آیا من میتونم یه داروساز موفق بشم؟

برای اینکه متوجه بشیم که رشته داروسازی به دردمون میخوره و آیا میتونیم در رشته داروسازی موفق بشیم باید بیشتر با این رشته آشنا بشیم. پس در ادامه با ما باشین تا رشته داروسازی و دروس تخصصی اون در دانشگاه، شاخه ها و دانشگاه های ارائه دهنده رشته داروسازی و بازار کار این رشته رو بررسی کنیم.

هدایت تحصیلی رشته دارو سازی

شرایط ورود به رشته داروسازی چیه؟

رشته داروسازی یکی از رشته هاییه که دانش آموزان علوم تجربی برای دانشگاه میتونن انتخاب کنن. پس برای اینکه به رشته داروسازی برین قدم اول اینه که در دوران دبیرستان به شاخه نظری و رشته علوم تجربی برین. همانطور که میدونین رشته داروسازی علاقمندان زیادی داره و بنابراین رقابت در کنکور برای قبولی تو این رشته بسیار بالاست و باید تلاش و پشتکار زیادی داشته باشین تا بتونین رقیب هاتون رو از میدون به در کنین.

به طور کلی رشته داروسازی چیه؟

همانطور که میدونین تو علم‌ پزشکی‌ برای‌ اینکه یه بیمار مداوا بشه روش‌های‌ مختلفی استفاده میکنن مثل جراحی‌، روان‌ درمانی‌ و دارو درمانی که‌ از میون اینها دارو درمانی‌ رایجترین روش‌ تو تمام‌ دنیاست و رشته‌ داروسازی‌ هم در همین‌ زمینه‌ با بیماران‌ و مردم‌ مرتبط‌ میشه. به همین خاطر میشه‌ گفت‌ رشته‌ داروسازی‌ بخشی‌ از علوم‌ پزشکیه که‌ وظیفه تولید و سنتز دارو، بررسی‌ وضعیت‌ دارو در بدن‌ انسان‌ و موجودات‌ زنده‌ و میزان‌ تأثیر دارو در سلامت‌ مردم رو به عهده داره.

مزایای رشته دارو سازی

رشته داروسازی رشته خوبیه؟ اصلا این رشته چه مزیت هایی داره؟

رشته داروسازی یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته های دانشگاهی مربوط به رشته علوم تجربی هست. این رشته مزیت های زیادی داره که از جمله اونها میشه به تحصیل مستقیم تا سطح دکترای حرفه ای اشاره کرد. از دیگر مزایای رشته داروسازی میشه به کسب شغلی با وجهه اجتماعی و درآمد بالا ، امکان اشتغال مستقل با تاسیس داروخونه و تنوع زیاد رشته های تخصصی در مقطع دکترای تخصصی و همچنین امکان کار در آزمایشگاه و جذابیت های سنتز داروها اشاره کرد. همچنین این رشته چه در دوران تحصیل تو دانشگاه و چه در محیط کاری نیاز اجباری به کار در شیفت شب نداره. پس اگه دوس ندارین که در آینده مثل مشاغل پزشکی شیفت شب داشته باشین و همینطور از سرو کله زدن با بیماران بدتون میاد پس رشته داروسازی رو انتخاب کنین. مزیت بسیار جالب دیگه ی این رشته اینه که بعد از گذروندن ۱۴۰ واحد درسی با معدل بالای ۱۴ بهتون کارت و شماره انجمن داروسازان داده میشه و میتونین در حین تحصیل بعنوان قائم مقام تو داروخونه ها  کار کنین.

من میتونم رشته داروسازی قبول شم؟

برای اینکه بتونین در رشته داروسازی قبول بشین باید در دوران دبیرستان به درس های شیمی، زیست شناسی و زمین شناسی علاقه زیادی داشته باشین و بتونین در کنکور درصد بالایی از اونها بزنین. البته ناگفته نمونه که باید دروس عمومی مثل ادبیات، معارف، زبان انگلیسی و زبان عربی رو هم خوب بزنین تا بتونین رتبه خوبی رو در کنکور کسب کنین.

وظیفه یه داروساز چیه؟

داروساز‌ ماده‌ مؤثر روی بیماریها رو شناسایی میکنه و این‌ ماده‌ رو به ‌شکلی قابل‌ استفاده‌ برای‌ بیمار مثل‌ قرص‌، کپسول‌، شربت‌ یا روش‌های‌ تزریقی‌ تبدیل میکنه و ‌اثرات‌ دارو بر بدن‌ بیمار رو بررسی میکنه. حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از علل عدم موفقیت در مداوای یه بیمار به دارو ارتباط داره. یعنی چی؟ یعنی اینکه انتخاب نوع دارو و نحوه استفاده از اون مثلا کی مصرف بشه و با چه مواد خوراکی یا داروهای دیگه استفاده بشه میتونه در میزان تاثیر دارو روی بیمار اثر بذاره و این وظیفه یه داروسازه که علل عدم موفقیت رو شناسایی کنه و تو این زمینه پزشک رو راهنمایی کنه.

چه دانشگاه های سراسری رشته داروسازی رو ارائه میکنن؟

بهترین دانشگاه هایی که رشته داروسازی رو ارائه میکنن دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی تهران هستن که ظرفیت هر کدوم از این دانشگاه ها در رشته داروسازی هر سال تقریبا بین پنجاه تا هشتاد نفر هست. از جمله دانشگاه های سراسری دیگه استانی میشه به دانشگاه اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز، رشت، البرز، ارومیه، اردبیل، اهواز، بندرعباس، زابل، زنجان، کرمان، کرمانشاه، لرستان، ساری، همدان و یزد اشاره کرد که تقریبا همگی رتبه های کنکور زیر هزار یا دوهزار برای قبولی در رشته داروسازی میخوان.

غیر از دانشگاه های سراسری چه دانشگاه هایی داروسازی رو ارائه میدن؟

علاوه بر دانشگاه های سراسری، دانشگاه های آزاد و دانشگاه های بین الملل هم دانشجوی داروسازی جذب میکنن. واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران هر سال حدود ۷۰ نفر ظرفیت برای افراد علاقمند به رشته داروسازی میذارن. همچنین دانشگاه های بین الملل هر سال ظرفیت ۲۰ تا ۳۰ نفر دانشجوی داروسازی قبول میکنن. البته این دانشگاه ها شهریه های بالایی هم از متقاضی ها میگیرن. مثلا اگه بخواین در دانشگاه بین الملل رشته داروسازی رو بخونین باید چیزی در حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون تومان در سال شهریه بدین.

دروس رشته داروسازی

دروس رشته داروسازی در دانشگاه به طور مشخص چی هستن؟

رشته داروسازی شامل دروس پایه مثل بیولوژی‌ نظری‌، فیزیک‌ نظری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و مقدمات‌ آمار، شیمی‌ عمومی‌، شیمی آلی، شیمی تجزیه، بیوشیمی‌، فیزیولوژی‌، تشریح‌، اصول‌ خدمات‌ بهداشتی‌، آمار حیاتی‌، میکروب‌شناسی‌ نظری‌ و عملی‌، انگل‌شناسی‌ و قارچ‌شناسی‌، ایمونولوژی‌، کمک‌های‌ اولیه‌ هست. از دروس تخصصی این رشته هم میشه به دروس گیاه‌شناسی‌ دارویی‌، اشکال‌ دارویی‌، تغذیه‌ و رژیم‌ درمانی‌، مواد خوراکی‌ نظری‌، مدیریت‌ در داروسازی‌، درمان‌شناسی‌، اطلاعات‌ دارویی‌، شیمی‌ دارویی‌، فارماکولوژی‌، مفردات‌ پزشکی‌، فرآورده‌های‌ دارویی‌ بیولوژیکی‌، فیزیکال‌ فارماسی‌، روش‌های‌ دستگاهی‌، سم‌شناسی‌، بیوفارماسی‌، داروسازی‌ صنعتی‌، کنترل‌ میکروبی‌ دارویی‌، کارآموزی‌ صنعت‌، زبان‌ تخصصی‌، مقدمات‌ داروسازی‌، گیاه‌شناسی‌ داروسازی‌، کارآموزی‌ داروخانه‌ اشاره کرد که بیشتر این دروس‌ همراه‌ با آزمایشگاه‌ هستن.

 

 

 رشته های تخصصی داروسازی

 

رشته های تخصصی داروسازی چیا هستن؟

رشته های تخصصی داروسازی خیلی زیادن البته تنها اونایی میتونن در آزمون تخصصی این رشته شرکت کنن که معدل مدرک دکترای عمومی اونها بالای ۱۵ باشه. از جمله این رشته ها میشه به شیمی دارویی، دارو سازی، مفردات پزشکی، رادیو فارماسی، فارماکولوژی، مواد خوراکی و آب شناسی، فرآورده های آرایشی و بهداشتی، دارو سازی بیمارستانی ، فرآورده های بیولوژیک، سم شناسی اشاره کرد. البته علاوه بر این رشته ها فارغ التحصیلان رشته دارو سازی عمومی می تونن تخصص های علوم پایه پزشکی مثل بیو شیمی، ‌انگل شناسی پزشکی، میکرب شناسی پزشکی، فیزیولوژی، آمار حیاتی، تغذیه، ایمونولوژی، ویروس شناسی و ژنتیک رو بگیرن.

 

چند سال طول میکشه تا بتونم یه داروساز بشم؟

تحصیل تو رشته دکترای عمومی داروسازی حداقل به مدت پنج و نیم تا شش سال طول میکشه و حداکثر ۱۲ ترم به اتمام می رسه. دوره تخصصی داروسازی هم حدود سه تا چهار سال طول میکشه و تو این مدت باید ۴۰ واحد درسی پیشرفته رو بگذرونین و پس از دفاع از پایان نامه مدرک دکترای تخصصی داروسازی رو بگیرین. یعنی در کل چیزی حدود نه سال برای گرفتن دکترای تخصصی داروسازی باید تلاش کنین.

 بازار کار رشته دارو سازی

بازار کار رشته داروسازی چطوره؟

حدود ۹۰ درصد فارغ‌التحصیلان‌ رشته داروسازی جذب‌ بازار کار میشن.‌ این افراد میتونن جذب داروخونه ها، مراکز دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و صنعت بشن. بیش از هشتاد درصد از فارغ التحصیلان رشته داروسازی جذب داروخونه ها میشن. اونها میتونن داروخونه های سطح شهر رو انتخاب کنن. این نوع کار خیلی سخت نیس. در واقع اونها در این نوع کار مشاوره دارویی انجام میدن و یا داروهای بدون نسخه تجویز میکنن و همچنین میتونن داروهای ترکیبی رو در داروخونه ها بسازن. اونها میتونن روی زمان کاریشون مدیریت کنن و الزامی هم نیس که مثل یه پزشک شبانه روزی کار کنن.

داروسازان فارغ التحصیل همچنین میتونن در داروخونه های بیمارستان مشغول به کار شن. اونها میتونن تدوین فهرست داروئی بیمارستان رو انجام بدن. همینطور روی نحوه مصرف دارو به وسیله بیمار کنترل و نظارت کنن. شرح حال تهیه کنن و پرونده داروئی برای بیماران بستری شده تشکیل بدن و همینطور پروسه درمان بیمار با داروها رو پیگیری کنن.

داروسازان همچنین میتونن امتحان دستیاری و یا phd به عنوان دستیار (رزیدنت) رو بگذرونن و بعد ادامه تحصیل بدن و جذب دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی بشن.

در صنعت نیز در بخش های تولید، ساخت، کنترل کیفیت، نگهداری، مدیریت و واحد تحقیقات کارخونه های داروسازی وجود داره و داروسازها میتونن در این بخش ها فعالیت داشته باشن.

میزان درآمد داروسازان چقدره؟

داروسازانی که تو بخش های دولتی استخدام میشن مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق میگیرن و داروسازانی که تو بخش های خصوصی کار میکنن مطابق با سطح تحصیلات و میزان تخصصشون و همچنین سابقه ای که دارن درآمدهای خاص خودشون رو دارن. داروسازانی هم که داروخونه تاسیس کردن مطابق با ساعات کاری و نوع خدمات و تعداد مشتریانی که دارند در آمدهای مختلفی کسب میکنن که به طور دقیق در دسترس نیست.

در حال حاضر چند داروساز و داروخونه و کارخانه داروسازی تو کشور هست و آمار افراد فارغ التحصیل تو این رشته تا ده سال آینده چقدره؟

بر اساس آخرین آمار تقریبا حدود ۱۰ هزار داروخونه خصوصی در حال حاضر تو کشورمون هست که البته با توجه به ابلاغ قوانین جدید تاسیس داروخانه، پیش بینی میشه تقریبا حدود ۱۲۰۰ داروخانه جدید هم تو سطح کشورمون مجوز تاسیس بگیرن. همچنین تعداد داروسازان در حال حاضر تقریبا حدود ۱۸ هزار نفر و همچنین تعداد کارخونه های داروسازی به ۸۰ عدد در کشورمون میرسه.

در بخش دانشجویی هم اگه ظرفیت دانشگاه ها و دانشکده های داروسازی کشورمون ثابت بمونه پیش بینی میشه که هر سال حدود ۱۲۰۰ داروساز تا ده سال آینده از دانشگاه های سراسری کشورمون فارغ التحصیل بشن و این یعنی وجود ۲۹۰۰۰ داروساز در کشور طی ده سال آینده! این در حالیه که پذیرش دانشجو طی سالیان اخیر افزایش پیدا میکنه و همچنین دانشکده های داروسازی جدید و واحدهای خودگردان تاسیس میشن و اینا همگی یعنی تعداد دانشجوی داروسازی در آینده نزدیک خیلی افزایش پیدا میکنه!

مشکلات دارو سازی

مشکلات شغل داروسازی چیه؟

 

 • – همانطور که میدونین تو کشور ما درصد زیادی از فارغ التحصیلان داروسازی تصمیم به تاسیس داروخونه میگیرن. اما با در نظر گرفتن آمارهایی که در بالا گفتیم و همینطور مقایسه تعداد افراد داروساز و تعداد داروخونه ها (یعنی نسبت ۱۸۰۰۰ داروساز به ۱۱۲۰۰ داروخونه) تقریبا حدود ۶۰۰۰ داروساز تا مدت طولانی امکان این رو ندارن که داروخونه تاسیس کنن. البته داروسازانی که نتونن به هر دلیلی داروخونه تاسیس کنن میتونن تو داروخونه ها استخدام بشن اما حقوق دریافتی اون با جایگاه یه داروساز تناسب نداره.
 • – ۱۲۰ هزار تخت بیمارستانی در بیمارستانها وجود داره. اگه به ازای هر پنجاه بیمار بستری در بیمارستان یک داروساز استخدام بشه باز هم فقط ۲۴۰۰ شغل جدید تولید میشه.
 • – هم اکنون در شرکت های داروسازی هم با وجود تقریبا ۸۰ کارخانه داروسازی ظرفیت زیادی برای شغل داروسازی در این مراکز وجود نداره. البته اگه شرکت های داروسازی جدید تاسیس بشه و روند تولید و تحقیق بیشتر رونق بگیره اوضاع بهبود پیدا میکنه.
 • – از جمله مشکلات دیگه میشه به افزایش مالیاتها، سود پایین داروخونه ها، وارد کردن داروهای مشابه با تولید داخل کشور و دادن یارانه به اونها و افزایش نیافتن قیمت داروهای داخلی متناسب با رشد قیمت سازمان های دارویی، تعرفه نسبتاً پایین خدمات دارویی،مسائل و مشکلات همیشگی با شهرداری، تاخیر سازمان‌های بیمه‌گر در پرداخت مطالبات داروخونه‌ها و… اشاره کرد.

و در نهایت آیا من میتونم یه داروساز موفق بشم؟

رشته داروسازی ۲۰۹ واحد دروس اختصاصی و عمومی داره. دو سال ابتدایی باید دروس پایه مثل شیمی عمومی، شیمی تجزیه ،شیمی آلی، بیوشیمی، بیولوژی، فیزیک، فیزیولوژی و گیاه شناسی گذرونده بشه. درس شیمی در کنار فیزیولوژی تو این رشته بسیار مهم هستن چون بعنوان دروس پایه و پیش نیاز درسهای تخصصی داروسازی مطرح میشن. واحدهای آزمایشگاه هم زیاد داره و این امر این رشته رو بسیار جذاب تر میکنه. در طول تحصیل در رشته داروسازی تو دانشگاه اسم داروها و ساختارهای شیمیایی شون و کاربرد این داروها در بیماریهای مختلف باید حفظ بشه. پس به طور کلی اگه به دروس شیمی و حوزه بهداشت و درمان علاقه دارین و قدرت حافظه و تحلیل خوبی هم دارین و میتونین با بیماران به درستی ارتباط برقرار کنین و خوب صحبت کنین میتونین در این رشته موفق بشین. البته تو انتخاب یه رشته صحیح و مناسب عوامل مختلفی مثل ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه هم باید در نظر گرفته بشه.

اکنون نوبت شماست، توی آزمون شرکت کنید و خودتون را بسنجید:

آیا ویژگی های یک داروساز موفق رو دارین؟

 

در این مقاله میخوایم فرض کنیم که همه ی اون مراحل سخت کنکور رو پشت سر گذاشتیم و تونستیم با موفقیت در رشته پرطرفدار داروسازی قبول بشیم و مدرک باارزش داروسازی مون رو هم گرفتیم و مهارت و دانش مورد نیاز یک داروساز رو داریم. حالا میخوایم ببینیم آیا ویژگی های شخصیتی یک داروساز موفق رو هم داریم؟ آیا میتونیم در حیطه کاریمون هم موفق ظاهر بشیم؟ آیا میتونیم از کارمون به عنوان یک داروساز لذت ببریم؟ برای اینکه متوجه بشین که آیا واقعا ویژگی های شخصیتی یک داروساز موفق رو دارین فقط کافیه خودتون رو به عنوان یک فارغ التحصیل در رشته داروسازی تصور کنین و به سوالاتی که براتون طراحی کردیم پاسخ بدین. در پایان مقاله هم پاسخ سوالات رو به طور کامل توضیح دادیم.

مطالب مرتبط

۹ دیدگاه‌

 1. چرا نمیتونید فقط یه کم پشتکار میخواد و یه کم فضای مجازی من دکتر نیما ترابی گلسفید نخبه داروسازی متولد ۱۳۶۹ تحصیلات خود را در رشته داروسازی در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهران به پایان رساندم. درتمام سال های تحصیل در رشته داروسازی عمومی نفر اول و ممتاز کل کشور بودم وجز۱۰ نفر دانشجوی نخبه و برتر جهان برگزیده شدم و تخصص خود رادررشته فارماسیوتیکس به پایان رساندم و رتبه اول داروسازی کشور در دوره عمومی و تخصصی را اخذ نمودم . بنده طراح فرمولاسیون داروی جدیدی به نام ریبونولوئید( برای بیماران سرطانی با خاصیت ضدریزش مو ناشی از شیمی درمانی )هستم واولین قرص سفیدکننده وروشن کننده پوست صورت و بدن در ایران حاوی گلوتاتیون و ویتامین سی ،سفیدکننده،روشن کننده و درخشان کننده پوست صورت وبدن،کلاژن سازوانتی اکسیدان بسیارقوی،جلوگیری از افتادگی ولیفتینگ قوی پوست،استحکام بخش ویکدست کننده پوست،افزاینده سلول سازی و متابولیسم سلولی،باتاثیرگذاری بسیاربالاوضدپیری پوست را در شرکت داروسازی فراز شیمی تولید نمودم و در پروژه بین المللی درمان بیماران نابارور از پسماند ماهی نیز شرکت نمودم . چندین مقاله تحقیقاتی بین المللی در زمینه سلول های بنیادی ، سرطان شناسی و پوست ومو منتشر نمودم و همینطور مدرس دانشگاه علوم پزشکی تهران و مولف کتاب های داروشناسی کاربردی ، طراحی و ساخت فرمولاسیون در داروسازی نوین پنج جلد میباشم و مفتخرم داروسازان موفقی را تقدیم جامعه داروسازی کشور نمودم همچنین عضو برجسته انجمن داروسازان ایران و عضو انجمن متخصصین علوم دارویی کشورمیباشم. همچنین موسس و مدیرعامل شرکت داروسازی فرازشیمی هستم که حیطه فعالیت ان در زمینه تولید ، واردات ، صادرات دارو میباشد تولیدات شرکت با برند دکتر نیما در بازارهای داخلی و خاورمیانه وفضای مجازی عرضه شده و با استقبال خوبی هم مواجه گشته است امیدوارم بتوانم با تبادل تجربیات فراز شیمی در عرصه تولید و صادرات دارو با شرکت های داروسازی در سال حمایت ازکالای ایرانی گامهای بلند تری در عرصه دارو و داروسازی بردارم

  دکتر نیما ترابی گلسفید مدیر عامل و موسس شرکت تولید و واردات و صادرات فراز شیمی

  drnimatorabigolsefid@yahoo.com
  http://www.drnimatorabigolsefid.ir
  http://www.farazshimipharma.com

  تلگرام@pharmdnimatorabigolsefid
  اینستاگرام pharmd.nimatorabi_golsefid

 2. محبوبه گفت:

  سلام من میخوام درس بخونم متاهل هستم یه زمانی شاغل بودم در سازمان غذا ودارو به خاطر همیمن میخوام داروسازی بخونم آیا بخونم یا نه

 3. Shamim گفت:

  سلام .من امسال کنکور دارم و به شدت عاشق و شیفته داروسازی هستم^____^لطفا برام دعا کنید که بتونم سال بعد دانشجوی داروی شهید بهشتی باشم

 4. Alireza گفت:

  من چهارده سالمه خیلی از رشته داروسازی خوشم میاد ولی پدرومادرم میگنه تو با این درش خوندنت کارگرم نمیشی

 5. فاط گفت:

  سلام من امسال کنکوریم توروبخدااااااا بگید چیکارکنم داروسازی قبول شم.
  عاشق داروسازیم و اگه قبول نشم قطعا دچار افسردگی شدیدی میشم.😭😭😭😭

 1. دی ۲۱, ۱۳۹۶

  […] در مقاله ای با عنوان “آیا من میتونم یه داروساز موفق بشم” به طور مفصل در مورد رشته داروسازی، شرایط قبولی در رشته […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *