آشنایی با رشته چاپ فنی و حرفه ای

یوهانس گوتنبرگ، مخترع صنعتگر و خلاق آلمانی در سال ۱۴۵۶ تونست برای اولین‌ بار حروف فلزی ریخته‌گری شده رو با استفاده از مرکب و کاغذ و دستگاه پرس تبدیل به یک ماشین چاپ صنعتی کنه و بزرگترین اختراع هزاره دوم رو به نام خودش ثبت کنه. حالا در هزاره سوم هستیم و با وجود اینکه انواع رسانه ها مثل اینترنت به روی کار اومدن و به سرعت میتونن افکار و موضوعات و اخبار مهم علمی، هنری، ورزشی، سیاسی از سرتاسر جهان رو بهمون منتقل کنن، اما هنوز اهمیت صنعت چاپ کم نشده. در واقع این صنعت در روند زندگی انسان ها و به خصوص در رفع نیازهای فرهنگی اون نقش مهم و اساسی داره. چون صنعت چاپ نقش جدی رو در تولید کتاب ایفا میکنه و کتاب اثر قطعی و بدون رقیبی در بهبود کیفیت زندگی و جهش های علمی و آگاهی انسان ها داره.

چاپ چیست؟

چاپ چیست؟

انتقال هر نوع حرف، نقش و تصویر بر روی یک ماده خاص، در تیراژ بالاتر از یک عدد به صورتی که شکل و فرم منتقل شده تغییری نکنه رو چاپ میگن. رشته چاپ رو میشه مجموعه ای از هنر و صنعت دانست.

امروزه همسو با پیشرفت تکنولوژی و با انقلاب چاپ الکترونیک، رشته چاپ گسترش و رشد روز افزونی داشته و تغییرات زیادی کرده که از این تغییرات میشه سیستم‌های چاپ دیجیتالی، دستگاه‌های چاپ با قابلیت‌ چاپ مستقیم تصاویر، فن‌آوری چاپ غیرضربه‌ای، چاپ در زمان نیاز و آشنایی با صنعت عکاسی وطراحی و گرافیک و … رو مثال زد که همه ی این ها نشان دهنده ی تجهیزات و امکانات جدید در صنعت چاپ هست. در واقع دیجیتالی شدن هنرهای گرافیکی، پتانسیل های بیشتری را در صنعت چاپ نمایان ساخته است.

شرایط لازم برای ورود به رشته چاپ چیه؟

شرایط لازم برای ورود به رشته چاپ چیه؟

دانش آموزانی که دوس دارن در رشته چاپ تحصیل کنن باید دروس سال نهم دوره متوسطه رو با موفقیت پشت سر بذارن و حد نصاب نمره ی لازم برای شاخه فنی و حرفه ای رو کسب کنن تا بتونن رشته چاپ که در زمینه صنعت هستش رو انتخاب کنن و ادامه تحصیل بدن.

برای ورود به رشته چاپ چه ویژگی ها و مهارت هایی باید داشته باشیم؟

برای ورود به رشته چاپ چه ویژگی ها و مهارت هایی باید داشته باشیم؟

دانش آموزانی که به رشته چاپ علاقه مند هستن باید ویژگیها و مهارت های خاصی داشته باشن تا بتونن در این رشته موفق ظاهر بشن که در طرح زیر هم آوردیم. اونها باید با مهارت های مربوط به کامپیوتر آشنا باشن، به مسائل تکنیکی و مکانیکی و محاسباتی علاقه مند باشن، برای هزینه یابی شم اقتصادی داشته باشن، از روابط عمومی قوی برخوردار باشن، شجاعت و ریسک پذیر داشته باشن. همچنین باید مسئولیت پذیر باشن و با مشتری با احترام برخورد کنند و خوش قول باشن.

گرایش های رشته چاپ چیا هستن

گرایش های رشته چاپ چیا هستن؟

پیش از چاپ (لیتوگرافی- آماده سازی فرم های چاپ- طراحی و ساخت کلیشه)

چاپ (تولید محصولات چاپی)

پس از چاپ (عملیات تکمیلی و آماده سازی محصول چاپی)

مدت زمان تحصیل در این رشته ۳ سال هستش و در حال حاضر این رشته فقط در هنرستان فنی سروش ناحیه ۴ اصفهان با هنرآموزان توانمند و با تجربه و دارای مدرک تحصیلی از فوق دیپلم تا کارشناسی ارشد صنعت چاپ در حال اجراست.

 

دروس تخصصی هنرجویان رشته چاپ در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

دروسی تخصصی که هنرجویان باید در طی ۳ سال تحصیلی در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم در هنرستان بگذرونن رو در جدول زیر آوردیم.

دروس تخصصی هنرجویان رشته چاپ در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم

هنرجویان رشته چاپ به چه توانمندی هایی میرسن؟

هنرجویان رشته چاپ با محاسبات فنی، رسم فن مبانی چاپ، فن آوری چاپ، تکنولوژی چاپ، موادشناسی، حروف چینی (فتویی، کامپیوتری و اسکرین) ماشین آلات چاپ افست، شابلونهای اسکرین آشنا میشن.

هنرجویان رشته چاپ همچنین با سه مرحله پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ آشنا میشن و در نهایت میتونن یک محتوای گرافیکی یا بصری رو روی یک محصول فیزیکی پیاده کنن. هنرجوی این رشته در مرحله چاپ یاد میگیره که چطور شاخص های مختلف رو رعایت کنه تا کارش رو با کیفیت و راندمان بالا و زمان کوتاه انجام بده و از ضایعات جلوگیری کنه و با کمترین هزینه به نیازهای مختلف مشتریان پاسخ بده.

 

زمینه های شغلی رشته چاپ چیا هستن؟

از زمینه های شغلی رشته چاپ میشه چاپ کاری  G.T.O، لیتوگرافی و لی آوت کاری، روتوش کاری و کپی کاری افست، کارگاه ماشین آلات چاپ برجسته، مونتاژکاری رنگی و سیاه و سفید افست، صفحه بندی ماشین جلد سازی و اپراتوری آن، اپراتوری ماشین جلد سازی و پاکت سازی، راسته چینی، فرم چینی و صفحه بندی دستی، فرمول چینی و حروف چینی فتویی و کامپیوتری و …. رو نام برد.

بازار کار و موقعیت شغلی رشته چاپ

بازار کار و موقعیت شغلی رشته چاپ چطوره؟

بازار کار صنعت چاپ، بازار بسیار متنوعی هستش که طراحی اولیه و تولید محتوای چاپی تا مراحل عملیات تکمیلی رو در بر میگیره. فارغ التحصیلان رشته چاپ میتونن در عرصه های مختلف صنعتی و فرهنگی فعالیت داشته باشن. کتاب هایی که هر ساله چاپ میشه سالهای بعد ممکنه تا حدودی تغییر کنه و این تغییرات معمولا بسیار پیچیده و تخصصی هستش و به مدیران تولید و کارشناسان متخصص چاپ بسیار کاربلد و ماهر و با تجربه نیاز داره. چرا که فرآیند چاپ کتاب باید در کوتاهترین زمان، کمترین هزینه، بدون غلط، با کیفیت بالا و یکسان و در تیراژ میلیونی چاپ بشه.
چاپ روزنامه و نشریات هم یک کار صنعتی هستش و به مدیران متخصص و ماهر نیاز داره تا چاپخانه ها بهترین راندمان رو داشته باشن.

چه صنایعی به صنعت چاپ وابسته هستند

چه صنایعی به صنعت چاپ وابسته هستند؟

صنایع بسته‌بندی و لیبل، صنعت تبلیغات صنعت نشر و اطلاع‌رسانی کاملا وابسته به چاپ هستن. حتی صنایعی مثل الکترونیک، ساختمان و دکوراسیون، حمل و نقل و خیلی صنایع دیگه با واسطه یا بدون واسطه به صنعت چاپ نیاز دارن. این امر باعث شده که رونق بازار صنعت چاپ افزایش پیدا کنه.

شرایط ادامه تحصیل در رشته چاپ چطوره؟

مقطع

شرایط ادامه تحصیل

کاردانی

هنرجویان رشته صنعت چاپ با مطالعه کتابهای درسی این رشته در هنرستان و داشتن اطلاعات عمومی در رابطه با دروس تخصصی فنی صنعت چاپ، که مختص هنرجویان این رشته بوده و طی ۳ سال در هنرستان یاد گرفتن میتونن در آزمون کاردانی پیوسته شرکت کرده و ادامه تحصیل بدن. در طی ۴ تا ۵ ترم یا ۲ تا ۵/۲ سال میتونن فوق دیپلم رشته چاپ رو بگیرن.
کارشناسی

هنرجویان بعد از گرفتن مدرک کاردانی رشته چاپ میتونن در آزمون مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی، آزاد و جامع علمی کاربردی شرکت کنن و ادامه تحصیل بدن.

کارشناسی ارشد

هنرجویان بعد از گرفتن مدرک کارشناسی رشته چاپ میتونن در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها امتحان داده و ادامه تحصیل بدن.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *