آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی برق

هرساله تو این رشته از طریق کنکور سراسری ۸۸۵۳ نفر قبول میشن، که از این تعداد ۴۲ درصدشون تو دانشگاه های دولتی و حدود ۴۹ درصدشون در دانشگاههای غیرانتفاعی و ۸ درصدشون دانشگاه پیام نور و ۱ درصد هم پردیس های خودگردان قبول میشن.این تعداد داوطلب در ۸۵ دانشگاه دولتی، ۱۱۴ دانشگاه وموسسه غیر انتفاعی، ۳۲ دانشگاه پیام نور و ۱ پردیس خود گردان و ۱ دانشگاه مجازی مشغول به تحصیل میشن و درسشون رو اونجا میخونن. البته علاوه بر این دانشگاه ها دانشگاههای آزاد و فنی حرفه ای هم در این رشته دانشجو پذیرش میکنن.

درصد پذیرش رشته مهندسی برق در دانشگاههای مختلف

 

درصد پذیرش رشته مهندسی برق در دانشگاههای مختلف

حالا یه سئوال مهم دیگه که الان تو ذهنتونه این میتونه باشه که خب حالا با چه رتبه ای میتونیم تو این رشته قبول بشیم و درس بخونیم. برای پاسخ به این سئوال یه نمودارهایی از آخرین رتبه قبولی در هر منطقه را برای هر دانشگاه آوردیم تا بیشتر آشنا شید.

با چه رتبه ای در کدام دانشگاه می تونم مهندسی برق بخونم؟

 

با چه رتبه ای در کدام دانشگاه می تونم مهندسی برق بخونم؟

با چه رتبه ای در کدام دانشگاه می تونم مهندسی برق بخونم؟

آشنایی با رشته مهندسی برق

مهندسی برق  به مطالعه و کاربردهای  مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می­پردازه. در سالهای گذشته هم این رشته با سرعت زیادی پیشرفت کرده و حاصل  آن تغییراتی هسش که در کامپیوترها، ارتباطات ماهواره­ای، اینترنت و…می­بینیمش.

رشته برق از جمله رشته هایی هست که شما نباید الابختکی واردش بشید، بلکه باید قبل از انتخاب رشته، برای ۱۰ سال آینده تون برنامه ریزی کنید، این برنامه ریزی باید شامل موارد زیر باشه:

  • در چه زمینه ای می خواهید کار کنید؟
  • چه گرایشی از برق را می خواهید، در آینده انتخاب کنید، آخه گرایش های برق زمین تا آسمون با هم تفاوت دارن. مثلاً گرایش قدرت در زمینه برق فشار قوی ، سیستم های انتقال قدرت ، با گرایش کنترل ، از همه لحاظ متفاوته
  • برنامه ریزی شما برای ادامه تحصیل چگونه است؟ آیا قصد دارید در ایران ادامه تحصیل بدید و یا برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برید. این سوال خیلی مهمه چون در صورتی که بخواهید برای ادامه تحصیل در خارج از کشور برنامه ریزی کنید، برنامه ریزی شما کاملا متفاوت میشه و برای مثال تکمیل مهارت زبان خارجی یا شروع دوره زبان کشور مقصد،  اولویت اول شما میشه، همین طور باید تحقیق در مورد دانشگاههای خارج از کشور را حین تحصیل  توی برنامه تون  داشته باشید.
  • آیا دوست دارید توی صنعت مشغول به کار بشید، یا دوست دارید کارهای تحقیقاتی انجام بدید؟ برای کارهای تحقیقاتی تسلط بر روی تئوری نقش اول را بازی میکنه ولی برای صنعت و کارهای اجرایی، توجه شما به کارگاهها ، شرکت در دوره های مختلف و همین طور تجربه کاری غالبتره.

نحوه انتخاب گرایش در دانشگاههای ایران

رشته ی برق در ایران در اکثر دانشگاههای مهم  به چهار گرایش: مخابرات، کنترل، قدرت و الکترونیک تقسیم میشه، روال کار به این صورته که دانشجوها در ابتدا بدون تعیین گرایش درس های پایه و اصلی را پاس می کنن ،بعد در سال چهارم با توجه به علاقه دانشجو، معدل درس های گذرانده شده و محدودیت ظرفیت دانشکده، دانشجوها را  به گرایش های مختلف می فرستن. دانشجوها حدود ۲۰ تا ۲۵ واحد در هر گرایش باید پاس کنن. تفاوت گرایش ها بیشتر توی مقطع کارشناسی ارشد خودش را نشون می ده.  البته نگران نباشید، با توجه به علاقه متفاوت بچه ها ،  تجربه نشون داده که تقریبا هر گرایشی را بخواهید می تونید انتخاب کنید.

گرایش مخابرات در مقطع ارشد به چند شاخه از قبیل سیستم، امواج، رمز و... ‌تقسیم میشه

۱-گرایش مهندسی مخابرات

هدف اصلی این گرایش ، پردازش ،  انتقال و تفسیر اطلاعات و داده ها مثل تصویر و صدا هست. گرایش مخابرات در مقطع ارشد به چند شاخه  از قبیل سیستم، امواج، رمز و… ‌تقسیم میشه . در میان تمام گرایش های برق، گرایش مخابرات بیشترین  ریاضیات را داره و تمام تئوری‌ها در قالب ریاضیات پیشرفته در آن مطرح می‌شود. درس هایی مثل “آمار و احتمالات” و “الکترومغناطیس” از درس های مهم این رشته هستن.

برای آشنایی با این گرایش بهتره این ویدو را ببینید:

آشنایی با دروس اصلی گرایش مخابرات

 

سیستم های کنترلی در بسیاری از کاربردهای روزمره مشاهده میشن

۲-گرایش کنترل

همان طور که از نام گرایش بر می‌آید، هدف این رشته طراحی سیستم های کنترل کننده هست. مثل کنترل دمای یک کوره،  کنترل خط تولید در کارخانه،  طراحی و برنامه نویسی دستگاههای کارخانجات و صنایع و پتروشیمی ، کنترل موشک و  هواپیما و  سایر چیزهای مشابه. در این علم، با روش های کنترل یک سیستم سر و کار داریم؛ نه با خود سیستم. اینجا هم دروس ریاضی از اهمیت بالایی برخوردار هستن منتها بر خلاف گرایش مخابرات اینجا جبر خطی حرف اول را میزنه دروس مهم دیگه توی این گرایش ، ریاضیات منطقی و  زبان های برنامه نویسی هست.

برای آشنایی با این گرایش بهتره این ویدو را ببینید:

آشنایی با سیستم های کنترل

رشته ی الکترونیک به دو دسته ی کلی، دیجیتال و آنالوگ قابل تقسیم میشه

۳- گرایش مهندسی الکترونیک

رشته ی الکترونیک به دو دسته ی کلی، دیجیتال و آنالوگ قابل تقسیم میشه. بخش الکترونیک دیجیتال مهندسی الکترونیک را به بیشتر به رشته کامپیوتر نزدیک کرده است. پرداختن به فیزیک و تکنولوژی، ساخت نیمه هادی‌ها و طراحی مدارهای مجتمع میکروالکترونیک، در مقطع فوق لیسانس گرایش الکترونیک انجام میشه. امروزه استفاده از  آی سی های و میکروپروسسورها و سایر تراشه ها تغییرات زیادی توی این رشته ایجاد کرده بطوری که برنامه نویسی میکروپروسسورها که بصورت گسترده در پروژه های مختلف کاربرد داره.

برای آشنایی با این گرایش بهتره این ویدو را ببینید:

آشنایی با الکترونیک ۱

رشته الکتروتکنیک

۴- گرایش قدرت

موضوع اصلی این گرایش تولید، انتقال، توزیع و تبدیل انرژی الکتریکی است. تولید برق در نیروگاه‌ها (حوزه تولید)، انتقال نیرو از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در شبکه‌های شهری و روستایی (حوزه انتقال) و در نهایت رساندن آن به مصرف­کنندگان و مشترکین خانگی، صنعتی و تجاری است(حوزه توزیع). مهندسی سیستم های قدرت و ماشین های الکتریکی، هم در حوزه گرایش قدرت قرار داره.

برای آشنایی با این گرایش بهتره این ویدو را ببینید:

ماشین های الکتریکی

گرایش های مهندسی برق

خب چطوری می تونم بفهمم که به چه گرایشی علاقه دارم؟

برای اینکه بفهمید واقعا به چه گرایشی علاقه مند هستید باید خیلی مطالعه کنید، سایت های داخل و خارجی را زیر و رو کنید، توی فعالیت های مختلف شرکت کنید، خیلی خوبه که اگه می خواهید ببینید به گرایش برق قدرت علاقه دارید، چند ماهی توی مهارت های فنی حرفه ای مثل سیم پیچی موتورهای سه فاز، برق سه فاز یا غیره شرکت کنید.

اگه دوست دارید بفهمید آیا به گرایش کنترل علاقه مند هستید می تونید خودتون را توی یه دروه رباتیک شرکت کنید، یا خودتون را توی دوره برنامه نویسی PLC بسنجید، دوره های الکترونیک هم به وفور در آموزشکده های فنی حرفه ای وجود داره که اررشش را داره خودتون را توش بسنجید.

رشته الکتروتکنیک هنرستان

دروس رشته مهندسی برق

برای اینکه بعد از قبولی تو دانشگاه بتونین با موفقیت مدرک مهندسی این رشته رو بگیرین باید حدود ۱۴۰ واحد درسی را در طول ۴ سال بگذرونین این واحد های درسی شامل دروس عمومی، پایه، اصلی،تخصصی الزامی، تخصصی انتخابی و اختیاری هسش که در جدولی تعداد حدودی هر دروس اومده.

دروس رشته مهندسی برق

آینده تحصیلی رشته مهندسی برق

بعداز اینکه بتونین با موفقیت لیسانس مهندسی برق را بگیرین مثل خیلی دیگه از رشته های مهندسی میتونین در صورت علاقه با شرکت تو آزمون ارشد و دکترا در مقاطع بالاتر هم ادامه تحصیل بدین.

گرایش های که میتونن در اون ادامه تحصیل بدن شامل: ۱- سیستمهای قدرت ۲- کنترل ۳- مهندسی مخابرات ۴- مهندسی پزشکی۵- مهندسی مکاترونیک ۶- سامانه های حمل ونقل ۷- مهندسی فناوری ماهواره ۸- الکترونیک قدرت و ماشین های الکتریکی ۹- مدارهای مجتمع الکترونیک ۱۰- افزاره های میکرو و نانو الکترونیک ۱۱- سیستم های الکترونیک دیجیتال ۱۲- پدافند غیر عامل ۱۳- مهندسی هسته ای ۱۴- مهندسی نانو فناوری ۱۵- مهندسی فوتونیک ۱۶- برنامه ریزی و مدیریت سیستمهای انرژی الکتریکی ۱۷- مهندسی انرژی های تجذید پذیر

مهندسی برق

آینده کاری مهندسان برق

این رشته همونطوری که تو مطالب بالا خوندیم خیلی متنوعه وهمین تنوع باعث شده که تو صنایع کوچک و بزرگ در کشور  کاربرد داشته باشه و در نتیجه آینده شغلی خوبی را  داره.

مهندسان برق میتونن تو صنایعی مثل نیروگاه­ها، انواع کارخانجات ( سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و…)، صنایع مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی، صنایع وابسته به اتوماسیون صنعتی و… در بخش های دولتی وخصوصی کار کنن. ولی باید این راهم در نظر بگیریم که چون فارغ التحصیلان این رشته زیادن در نتیجه صنعت کشور ماهم ظرفیت به کارگیری این همه مهندس برق را نداره ولی اینم راه حل داره اونم اینه که هر مهندسی که زرنگ باشه از نبوغ ودانشش استفاده کنه و دنبال نو آوری باشه. همین طور نباید به اون چیزی که تو دانشگاه یاد می گیرید اکتفا کنید ، بلکه سر و گوشتون دائم در حال جنبیدن باشه و ببنید که توی صنعت و بازار چه اتفاقاتی داره می افته. سعی کنید به روز باشید، سعی نکنید مثل طوطی فقط منتظر باشید که استاد یه چیزی بگه و شما تکرار کنید، بلکه خودتون دائما در حال جستجو باشید، مثلا امروزه استفاده از سلول های خورشیدی خیلی رواج پیدا کرده ، شاید تا چند سال آینده ، خیلی از نیروگاههای تولید برق را با مزرعه های خورشیدی تعویض کنن چون مشکل آلودگی محیط زیست را نداره، شما می تونید روی این موضوعات جدید کار کنید.

اما اگر سری هم بزنیم به آینده این رشته در چندکشور دیگه میبینیم این رشته باز تو کشورهای دیگه هم بازار خوبی داره و پرطرفدارم هسش.

کانادا: طبق آمار این اواخر بازار کار مهندسان برق در این کشور رشد چشم گیری داشته و همچنین این رشته یکی از رشته های پرتقاضا تواین کشور هسش.

آمریکا و استرالیا: مهندسان برق تو آمریکا هم پیش بینی میشه بازار کار مناسبی تو آینده خواهند داشت

موفقیت در رشته مهندسی برق

عوامل موفقیت در رشته مهندسی برق

اما اگر دوست دارید مهندسی برق بخونید باید بدونید داشتن این ویژگیها میتونه شمارا تو انتخاب این رشته موفق کنه :

-علاقمند بودنتان به زبان های برنامه نویسی ، شرط موفقیت توی خیلی از گرایش های برق هست. امروزه خیلی از گرایش های برق رابطه خیلی نزدیکی با این تخصص دارن. مثلا کسایی که توی زمینه پردازش صوت و تصویر ، کنترل و حتی طراحی و ساخت وسایل الکترونیکی پیشرفته کار می کنن همه مستقیما با برنامه نویسی سر و کار دارن. با نرم افزار های مثل  Pspice همچنین زبان های برنامه نویسی مانند C و C++ و MATLAB و  JAVA سعی کنید آشنا بشید.

– تسلط بر روی زبان انگلیسی، که تقریبا برای همه رشته های فنی یه ضرورت هست.

– تسلط بر روی ریاضیات پایه و  همچنین توانایی حل مسأله فاکتور تعیین کننده است

-توانایی تحلیل مسئله و دید منطق داشته باشید

-توانایی مطالعه حجم زیاد درس و ساعات زیاد مطالعه

-علاقه مندی به انجام کارهای کارگاهی و آزمایشگاهی

-داشتن روحیه خلاقیت و نو آوری

-علاقه مند به اختراع وسایل و روشهای جدید

 

 

برای اینکه بفهمید این رشته بدرد شما می خوره یا نه بهتره توی آزمون آنلاین زیر شرکت کنید:

آیا رشته برق مناسب من است؟

مهندسی برق

ما در اینجا برای شما چند سوال در نظر گرفتیم تا شما بتونید خودتون ، توانائیهایتان را در این رشته بسنجید . سعی کنید خودتون را در موقعیت قرار دهید و به سوالات پاسخ دهید

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *