آشنایی با رشته تربیت کودک

کودکیاری

رشته تربیت کودک

دنیای بچه ها یه دنیای شاد و خاصه ولی بسیار حساس چون پایه ای ترین مفاهیم اخلاقی، اجتماعی، ذهنی، عاطفی، خلاقیت‌ها و در کل شخصیت یه بچه در همون دوران کودکی شکل میگیره حالا اگر یک نفر که به طور تخصصی مهارت های ارتباط با کودکان و مسائل مربوط به اونها را یاد گرفته باشه و در جمع کودکان حضور داشته باشه می تونه کمک زیادی به شکوفایی استعداد و رشد مهارت های اخلاقی اجتماعی بچه ها بکنه. هدف از رشته تربیت کودک هم تربیت همین مربیان متخصصه.

اگر دنیای بچه ها براتون جالبه و دوست دارین بیشتر باهاشون آشنا بشین با ما همراه باشین.

چه توانایی هایی باید داشته باشین؟

اگر شما بخواهین شغل مربی کودک را انتخاب کنین باید توانایی های زیر را داشته باشین:

-توانایی های شناختی: قدرت استدلال، تفکر خلاق، حافظه

-توانایی روان حرکتی: انجام کار های ظریف با دست، کنترل حرکات، عکس العمل های مناسب زمانی     و سرعت عمل

-توانایی فیزیکی: قدرت جسمانی، انعطاف پذیری، تعامل و هماهنگی

-توانایی اجتماعی-عاطفی: برقراری ارتباط موثر، خود کنترلی، همدلی و مشارکت

-توانایی حسی: توانایی دیداری ، شنیداری و گفتاری مناسب

-توانایی ویژگی های شخصیتی: روحیه هنری، اجتماعی، علاقه به کودک و آموزش او، مسئولیت پذیری، وجدان کاری، متانت و صبوری، پختگی، توجه به دیگران و ..

کودکیاری 2

دروس رشته تربیت کودک چیه؟

دهم کودکیاری

یازدهم کودکیاری دوازدهم کودکیاری

چه توانایی هایی در این رشته یاد میگیرین؟

در سال دهم شما با کنترل ایمنی و بهداشت مراکز پیش دبستان آشنا میشین و مراقبت از سلامت کودک را یاد میگیرین. در سال یازدهم پرورش مهارت های کلامی کودک و همچنین پرورش مهارت های ارتباطی و مشارکتی کودک را یاد میگیرین. در سال دوازدهم هم پرورش مهارت های شناختی و خلاق کودک و همچنین پرورش مهارت های عاطفی-اجتماعی کودک را یاد میگیرین. برای آشنایی بیشتر با مهارت های این رشته سه درس را انتخاب میکنیم و محتوای این دروس را به صورت موردی میگیم.

درس مراقبت از سلامت کودک: توسعه شاخص های رشد جسمی-حرکتی(ارزیابی رشد کودک با استفاده از جداول رشد کودکان در سنین مختلف)، نظارت بر بهداشت فردی کودک، کنترل بیماری های شایع کودکان، نظارت بر تغذیه سالم کودک، انجام کمک های اولیه به هنگام بروز حوادث

درس پرورش مهارت های ارتباطی و مشارکتی: برقراری ارتباط موثر مربی با کودک، توسعه ارتباط مربی با مدیر، توسعه ارتباط مربی با کارکنان، توسعه ارتباط مربی با والدین.

درس پرورش مهارت های کلامی: توسعه واژگان کودک، توسعه مهارت شنیداری کودک، توسعه مهارت های بیان کودک، آماده کردن کودک برای خواندن،آماده کردن کودک برای نوشتن.

مشاغل مرتبط با رشته تربیت کودک چیه؟

شما بعد از فارغ التحصیلی در هنرستان می توانید: به عنوان مربی یار در مراکز پیش از دبستان فعالیت کنین. مربی یار پس از سه سال کار تجربی، می تونه به عنوان مربی فعالیت کنه. گروهی از مربیان می تونن با هم مراکزی را تاسیس کنن و خدماتی در زمینه های قصه گویی، نمایش خلاق، مهارت کلامی خود آگاهی کودک، ارتباط و مشارکت به مراکز پیش دبستانی ارائه بدن. یا اینکه به صورت گروهی از مربیان، مراکز پیش دبستانی تاسیس کنین. همچنین می توانین به عنوان پرستار کودک در منزل فعالیت کنین.

ادامه تحصیل در رشته تربیت کودک چطوره؟

شما با شرکت در آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی حرفه ای می تونید مدرک کاردانی بگیرین. بعد هم میتونین کارشناسی را در رشته های مرتبط بگیرین.شما میتونین اسامی کامل دانشگاه ها رو به همراه ظرفیت هاش از این لینک دانلود کنید.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بهمن ۱۴, ۱۳۹۶

    […] آشنایی با رشته تربیت کودک […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *