آشنایی با رشته های مرتبط با صنایع دستی

رشته ی صنایع دستی مجموعه ای از هنر و صنعت هستش. افراد به کمک دست و ابزار دستی و با کمک خلاقیت و ذوق خودشون محصولاتی رو تولید میکنن و به وسیله اون فرهنگ و هنر سرزمینشون رو به دیگران معرفی میکنن.

انواع رشته های مرتبط با صنایع دستی چیه؟

رشته های مرتبط با صنایع دستی در دو شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش وجود داره. در شاخه فنی و حرفه ای، رشته صنایع  دستی- فرش و در شاخه کاردانش، رشته قلمزنی و رشته طلا و جواهر سازی وجود داره که در طرح زیر براتون نمایش دادیم.

انواع رشته های مرتبط با صنایع دستی چیه؟

۱-رشته صنایع دستی-فرش

صنعت فرش ایران با قدمتی هزاران ساله، میراثی ماندگار و هنری با سرپنجه قالی بافان ایرانی در دنیا هنرنمایی میکنه. فرش فرهنگ و هنر سرزمینمون در دوره های مختلف تاریخ رو نشون میده و نشانه فرهنگ غنی و ارزشمند ما ایرانی هاست.

رشته صنایع دستی-فرش

هیچ کشوری نمیتونه با فرش ایرانی به لحاظ هنر و سابقه ای که داره رقابت کنه. فرش ایرانی به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا صادر میشه و بیشترین حجم صادرات به کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه و سوئیس انجام میشه.

برای ورود به رشته صنایع دستی-فرش شاخه فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشین؟

اگه میخواین در رشته صنایع دستی- فرش ادامه تحصیل بدین باید بدونین که این رشته به دقت و ظرافت و حوصله زیادی نیاز داره. پس اگه میخواین در این رشته موفق ظاهر بشین باید علاوه بر علاقه و استعداد، صبور و با حوصله باشین و در کارهاتون دقت و ظرافت داشته باشین.

برای ورود به رشته صنایع دستی-فرش شاخه فنی و حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشین؟

شرایط لازم برای ورود به رشته صنایع دستی-فرش شاخه فنی و حرفه ای چیه؟

دانش آموزانی که به رشته صنایع دستی-فرش علاقه دارن اگه بتونن دروس سال نهم رو با موفقیت پشت سر بذارن و در هدایت تحصیلی، حد نصاب نمرات لازم برای شاخه فنی و حرفه ای رو به دست بیارن میتونن در سال دهم به شاخه فنی و حرفه ای رفته و از بین رشته های زمینه هنر رشته صنایع دستی- فرش رو انتخاب کنن و در این رشته ادامه تحیصل بدن.

هنرجویان رشته صنایع دستی-فرش از شاخه فنی و حرفه ای چه دروسی رو میخونن؟

هنرجویان رشته صنایع دستی-فرش شاخه فنی و حرفه ای باید در طی تحصیل ۳ ساله خود در هنرستان دروس زیر رو بخونن.

هنرجویان رشته صنایع دستی-فرش از شاخه فنی و حرفه ای چه دروسی رو میخونن؟

هنرجویان رشته صنایع دستی-فرش از شاخه فنی و حرفه ای در چه جشنواره ها و مسابقاتی میتونن شرکت کنن؟

مسابقاتی که هنرجویان رشته صنایع دستی با گرایش فرش هر ساله میتونن شرکت کنن شامل جشنواره هنرهای تجسمی در شاخه های بافت فرش و بافت گلیم در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. همچنین مسابقه علمی عملی شاخه فنی و حرفه ای در پایه یازدهم برگزار میشه. هنرجویان رشته فرش در رشته های طراحی فرش، بافت گلیم و بافت فرش میتونن در مسابقات فرهنگی هنری مدارس آموزش پرورش شرکت کنن. هنرجویان در پایه دوازدهم میتونن آثار خودشون در زمینه طراحی و بافت فرش رو در المپیاد فرش دستباف که زیر نظر مرکز فرش اجرا میشه ارائه کنن.

شرایط ادامه تحصیل در رشته صنایع دستی- فرش از شاخه فنی و حرفه ای چطوره؟

مقطع کاردانی: هنرجویان رشته طراحی فرش، هنر فرش و صنایع دستی فرش با مطالعه جزوه ها و منابع کتابهای درسی و داشتن اطلاعات عمومی در رابطه با دروس تخصصی فرش، که مختص هنرجویان این رشته بوده و طی ۳ سال در هنرستان یاد گرفتن میتونن در آزمون شرکت کرده و ادامه تحصیل بدن.

مقطع کارشناسی: هنرجویان میتونن در مراکز پیش دانشگاهی ثبت نام کنن ولی قبل از آن باید به صورت جداگانه در آزمون درس مبانی هنر و طراحی پایه و تاریخ هنر ایران و جهان شرکت کرده و پس از قبولی در مراکز پیش دانشگاهی هنر ادامه تحصیل بدن و سپس در کنکور سراسری شرکت کنن. همچنین میتونن به جز رشته فرش در رشته های دیگر هنری نیز ادامه تحصیل بدن. رشته فرش در اغلب دانشگاه ها مانند هنر اصفهان و تهران و زاهدان و … در حال اجراست.

مقطع کارشناسی ارشد: این رشته در سه گرایش رنگرزی، طراحی و مدیریت فرش دستباف، در دانشگاه های تهران و کاشان و تبریز و دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد دانشجو میگیره.

 رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر از شاخه کاردانش

۲- رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر شاخه کاردانش:

چون این رشته بسیار جدید هستش و تخصص های مختلف و بازار کار مناسبی در داخل کشور داره و همینطور به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی و رشد روزافزون ماشین آلات، ساخت طلا و جواهر نیاز به طراحان رایانه ای داره. گرایش های مختلفی برای این رشته وجود داره که مهم ترین آن عبارتند از: ۱- طراحی دستی و رایانه ای طلا و جواهر ۲- ساخت طلا و جواهر ۳- قالب سازی و تولید انبوه محصولات

رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر شاخه کاردانش

شرایط مسابقات و جشنواره ها برای هنرجویان رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر چطوره؟

در طی مدت تحصیل، هنرجویان میتونن در مسابقات علمی، کاربردی و جشنواره هنرهای تجسمی در مراحل استانی و کشوری شرکت کنن که باعث ایجاد انگیزه و بروز خلاقیت بیشتری برای هنرجویان میشه.

 

شرایط ادامه تحصیل در رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر از شاخه کاردانش چطوره؟

با توجه به اینکه این رشته در دوره ی متوسطه با رشته های دانشگاهی مثل هنرهای سنتی، طراحی صنعتی و مجسمه سازی همسو هستش، فارغ التحصیلان این رشته میتونن در رشته های یاد شده ادامه تحصیل داده و گرایش طلا و جواهر رو انتخاب کنن. علاوه بر آن حتما در آینده لزوم و نیاز بازار کار باعث میشه که رشته ی طلا و جواهر هم در دانشگاه ایجاد بشه.

رشته قلمزنی شاخه کاردانش

۳- رشته قلمزنی شاخه کاردانش:

ایجاد نقوش روی فلزات چکش خوار مثل طلا، نقره، مس، ورشو و برنج با استفاده از چکش و انواع قلم های مخصوص رو قلمزنی میگن. روش های قلمزنی رو میشه به صورت زیر نام برد:  عکسی، زمینه پر، نیم برجسته، تمام برجسته، مشبک و قلمگیری

 

هنرجویان رشته قلمزنی چه دروسی رو در طی تحصیلشون باید بخونن؟

مدت زمان تحصیل در رشته قلمزنی ۳ سال است. دروس تخصصی این رشته رو در جدول زیر آوردیم.

سال تحصیلی دروس تخصصی که هنرجویان رشته قلمزنی باید بخونن
سال دهم طراحی سنتی درجه ۲- طراحی سنتی درجه ۱- قلمزنی
سال یازدهم قلمزنی- روش مشبک سازی- قلم گیری
سال دوازدهم قلمزنی- روش برجسته سازی- تمام برجسته کارورزی متناسب با رشته مهارتی ۲۴۰ ساعت

 

هنرجویان رشته قلمزنی به چه توانمندی هایی میرسن؟

  • طراحی و ساخت ظروف مختلف فلزی، قاب های متنوع، جعبه های گوناگون، پلاک های مختلف تابلویی و پلاک های نوشتاری
  • ایجاد نقش برجسته به صورت قلمزنی روی ظروف یا قلمزنی به صورت تابلو و یا نوشته با حروف برجسته
  • طراحی و اجرای زیورآلات
  • طراحی و اجرای مرصع کاری
  • نمایشگاه آثار هنری
  • آموزش قلمزنی

شرایط مسابقات و جشنواره ها برای هنرجویان رشته قلمزنی چطوره؟

همه ی هنرجویان رشته ی قلمزنی در طی تحصیل میتونن در مسابقات فرهنگی هنری، علمی کاربردی و جشنواره های هنرهای تجسمی شرکت کنن.

آینده ی شغلی، بازار کار و درآمد رشته ی قلمزنی چطوره؟

آینده ی شغلی، بازار کار و درآمد رشته ی قلمزنی چطوره؟

هنرجویان این رشته بعد از اتمام تحصیلشون میتونن در کارگاه های تولیدی صنایع دستی فلزی، کارگاه ساخت قلمزنی به انواع روش ها، کارگاه های ساخت و نقش اندازی مینا، کارگاه های ملیله فلز، کارگاه های ساخت طلا و جواهر فعالیت داشته باشن. اونها همچنین میتونن کار گاه های تولیدی صنایع دستی فلزی راه بندازن.

شرایط ادامه تحصیل برای هنرجویان رشته قلمزنی چطوره؟

هنرجویان بعد از گرفتن مدرک دیپلم قلمزنی میتونن در آزمون کاردانی شرکت کنن و در رشته ی قلمزنی ادامه تحصیل بدن و یا با شرکت در آزمون سراسری رشته ی هنر می تونن در رشته ی صنایع دستی تا مدرک کارشناسی بخونن و بعد از آن تا مدرک کارشناسی ارشد ادامه تحصیل بدن. امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری هم برای همه ی دانش آموختگان هنر در رشته ی پژوهش هنر وجود داره.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *