهمیت قائل هستید.

به دیگران یاد بدهید

۲- به دیگران یاد بدهید

برای این که موضوعی را به دیگری آموزش دهید ابتدا باید خودتان آن را به خوبی بلد باشید. زمانی که سعی می کنید توانایی یا ایده ای را به دیگری توضیح دهید ، نه تنها باعث خواهد شد که آن را در ذهن خود به یاد آورید بلکه سوال های آن شخص  کمک خواهد کرد که بدانید چه مقدار روی موضوعی که صحبت می کنید مسلط هستید . اجازه ندهید که ندانستن نکته ای در مورد موضوعی که آموزش می دهید باعث شود دلسرد شوید و کار آموزش را رها کنید. باید از گفتن این جمله خجالت نکشید که آه من جواب این سوال را نمی دانم اجازه بده که در مورد آن مطالعه کنم و جواب آن را دفعه ی بعدی به تو بگویم. کنار آمدن با این موضوع نشان دهنده ی کمال و بلوغ فکری شماست و این بلوغ فکری به هوش هیجانی شما می افزاید.

 • -برای انتقال دادن دانسته هایتان ، داوطلب باشید . اطلاعات چیزی است که باید به اشتراک گذاشته شود تا به دنیای بهتری دسترسی داشته باشیم. ستاره ی خود را در زیر یک سنگ پنهان نکنید. توانایی ها ، استعداد ها ، اطلاعات و تجربیات خود را با مردم اطراف خود به اشتراک بگذارید که این باعث بهتر شدن اعتماد به نفس و توانایی هایتان خواهد شد.

 

قسمت چهارم: راه های جالب و باحال برای افزایش هوش

هر روز یک لغت جدید یاد بگیرید

 • ۱-هر روز یک لغت جدید یاد بگیرید

به لغت نامه (دیکشنری) مراجعه کنید و لغتی را پیدا کنید که هنوز معنی آن را نمی دانید سپس در طول روز آن را تمرین کنید . زمانی یک لغت را به خوبی یاد می گیرید که آن را ۳ بار تمرین کنید.

یک سرگرمی پیدا کنید که به آن علاقه دارید

 • ۲-یک سرگرمی پیدا کنید که به آن علاقه دارید

بسیاری از مردم با تلاش برای بهتر شدن در زمینه ای  که از قبل در آن خوب بودند ،هوش خود را افزایش می دهند. برای مثال برای یک برنامه نویس کامپیوتری دانستن زبان c++ باعث خواهد شد که در کارشان موفق بوده و به آن ها کمک خواهد کرد.

دور و برتان را با انسان های با هوش پر کنید

 • ۳- دور و برتان را با انسان های با هوش پر کنید

بودن در کنار انسان هایی که در زمینه خودشان باهوش و زرنگ هستند ، باعث خواهد شد که اطلاعات شما روز به روز بیشتر شود. در کنار این افراد احساس احمق بودن نکنید بلکه افتخار کنید که در کنار چنین مراجعی حضور دارید.

اخبار را بخوانید

 • ۴-اخبار را بخوانید

در جریان  اتفاقات و حوادثی که روزانه حادث می شود ، قرار گرفتن ، باعث می شود که از اتفاقات دنیا  آگاه باشید. شما  میتوانید با این کار (که در دنیا چه اتفاقاتی در جریان است) تمرین ذهنی انجام دهید.

توانایی های نوشتاری خود را تقویت کرده و تمرین کنید

۵- توانایی های نوشتاری خود را تقویت کرده و تمرین کنید

نوشتن به شما اجازه می دهد که اطلاعات خود را ایجاد و ثبت کنید . نوشتن داستان های جالب و کوتاه و نوشتن گزارش،  یک تمرین فوق العاده برای افزایش توانایی های نوشتاری می باشد. سعی کنید به ذهن خود تمرین دهید و هر روز چیز کوچکی را یادداشت کنید. فرقی نمی کند که این نوشتار در مورد  احساسات شما باشد و یا یادداشتی در مورد آب و هوا باشد. بعضی اوقات طوفان های ذهنی به شما کمک می کند تا ایده های جدید خلق کنید.

یک زبان جدید یاد بگیرید

۶- یک زبان جدید یاد  بگیرید

یادگیری یک زبان جدید روشی فوق العاده برای باهوش تر شدن می باشد. کودکانی که دو زبان و یا بیشتر یاد می گیرند، ماده ی خاکستری ذهنشان بیشتر از کودکانی است که تنها یک زبان یاد می گیرند. همچنین اتصالات عصبی مغز آن ها بیشتر است. و ماده ی خاکستری ذهن مسئولیت پردازش اطلاعات شامل حافظه ؛ سخن گفتن و ادراک حسی را به عهده دارد. دانستن زبان دیگر همچنین حس همدردی با افراد دیگر را افزایش می دهد که بخش مهمی از بهبود هوش هیجانی و احساساتی می باشد.

اوقاتی را به دور از دیگران و به دور از عوامل حواس پرت کننده سپری کنید

۷- اوقاتی را به دور از دیگران و به دور از عوامل حواس پرت کننده سپری کنید

تنهایی زمان مناسبی برای تفکر عمیق ، استراحت ذهنی و آلایش ذهن می باشد. در زمان تنهایی است که شما می توانید آموخته هایتان در طول روز و یا در طول هفته را هضم کنید. و موضوعاتی را که برایتان مهم هستند را طبقه بندی کنید. تنهایی به شما کمک می کند که آرام باشید .آن استرس و اضطراب شما را کاهش می دهد و راه مناسبی برای شناخت هر چه بهتر خودتان می باشد. هر روز زمانی برای برای خلوت با خودتان به دور از هر چیز دیگری اختصاص دهید.

نکات:

۱-امروزه روانشناسان معتقدند که انواع مختلفی از هوش وجود دارد برای مثال هوش  درون فردی      (این که چگونه با افراد دیگر رفتار و برخورد داشته باشیم) و هوش بدن . این موارد از جنبه های وجودی خود را پرورش دهید اگر چه آن ها باعث بالاتر رفتن ضریب هوشی شما نشوند.در عوض باعث می شوند که شاد تر باشید و زندگی را بهتر مدیریت کنید.

۲-موزیک کلاسیک باعث می شود که اطلاعات جدید برایتان جا افتاده تر شود و در مطالعه به شما کمک می کند . در امتحان کردن آن ضرری وجود ندارد.(به امتحانش می ارزه)

……..

 

هشدار ها:

 • -به این موضوع توجه نکنید که کس دیگری چه چیزی دارد. به جای آن به این موضوع توجه کنید که خودتان چه چیزی دارید و می توانید به دیگران پیشنهاد دهید. اگر شما تمرکز خود را بر این بگذارید که دیگران چقدر با هوش هستند آن گاه فرصت افزایش هوش و ذکاوت خود را از دست خواهید داد.
 • -در هر تلاشی که شکست می خورید برای مدت طولانی نا امید نباشید ، خودتان را برای تلاش دیگری آماده کنید و از نو شروع به حرکت کنید. به حرکت خود ادامه دهید تا زمانی که موفق شوید.

-استفاده از مشروبات الکلی و همچنین مواد مخدر ، سلول های مغزی را نابود می کند و باعث می شود توانایی تمرکز خود را از دست دهید و نتوانید به خوبی تفکر کنید . در این راه به جامعه ی خود کمک کنید و با افراد دلسوز همکاری داشته باشید

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. مریم گفت:

  مطالب سایتتون واقعا عالیه
  مرسی از شما
  خسته نباشین^_^

  • nojavanshad گفت:

   نظرات شما باعث دلگرمی ماست اگه شما هم مطلبی داشته باشید میتونید برامون بفرستید تا بعد از بررسی انتشار دهیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *