آشنایی با رشته طراحی و دوخت در هنرستان

رشته طراحی و دوخت در هنرستان

بعد از اتمام دوره اول متوسطه، احتمال داره که توی چندراهی انتخاب رشته گیر کنین و با توجه به تنوع رشته های جدید، لازمه که از این سردرگمی نجات پیدا کنین! و برای این کار هم نیاز هست که با علایق خودتون و همچنین رشته هایی که به روحیاتتون میخوره بیشتر آشنا بشین. در اینجا رشته طراحی و دوخت در هنرستان رو توضیح میدیم تا راه و چاه و حساب کار دستتون بیاد و بتونین که با خاطری آسوده رشته دلخواهتون رو انتخاب کنین.

 

چجوری وارد رشته طراحی و دوخت بشیم؟؟

اگه به مدگرایی و نوع لباس پوشیدن علاقه خاصی داشته باشی و تمایل داشته باشی که بدونی هر لباس و طرحی چجوری دوخته میشه، یه پله بالاتر از بقیه قرار داری چون علاقه اولین شرط ورود به یک رشته جدید هستش. بعد از اون برگه هدایت تحصیلیت باید بررسی بشه تا بفهمی که شرایط ورود به این رشته رو داری یا نداری!! اگه خوش شانس باشی و امتیاز لازم هم در اختیارت باشه براحتی میتونی که رشته طراحی و دوخت رو در بین انواع رشته های دیگه انتخاب کنی، در اینجا میتونی مسیر هدایت تحصیلی رو با دقت نگاه کنی و به نتیجه بهتری توی انتخاب رشته ات برسی.

 

مسیر هدایت تحصیلی رشته طراحی و دوخت

اگه که خیلی کنجکاو و مشتاق باشی و مدام توی ذهنت این سوالات رژه برن که پارچه از چی درست شده؟؟ انواع اون چی هستش؟؟ چجوری میشه از ابزارها و تکنیک ها توی طراحی لباس استفاده کرد؟؟ از چه ماشین هایی برای دوخت پارچه استفاده میشه؟؟ چجوری میشه متناسب با پارچه، قد و عرض اندام یه آدم رو اندازه گرفت؟؟ و خیلی سوالهای دیگه مشابه این که هنوز جواب کافی براشون پیدا نکردی، این رشته میتونه برات پاسخگوی خوبی باشه و از حالت ایکیوسان بودنت در بیایی و شبیه کارگاه گجت دنبال دلیل و چرای سوالاتت بگردی!!

با چه ویژگی هایی میشه وارد رشته طراحی و دوخت بشیم؟؟

 

علاوه بر علاقه داشتن به این رشته، لازمه که یه سری خصوصیات و ویژگی هایی هم داشته باشی تا بتونی که توی این رشته یک سر و گردن بالاتر از بقیه باشی. در اینجا مواردی برای آشنا شدن با این ویژگی ها ذکر میشه. پس با دقت بخون تا بتونی با چشم و گوش باز این رشته رو انتخاب کنی.

 • – لازمه که از لحاظ جسمانی سالم باشی، دستهای فرزی هم داشته باشی تا بتونی که کارها رو با سرعت انجام بدی و با چشمای تیز مثه عقابت هم حواست باشه که یهو پارچه رو تیکه تیکه نکنی!!
 • – آیکیوت باید در حدی باشه که بتونی تجسم کنی که پارچه رو به چه صورتی باید برش بزنی تا هدر نره و متناسب با مدلش طرح بزنی.
 • – توی خوندن و نوشتن باید به اندازه کافی مهارت داشته باشی تا مشخصات رو یادداشت برداری کنی، البته مخت برای حساب و کتاب هم لازمه یه خورده بیشتر کار کنه، از هنر هم باید سر در بیاری چون با طرح و مدل سر و کار داری.
 • – توی این رشته علاقه داشتن و با حوصله بودن از همه مهمتره! باید به اندازه کافی صبور باشی و وسط کار یهو از شدت خستگی پارچه رو دو نیم نکنی!!!! و نکته دیگه این که روابطت با آدمها و محیط بایستی که خوب باشه و همکاری داشته باشی.

این موارد گفته شده، مهمترین ویژگی های یک علم آموز رشته طراحی و دوخت هستش، البته داشتن استعداد هم مهمه و بایستی که بتونه با قدرت تخیل ذهنش یه ایده جدید رو طراحی کنه. در کل برای موفق شدن لازمه که برای کاری که انجام میدی از جون و دلت مایه بذاری…

درس های رشته طراحی و دوخت توی سه سال متوسطه چیه؟؟

 

دروس پایه دهم رشته طراحی و دوخت

 

دروس پایه یازدهم رشته طراحی و دوخت

 

دروس پایه دوازدهم رشته طراحی و دوخت

 

لیست کتابهای درسی رشته طراحی و دوخت هنرستان 

صفحه دانلود کتابهای درسی رشته طراحی و دوخت

 

 

مردم چرا لباس میپوشن؟! لباسهای مد چیا هستن؟!

مردم چرا لباس میپوشن؟! لباسهای مد چیا هستن؟!

یه سوال جالبی که ممکنه فکرت رو به کار گرفته باشه این هست که به چه دلیلی مردم لباس میپوشن؟؟ خب ممکنه بگی که لباس به ظاهر انسان زیبایی میده. آره درسته ولی دلایل دیگه هم هستن که باعث میشه انسان به لباس پوشیدن پناه ببره. یکی از این دلایل، نیاز به حس امنیت و محافظت هستش که با پوشش لباس این نیاز رفع میشه. یه دلیل روانشناسی دیگه این هست که لباس به شخص، هویت فردی و فرهنگی میده و به شکل ظاهریش زیبایی میده. دلیل اجتماعیش هم میتونه این باشه که چون توی جامعه زندگی میکنه، لازمه که با آراستگی خودش رو نشون بده و طبق استاندارد جامعه پیش بره و به قولی همرنگ جماعت باشه تا رسوا نشه!! خب حالا سوال مهم این هست که چه نوع لباسی بپوشه؟؟ توی انتخاب نوع لباس سلیقه ها متفاوته چون بالاخره آدمها که شبیه بهم فکر نمیکنن و هرکسی به یه چیزی علاقه نشون میده. اما چیزی که مشترکه این هست که توی  یه دوره زمانی یا مکانی، نوعی از پوشش رایج میشه که بهش میگن “مد”!  البته مد فقط محدود به نوع پوشش نیست و میتونه کل زندگی آدم رو در جنبه های مختلف هم در بربگیره ولی چون لباس بیشتر توی چشم هستش برای همین هم بیشتر براش به کار میره! خب این مد از کجا میاد؟؟ از فکر و ایده یه طراح دوخت که متناسب با نیاز مردم دست به کار میشه و یه نوع طرحی رو مد میکنه و خلاقیتش رو در اختیار تولید کننده های لباس میذاره تا بتونن این مدگرایی رو رواج بدن. اگه این مد با طرفداری بیشتر مردم روبرو بشه، طراح دوخت نونش توی روغنه و به کاسبی خوبی میرسه! از طرفی مردم هم از پوشش جدیدشون لذت میبرن. یه جورایی نه سیخ میسوزه نه کباب!

پس نقطه شروع برمیگرده به ظرافت و قدرت تخیل یک طراح دوخت که چطور بتونه کارش رو پیش ببره و موفق تر باشه. طراح دوخت بایستی که تفاوت فرهنگ ها رو هم در نظر بگیره، بخاطر اینکه در تمام نقاط، فرهنگها یکسان نیست و نوع پوشش ها هم تفاوت خاصی دارن.

 

چجوری بفهمیم رشته طراحی و دوخت به درد ما میخوره؟؟

چجوری بفهمیم رشته طراحی و دوخت به درد ما میخوره؟؟

در ابتدا اشاره ای شد به ویژگی های لازم برای ورود به این رشته !! خب با داشتن یه سری از این خصوصیات چجور میشه فهمید که این رشته به درد ما میخوره یا نه!! لازمه که در اینجا موارد مهمتری ذکر بشه تا بدونی که این همون رشته ای هست که دنبالشی یا اینکه نه!!

هیجان و علاقه: اولین فاکتور برای موفق شدن توی هر زمینه ای، داشتن شور و اشتیاق و علاقه کافی برای یادگیری در رشته مورد نظرته! بایستی به اندازه ای علاقمند باشی که از سر و کله زدن خسته نشی و زود هم جا نزنی که چرا ایده مدنظرت در نمیاد!! لازمه که هیجان برای ادامه کارت رو داشته باشی تا به مرحله نهاییش برسی.

صبور و آرام بودن:یادت باشه که این رشته خیلی به صبر و حوصله نیاز داره، نمیتونی مرتب غرغر کنی که چرا فلان شد یا چرا اشتباه برش زدم!! پس اول خوب حواست رو جمع کن و چشم و گوشت رو هم باز کن تا با دقت به کارت برسی بعد هم عجله نکنی و با صبوری طرح رو روی پارچه پیاده کنی.

استعداد و تجسم قوی: یه طراح دوخت لازم هست که بتونه طرح جدیدی رو پیشنهاد بده که کسی قبلا این کار رو نکرده باشه، پس یه خورده استعداد داشتن هم بدک نیست که بتونه توی رشته اش یه خودی هم نشون بده. ولی مهمتر اینه که قدرت تجسم بالایی باید داشته باشه و مخش رو آکبند نگه نداره ! در عوض برای تجسم کردن ازش استفاده کنه تا اندازه پارچه و تناسب اون با نوع مدل دستش بیاد و همچنینتوجهش روی فاکتورهای دیگه ای باشه که توی این کار به دردش میخوره.

داشتن ارتباط موثر:با توجه به اینکه حتما با مردم برخورد خواهی داشت، لازم و ضروری هست که بتونی ارتباط خوبی با آدمها برقرار کنی و به قولی زبون هم رو بایستی بفهمین تا کارتون راه بیفته. اگه خیلی زرنگ باشی میتونی زبون بریزی و با لبخند هم تحویلشون بگیری که از کارت خوششون بیاد.

حساب و کتاب:درسته که این رشته بیشتر با پارچه و طرح و دوخت سر و کار داره، اما بلد بودن حساب و کتاب هم مهمه! چون بنا به شغلی که توی این رشته انتخاب میکنی حتما مشتری هم خواهی داشت که در مورد مدل ازت میپرسن و تو باید بلد باشی که از مشتری اندازه بگیری تا لباس مورد نظرش رو در بیاری و اگه به توافق رسیدین در ازای کاری که انجام میدی هم مبلغی بگیری.

انجام کار گروهی و اخلاق حرفه ای:روحیه کار تیمی رو باید داشته باشی چون ممکنه یه جایی لازم بشه که با همکارات برای یه طرحی تصمیم گیری کنی یا اینکه بخواهی به طور دسته جمعی برای یک تولید کننده ایده و طرح ارائه بدی. در هر صورت لازمه که این روحیه رو داشته باشی که توی این فضا هم کار کنی و از نظر اخلاق حرفه ای هم باید مسئولیت پذیر باشی و در برابر کاری که داری انجام میدی، پاسخگو باشی و برای هنری که داری ارزش قائل باشی.

این دلایل به اندازه کافی میتونه راهنماییت کنه تا بتونی متوجه بشی که واقعا این رشته به درد تو میخوره یا نه!!

آینده و بازار کاری رشته طراحی و دوخت چجوریه؟؟

 

آینده و بازار کاری رشته طراحی و دوخت چجوریه؟؟

بعد از اینکه این هنر رو یاد گرفتی و تحت آموزش بودی، اولین جرقه ذهنیت بعد از پایان درس این هست که حالا بازار کار توی این رشته چیه؟؟ البته قبل از ورود به این رشته بایستی که فکر همه جاشو کرد!  اما هنرجویان این رشته بعد از تموم شدن درسشون میتونن که امیدوار باشن، بخاطر اینکه پوشاک همیشه و در همه حال مورد نیاز مردم هست. پس بعد از گرفتن دیپلم توی این رشته میشه که جذب سازمانها و مراکز خصوصی و دولتی شد. ولی بعضی افراد هم دوست دارن که توی این زمینه به پیشرفتهای بیشتری برسن و اونا هم میتونن که با شرکت توی کنکور کاردانی به ادامه تحصیل مشغول بشن.  البته اگه تا حدی دستت به جیبت میرسه و سرمایه کمی هم داشته باشی، میتونی که بطور خصوصی برای خودت کار جور کنی. این رشته کاربرد زیادی توی زندگی داره و لازمه که از فرصت های طلایی زندگیت نهایت استفاده رو ببری. چون همینطور که میدونی با علم آموزی توی این رشته، بعد ها میتونی به علاقمندان دیگه هم آموزش بدی و پول در بیاری. به هر صورت، توی هر جا که باشی میشه از هنرت استفاده کنی فقط کافیه که ایده های ذهنی جدیدی ارائه بدی.

اما برای اینکه یه آشنایی مختصری هم داشته باشی در مورد بازار کار و آینده شغلی، در اینجا دو گروه کاری کارگر ماهر خیاطی و لباس دوز زنانه با زیر شاخه های آن معرفی میشه.

 

کارگر ماهر خیاطی

کارگر ماهر خیاطی

لباس دوز زنانه

لباس دوز زنانه

 

چطور میشه توی این رشته ادامه تحصیل داد ؟

یکی از نکات مثبت در این رشته اینه که پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی بدون آزمون هست و صرفا با توجه به سوابق تحصیلی در دوره متوسطه پذیرش میشه . دانش آموزهایی که در رشته طراحی و دوخت تحصیلی میکنند در مقطع کاردانی میتونند توی دو گرایش ادامه تحصیل بدهند این گرایشهای عبارتند از :

۱- طراحی و دوخت

۲- طراحی پوشاک

 

لیست دانشگاه هایی که رشته طراحی و دوخت 

دانشگاه های خوبی مثل دانشگاه دکتر شریعتی در تهران و در شهرهای تبریز ،اصفهان ، مشهد ، شیراز ، اهواز ، کاشان و … در زمینه طراحی و دوخت دانشجو می گیرند که لیست کامل آنها را در زیر میتوانید مشاهده کنید .

لیست دانشگاه های بدون آزمون رشته طراحی و دوخت

 

 

لیست هنرستان های رشته طراحی و دوخت

طراحی و دوخت

ردیف

نام مدرسه آدرس منطقه شماره تماس نوع جنسیت

۱

حافظ حکیمیه – شهرک والفجر – بوستان هشتم ۴ ۷۷۳۱۴۸۰۰ دولتی

دخترانه

۲ شهید مدرس انتهای بلوار فردوس – نبش بهار جنوبی ۵ ۴۴۱۱۹۴۵۳ دولتی

دخترانه

۳

اسوه نارمک خ ۴۶ متری شرقی کوچه کربلایی مهریزی ۸ ۷۷۹۰۲۵۸۶ دولتی دخترانه

۴

فلق سه راه آذری ۲۰ﻣﺘﺮی ﺷﻤﺸﯿﺮی ، اﻧﺘﻬﺎی ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻣﻠﮑﯽ ۹ ۶۶۶۹۴۶۶۵ دولتی

دخترانه

۵ عروع الوثقی خ وﻟﯿﻌﺼﺮ )ﻋﺞ ) بعد از چهارراه مولوی روﺑﺮوی ﻣﻬﺪﯾﻪ ﺗﻬﺮان ۱۱ ۵۵۳۸۷۱۱۹

۵۵۳۶۳۸۹۷

۵۵۳۷۵۳۲۹

دولتی

دخترانه

۶ آل یاسین خ اﻣﯿﺮﮐﺒﯿﺮﺳﻪراه اﻣﯿﻦﺣﻀﻮر خ دﯾﺎﻟﻤﻪک ﺷﻬﯿﺪﻣﻮﺣﺪی ۱۲

۳۳۵۰۰۵۰۰

۳۳۵۰۰۶۰۰

دولتی دخترانه

 ۷

کوثر ﻣﯿﺪان ﺧﺮاﺳﺎن .خ ﻃﯿﺐ .خ ﺷﻬﯿﺪ ﻋﺎﺑﺪی ۱۵ ۳۳۰۳۲۷۲۷ ۳۳۰۲۴۹۴۹ دولتی دخترانه
 

۸

فدک خ قزوین دو راهی قپان خ عبید زاکانی ک شهید یوسف فشکی ۱۷ ۵۵۷۰۹۲۹۸ دولتی

دخترانه

چگونه طراح مد لباس شویم؟

رشته خیاطی کاردانش و گرایشهای آن

 

مطالب مرتبط

۱۵ دیدگاه‌

 1. Roya گفت:

  مرسیی خیلییی خوب بود فقط این رشته تو تهران هنرستان غیر دولتی نداره؟ دخترانه

 2. Liya گفت:

  این رشته تو تهران برای دختران هنرستان غیر دولتی داره؟ لطفا راهنماییم کنید

 3. Zaeyton گفت:

  ببخشید این منطقه هاش که خیلی پایین امکان داره غیر انتفاعی هم داشته باشه؟ در تعران

 4. حنا گفت:

  روشنگر نبش اتو بان باقری منطقه ۴ فک کنم

 5. فرزانه گفت:

  چقدر عالی توضیح دادین درود بر شما

 6. فرزانه گفت:

  سلام چند سالیه که درس نخوندم رشته دبیرستانم تجربی بوده ومیخوام کنکور سراسری هنر بدم.هیچ اطلاعی هم از رشته های نیمه متمرکزدر شهر اصفهان ندارم.اینکه کدوم دانشگاه میتونم قبول بشم؟

 7. سيده زهرا گفت:

  واقعا ممنون از توضیح کامل و جامع تون

 8. علی گفت:

  عالی بود ممنونم

 9. مرادی گفت:

  سلام ببخشید من سال یازدهم رشته طراحی و دوخت هستم امکانش هست یکم در مورد سال یازدهم این رشته کمکم کنید
  اگه کسی میدونه به دایرکت اینستای من یه سر بزنه …
  ممنون

 10. Eli.hjo گفت:

  سلام فقط می خوام به کسایی که قصد رفتن به این رشتع رو دارن پیشنهاد کنم ک اگع یک درصد فک میکنی لوسی یا دست به سیاه و سفید نمیزنی نیا این رشتع هر چقدرم علاقع داشتع باشی بخاطر کار زیاد(که بستع ب هنرستان ها مختلفع)دارع خستع میشی و شاید پشیمون بشی فقط قشنگیای که میگنو و میبینین نیست پس اول بدون رو دروایستی با خودتون ببینین میتونین شبانع روز بدوزین و طراحی کنید یا ن چون این رشتع اصلن اونجور سادع ک بنظر میاد نیست

 1. تیر ۱۱, ۱۳۹۶

  […] آشنایی با رشته طراحی و دوخت در هنرستان […]

 2. مرداد ۱, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته طراحی و دوخت […]

 3. دی ۶, ۱۳۹۶

  […] طراحی دوخت […]

 4. دی ۲۷, ۱۳۹۶

  […] آشنایی با رشته طراحی و دوخت در هنرستان نوجوان شاد […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *