ارباب حلقه‌ها، خلاقیتی که حماسه آفرید

حتماً تا به حال این نام را شنیده‌اید! «ارباب حلقه‌ها» نام مجموعه‌ی سه‌گانه‌ای از جی.آر.آر تالکین نویسنده و زبان‌شناس انگلیسی است. ارباب حلقه‌ها ادامه‌ی داستان رمان دیگر تالکین به نام «هابیت» است.

جی.آر.آر تالکین

این داستان‌ها که به سبک «تخیلی-حماسه‌ای» نوشته شده اند یکی از معروف ترین، پرفروش ترین و تأثیرگذارترین داستان‌ها در سطح جهان اند و روایتی از تاریخ گذشته‌های دور سرزمینی به نام «سرزمین میانه» در ذهن خلاق نویسنده هستند. جهان بزرگی که تالکین در نوشته‌هایش به آن اشاره می‌کند «آردا» نام دارد. تالکین در مورد آفرینش جهان و موجودات آن سخن گفته. از آن جایی که تالکین زبان‌شناس بوده حتی برای هر قوم و قبیله‌ای زبانی خاص طراحی می‌کند. او شاید تنها زبان‌شناسی است که به تنهایی ۱۵ نوع زبان ساخته است!

رمان «هابیت» در مورد زندگی قبیله‌ای از مردمان کوتاه قد به نام «هابیت» هاست که در روستای «شایر» واقع در منطقه‌ی «سرزمین میانه» زندگی می‌کنند. شخصیت اصلی رمان، هابیتی به نام «بیلبو بگینز» و اتفاقات زندگی اوست.

هابیت ها

رمان ارباب حلقه‌ها که مهم ترین اثر تالکین است، شخصیتی اصلی به نام «فرودو بگینز» دارد که پسر برادر بیلبو بگینز است. بیلبو در طی سفری که به نقاط دور دارد با موجودی به نام «گالوم» یا «اسمیگل» برخورد می‌کند که حلقه‌ای بسیار قدرتمند دارد. در افسانه‌های این سرزمین آمده کسی که صاحب این حلقه باشد قدرت‌های بسیاری خواهد داشت؛ مثلاً نمی‌میرد. یا اگر حلقه را دستش کند نامرئی می‌شود! همچنین این حلقه قدرتی دارد که همگان را جذب خود و قدرتش می‌کند و صاحب حلقه اگر فریفته و دلبسته‌ی آن شود هیچ قدرتی و هیچ فردی جلودارش نخواهد بود و هرکاری را با استفاده از قدرتی که حلقه به او می‌دهد، می‌تواند انجام دهد!

شخصیت کتاب ارباب حلقه ها

این مجموعه داستان همانند ملل واقعی، اساطیر و افسانه‌ها و تاریخی پربار دارد و طوری اتفاقات بیان شده که گویی تالکین در جهانی دیگر با شخصیت‌های این کتاب‌ها می‌زیسته است و در واقع این کتاب حاصل واقعیات است نه تخیلات ذهن قدرتمند او!

تالکین در بخشی از کتاب، به داستان ساخته شدن این حلقه‌ی قدرتمند می‌پردازد؛ سرزمین میانه از ملل مختلفی از جمله «اِلف‌ها»، «دورف‌ها»، «اِنت‌ها»، «آدم‌ها» و «اُرگ‌ها» تشکیل شده بود. هریک از حاکمان یک حلقه‌ی قدرت داشت و بر منطقه‌ی خویش حکومت می‌کرد تا این‌که ارباب تاریکی یا «سائورون» توانست با ایجاد اتحادی تمام قدرت‌های ملل مختلف را با یکدیگر ترکیب کرده، حلقه‌ی واحدی بسازد که بتواند همه چیز را کنترل کند. به همین جهت «ارباب حلقه‌ها» خوانده می‌شود. اما در طی نبردهای طولانی این حلقه برای مدتی طولانی گم می‌شود!

ارباب حلقه ها

در داستان اصلی، بیلبو بگینز پس از تلاش بسیار صاحب حلقه می‌شود.پس از مدتی سائورون از جای حلقه مطلع می‌شود و لشکری قوی می‌سازد تا بتواند دوباره تمام قدرت را بدست بگیرد. در این هنگام بیلبو بگینز حلقه را به تنها وارثش «فرودو بگینز» می‌بخشد. فرودو نیز با کمک جادوگری به نام «گاندورف» که مخالف ارباب تاریکی است، از رازهای حلقه آگاه می‌شود و تصمیم می‌گیرد با کمک قهرمانانی از ملل مختلف، حلقه را به جایی که متولد شده ببرد و آن را برای همیشه نابود کند تا این داستان طمع قدرت برای همیشه پایان یابد.

فرودو بگینز

تمامی کتاب‌های ارباب حلقه‌ها و هابیت توسط آقای رضا علیزاده به فارسی ترجمه شده و در نشر روزنه چاپ شده‌اند.

کتابهای نویسنده ارباب حلقه ها

همچنین فیلم های سه‌گانه‌ای براساس داستان‌ ارباب حلقه‌ها، تحت عناوین «ارباب حلقه‌ها؛ یاران حلقه»، «ارباب حلقه‌ها؛ دو برج» و «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۱، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ توسط پیتر جکسون کارگردان مشهور آمریکایی ساخته و اکران شد. این فیلم ‌ها رکود فروش را در سرتاسر جهان جا به جا کرد و طبق نظر کارشناسان سینما جزء برترین فیلم‌های ساخته شده در سطح جهان هستند.

همچنین در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز پیتر جکسون سه‌گانه‌ای با اقتباس از رمان هابیت  با نام‌های «سفر غیرمنتظره»، «برهوت اسماگ» و «جنگ پنج ارتش» ساخت که البته به اندازه‌ی سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها قوی نبود اما بازهم نظر بسیاری از منتقدان سینما را به خود جلب کرد.

 

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *