آشنایی با رشته مهندسی معدن

صنعت معدن،‌ مادر صنایع به حساب میاد چون بیشتر صنایع زیر بنایی مواد اولیه مورد نیازشون رو از بخش معدن تامین میکنن. مهندسی معدن مجموعه علوم، روش ها و فنون از مرحله اکتشاف یک معدن تا مرحله فرآوری آن هستش. چون فرایندهای اکتشاف و استخراج پرهزینه اند، معدن مورد نظر باید از نظر اقتصادی ارزش و صرفه کافی رو داشته باشه تا کار اکتشاف و استخراج رو بشه روی آن انجام داد. چون از سالیان بسیار قبل، انسان ها به دنبال کشف طلا و برخی از مواد معدنی ارزشمند بودن، شغل مهندسی معدن دارای قدمت زیادی هست. اگه به کار در معادن علاقه دارین و میتونین شرایط سخت کار رو تحمل کنین، شغل مهندسی معدن براتون مناسبه.

در ادامه با ما باشین تا بیشتر با شغل مهندسی معدن آشنا بشین و اطلاعات کاملی در زمینه وظایف مهندس معدن، مهارت و توانمندی های مورد نیاز شغل مهندسی معدن، آینده شغلی و بازار کار و فرصت های استخدامی مهندسی معدن، درآمد و حقوق مهندس معدن به دست بیارین.

آشنایی با رشته مهندسی معدن

دلیل اهمیت زیاد رشته مهندسی معدن چیه؟

از دوران قدیم تا حالا همیشه یکی از دغدغه های اصلی کشورهای صنعتی، دست‌یابی به معادن غنی کشورهای دیگه بود و به عشق تصرف معادن معدنی، کشورهای انگلستان به هند و کشورهای اروپایی به امریکا و افریقا روی آرودن. حالا هم دانشمندان برای دست‌یابی به معادن پربار و فلزات نایاب و ارزشمند موجود در فضا پروژه‌های زیادی رو بررسی میکنن. به نظرتون چرا منابع معدنی اهمیت زیادی دارن؟ پاسخ این سؤال را باید در صنعت پیدا کرد. چون برای هر فعالیت صنعتی نیاز به مواد معدنی داریم و در حقیقت مبنای اصلی تولید و توسعه صنعتی، مواد معدنی هستش. موادی که کشف و استخراج آنها نیاز به کارشناسانی متخصص داره و به همین دلیل امروزه در بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی جهان، رشته‌ای به نام مهندسی معدن وجود داره. رشته‌ای که در کشور ما هم با دو گرایش اکتشاف و استخراج در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه میشه.

وظایف مهندس معدن چیه؟

وظایف مهندس معدن چیه؟

  • -پی جویی: در این مرحله مهندس معدن با کمک برخی از متخصصان دیگه در مورد نوع کانی و محل اکتشاف معادن بررسی و تصمیم گیری میکنن. برای این کار از روش های مختلفی مثل مشاهده، آزمایشات فیزیکی، نقشه برداری، نمونه برداری و غیره استفاده میکنن.
  • -اکتشاف: مرحله اکتشاف شامل اکتشاف مقدماتی، نیمه تفضیلی و تفضیلی هستش که در هر مرحله مهندس معدن روند کار، نوع اکتشافات و هزینه ها رو بررسی میکنه و در نهایت در مورد ادامه دادن یا ندادن کار تصمیم گیری میکنه.
  • -استخراج: در این مرحله، مهندس معدن باید عوامل زیادی مثل شرایط اقتصادی، فنی، نحوه حمل و نقل مواد و … رو بررسی کنه. استخراج معدن، عملیات‌ حفاری‌ و آتشباری‌ برای خردکردن‌ سنگ‌، بارگیری‌ و باربری‌ و در اغلب‌ اوقات‌ سنگ‌شکنی‌ برای مناسب کردن ابعاد سنگ هاست. مهندس معدن بهترین راه برای استخراج مواد خام از معدن رو با استفاده از روش های انفجار و حفاری پیدا میکنه. عملیات استخراج در معادن به دو صورت روباز یا زیرزمینی انجام میشه که با توجه به عوامل مختلف در مورد نوع آن تصمیم گیری میشه.
  • -فراوری: در بخش فرآوری نیز که در کارخانه های خالص سازی مواد خام برای تهیه خاک، سنگ و سایر مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف انجام میشه، مهندس معدن نقش فعال و اساسی داره.

مهندسان معدنی که در گرایش اکتشاف تخصص دارن، معمولا به عنوان مسئول فنی اکتشاف و ناظر بر عملیات اکتشافی در معادن در حال اکتشاف و در حال بهره برداری کار میکنن. مهندسان معدنی که در گرایش استخراج معدن تحصیل کردن، معمولا به عنوان مسئول فنی معدن و ناظر عملیات استخراج مشغول به کار میشن. برای اکتشاف منابع معدنی و همچنین راه های استخراج این منبع و از همه مهم تر،‌ فرآوری مواد معدنی،‌ آشنایی با تکنولوژی و اصول اکتشاف و استخراج این معادن با استفاده از علوم و فنون روز، امری لازم هست.

دانش آموختگان رشته معدن به چه توانمندی هایی میرسن؟

دانش آموختگان رشته معدن به چه توانمندی هایی میرسن؟

هنرجویان رشته معدن با انواع کانی ها و سنگ ها، روش های نقشه برداری عمومی و نقشه برداری معدن و عملیات ، ماشین آلات معدنی و روش های استخراج ، مواد منفجره معمولی در معادن و با روش های فراوری مواد معدنی توسط کارخانجات مختلف (سیمان، سنگ های نما و تزیین، کانی های فلزی و غیر فلزی و …) آشنا میشن. در نهایت فارغ التحصیلان رشته مهندسی معدن میتونن از توده سنگ های استخراج شده نمونه برداری کنن. آزمایش های اولیه زمین شناسی در صحرا و نقشه برداری عمومی عملیات رو انجام بدن. با انواع ابزارهای بادی در صنعت استخراج معدن و همچنین با ابزارهای برقی و هیدرولیکی در معادن و استخراج معدن کار کنن.

برای ورود به رشته مهندسی معدن چه ویژگی ها و مهارت هایی باید داشته باشیم؟

چون‌ بخشی‌ از کار مهندسی‌ معدن‌ مانند نقشه‌برداری‌ در زیرِزمین‌ انجام‌ میشه، دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید از نظر جسمی‌ توانایی‌ خوبی‌ داشته‌ و قدرت‌ کار در معدن‌ رو که‌ بیشتر در خارج‌ از شهر و گاهی هم‌ در نقاط‌ دور افتاده‌ قرار داره، داشته‌ باشه. به‌ همین‌ دلیل‌ بیشتر دانشجویان‌ دختر این‌ رشته‌ به‌ غیر از تعداد معدودی‌ از آنها که‌ در آزمایشگاه‌ها و مراکز طراحی‌ معدن‌ فعالیت‌ می‌کنند، با مشکلات‌ کاری‌ روبرو میشن. ناگفته نمونه که ریاضی‌ در این‌ رشته‌ اهمیت‌ زیادی‌ داره چون بدون‌ استفاده‌ از مدل‌های‌ ریاضی،‌ محاسبات‌ استخراج‌ و اکتشاف‌ معدن‌ رو نمیشه انجام داد. دانش و توانمندی های دیگه ی مورد نیاز مهندس معدن رو در طرح زیر آوردیم.

آینده شغلی، بازار کار و فرصت های شغلی رشته مهندسی معدن چطوره؟

فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ میتونن در سازمان های دولتی مانند وزارت صنایع، وزارت نفت در زمینه حفاری، وزارت نیرو در زمینه آب های زیرزمینی، وزارت راه و ترابری برای حفاری راه ها و تونل ها، راه آهن و مترو، سازمان انرژی اتمی، آزمایشگاه های مواد معدنی، شرکت های تولید مواد معدنی، تامین تجهیزات، تحقیق و توسعه و مشاوره ای و سایر شرکت های فعال در حوزه معدن و زمین شناسی فعالیت کنه. مهندس معدن میتونه در یک زمینه مشخص مانند مواد منفجره یا ایمنی و سلامت تخصص پیدا کنه و یا با کسب تجربه کافی مدیر پروژه یا مدیر عملیاتی بشه. در صورت داشتن تجربه کافی و سرمایه زیاد مهندسان معدن میتونن به طور شخصی در حوزه معدن شرکت تاسیس کنن و کار کنن.

علیرغم این که ایران از نظر معادن مواد معدنی مختلف غنی هستش و بستر مناسب برای بخش معدن فراهمه ولی پیشرفت مناسب و کافی در بخش های مختلف این حوزه در کشورمون صورت نگرفته. در نتیجه تعداد شرکت های معدنی کمه و فرصت های شغلی کمی برای مهندسان معدن وجود داره. بنابراین اگه توجه بیشتری به بخش معدن بشه و شرایط لازم برای رشد و پیشرفت آن فراهم بیاد، میشه وضعیت بازارکار مهندسی معدن رو بهتر کرد.

ادامه تحصیل در رشته مهندسی معدن چطوره؟

ادامه تحصیل در رشته مهندسی معدن چطوره؟

امکان ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلان رشته معدن هنرستان در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ایران و خارج از کشور وجود داره.

درآمد مهندس معدن در ایران چطوره؟

مهندسان معدنی که در سازمان های دولتی استخدام میشن، بر طبق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق میگیرن. مهندس معدنی هم که در بخش خصوصی مشغول به کار هست، با توجه به میزان مهارت، توانمندی، تجربه و نوع توافقی که با کارفرما داشته، درآمدهای مختلفی داره. البته نوع کار و بخشی که مهندس معدن در آن مشغول به کار میشه هم روی میزان درآمدش تاثیر میذاره. مثلا شرایط کار و درآمد در شرکت هایی که در بخش راهسازی فعالیت میکنن با شرکت هایی که در کار اکتشاف و استخراج معادن هستن، فرق میکنه.

بنابراین به مهندسان معدن در هر سمت و در هر رده سازمانی درآمد مشخصی تعلق میگیره و در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق مهندس معدن نیز زیاد میشه. در بعضی از کشورهای دیگه به خصوص آنهایی که معادن زیادی دارن ولی نیروی کاری کافی در حوزه معدن ندارن، مثل کشور استرالیا، شرایط کاری و درآمدی مناسبی برای مهندسان معدن وجود داره.

مشکلات رشته معدن چه چیزهایی هستن؟

مشکلات رشته معدن چه چیزهایی هستن؟

مهندسی معدن جزو مشاغل سخت به حساب میاد و افرادی که این شغل رو انتخاب میکنن باید توان کار و تحمل شرایط سخت آن رو داشته باشن. کار مهندس معدن معمولا به صورت تمام وقت هستش. زمان کاری مهندس معدن بین دفاتر کاری و محل معدن تقسیم میشه. گاهی در برخی از پروژه ها مجبور میشه چند هفته یا حتی تا چند ماه خونه نیاد و در سفر باشه. شرایط معدن معمولا شرایط مساعدی نیست. به همین دلیل شغل مهندسی معدن برای خانم ها مناسب نیست. مهندس معدن باید در محل معدن حتما لباس و تجهیزات ایمنی لازم رو داشته باشه. البته اگه طبیعت رو دوس داشته باشه و به کار با استفاده از فنون و علوم مختلف علاقه داشته باشه با این شرایط سخت خیلی راحت تر میتونه کنار بیاد.

یکی دیگه از مشکلات مهندسی معدن اینه که کارهای پژوهشی در این حوزه کمه و همچنین بهره وری عملیات معدن هم به دلیل استفاده نکردن صحیح از جدیدترین روش ها و تجهیزات در این حوزه پایین هست. یکی دیگه از مشکلات، تعداد زیاد دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی معدن و عدم تناسب آن با فرصت های شغلی موجود هست که سبب میشه تعداد زیادی از آنها بیکار بمونن. شغل مهندسی معدن در کشورهایی مثل آمریکا و کانادا با توجه به کمبود مهندس در این رشته، شرایط سخت کار و همچنین گرانی انرژی و مواد معدنی بازار کار بسیار خوبی داره.

 

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *