آیا دوست دارید، چیزی را اختراع کنید؟ پس این متن را از دست ندهید!

آیا شما یک دانش‏ آموز مقطع راهنمایی یا دبیرستان با یک ذهن پر از ایده های اختراع هستید؟

ممکن است ندانید با اینهمه ایده چه کنید یا چطور آنها را به اختراعات عملی تبدیل کنید.

شاید هم شما هنوز هیچ ایده ای ندارید، اما می‏خواهید بدانید چگونه ایده‏ای را عملی کنید. با کمی تحقیق، برنامه ریزی و نمونه سازی، شما می توانید ایده ها را بسازید و سپس این ایده ها را به یک اختراع کارآمد تبدیل کنید.

۱-۳شکل گیری ایده

یافتن یک نیازی که ارزش حل کردن داشته باشد

۱-یافتن یک نیازی که ارزش حل کردن داشته باشد

اولین مرحله در هر پروسه اختراع پیدا کردن مشکلی هست که اختراع شما آن را برطرف می کند. به دنیای اطراف خودتان نگاه کنید و از خود بپرسید: چه چیزی می تواند بهتر کار کند؟ چه کاری می شود بهتر یا سریعتر کار کند؟ چه چیزی شما را می رنجاند و چگونه می توانید آن را برطرف کنید؟

– از خانواده و دوستان خود راجع به مشکلات روزانه آنها بپرسید و آنهارا یادداشت کنید

-نیازی نیست که مشکل و یا اختراع چیز جدیدی باشد. حتی ممکن است دو نوع طرح برای یک اختراع خاص باشد، اگر شما طرحی جدید برای همان دستگاه با روش دیگری ایجاد کنید، هنوز می توانید اختراع خود را انجام دهید

-ایده های خلاقانه داشته باشید. همه ایده ها خوب نخواهند بود اما شما ادامه دهید و بیشتر و وسیع تر فکر کنید

– بعضی از مشکلات که قبلا حل شده‏اند عبارت اند از:

– تلفن مشکل ارتباطات سریع را برطرف کرد. قبل از تلفن، تلگراف و استفاده از کدهای مورس سریع ترین راه ارتباطی بود. با تلفن، شما ترجمه کدهای مورس را کنار گذاشته و مستقیما با شخص دیگر حرف می زنید.

– گیره های مداد شمعی : توسط شخص ۱۲ ساله ای بنام Cassidy Goldstein اختراع شد که مشکل رنگ آمیزی با متد شمعی های شکسته را حل کرد.

دفترچه یادداشت ایده داشته باشید

۲-دفترچه یادداشت ایده داشته باشید

تا حالا پیش آمده است که یک ایده بکر به ذهنتان خطور کرده باشد اما بعدا فراموشش کرده باشید؟  یک دفترچه یادداشت برای نوشتن ایده هایی که به ذهنتان میرسید به همراه داشته باشین تا فراموشش نکنید. ضمنا در کنار ایده بنویسید که در چه تاریخی و چگونه آن ایده به ذهنتان رسیده است.

– از دفترچه یادداشتتان برای ثبت روند اختراعاتی که روی آنها کار می کنید استفاده کنید و همچنین برای یادداشت ایده های اختراعات جدید.

اطمینان حاصل کنید که ایده شما جای دیگری وجود ندارد

۳-اطمینان حاصل کنید که ایده شما جای دیگری وجود ندارد

ممکن است شما ایده خارق العاده ای داشته باشید، اما امکان دارد شخص دیگری هم به فکر آن بوده باشد. یک جستجوی سریع در اینترنت انجام دهید تا ببینید آیا چیز شبیه به ایده شما تاکنون عملی شده است یا نه. با کمک والدینتان به دنبال اختراعاتی بگردید که ممکن است برای ایده شمات قبلا ثبت شده است.

درباره اختراعات و مخترعان مشهور مطالعه کنید

۴-درباره اختراعات و مخترعان مشهور مطالعه کنید

هزاران سال است که مردم با راه های خلاقانه در حال حل مشکلات هستند. مطالعه کردن درباره مخترعان و اختراعات مشهور میتواند جرقه‏ای باشد برای خلاقیت حل مسئله شما. یاد گرفتن روند کار آنها و اعمال آن برروی زندگی خودتان.

– با مطالعه درباره مخترعان جوان دیگر انگیزه بگیرید.

– به اختراعات اطراف خودتان نگاه کنید و ببینید چگونه کار می کنند. نیازی نیست اختراع‏‏ها خیلی پیچیده باشند، می توانند ساده و کارآمد باشند.

با مخترعان دیگر ملاقات کنید

۵-با مخترعان دیگر ملاقات کنید

از پدر و مادرتان بخواهید برای پیدا کردن و ملاقات مخترعان دیگر کمکتان کنند. از آن ها درباره کارشان و چگونگی عملی کردن ایده شان سوال کنید. گرفتن اطلاعات اولیه درباره اینکه چگونه می توان مخترع شد بهترین قدم برای شروع کارتان است.

. از آنها بپرسید چقدر طول کشید تا ایده شان شکل بگیرد و یک اختراع کارآمد بسازند.

. به این پی ببرید که چقدر وقت و انرژی برای اختراعشان گذاشتند. آیا تا بحال روی ایده ای کار کرده اند که نتوانسته اند عملی اش کرده باشند؟ در این صورت چکار می کنند؟

۲-۳-عملی کردن ایده

طرح اولیه‏ای از ایده خود بکشید

۱-طرح اولیه‏ای از ایده خود بکشید

یک طرح ساده از آنچه قرار است اختراع تان شبیه ش شود بکشید. هر جزء را مشخص کنید و در حاشیه درباره چگونه کنار هم قرار گرفتن اجزا توضیحاتی بنویسید. لیستی از انواع موادی که برای طرح تمام شده خود استفاده خواهید کرد بنویسید. تا زمانی که از نتیجه طرح تان راضی نشده اید از کشیدن طرح های مختلف برای همان اختراع تان دریغ نکنید.

-طرح اولیه را با مداد بکشید تا بتوانید اشتباه تان را پاک کنید.

– از مداد رنگی یا ماژیک برای اضافه کردن جزئیات نهایی استفاده کنید.

– در صورتی که مقداری حرفه ای باشید می توانید از نرم افزارهای طراحی در کامپیوتر برای ساختن یک مدل ۳بعدی از طرح تان استفاده کنید.

ایده خود را به والدین تان توضیح دهید

۲-ایده خود را به والدین تان توضیح دهید

هر موقع که ایده ای را در نظر گرفتید و طرح اولیه آن را رسم کردید، در باره آن با والدین تان مشورت کنید. ممکن است آن ها بتوانند درمورد جزئیات و نکاتی که ممکن است در هر طرحی فراموش شود راهنمایی تان کنند. همچنان می توانند بگویند که مواد اولیه چقدر هزینه خواهند داشت و آیا صرف می کند که یک نمونه نهایی از آن اختراع بسازید یا نه.

مواد لازم برای ساخت یک نمونه اولیه را فراهم کنید

۳-مواد لازم برای ساخت یک نمونه اولیه را فراهم کنید

نمونه اولیه یک مدل کاری از ایده شماست. این نمونه به احتمال زیاد یک دستگاه زیبا نخواهد بود، اما اثباتی است برای مفهوم ایده ای که پشت سر آن است. نیازی نیست شما از مواد اولیه درجه یک استفاده کنید، فقط موادی که به سادگی می توانند یک دستگاه با قابلیت کارکردن را برای شما بسازند.

– یک لیست از همه چیزهایی که نیاز دارید و مقدار ضرورت آن ها تهیه کنید.

– به اطراف خود نگاه کنید و مواد بازیافت شده ای که ممکن است به درد تان بخورد را پیدا کنید و بقیه مواد را با اجازه والدین تان تهیه کنید.

– درمورد موادی که قرار است اختراع تان را با آنها بسازید هرچه می توانید اطلاعات کسب کنید، چه چوب باشند چه میله های فلزی، چه مدار باشند چه نرم افزار، چه موتور و چرخ دنده، یا پارچه و نخ باشند. هرچه بیشتر در مورد کاربرد اجزا و اینکه کنار هم چگونه کار می کنند بدانید، اختراع شما همان قدر قوی خواهد بود.

– چنانچه ابزار خاصی برای ساخت دستگاه تان نیاز دارید، از والدین تان برای دسترسی به آنها کمک بخواهید(ممکن است خودشان داشته باشند یا کسی را بشناسند که آن ابزار را دارد).

میتوانید درصورت امکان از کارگاه مدرسه خود برای کارهایتان استفاده کنید.

یک زمان مناسب برای ساخت اختراع تان پیدا کنید

۴-یک زمان مناسب برای ساخت اختراع تان پیدا کنید

اگر قرار است با ابزار قدرتی یا وسایل خطرناک دیگری کار کنید، شما حتما به نظارت بزرگتر تان نیاز دارید. از پدر و مادر خود بخواهید هنگامی که وقت آزاد کافی دارند کنار شما بنشینند تا کارتان را انجام دهید. درصورتی که خواهر یا برادر بزرگتر داشتید می توانید از آنها هم کمک بگیرید.

– اگر هم کارهایی بود که به نظارت بزرگتر تان  نیاز نبود می توانید در غیاب آنها کار خود را انجام دهید.

نمونه اولیه ایده خود را بسازید

۵-نمونه اولیه ایده خود را بسازید

هنگامی که همه مواد اولیه لازم و نظارت والدین تان در صورت ضرورت را داشته باشید، شما می توانید نمونه اولیه خود را بسازید. در ساختن نمونه خود بسیار دقت به خرج بدهید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد به طرحی که کشیده بودید شبیه باشد. دوبار اندازه بگیرید و یکبار برش بزنید، چون اصلا دلتان نمی خواهد که بخاطر بی دقتی هنگام اندازه گیری چیزی را خراب کنید.

-ممکن است هنگام ساختن نمونه اولیه مجبور شوید طرح را بصورت جزئی تغییر دهید. این ها همه جزئی از فرآیند اختراع است.

-بهتر است همیشه یکی از والدین تان هنگام ساختن نمونه کنار تان باشد چون آنها راه استفاده از ابزار را بهتر بلدند و میتوانند کمک بزرگی برای شما باشند.

-اگر مجبورید از چسب حرارتی استفاده کنید، از اندازه کوچک آنها در حضور والدین تان استفاده کنید.

-لباس های کهنه و قدیمی بپوشید تا نگران رنگی و خراب شدن آنها نباشید.

-نمونه اولیه خود را آزمایش کنید

۶-نمونه اولیه خود را آزمایش کنید

آیا محصول تمام شده شما کار می کند؟ آیا همانطور که پیش بینی کرده بودید مشکل را حل می کند؟ آیا راهی هست تا نمونه خود را ارتقا دهید تا بهتر کار کند؟ با مواد اولیه متفاوت آیا بهتر کار خواهد کرد؟  این ها همه سوالات مهمی هستند که باید از خودتان بپرسید تا ببینید ایده شما موفق خواهد بود.

-از والدین تان بخواهید تا اختراع شما را آزمایش کنند و اگر پیشنهادی برای بهتر شدن آن داشتند با شما در میان بگذارند.

-انتقادات و پیشنهادات سازنده بخش مهمی از فرایند میباشند. اگر چیزی کار نمی کند، از اطلاعاتی که اطرافیان به شما می دهند برای بهبود آن استفاده کنید.

۳-۳ بازاریابی برای اختراعتان

در یک کارگاه (ورک شاپ) اختراع شرکت کنید

۱-در یک کارگاه (ورک شاپ) اختراع شرکت کنید

کارگاه های آموزشی اختراع، پایه های شکل گیری ایده، عملی کردن آن و سپس راه اطلاع رسانی در مورد اهمیت ایده و کارایی آن را به شما آموزش می دهد. در سراسر جهان کارگاه های آموزشی مخترعان جوان وجود دارند که می توانید در آن ها ثبت نام و شرکت نمایید.

-همچنین اردوهایی برای مخترعان جوان وجود دارند که می توانند مهیج و کارآمد باشند.

نام گذاری اختراع

۲-نام گذاری اختراع

در بیشتر موارد یک اسم ساده که مربوط به عملکرد اختراع تان است کافی می باشد، اما یک اسم جذاب می تواند کمک کند تا مردم محصول شما را به یاد داشته باشند. اسم انتخابی کوتاه و مناسب باشد. از اسم گیج کننده و گمراه کننده پرهیز کنید.

– چند اسم مختلف پیدا کنید و از دوستان و والدین خود درباره آنها نظرخواهی کنید.

ثبت اختراع

۳-ثبت اختراع

بمنظور حفاظت از اختراع خود و ثبت آن به نام خودتان باد آن را به نام خودتان ثبت رسمی کنید. گواهی ثبت اختراع یک سند قانونی است که بیان می کند شما صاحب آن ایده بوده و ثابت می کند که شما صاحب آن اختراع هستید. این کار از دزدیده شدن ایده شما توسط دیگرتان جلوگیری می کند.

-ممکن است فرایند ثبت اختراع کار پیچیده ای باشد، اگر بطور جدی تصمیم بر این کار داشتید از والدین خود کمک بخواهید.

به دنبال سرمایه گذاران بروید

۴-به دنبال سرمایه گذاران بروید

اگر قصد داشته باشید محصول خود را به تولید انبوه برسانید و به دیگران بفروشید، به احتمال زیاد باید مقداری پول به دست بیاورید. سرمایه گذاران اشخاصی هستند که وقتی شما برای اولین بار شروع به کاری می کنید به شما پول می دهند تا بتوانید محصول خود را تولید کنید. در عوض، آن ها هم مقداری از سود فروش محصول را از شما می گیرند.

-برای شروع می توانید از دوستان و فامیل کمک بخواهید

-شرکت در مسابقات مخترعان می تواند شروع خوبی باشد چوت بسیاری از آنها جوایز نقدی دارند.

رقابت در مسابقات مخترعان

۵-رقابت در مسابقات مخترعان

مسابقات رقابت مخترعان محل مناسبی برای نشان دادن اختراع های تان می باشد. ممکن است بعضی از این مسابقات موضوع خاصی را مشخص کنند تا مخترعان آن را حل کنند، در حالی که ممکن است برخی دیگر موضوع کاملا آزاد داشته باشند تا هرچه می خواهید ارائه دهید. اگر شما یک نمونه کارآمد دارید در نظر بگیرید که آن را در یک رقابت با موضوع آزاد ارائه دهید.

-یک مسابقه نزدیک محل زندگی خود بیابید و در آن ثبت نام کنید.

-همه اجزا را سر موقع کنار هم قرار دهید تا بتوانید قابلیت شرکت در رقابت را داشته باشید.

اگر می خواهی مخترع شوی سرگذشت جیمز وات را بخون!

 

چراهای زندگی چارلز پله پله از آبی آسمان تا لیزر …

 

داستان پرواز و بلند پروازی آدما

 

 

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. یسنا13ساله گفت:

  ممنون واقعا ذهنم باز شد،همش فکر می کردم که باید از اینترنت کمک بگیرم ولی از فکر خودم کمتر استفاده می کردم.❤❤❤

 2. امیر حسین 14 ساله گفت:

  واقعا عالی بود من در مدرسه ی تیزهوشان درس میخوانم و این موضوع یه کم به من کمک کرد تا به خودم کمی ایمان داشته باشم چند وقتی بود که داشتم به این موضوع فکر می کردم و دنبال خیال پردازی های بزرگ بودم و این مقاله جدا به من کمک کرد مخصوصا آن قسمت که درباره ی دفترچه ایده ها توضیح میداد ❤❤❤❤

 3. ایلیا نیرومند گفت:

  سلام کودک ۶ساله ای دارم که از ۴سالگی چیزهای متفاوت و باکاربرد میسازه وبه این کار علاقه نشون میده یه جایی برای شکوفایی استعدادش درتهران میخواستم

 4. سید مهدی حسینی گفت:

  با سلام و خسته نباشید به همه دوستان اهل فن، و مبتکر و مخترع، بنده در زمینه فنی از الکترونیک تا مکانیک فعالیت دارم، و هر روز باید کمی مطالعه و تحقیق و تمرکز بر کارهای عملی داشته باشم، یعنی اگه یک روزی این کار انجام نشه، مریض میشم،،، خلاصه، از دوستانی که در هر سنی هستند و به این علم عمل عشق می ورزند، ،، خوشحال میشم کمکی کرده باشم،، در زمینه های (۱٫ طراحی، ۲٫ علم مکانیک در تمام شاخه‌ها ۳٫ الکترونیک. ۴٫ صنایع چوبی و دستگاههای خراطی، ۵٫ در زمینه جنگ افزار و نیازهای روز دنیا در این زمینه، ،،،،، مهندس سید مهدی حسینی، هستم، از شمال کشور، امیدتان. همیشه به ( خدا ).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *