آیا رشته مهندسی پزشکی انتخاب درستی برای من هست؟

<<بچه ها در انتهای این مقاله آزمون تشخیص علاقه مندی به رشته مهندسی پزشکی قرار داره. سعی کنید با انجام این آزمون میزان توانایی خودتون را توی این رشته بسنجید>>

مهندسی پزشکی یا مهندسی زیست پزشکی (Biomedical Engineering)  یکی از رشته های شاخه علوم ریاضی هست که ماهیتی بین رشته ای داره و از ترکیب علوم مهندسی و علوم پزشکی و زیست شناسی به وجود اومده. مهندسی پزشکی درواقع از تکنیک های علوم مهندسی در مسائل زیست شناسی و حوزه پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده میکنه. زمینه کاری مهندسی پزشکی در طراحی و ساخت دستگاه های آزمایشگاهی و الکترونیکی و تجهیزات مربوط به اونها، طراحی و ساخت بخش‌های مکانیکی و برقی سیستم‌‌های تصویرگر پزشکی، طراحی و ساخت سیستم‌های اندازه‌گیری پزشکی و بیمارستانی، اندام مصنوعی بدن و قطعات و موادی که در طول تشخیص، درمان و معالجات بیماری‌ها به کار میره و همچنین تعمیر و نگهداری و بهینه سازی این تجهیزات و همچنین خرید و فروش تجهیزات پزشکی هست. کارشناسی در رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه شامل چهار سال هست و همچنین در کشورمون امکان تحصیل در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی ارشد و دکترا هم برای مهندسی پزشکی وجود داره.

مهندسی پزشکی و کمک به معلولان

فردی که میخواد به رشته مهندس پزشکی بره باید به علومی مثل ریاضیات، فیزیک، شیمی و زیست شناسی علاقه مند باشه و همچنین کارهای تحقیقاتی و پژوهشی رو دوست داشته باشه. شخصیت خلاق و نوآوری داشته باشه. چون این رشته جدید هستش و خیلی از زمینه های شغلی اون نیاز به تحقیق و اختراع ابزارها و روش های نوین پزشکی داره. مهندسی پزشکی شاخه های متعددی داره و یه مهندس موفق باید در مباحث مربوط به شاخه خودش مثل مباحث برق و الکترونیک در مهندسی پزشکی بیوالکتریک و همچنین در مباحث مکانیکی در مهندسی پزشکی بیومکانیک تخصص کافی داشته باشه. یه مهندس پزشک موفق به خصوص اونهایی که میخوان در کار واردات و صادرات تجهیزات و دستگاه های پزشکی فعالیت کنن باید با بازاریابی و فروش آشنایی و تسلط داشته باشه. همچنین به زبان انگلیسی مسلط باشه تا بتونه دستورالعمل های مربوط به نحوه استفاده و بکارگیری دستگاه ها و تجهیزات پزشکی وارداتی، رو بفهمه و  به آخرین اطلاعات و اخبار مرتبط با اونها دسترسی داشته باشه و بتونه با شرکت های تجهیزات پزشکی خارجی ارتباط برقرار کنه و خرید و فروش تجهیزات پزشکی رو به راحتی انجام بده.

در بالا مهارت ها و توانایی های لازم برای اینکه بتونیم یه مهندس پزشک موفق بشیم رو گفتیم. چون میدونیم که در انتخاب یه شغل صحیح و درست، علاوه بر عوامل مختلفی از جمله ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … عامل خیلی مهم برای هر فرد ویژگی های شخصیتی اونه، شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی سخته و نیاز به تخصص و زمان کافی داره. برای همین هم براتون یه آزمون در نظر گرفتیم تا بهتر بتونید توانایی های خودتون را توی این رشته ارزیابی کنید.

آیا من برای رشته مهندسی پزشکی مناسب هستم؟

آیا رشته مهندسی پزشکی مناسب من هست؟

در این آزمون ده سوال مطرح کردیم تا بهتون کمک کنیم،  راحت تر بفهمین  که آیا ویژگی های شخصیتی یه مهندس پزشکی رو دارین و اگه به این رشته برین موفق میشین یا نه؟؟

نویسنده و مترجم: فاطمه حامد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *