آشنایی با رشته های مرتبط با برق

پیشرفت اقتصادی هر جامعه ای به میزان تولید انرژی الکتریکی اون کشور بستگی داره و بدون استفاده از این انرژی، شروع و ادامه ی فعالیت هر واحد صنعتی، تولیدی، خدماتی و اقتصادی غیرممکنه. امروزه، پیشرفت های فناوری و تغییرات زیاد کتب درسی در جهت نیازهای روز بازار کار، نشون میده که کاربری رشته های مرتبط با برق در سطوح مختلف حتی بیشتر از گذشته در حال پیشرفت هست و به دنبال اون، روز به روز به علاقه مندان این رشته ها افزوده میشه. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را بیشتر با رشته های مرتبط با برق و راه های ورود به این رشته ها آشنا کنیم. اگه شما هم یکی از طرفداران این رشته ها هستین این مقاله رو از دست ندین.

انواع رشته های مرتبط با برق:

انواع رشته های مرتبط با برق:

رشته های مرتبط با برق در دو شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش وجود داره. در شاخه فنی و حرفه ای، رشته الکتروتکنیک و در شاخه کاردانش، ۶ رشته مرتبط با برق وجود داره که عبارتند از: ۱- رشته برق صنعتی ۲- رشته مونتاژکار تابلو ۳- رشته برق ساختمان ۴- رشته تعمیر لوازم خانگی ۵- رشته تعمیر ماشین های الکتریکی ۶- رشته نصب و سرویس آسانسور که در طرح زیر براتون نمایش دادیم.

رشته الکتروتکنیک

رشته الکتروتکنیک چیه؟

رشته الکتروتکنیک (برق صنعتی) به مراحل تولید و توزیع برق از نیروگاه تا درب منازل، عملکرد بهینه سیستم های پویا، بهبود کیفیت و ارزان تر شدن فراورده ها، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن کارهای تکراری و خسته کننده دستی و غیره کمک میکنه. هنرجویان رشته  الکتروتکنیک در دوران تحصیلشون با مبانی برق، اصول اندازه گیری الکتریکی، سیم کشی ساختمان، برق صنعتی، ماشینهای الکتریکی، اصول اندازه گیری AC و DC، مدارهای الکتریکی، طراحی و ساخت ترانسفورماتورهای فشار ضعیف، سیم پیچی انواع موتورهای الکتریکی، تعمیر لوازم برقی خانگی و … آشنا میشن.

شرایط لازم برای ورود به رشته الکتروتکنیک چیه؟

دانش آموزانی که به رشته الکتروتکنیک علاقه دارن باید دروس سال نهم دوره متوسطه رو با موفقیت پشت سر بذارن و حد نصاب نمره ی لازم برای شاخه فنی و حرفه ای رو کسب کنن تا بتونن رشته الکتروتکنیک که در زمینه صنعت از شاخه برق و رایانه هستش رو انتخاب کنن و ادامه تحصیل بدن. در بعضی مناطق استقبال بچه ها برای رفتن به این رشته اونقدر زیاده که ورود به این رشته با شرط معدل انجام میشه و یا از داوطلبین آزمون ورودی میگیرن.

برای ورود به رشته الکتروتکنیک چه ویژگی ها و مهارت هایی باید داشته باشیم

برای ورود به رشته الکتروتکنیک چه ویژگی ها و مهارت هایی باید داشته باشیم؟

دانش آموزانی که علاقمند به رشته الکتروتکنیک هستن باید یه سری ویژگیهایی داشته باشن تا بتونن در این رشته موفق ظاهر بشن. اونها باید پایه قوی در دروس ریاضیات و فیزیک داشته باشن و همچنین به کارهای عملی و کار در آزمایشگاه علاقه مند باشن چون این رشته دروس کارگاهی و آزمایشگاهی داره. اونها باید ذهنی خلاق و روحیه ای مبتکرانه داشته باشن و بتونن در شرایط مختلف به سرعت تصمیم بگیرن و از پیشرفت علوم در زمینه صنعتی کشور به بهترین صورت استفاده کنن. باید ویژگی های شخصیتی و اخلاق حرفه ای، قدرت یادگیری و تفکر، توانایی کار تیمی، نوآوری و کارآفرینی، قدرت ارتباط موثر با دیگران داشته باشن.

شایستگی های فنی رشته الکتروتکنیک

شایستگی های فنی رشته الکتروتکنیک در پایه دهم، یازدهم و دوازدهم چی هستن؟

شایستگی های فنی سال دهم رشته الکتروتکنیک: در این قسمت هنرجو در کارگاه “طراحی و سیم کشی ساختمان های مسکونی” با مباحث سیم کشی توکار ساختمان و همینطور با کلیه ابزار و امکانات این درس آشنا میشه. در درس “طراحی و نصب  سیستم های جریان ضعیف” هنرجو انواع سیستم های آیفون تصویری، اعلام سرقت، اعلام حریق، دوربین های مدار بسته، آنتن مرکزی، سیستم صوت در اتوماتیک و UPS رو یاد میگیره و با چگونگی اتصال و نصب آنها آشنا میشه. در درس دانش فنی پایه هنرجو با مبانی و مفاهیم برق آشنا میشه و در درس نقشه کشی رایانه ای طریقه نقشه خوانی و ترسیم نقشه های برق با استفاده از برنامه های اتوکد رو یاد میگیره.

شایستگی های فنی سال یازدهم رشته الکتروتکنیک: در این سال هنرجویان باید دروس “طراحی و نصب تاسیسات حفاظتی و ساختمان های هوشمند” و همچنین “کابل کشی و سیم پیچی ماشین های الکتریکی” رو بخونن که در اونها اصول و روش های سیم پیچی موتورهای سه فاز و تک فاز رو یاد میگیرن.

شایستگی های فنی سال دوازدهم رشته الکتروتکنیک: در سال دوازدهم هنرجویان باید دو درس کارگاهی “نصب و تنظیم تابلوهای فشار ضعیف” و “طراحی و اجرای رله های قابل برنامه ریزی” رو بگذرونن که در این دو درس مهارت های ساخت تابلو و همچنین کنترل مدارات فرمان رو با استفاده از رله های هوشمند و  PLC یاد میگیرن. همچنین در درس دانش فنی تخصصی مباحث تئوری مربوط به رشته الکتروتکنیک آموزش داده میشه.

 • شرایط بازار کار و عناوین شغلی رشته الکتروتکنیک

هنرجویان رشته های مرتبط با برق از شاخه کاردانش چه دروسی رو میخونن و به چه توانمندی هایی میرسن؟

 • رشته برق صنعتی: در این رشته هنرجو در سال دهم و یازدهم مهارت برق صنعتی درجه ۲ رو یاد میگیره که شامل یاد گرفتن مباحث روشنایی و همچنین کنترل موتورهای سه فاز و تکفاز هستش و در سال دوازدهم مهارت PLC درجه ۲ را که کنترل موتورها با استفاده از PLC هست رو یاد میگیره.
 • رشته مونتاژ کار تابلو: در این رشته هنرجو دروس برق صنعتی را در سال دهم و یازدهم یاد میگیره و در سال دوازدهم مهارت مونتاژکار و نصاب تابلوهای برق رو یاد میگیره که هدف درس آموزش ساخت تابلوهای صنعتی و مونتاژ آنهاست.
 • رشته برق ساختمان: در این رشته هنرجو دروس برق ساختمان درجه ۲ رو در سال دهم و برق ساختمان درجه ۱ رو در سال یازدهم یاد می گیره که مباحث آنها شامل سیم کشی ساختمان و فرا گرفتن تاسیسات جریان ضعیف مانند اعلام حریق، اعلام سرقت، دوربین های مداربسته و غیره هست و در سال دوازدهم مهارت مونتاژکار و نصاب تابلوهای برق رو یاد می گیره که هدف درس آموزش ساخت تابلوهای صنعتی و مونتاژ آنهاست.
 • رشته تعمیر لوازم خانگی: در این رشته هنرجو در سال دهم و یازدهم مهارت تعمیرلوازم خانگی-برقی حرارتی درجه ۲ و درجه ۱ رو یاد میگیره و در سال دوازدهم مهارت تعمیرکار ماشین لباسشویی، خشک کن و ظرفشویی رو یاد خواهد گرفت.
 • رشته تعمیر ماشین های الکتریکی: در این رشته هنرجو در سال دهم و یازدهم مهارت تعمیر ماشین های الکتریکی شامل ساخت انواع ترانسفورماتور و بازپیچی موتورهای سه فاز و تکفاز رو یاد میگیره و همچنین در سال دوازدهم مهارت مونتاژ کار و نصاب تابلوهای برق رو آموزش می بینه.
 • رشته نصب و سرویس آسانسور: در این رشته هنرجو مهارت های دریل و اره کار، کمک نصاب آسانسور، نگهداری آسانسور و نصاب و تعمیرکار آسانسور رو آموزش می بینه.

شرایط بازار کار و عناوین شغلی رشته الکتروتکنیک چیه؟

امروزه با توجه به پیشرفت صنایع کوچک و بزرگ در کشورمون، فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود داره. یک فارغ التحصیل خوب نباید به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه ای باشه بلکه باید کارآفرین باشه و با کمک دانش و آگاهی های خودش، نیازهای فنی و صنعتی کشور رو پیدا کنه و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها رو برطرف کنه. برخی زمینه ها و عناوین شغلی که فارغ التحصیلان این رشته میتونن به دست بیارن در جدول زیر آورده شده.

شرایط بازار کار و عناوین شغلی رشته الکتروتکنیک

شرایط ادامه تحصیل در رشته های مرتبط با برق چطوره؟

کلیه هنرجویان شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش، بعد از این که دوره سه ساله رو تموم کردن و دیپلم گرفتن، میتونن به روش های زیر در سطوح بالاتر ادامه تحصیل بدن:

 • -در آزمون سراسری دوره کاردانی پیوسته شرکت کنن و بعد از قبولی در یکی از دانشکده های فنی و حرفه ای سراسر کشور ادامه تحصیل داده و موفق به گرفتن مدرک کاردانی بشن.
 • -در آزمون ورودی آموزشکده های وابسته به دانشگاه جامع (علمی-کاربردی) شرکت کنن و بعد از قبولی، ادامه تحصیل داده و موفق به گرفتن مدرک کاردانی بشن.
 • -در آزمون سراسری دانشگاه آزاد اسلامی شرکت نموده و بعد از قبولی، در دوره کاردانی پیوسته ادامه تحصیل داده و موفق به گرفتن مدرک کاردانی بشن.
 • -فارغ التحصیل تعدادی از رشته های کاردانی پیوسته فنی و حرفه ای که دوره کارشناسی ناپیوسته رشته تحصیلی آنان مصوب شده میتونن در آزمون ورودی مربوط شرکت کنن و بعد از قبولی، در دانشگاه های فنی و حرفه ای ادامه تحصیل داده و موفق به گرفتن مدرک کارشناسی بشن.
 • -همه ی فارغ التحصیلان دوره کاردانی پیوسته میتونن در آزمون سراسری دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی شرکت کنن و بعد از قبولی تا مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل بدن.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. Danixl گفت:

  خیلی کمکم کرد ممنون بابت زحمتاتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *