آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی مکانیک

عموم مردم وقتی اسم مهندسی مکانیک میاد فکرمون میره سمت دست­های روغنی و تعمیرکاران ماشینها میره ولی اینطوری نیس در واقع مکانیک یه نوع ازمهندسی هاست که با طراحی و ساخت وراه اندازی دستگاهها وماشین­ها سروکارداره. مهندسی مکانیک تنها تعمیرکار اتومبیل نیسش بلکه خیلی از دستگاه­ها، محصولات و فرآیندها را شامل میشه میتونیم بگیم کارهای مهندسی مکانیک شامل موتورها وسیستمهای کنترل، نیروگاه­های الکتریکی، دستگاههای پزشکی، چرخ دنده­ها ، فناوری لیزر، طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه وتولید به کمک رایانه، خودکارسازی ورباتیک، دستگاههای تهویه مطبوع و تجهیزات کارخانه ها اشاره کرد پس دیدیم تا اینجا مهندسی مکانیک چیه حالا  بریم سراغ اینکه مهندسی مکانیک تو دانشگاه چجوریه وچطور میشه قبول شد.

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاهها

درحال حاضر هرساله از طریق کنکور سراسری ۱۱۳۰۰ نفر در این رشته پذیرش می­شوند. که سهم هریک از دانشگاهها وموسسات آموزشی در پذیرش این داوطلبان به صورتی هستش که در نمودار زیر آورده شده است.

درصد پذیرش هریک از دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی ، پیام نور در رشته مهندسی مکانیک

درصد پذیرش هریک از دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی ، پیام نور در رشته مهندسی مکانیک

البته دانشگاههای آزاد و علمی کاربردی وفنی حرفه ای هم دانشجودر این رشته ودر سطوح مختلف دانشجو می­پذیرند.

آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی مکانیک در دانشگاههای مختلف

اما شاید برای همه شما سئوال باشه که با چه رتبه ای میتونیم این رشته را قبول شیم در اینجا ما یه سری از بالاترین رتبه هایی که میتونن در دانشگاههای معتبر قبول شن را برای هر منطقه آوردیم تا به این سوال تو ذهنتون پاسخی بدیم.

آخرین رتبه قبولی منطقه 2 مهندسی مکانیک در دانشگاهها

آخرین رتبه قبولی منطقه ۲ مهندسی مکانیک در دانشگاهها

 

آخرین رتبه قبولی منطقه 3 مهندسی مکانیک در دانشگاهها

آخرین رتبه قبولی منطقه ۳ مهندسی مکانیک در دانشگاهها

این رشته در ابتدا بدون گرایش می­باشد ولی پس ازگذروندن چندترم دانشجویان یکی از سه گرایش زیر رو انتخاب میکنن.

گرایش های مهندسی مکانیک در ایران

در حال حاضر اکثر دانشگاههای معتبر ایران ،سه گرایش اصلی مهندسی مکانیک را دارن. این گرایش ها عبارتند از:

۱- ساخت وتولید ۲- حرارت وسیالات ۳- طراحی جامدات

۱- ساخت وتولید

این گرایش یکی از پرکاربردترین های رشته مکانیک هسش که به کمک تکنولوژی های مربوطه به ابزارسازی، ریخته گری، جوشکاری وفرم دادن فلزات، طرح کارگاه یا کارخانه های تولیدی آماده بکار برای ساخت وتولید ماشین آلات صنایع (کشاورزی، نظامی ،ماشین سازی و…)فعالیت دارند.

۲- حرارت وسیالات

از فارغ اتحصیل های این رشته بیشتر توی صنایع نفت و پتروشیمی و جاهایی که با سیال سرکار دارن ، استفاده میشه. وظیفه متخصصین این زمینه تحلیل وطراحی سیستم ها از دیدگاه حرارتی و سیالاتی هست. اونها میتونن سیستم ها رو طراحی کنن واجزای اون رامحاسبه کنن.

۳- گرایش طراحی جامدات

این گرایش هم به بررسی انواع نیروها وحرکت ها وتاثیر اونها بر اجزا مختلف ماشین می پردازد. ودر کارخانه ومراکز مختلف خودروسازی، صنایع نفت، ذوب فلزات، صنایع غذایی و… به طراحی اجزا و مکانیزم ماشین الات صنعتی، خطوط تولید کارخانجات، طراحی سیستم­های انتقال نیرو و … می­پردازند.

دروس رشته مهندسی مکانیک چیه؟

برای اینکه بتونید تو رشته مکانیک فارغ التحصیل شید نیاز دارید که حدود ۱۴۰ واحد را در طول ۴سال بگذرونید که در جدول زیر آوردیم.

140 واحد درسی رشته مهندسی مکانیک در طول 4سال

140 واحد درسی رشته مهندسی مکانیک در طول ۴سال

آینده رشته مهندسی مکانیک

آینده تحصیلی رشته مکانیک مانند خیلی از رشته های دیگه میشه تا مقطع دکتری ادامه داد، گرایشهای ارشد این رشته عبارتند از:

۱- تبدیل انرژی ۲- ساخت وتولید ۳- سازه بدنه خودرو ۴- سیستم محرکه خودرو ۵- طراحی کاربردی ۶- مهندسی مکاترونیک ۷- مهندسی فناوری ماهواره ۸- طراحی سیستمهای دینامیکی خودرو ۹- مهندسی سیستمهای میکرو نانو الکترومکانیک ۱۰- مهندسی هسته ای ۱۱- مهندسی نانوفناوری ۱۲- مهندسی ماشینهای ریلی ۱۳- مهندسی پزشکی- بیومکانیک

بازار کار رشته مکانیک

این رشته مثل خیلی دیگه از رشته های مهندسی از بازار کار نسبتا خوبی برخوردارهسش. در دفاتر شرکت­ها و یا در واحدهای تولید کارخانه ها کار می­کنن و در صنایع مختلف خودروسازی، نظامی و دفاعی، هوافضا، نیروگاهی، رباتیک، پزشکی، دارویی، ساختمان، شرکت­های مشاوره و پیمانکاری، شرکت­های نفتی و پتروشیمی، دریایی و معدنی میتونن کار کنن.

همچنین یه مهندس مکانیک میتونه به عنوان کارشناس و مشاور فنی در بانک­ها، شرکت­های سرمایه گذاری و بیمه و شرکت های بازرسی و نظارت امور بین المللی استخدام شوند. همچنین اگر به مقاطع بالاتر تحصیلی برسند امکان هیئت علمی شدن وجود دارد.

بازار کار مهندسی مکانیک در دیگر کشورها

حالا ما که از بازارکار داخلی برای این رشته کلی گفتیم حالا ببینیم بازار کار این رشته در سایر کشورها چگونه هسش.

آمریکا: پیش بینی­ ها نشون می­ده، میزان استخدام مهندس مکانیک در سالهای آینده بیشتر میشه. در استرالیا و کانادا هم رغبت به مهندسی مکانیک افزایش قابل توجهی داره.

درآمد مهندسی مکانیک در ایران

در خصوص درامد این رشته و یا هر رشته دیگه نمیشه رنج معینی را داد. بسته به جایی که توی اون استخدام میشید و شرایط بازار کار زمان استخدام،  این میزان متغیره. فقط این نکته را بدونید که مهندسی مکانیک در اکثر  کارخونه ها  در رنج بالاترین دستمزد مهندسی قرار داره.

مهارتهایی که لازم دارید تا بتونین تو این رشته موفق بشین:

-اگه فکر ومهارت فنی خوبی دارین  ومیتونین تو حل مسایل مثه آچار فرانسه باشین.

-اگه تو ریاضی وفیزیک قوی هستی

-اگه از تخیل و خلاقیت مناسبی برخوداری

-اگه از انجام فعالیت های فنی لذت می بری

-اگه دوست داری چیزی را طراحی کنی

میتونی این رشته رو انتخاب کنین و موفق بشی.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *