ارتباط رنگ ها با احساسات

رنگ ها نقش خیلی مهمی رو در زندگیمون ایفا میکنن حالا چه متوجه این نقش بشیم چه نشیم. رنگ ها میتونن را و احساسات ما تاثیر بذارن و حال و روزمون رو تغییر بدن. حتما شگفت زده میشی اگه متوجه معانی رنگ های مختلف و تاثیرات اون ها در زندگیت بشی.

طراحان خیلی وقته که متوجه تاثیرات شگفت انگیز رنگ ها در روحیه و احساسات آدمها شدن. رنگ یه وسیله برای ارتباطه مثلا از رنگ برای نشون دادن یه حس، یه عمل یا ایجاد یه واکنش ذهنی در افراد استفاده میشه. اگه به رنگ ها به اندازه کافی نگاه بشه بعضیهاشون ممکنه فشار خون رو زیاد کنن یا سوخت و ساز بدن رو زیاد کنن یا باعث خستگی چشم بشن. بعضیها آرامش دهنده هستن بعضی دیگه انرژی میدن، بعضیا نمیذارن تمرکز کنی و… . جدای از تاثیرات رنگ ها، گاهی اونها براساس تجربیاتمون یا فرهنگمون معانی مختلفی دارن مثلا ممکنه یه رنگ تو رو وصل کنه به یه خاطره ای در گذشته، یا  اینکه یه رنگی مثل سفید در بعضی کشورها نماد عزاداریه اما در کشور خودمون رنگ سیاه نماد عزاداریه.

رنگ ها نقش خیلی مهمی رو در زندگیمون ایفا میکنن

رنگ ها نقش خیلی مهمی رو هم در هویت و اصالت برندها ایفا می کنند و میتونند با تحت تاثیر قرار دادن مشتری و درگیر کردن ذهنش او رو به سمت محصولات خاصی سوق بدهند. رنگ های گرم، سرد، روشن، تیره هر کدوم احساسات خاصی رو در ما برمی انگیزند. همینطور میتونند باعث خوشحالی، ناراحتی و غم و اندوه، گرسنگی یا آرامش ما بشند. بنابراین درک اثرات روانشناختی رنگ ها روی روحیه و احساسات خودت و دیگران لازم هست. در ادامه مطلب با ما همراه باش تا کمی با تاثیرات رنگ ها آشنا بشیم.

رنگ های گرم

رنگ های قرمز، زرد، نارنجی در یک گروه قرار دارند و همه رنگ های گرم هستند. رنگ های گرم باعث ایجاد حس خوشحالی و خوشبختی، خوشبینی و انرژی زیاد میشن. با این حال رنگ های زرد و نارنجی میتونه چشم ها رو تحریک و اذیت کنه.  بیایید یه نگاه دقیق تر به رنگ و تاثیرات اون بر احساسات و رفتارمون بندازیم.

رنگ قرمز

قرمز

رنگ قرمز به شدت برانگیزاننده و هیجان آور و گرم است. گرم و ترین و محرک ترین رنگ در بین بقیه رنگ هاست. احساسات متضادی رو میتونه در ما ایجاد کنه. گاهی عشق و شورو اشتیاق رو در ما ایجاد میکنه و گاهی باعث عصبانیت میشه. قرمز تمایل و رغبت رو به چیزهای مختلف در ما زیاد میکنه و اشتها رو تحریک میکنه به همین دلیله که در رستوران ها و فست فودها از این رنگ بیشتر استفاده میشه. میتونه نشونه یه خطر هم تلقی بشه. در یک مطالعه روی تعدادی از افراد نشون داده شده که به علت برانگیزاننده بودن رنگ قرمز شرط بندی زیر لامپ های با نور قرمز رنگ ریسک خیلی زیادی برای طرفین خواهد داشت. همچنین این رنگ میتونه حس آزار دهنده و محدود کننده و سرکوب گر رو به همراه داشته باشه.

نارنجی

نارنجی احساس سرزندگی و خوش بختی رو تحریک میکنه، دقیقا مثل قرمز توجه رو به خودش جلب میکنه اما به اندازه اون قدرت نداره

قهوه ای

رنگ قهوه ای هم اثرات آرامبخشی داره. در رنگ آمیزی اتاق رنگ قهوه ای به تنهایی ممکنه حس خستگی رو منتقل کنه اما ترکیب رنگ قهوه ای با رنگ های شاد حس تازه ای رو میده. قهوه ای رنگ گرم و خنثی و راحتیه و حس امنیت و صمیمیت و خودمونی بودن رو به وجود میاره.

 رنگ زرد به خیلی چیزا میتونه مربوط بشه از کسالت و خستگی گرفته تا تحریک پذیری

زرد

 رنگ زرد به خیلی چیزا میتونه مربوط بشه از کسالت و خستگی گرفته تا تحریک پذیری و زودرنجی زیاد. بعضیا زرد رو برانگیزاننده و مشوق با انرژی زیاد میدونن. زرد روشن هم میتونه باعث اضطراب بشه.

رنگ های خنک

پایه رنگ های خنک رنگ آبیه. این رنگ ها احساس زندگی و رویش بهاری رو ایجاد میکنن.

پایه رنگ های خنک رنگ آبیه

آبی

رنگ آبی باعث آرامش و خونسردی میشه. انسان تحت تاثیر این رنگ میتونه بسیار خلاق و کارآمد بشه. تحقیقات نشون میده کسانیکه در محیطی با رنگ آبی هستند بسیار آرام تر و خوشحال تر از کسانی هستند که در محیط قرمز زرد و حتی رنگ خنثی قرار دارند. رنگ آبی به خاطر آرامشی که ایجاد میکنه تمایل و رغبت به چیزهای مختلف رو در ما کم میکنه و حتی ممکنه اشتها رو هم کم کنه.

سبز

رنگ سبز ممکنه کمی برای بعضیها استرس رو زیاد کنه اما در حالت کلی رنگ سبز آرامبخش و با طراوت هست، خستگی و خواب آلودگی رو تشدید میکنه و باعث انفعال بیشتر میشه.

بنفش

این رنگ باعث راحتی و آسودگی ذهنه و هر کسی که از این رنگ استفاده کنه شخصیت قوی داره و حال و هوای اسرار آمیز و مبهمی رو ایجاد میکنه.

 

رنگ های ملایم

رنگ صورتی تسکین دهنده و آرام کننده است

صورتی

رنگ صورتی تسکین دهنده و آرام کننده است. جز دسته رنگ های ملایم هست که حالتی رویایی و خیال انگیز رو انتقال میده. در یک پژوهش وقتی که سلول های زندانیان به رنگ صورتی رنگ آمیزی شد نتیجه این بود که زندانیان خشونت و خصومت کمتری داشتند و کمتر پرخاش میکردند. حتی گاهی تیم ها رختکنی را که در اختیار تیم حریف قرار می دادند رو صورتی رنگ میکردند و معتقد بودند که این رنگ اون ها رو منفعل میکنه.

 

رنگ های خنثی

سفید

رنگ سفید با پاکی و بی گناهی، خلوص و معنویت در ارتباطه. محیط با رنگ سفید میتونه آرامبخش و تسکین دهنده و ترمیم کننده باشه. اما اگه رنگ سفید غلیظ و خشن باشه میتونه باعث اذیت و تحریک پذیری و سردرد هم بشه.

مشکی

مشکی رنگ شیک و باکلاسیه و در هر زمان و موقعیتی قابل استفاده است بعلاوه کاملا هم میتونه دلگیر و غم افزا باشه. میتونه نماد دنیای ناشناخته هم باشه

 

رنگ های خنک مثل آبی یا سبز یا بنفش باعث میشن فضای اتاق بزرگتر به نظر بیاد پس اگه اتاقت کوچیکه این رنگ ها برای رنگ آمیزی بسیار مناسب هستند در مقابل رنگ های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد فضای اتاق رو کوچیک تر از چیزی که هست نشون میدن.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *