آشنائی با رشته معماری داخلی

رشته معماری داخلیاگه به محیط اطرافتون علاقه دارید و مرتب به این فکر می‌کنید که چطوری فضا رو تغییر بدید تا محیط بهتری درست کنید، اگه با نگاه خلاق به همه چی نگاه می کنید و اگه خونتون رو تغییر می دید و به دوستاتون هم برای تغییرات پیشنهاداتی می دید، ممکنه بتونید توی شغل طراحی و دکوراسیون داخلی موفق بشید.

جذاب‌ترین چیز درباره طراحی و دکوراسیون داخلی چیه؟

افراد متخصصی که در این زمینه کار می کنن فضا رو به نحوی تغییر می دن که فعالیت ها و کارهای انسان هایی که در اون فضا هستن راحت تر بشه. این افراد با راه حل های خلاقانه ای که ارائه می دن محیط رو طوری بهینه می کنن که قابلیت فضا بیشتر بشه و افراد بتونن تجربه بهتری در اون محیط داشته باشن. علاوه بر این ها این افراد تخصص و دانش زیادی در زمینه زیبایی شناسی و درک زیادی از مواد، محصولات، بافت ها، پارچه ها، رنگ ها، نور و فاکتورهای دیگه ای که به فضا و محیط مربوطن، دارن.

از طرف دیگه، اون ها باید بدونن فضای داخلی ساختمان های مختلف چطوری می تونه نیاز کسایی که از اون فضا استفاده می کنن رو برآورده کنه و چطوری می تونن فضا رو طوری تغییر بدن که بتونه نیاز افراد رو برآروده کنه. مثلاً اگه یه بیمارستان بخواد به یه واحد اداری مدرن تبدیل بشه، این افراد وظیفه دارن این تغییر رو ایجاد کنن و تضمین کنن که ساختمان اصلاح شده کارآیی خوبی داره. همچنین اون ها وظیفه دارن فضایی که ایجاد می کنن از استانداردهای سلامت و ایمنی خوبی برخوردار باشه و از ساکنینش محافظت کنه.

باید بدونید که این شغل اصلاً کار ساده ای نیست و مشکلات زیادی داره چون افراد باید روی چندین پروژه مشترک کار کنن. ولی شیرینی کار اینجاست که می تونید از ابتدا تا انتهای طراحی خودتون رو ببینید که چطوری به بخش دائمی از طبیعت تبدیل می شه.

طراح و دکوراتور داخلی واقعاً چی کار می کنه؟

طراح و دکوراتور داخلی واقعاً چی کار می کنه؟

این افراد برای مشتریایی که نیاز به اصلاح و تغییر فضاشون دارن، پروژه انجام می دن (به اصطلاح فضا رو بازسازی می کنن) و یا کلاً فضای یه ساختمان جدید و نو رو طراحی می کنن. مشتری یه سری نیازها داره که می خواد توسط این پروژه برآورده بشه، به این نیازها به اصطلاح «تفهیم نامه» هم می گن و طراح باید راهی پیدا کنه تا اون ها رو از ایده به عمل برسونه.

علاوه براین دکوراتورها باید به مشتریاشون پیشنهاداتی هم ارائه بدن و با افراد ذی نفع دیگه ای مثل فروشنده ها، پیمانکارها، پیمانکارهای فرعی و نقشه بردارها ارتباط برقرار کنن.

سخته که بخوایم یه پروفایل کاری جامع و کامل ارائه بدیم، ولی در کل می شه گفت دکوراتور باید این کارها رو انجام بده:

 • -در مورد نیازها و الزامات پروژه (که به اصطلاح بهش تفهیم نامه می گن) با مشتریان، همکاران، پیمانکاران و پیمانکاران فرعی بحث و گفتگو کنه.
 • -به این فکر کنه که چه روش ها و موادی می تونن الزامات فضایی که توی تفهیم نامه اومده رو برآورده کنن و بهترین این روش ها و مواد رو انتخاب کنه.
 • -زمان بندی دقیقی انجام بده راجع به این که مراحل خاصی از پروژه در چه زمانی تکمیل خواهد شد.
 • -برای کل پروژه هزینه دقیقی تعیین کنه.
 • -راجع به پروژه تحقیق کنه و نمونه های طرح و مد برد رو به مشتری نشون بده و باهاش بحث کنه.
 • -از نرم افزارهای صنعتی برای ایجاد طرح های کاری، مدل ها و برنامه ها برای فضا استفاده کنه.
 • -مواد موردنیاز برای اتصالات، مبلمان و دکوراسیون رو از فروشنده ها تهیه کنه.
 • -برای بحث و توافق در مورد هزینه ها و زمان بندی با نقشه بردارا همکاری نزدیکی داشته باشه.
 • -با معمارا، متخصصا، طراحای دیگه و پیمانکارا همکاری نزدیک داشته باشه تا مشکلات در همون مراحل اولیه حل بشن.
 • -با تیم ساخت همکاری داشته باشه تا مطمئن بشه که طراحی داره به همون شکل برنامه ریزی شده پیش می ره.
 • -از ابتدا تا انتهای پروژه نظارت داشته باشه تا مطمئن بشه که همه چیز طبق برنامه ریزی مالی و زمانی تفهیم نامه پیش می ره.

 

روز کاری من چقدر طول می کشه و قراره چه چیزی به دست بیارم؟

ساعت کاری شغل های طراح و دکوراتور بستگی به این داره که نیازها و الزامات پروژه چیا باشن، ولی باید آمادگی این رو داشته باشه که از ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر کار کنید. بسته به مکان پروژه باید آمادگی این رو داشته باشید که عصرها و آخر هفته ها هم کار کنید و مسافت طولانی ای رو سفر کنید و حتی شب توی اون مکان بمونید. باید منعطف باشید و باید وقتتون رو فدای پروژه کنید.

 

فرصت های شغلی

تجربه توی این صنعت خیلی مهمه و برای رسیدن به شهرت، داشتن ۵ تا ده سال سابقه کاری خیلی رایج و معموله. تازه کارها طبیعتاً باید واردیه شرکت سطح پایین بشن و از آدمای باتجربه تر درس یاد بگیرن. بسته به عملکرد افراد، بهشون مسئولیت های بیشتری واگذار می شه تا این که بالاخره بتونن خودشون به تنهایی روی یه پروژه کار کنن.

باید حتماً یه پورتفیلو (نمونه کارها) بسازید تا به کارفرما نشون بدید. باید حین کارکردن هم به ساخت پورتفیلو ادامه بدید تا بتونید برای ارتقای شغلی در شرکت و یا اگر مستقل کار می کنید، برای جذب مشتری بتونید نمونه کارهاتون رو ارائه بدید. نمایش آنلاین نمونه کارها هم می تونه مفید باشه و رایج هم هست.

از طریق عضویت توی سازمان های حرفه ای هم می تونید با شبکه شدن و ارتباط برقرار کردن، فرصت شغلی گیر بیارید.

 

چه چیزهایی باید یاد بگیرم و چطوری و کجا این موارد رو آموزش می دن؟

برای موفق شدن در این رشته، باید مهارت ها و ویژگی های زیر رو داشته باشید:

 • -خلاقیت و تخیل
 • -توجه به جزئیات
 • -مهارت حل مسائل به صورت خلاقانه و سازمان یافته
 • -مهارت های مذاکره و مدیریتی
 • -ارتباطات خوب و مهارت های کار گروهی
 • -توانایی مدیریت زمان و انجام کار تا یک تاریخ مشخص و توانایی کار با یه بودجه مشخص و محدود
 • -مهارت های آی تی پیشرفته
 • -مهارت های طراحی، به خصوص طراحی چشم انداز و داشتن آگاهی نسبت به محیط و فضا
 • -نگارش و دستور زبان
 • -توانایی های محاسبات

نرم افزارهای رشته معماری داخلی

باید توی چه نرم افزارهایی مهارت داشته باشم؟

نرم افزارهای استاندارد توی این صنعت مرتب در حال تغییرن و شما هم باید بتوید مهارت هاتون رو به روز کنید. با این حال قطعاً نیاز دارید که بهAdobe Indesign و Photoshop مسلط باشید و با نرم افزارهایCAD وBIMای مثل VectorWorks هم آشنا باشید. آشنایی با نرم افزارهای مدل سازی ۳بعدی مثل Cinema 4D و SketchUp هم توصیه می شه.

 

آیا به پیش زمینه ای نیاز دارم؟

مشتریا و کارفرماها ازتون انتظار دارن که یه سری مدارک مرتبط با این رشته رو داشته باشید. اکثر کسایی که تو این صنعت کار می کنن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس در رشته طراحی و دکوراسیون داخلی دارن. داشتن مدرک باعث می شه خیال کارفرما راحت بشه و بدونه که شما توانایی این کار رو دارید.

 

انتخاب دوره

باید دوره ای رو انتخاب کنید که کاملاً مناسبتون باشه. خیلیا ترجیح می دن برن دانشگاه و به صورت فول تایم آموزش ببینن. در این صورت باید هر روز سر کلاس حاضر شید و اگه شاغل یا متأهل باشید ممکنه براتون سخت باشه. در این صورت شاید بهتر باشه توی دوره های منعطف تر و مقرون به صرفه تری مثل دوره های آنلاین که حالت نیمه وقت داره شرکت کنید. باید مطمئن باشید رشته ای که انتخاب می کنید کاملاً مناسب شماست. بنابراین نترسید و هر سؤالی دارید از مسئول مؤسسه مربوطه بپرسید.

 

درباره دوره تحقیق کنید

اینترنت باارزش ترین منبع اطلاعاتیه که می تونید درباره تنوع دوره های موجود در زمینه طراحی و دکوراسیون داخلی تحقیق کنید.  البته بعد از انتخاب دوره مدنظر باید یه زمانی بذارید تا مطمئن شید که اون دوره کاملاً مناسب شماست. بدون معطلی با مؤسسه مورد نظر تماس بگیرید و بخواید که راهنمایی تون کنن و به سؤالاتون جواب بدن. نحوه پاسخ دهی شون خیلی خوب می تونه نشون بده که تا چه حد با دانشجوهاشون صمیمی و خوش برخورد هستن و چقدر بهشون اهمیت می دن.

چه چیزهایی شما را سر پا نگه میداره

چیزهایی که شما رو سرپا نگه می داره

طراحی و دکوراسیون داخلی شغل محبوب و معروفیه و همیشه افراد زیادی با مهارت ها و تجربه های مشابه هستن که باید با هم رقابت کنن. برای این که از بقیه متمایز بشید باید بتونید برای خودتون رزومه درخشانی درست کنید. برای دستیابی به این هدف، می تونید از راه های زیر استفاده کنید:

کارفرماها دوست دارن که مدرکی دال بر استعداد خلاقانه شما ببینن و شما می تونید برای این کار پورتفیلویی بسازید و توش کارهای خوب و باکیفتتون رو قرار بدید. این کارها می تونن شامل مدبردها، ایده های طراحی و طرح هایی باشن که مهارتتون رو در کار با نرم افزارهای CAD و BIM نشون بدن. برای نشون دادن توانایی هاتون و لینک ایجاد کردن با افراد دیگه می تونید یه وبلاگ یا وبسایت درست کنید و با افراد دیگه ای که در زمینه تخصصتون کار می کنن ارتباط برقرار کنید.

صفحه های اجتماعی و اخبار صنعتی که درباره طراحی و دکوراسیون داخلی هستن رو دنبال کنید تا همیشه اطلاعاتتن به روز باشه. برای به دست آوردن اطلاعات می تونید وارد صنعت بشید و کار کنید (حتی اگه شده بدون حقوق).

با داشتن تجربه کاری به کارفرماها نشون می دید که می تونید به خوبی به صورت تیمی و توی محیط حرفه ای کار کنید. علاوه بر این با کار پیدا کردن لینک های مفیدی به کسای دیگه ای که می تونن توی مسیر شغلی کمکتون کنن پیدا می کنید. حرفه ای شدن توی شغل یه پروسه آرومه و بنابراین باید ارتباطتون رو با کسایی که تو اوایل کار آشنا می شید هم همچنان حفظ کنید.

مستقیماً به شرکت ها و کمپانی های طراحی برید. می تونید به صورت آنلاین لیست شرکت ها رو پیدا کنید. این کار اطلاعتتون رو راجع به صنعت زیاد می کنه و باعث می شه با شرکت های معروفی هم آشنا بشید.

طراحی و دکوراسیون داخلی توی کدوم قسمت صنایع خلاق و فرهنگی قرار می گیره؟

طراحی و دکوراسیون داخلی توی کدوم قسمت صنایع خلاق و فرهنگی قرار می گیره؟

صنایع خلاق و فرهنگی لغتیه که محدوده وسیعی از فعالیت های اقتصادی (مثل هنر و تولید دانش و اطلاعات) رو شرح می ده و دربرمی گیره. «اقتصاد خلاق» شامل رشته هایی مثل معماری، هنرهای تجسمی، تبلیغات، ادبیات، طراحی گرافیک، هنرهای نمایشی و تلویزیونه.

طراحی و دکوراسیون داخلی توی همین گروه قرار می گیره و خودش هم می تونه به طور مشابه به تخصص های جداگانه ای (مثل طراحی روشنایی، طراحی صحنه تئاتر، تجارت بصری و موزه و طراحی نمایشگاه) تقسیم بشه.

طراحی بخش جدایی ناپذیر زندگی روزمره اس و کارآمدی، عملی بودن، خلاقیت و زیبایی شناسی رو با هم ترکیب می کنه تا زندگی رو ساده تر و کسب و کار رو مؤثرتر کنه.

درسهای سه ساله رشته معماری داخلی فنی حرفه ای

آدرس هنرستان های کار و دانش رشته معماری داخلی

طراحی داخلی

ردیف نام مدرسه آدرس منطقه شماره تماس نوع جنسیت
۱ گل یاس میدان توحید نبش نصرت ۲ ۶۶۹۴۸۸۲۱ دولتی دخترانه
۲ مطهره مرزداران خ بیژن ابراهیمی الوند ۷ ۲ ۴۴۲۶۸۹۷۹ دولتی دخترانه
۳ حضرت زینب س خ شریعتی ابتدای ظفر ک صبر خ مطهری شمالی ۳ ۲۶۴۱۰۷۵۸ دولتی دخترانه
۴ امام خمینی حکیمیه فاز ۳ بلوار بهارخ بهشت خ دانش ۴ ۷۷۳۱۳۰۰۳ دولتی دخترانه
۵ پیامبر آیت اله کاشانی بلوار اباذر تقاطع خ پیامبر ۵ ۴۴۸۴۸۵۱۶ دولتی دخترانه
۶ امیدان امام م هفت تیر اول مفتح جنوبی روبروی بانک کشاورزی ک درخشان پ۲ ۷ ۸۸۸۲۰۱۵۳ دولتی دخترانه
۷ مهر وطن خ شریعتی خ قدوسی روبروی پادگان حشمتیه پ۹۹ ۷ ۸۸۴۰۶۹۵۲ دولتی دخترانه
۸ شهید باهنر

خ دماوند جنب اداره برق بوعلی ک عاشقباه

۷ ۷۷۵۸۷۱۱۴ دولتی پسرانه
۹ برهان تهرانسر شرقی بلوار گلها بلوار یاس ۹ ۴۴۵۱۶۳۳۳ دولتی دخترانه
۱۰ زهرا مردانی خ  رودکی بعد از مرتضوی کوچه سادات شریف ۱۰ ۶۶۸۹۵۰۵۰

۶۶۸۴۲۱۸۳

دولتی دخترانه
۱۱ سروش خ آذربایجان بین گلشن و باستان روبروی درمانگاه فرمانفرمائیان ۱۱ ۶۶۹۲۲۸۳۱

۶۶۹۱۶۱۷۳

دولتی دخترانه
۱۲ کوثر تقاطع خ ۱۷ شهریور و بلوار قیام – جنب ورزشگاه صدری ۱۲ ۳۳۵۶۷۷۷۷ دولتی دخترانه
۱۳ شهید محلاتی خ شکوفه میدان کلانتری خ کرمان خ شهید طاهری خ جمالی ۱۴ ۳۳۳۴۵۲۰۴ دولتی دخترانه
  رسالت اتوبان بسیج جنب سازمان بسیج خ شهید فهمیده شهرک شهید شجاعی قصر فیروزه۱ ۱۴ ۳۳۲۳۶۳۲۸ دولتی پسرانه
۱۴ شهید کمال وجودی اتوبان امام علی خ پاسدار گمنام انتهای خ شهید تکیه اکبر آباد شمالی ۱۴ ۳۳۷۰۵۳۲۱ دولتی پسرانه
۱۵ فضیلت علی آباد جنوب بلوار ابریشم روبروی پمپ بنزین ۱۶ ۵۵۳۲۴۶۴۵ دولتی پسرانه
۱۶ شهید صالحی

خ شهید برادران حسنی ک شهید عبدی جنب آتش نشانی

۱۷ ۵۵۶۵۳۳۶۶ دولتی دخترانه
۱۷ ام البنین

 

شهرک ولی عصر سپیده جنوبی خ وفایی نژاد ۱۸ ۶۶۲۹۲۱۳۴ دولتی دخترانه
۱۸ علی نقی غیاثی شهرک ولی عصر خ سپیده جنوبی روبروی امام زادهزید ۱۸ ۶۶۲۴۳۴۳۵ دولتی پسرانه

مطالب مرتبط

۹ دیدگاه‌

 1. سلام
  ممنون از راهنمای های شما

 2. انوشه گفت:

  سلام وقتتون بخیر میشه خواهش کنم سوالات تستی رشته معماری داخلی درس طراحی معماری پایه یازدهم کاردانش رو بهم بدید

 3. مریم گفت:

  ممنونم عالی بود

 4. سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید

  • Mahak گفت:

   سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم اگه من بخوام از کار و دانش وارد رشته ی معماری داخلی شم بعدها مشکلی وجود نمیاد؟چون میگن کار و دانش بخونی بعدها دچار مشکل میشی

 5. احسان گفت:

  فرصت را از دست ندهید تنها تا ۲۳ اسفند زمان دارید (ظرفیت محدود) تسهیلات خاص و پکیج استثنایی خانه عمران برای علاقمندان به ساخت و ساز و معماری داخلی به همراه مهندسان و دانشجویان معماری و عمران

 1. خرداد ۲۹, ۱۳۹۶

  […] آشنائی با رشته معماری داخلی […]

 2. آذر ۲۶, ۱۳۹۶

  […] معرفی رشته معماری داخلی […]

 3. دی ۶, ۱۳۹۶

  […] معماری داخلی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *