آریایی‌ها چه کسانی بودند؟

در کتاب‌های درسی گفته‌شده در حدود ۴هزار سال پیش، گروه بزرگی از انسان‌ها به ایران مهاجرت کردند که اسمشان «اقوام آریایی» بود. این انسان‌ها به راستی که بودند؟ چرا به ایران آمدند؟ از کجا آمدند؟

اقوام آریایی

آریایی‌ها مردم کوچ‌نشین و دامدار ساکن سیبری و جنوب روسیه بودند که بخاطر خشکسالی، سرمای زیاد و فشار بقیه اقوام مجبور به ترک‌کردن محل زندگی خود شدند. آن‌ها به دنبال جایی برای زندگی خود و حیواناتشان بودند به همین دلیل یکی از بهترین جاها، سرزمین ایران بود. زیرا هم جای کافی برای زندگی خودشان وجود داشت هم مواد غذایی کافی برای حیواناتشان. البته گروه‌های دیگری از آن‌ها نیز به سمت هند و گروه‌هایی به سمت اروپا رفتند و در آن‌جا ساکن شدند. امروزه به این اقوام، «هند و اروپایی» نیز گفته می‌شود؛ به این دلیل که محدوده زندگی آن‌ها از هند تا اروپا را شامل می‌شود.

کلمه‌ی «آریا» از «ایر» گرفته شده و «ایر» به معنای «آزاده،اصیل» است. اسم «ایران» هم از اسم همین اقوام گرفته‌شده و به معنای «سرزمین آریایی‌ها» است. این اسم در دوره ساسانی برروی سرزمین ایران گذاشته شد و تا قبل از آن اسم مشخصی نداشت.

نقشه سرزمین آریایی

آریایی‌ها از طرف شرق دریای خزر به سمت ایران آمدند. در خیلی از کتاب‌ها، اقوام آریایی که ۴هزارسال قبل به ایران مهاجرت کرده‌اند را به سه گروه «مادها»، «پارت‌ها»و «پارس‌ها» تقسیم می‌کنند اما تعداد زیادی از دانشمندان معتقدند این نظر اشتباه است و تنها دو گروه «مادها»و«پارس‌ها» از این اقوام هستند. همانطور که در نقشه می‌بینید «مادها» در منطقه‌ای بین ری و همدان و «پارس‌ها» در منطقه فارس امروزی ساکن شدند. اما «پارت‌ها» در اصل اقوامی بودند که به قوم «سکاها» تعلق داشتند. این قوم نیز از آریایی‌ها بودند اما حدود هزارسال قبل این مهاجرت، به منطقه شرق دریای خزر مهاجرت کرده‌بودند. البته تمامی اقوام آریایی که در بخش‌های مختلف آسیا و اروپا ساکن شدند دارای یک زبان واحد بودند که به تدریج از هم جدا شد اما امروزه هم زبان مردم این مناطق دارای یک ریشه است که به آن «زبان‌های هند و اروپایی» گفته می‌شود.

مناطق زندگی آریایی ها

ما می‌دانیم که قبل از مهاجرت این اقوام، گروه‌های دیگری مثل لولوبی‌ها، کاسی‌ها، گوتی‌ها و مانّایی‌ها در این مناطق زندگی می‌کردند و روستاهای کوچکی برای خود تشکیل داده بودند اما بعد از مهاجرت، آریایی‌ها کم‌کم در بخش‌های مختلف ساکن شدند و با مردم بومی همان منطقه روابط تجاری و سیاسی برقرار کردند و کم‌کم جزئی از آن‌ها شدند. پس از سال‌ها، آریایی‌ها به تدریج بر بومیان غلبه کردند و امپراتوری‌های بزرگی مثل هخامنشیان و ساسانیان را ایجاد کردند.

نویسنده: انسیه یعقوبی

مقاله مرتبط :

کوروش هخامنشی، پادشاهی نیک

 

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. رحمان انصاری گفت:

  فقط چندتا سوال باقی می مونه …
  ایالتی توی روسیه هست با نام ساکا که میگویند همان سکاها هستند اما زرد پوست هستند . دلیلش چیه ؟
  بعد در اریانا چرا بیشتر اقوام ترک هستند نه اریان ایا ساکنان اصلی ان که به عنوان کوچ نشین در گردش در همین ناحیه بودند ترک نبودند ؟؟ یا به عبارت دیگر سکاها ؟؟؟

 2. سیبیل چخماق گفت:

  سلام. یکی خیلی صریح جواب بده این همه قوم مختلف که تو ایران هست کدومشون آریایی هستند و کدوم نیستند؟

 3. Ghorban گفت:

  پس چرا افغانستانی ها چرا میگن ما آریایی هستیم
  آیا افغانستان با ایران یکی بودن ؟

 4. اسماعیل گفت:

  نیازبه توضیح بیشتراحساس میشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *