روش صحیح مطالعه درس ریاضی

 

بیشتر افراد ریاضی رو همونطوری مطالعه می کنند که تاریخ رو می خونند. یعنی ریاضی رو با حفظ کردن فرمول ها و معادلات میخونند همونطور که وقایع تاریخی و زمان رخ دادنشون رو حفظ می کنند. اگرچه حفظ کردن فرمول ها مهم است اما بهترین روش یادگیری اونها، استفاده و به کار بردن از اونهاست. این عالی ترین چیز ریاضی است. شما میتونید از اون در محاسبات روزانه تون استفاده کنید اما از تاریخ نمیشه.

بخش اول: در کلاس درس ریاضی

کلاس های ریاضی

 • -هر روز به کلاس مراجعه کنید. در کلاس خوب گوش کنید و همه ی توجه تون رو به معلم بدید. ریاضی به علت داشتن معادلات و حل مساله ها عینی تر از درس های دیگه است.
 • -هر مساله ای که تو کلاس معلم مثال میزنه رو یادداشت کنید. وقتی که بعدا یادداشت هاتون رو بررسی می کنید دانش بهتری نسبت به اون موضوع درس خواهید داشت. بهتر یاد میگیرید و در نتیجه بهتر میتونید تکالیف مدرسه تون رو پاسخ بدید.
 • هر سوالی رو که ممکنه براتون پیش بیاد قبل از امتحان ریاضی از معلمتون بپرسید
 • -هر سوالی رو که ممکنه براتون پیش بیاد قبل از امتحان بپرسید.معلمتون دقیقا نمیگه که چه سوال هایی برای امتحان میده ولی اگه اون موضوع رو متوجه نشدید بهتون کمک میکنه و راهنماییتون میکنه تا به خوبی درکش کنید. معلم ها نه تنها بهتون نشون میدن که چطور مسایل رو حل کنید بلکه معلمی که قبلا شما رو دیده و میشناسه بیشتر تمایل داره که بهتون در آینده کمک کنه.
 • -جواب هر سوالی رو که مطمئن نیستید بردارید و پیش معلمتون ببرید و از اونها کمک بخواید و مطمئن باشید که معلم ها همیشه خوشحال میشن که بهتون کمک کنند.

 

 

بخش دوم: مطالعه درس ریاضی

تمام متن درس رو بخونید

۱- تمام متن درس رو بخونید

مطمئن بشید که تمام متن درس رو خوندید، نه فقط مثال ها رو. متن کتاب اغلب اثبات فرمول ها رو داره و بسیار مفید است. چون بهتر میتونید بفهمید که این فرمول ها از کجا میان و چطور میشه ازشون استفاده کرد.

مطلب زیر میتونه بهتون توی این زمینه کمک کنه:

برای یاد گرفتن ریاضی از کجا شروع باید کرد؟

 

مساله های کار در خونه ریاضیات رو حل کنید

۲-مساله های کار در خونه رو حل کنید

بیشتر کلاس ها به مساله هایی که معلم ها احساس می کنند مفیدترین مسائل هستند می پردازند. بیشتر سوال های امتحانی خیلی شبیه مسائلی هستند که معلم ها برای تکالیف در خانه در نظر می گیرند. گاهی اوقات این مساله ها دقیقا سوال های امتحانی هستند.

 • -مساله های تکلیف در خانه رو در برگه هایی نگهداری کنید. مقاله ها و برگه های تکالیف در خانه تون رو در یک پوشه تمیز و مرتب نگه دارید تا وقتی که میخواید دوباره اونها رو بخونید به راحتی بتونید ازشون استفاده کنید.
 • -تا اونجایی که میتونید مسائل متفاوت و مختلفی حل کنید و زیاد تمرین کنید تا با مساله های مختلف در اون موضوع آشنا بشید.

چگونه یک مسئله ریاضی را حل کنیم؟

 

تلاش کنید تا روش های مختلف برخورد با یه مساله خاص رو یاد بگیرید

۳-تلاش کنید تا روش های مختلف برخورد با یه مساله خاص رو یاد بگیرید

برای مثال با سیستم معادله ها به روش های حذف، جانشینی، نموداری میتونید مساله رو حل کنید. در برخورد با هر مساله فکر کنید به اینکه کدوم روش براتون راحت تره و شما رو سریع تر به جواب می رسونه.

اگه بفهمید که یه فرمول چطوری ساخته میشه و در حقیقت اثباتش رو متوجه بشید بهتر میتونید یادش بگیرید و حفظش کنید. اول فرمول های ساده تر رو یاد بگیرید و به حافظه تون بسپارید تا یاد گرفتن فرمول های پیچیده تری که از اونها ساخته میشن براتون راحت تر باشه.

بخش سوم:تجدید نظر

دو ماه قبل از امتحان شروع به مطالعه کنید

۱-دو ماه قبل از امتحان شروع به مطالعه کنید

تا آخرین دقایق منتظر نمونید و مطالعه رو به روز آخر نندازید. استرس نگیرید و ریلکس و راحت باشید. وقتی که میخوابید ذهنتون رو ریلکس و آروم کنید. فکرکنید که قطعا به خوبی امتحان خواهید داد.

 • -تا مقداری که امکانش هست روز قبل از امتحان دوباره مطالب رو مرور کنید. اما زمان هایی را برای دیگر فعالیت ها هم به خودتان بدهید.

تلاش کنید که مساله های دیگری مشابه مساله هایی که به تکالیف در خونه اختصاص داده شده بودند پیدا کنید و حلشون کنید

۲-تلاش کنید که مساله های دیگری مشابه مساله هایی که به تکالیف در خونه اختصاص داده شده بودند پیدا کنید و حلشون کنید.

مثلا اگه تو یه صفحه ای از کتاب معلمتون گفت  بخشی از مساله ها رو حل کنید شما همشون رو حل کنید. برای مثال اگه معلمتون گفت فقط مساله های با شماره های فرد رو حل کنید شما علاوه بر فردها، زوج ها رو هم حل کنید.

 • -کتاب کارهایی پیدا و دانلود کنید که مساله های اون در سطح همون مساله های ریاضی که شما میخونید باشه. سوال هاشون رو حل کنید تا به شما دانش بیشتر و تسلط بیشتری روی مساله ها بده. ممکنه که شما حتی با اون مساله ها روز بعد مواجه بشید.
 • -از معلمتون بپرسید که آیا کتاب ریاضی تان وب سایت آنلاین دارد. گاهی اوقات کتاب های آنلاین با گذاشتن امتحان و دادن مساله های اضافی میتونند به شما کمک کنند.
 • گروهی مطالعه کنید.

بصورت گروهی درس بخونید

۳-بصورت گروهی درس بخونید

افراد مختلف مساله ها رو با دیدهای مختلفی می بینند.  چیزی که برای شما سخت به نظر میرسه ممکنه برای یه نفر دیگه خیلی آسون باشه.  داشتن جنبه های فکری مختلف روی مساله ای میتونه به شما کمک کنه که بهتر درکش کنید.

کسی رو داشته باشید که براتون سوال طرح کنه تا شما روی اونها کار کنید

۴-کسی رو داشته باشید که براتون سوال طرح کنه تا شما روی اونها کار کنید

از افرادی بخواید که مثال هایی مشابه با مثال های داخل کتاب طرح کنند یا ایده هایی از منابع آنلاین بگیرند. سپس جواب هاتون رو بررسی کنند. تلاش نکنید که خودتون برای خودتون مساله طرح کنید چون در این صورت به اندازه کافی خودتون رو به چالش نمی اندازید.

یادتون باشه که معلم ها از موضوعات قبلی هم سوال میدند

۵-یادتون باشه که معلم ها از موضوعات قبلی هم سوال میدند

حتی اگه شما فقط یک یا دو فصل رو برای امتحان دارید مطالعه می کنید معلم ها ممکنه مهارت هاتون رو با مساله هایی که چند وقت پیش از فصل های قبلی خوندید ارزیابی کنند.

هفت تا نه ساعت بخوابید تا ذهنتون رو تازه و آماده نگه دارید و بتونید ذهنی محاسبات ریاضی رو انجام بدید

۶-هفت تا نه ساعت بخوابید تا ذهنتون رو تازه و آماده نگه دارید و بتونید ذهنی محاسبات ریاضی رو انجام بدید.

 

بخش چهارم: در طول امتحان

در امتحان اول مساله های راحت تر رو حل کنید

۱-آروم باشید

اول مساله های راحت تر رو حل کنید. با این روش میتونید زمان بیشتری برای تمرکز کردن روی مساله های سخت تر داشته باشید.

نکات:

 • -مساله ها رو حل کنید. به این روش شما تمایل دارید که فرمول ها و مساله های داده شده رو بفهمید. شما میتونید مساله هایی که به شما داده شده حل کنید. بعضی مساله ها رو حل کنید حتی اگه جوابش رو نمیدونید و اجازه بدید که کسی جواب شما رو بررسی کنه.
 • -قبل از اینکه مطالعه کنید به اندازه کافی آب بنوشید و غذای مختصری بخورید. این امر ذهنتون رو تحریک میکنه و کمک میکنه که بهتر مباحث ریاضی رو بفهمید و به حافظه تون بسپارید.
 • -در همه ی امتحان های ریاضی، سخت ترین سوال هایی که باهاشون مواجه میشید از امتحان های دیگر، کارهای در خانه، کتاب های راهنما، و دیگر مقالات ارائه شده در همون راستا طرح میشه.
 • -زمانی شروع به مطالعه کنید که اگه سوالی براتون پیش اومد و نتونستید حل کنید پیش معلمتون برید و ازش بخواید کمکتون کنه. اگه خیلی دیر شروع کنید دیگه فرصتی برای رفع اشکالاتون نخواهید داشت.
 • -وقتی که دارید مساله های ریاضی رو حل می کنید مطمئن باشید که دارید می فهمید و درکش می کنید و صرفا حلش نمی کنید. اگه شک دارید که خوب درکش کردید یا نه از معلمتون کمک بگیرید.
 • -اگه فکر می کنید که ریاضی یه درس خسته کننده است و ارزش خوندن نداره پس حتما به خودتون انگیزه بدید تا مساله ها رو تموم کنید. مثلا به خودتون قول بدید که اگه بیست تا مساله ریاضی رو حل کردید نیم ساعت به خودتون استراحت میدید. حالا تو این نیم ساعت میتونید برنامه مورد علاقه تون رو انجام بدید یا تعدادی کلوچه واسه خودتون تهیه می کنید. اگه می تونید گروه مطالعه رو مدیریت کنید میتونید یه مسابقه ترتیب بدید. مثلا با دوستاتون مسابقه بذارید که کی زودتر میتونه همه ی مساله ها رو حل کنه. همچنین میتونید با خانوادتون صحبت کنید که اگه تونستید تا یه نمره بالایی در امتحان ریاضی بگیرید بهتون جایزه بدند. این روش هایی است که کمک میکنه با انگیزه بیشتری درس بخونید.
 • -خونسرد باشید فکرهای مثبت و همچنین اعتماد به نفس داشته باشید و مطمئن باشید که میتونید به خوبی مساله های ریاضی رو حل کنید.
 • -همیشه به معلمتون تکیه نکنید تا مساله ها رو به شما بفهمونه. خودتون هم تلاش کنید و فکر کنید. برخی مباحث سخت هستند پس لازم است که بارها و بارها بخوانید و مرور کنید تا در ذهنتون ثبت بشه و به حافظه تون بسپارید.
 • -سعی کنید از ریاضی لذت ببرید. وفتی یه مساله ای رو حل می کنید حس شادی و رضایت از خودتون داشته باشید. سپس سراغ مساله بعدی برید.
 • -همه ی امتحان ها و تمرین های قبلی و یادداشت ها و غیره رو برای مرور داشته باشید. در دانشگاه وقتی دارید تمرین می کنید امتحان های قبلی رو هم مطالعه کنید تا مطمئن بشید که سایر منابع رو هم استفاده کردید.
 • -همیشه تفکر مثبت از امتحان داشته باشید و خونسرد و آروم باشید.
 • -دو هفته قبل از امتحان مطالعه کنید. اگه نیاز به کمک دارید حتما از یه دوست یا معلم بخواید که کمتون کنه.
 • -اگه یه مساله ای رو بلد نیستید استرس نگیرید و برید سراغ مساله های بعدی و وقتی بقیه روحل کردید برگردید و روی اون مساله بیشتر فکر کنید. روی یه مساله گیر نکنید.
 • -وقتی مطالعه می کنید میتونید به یه موزیک آرام بخش هم گوش کنید. این، روشی فوق العاده برای مطالعه ی آرام و بدون استرس است.
 • -به سوال هایی که معلمتون داده تا در خونه حل کنید برگردید و دوباره مطالعه شون کنید. چون معلم ها همیشه از این مساله ها در امتحان سوال می دهند.
 • -سعی کنید از پرت شدن حواستون جلوگیری کنید. اگه کسی یا چیزی وجود داره که در هنگام مطالعه حواستون رو پرت میکنه بهش توجه نکنید.
 • -امتحان های قبلی از همون مباحث رو پیدا کنید و به خوبی مطالعه شون کنید.
 • -زمان زیادی در امتحان ندارید. پس از سوال های آسون شروع کنید و بعد سراغ سخت ها برید.

 

هشدار:

 • -وقتی روی مساله ای گیر می کنید سریع به دنبال جوابش نرید. اگه خودتون بیشتر فکر کنید بهتر و مفیدتر خواهد بود. چون ممکنه راه حل جدیدی برای اون مساله پیدا کنید.
 • -همه ی مطالعه تون رو به یکباره در یه زمان انجام ندید. وسط مطالعه به خودتون استراحت بدید و اجازه بدید که اطلاعات به ذهنتون برند. سپس مطالعه تون رو ادامه بدید.
 • -زمانی که مساله ها رو حل می کنید وسوسه نشید که از ماشین حساب استفاده کنید. در حقیقت شما باید اصول اولیه جمع، تفریق، ضرب و تقسیم رو یاد بگیرید. این اصول رو با عددهای تصادفی برای خودتون تمرین کنید. بااین حال اگه برای مساله های خونه عددهای بزرگتر و سخت تر دادن احتمالا نیاز به یه ماشین حساب پیدا می کنید.
 • -سعی نکنید که فقط مساله های زیادی حل کنید. سعی کنید بفهمید چرا برای حل مساله ای راه های خاصی طی میشه. اگه معلم ها دوس دارند که زیاد مساله حل کنید صرفا تمرین کردن زیاد مد نظر اونها نیست. بلکه هدف آنها این است که شما اون مطلب را به خوبی درک کنید. یادتون باشه همیشه در سوال ها تعدادی راهنما و سرنخ وجود داره که شما با استفاده از اونها به راحتی میتونید مساله رو حل کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

ریاضی یاد نمی گیرم

 

مطلب بعدی را از دست ندهید: چطور یک مهندس شویم

چطور یک مهندس شویم

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. لیمو گفت:

  سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

 2. ملیکا گفت:

  شما گفتین ک از دو ماه قبل امتحان شروع کنیم ب درس خوندن عاخه اونطوری باید همش ریاضی بخونیم! من امسال ک دهم بودم خیلی نسبت ب سال نهمم افت کردم و همه ی این افت هم مربوط ب درس ریاضیم بود و بقیه درسام نمره هاش عالی بودن میشه لطفا ی راهنمایی بکنین
  اصن طوری شده ک حل کردن مسائل ساده واسم سخته من سال پیش نمره ریاضیم بیست بود ولی حالا افتضاح شده بعضی از دوستامم ک می بینم خیلی خوبن احساس خنگ بودن بهم دست میده
  لطفا میشه راهنمایی کنین حداقل واس سال جدید خودمو پیشرفت بدم ممنون

 3. سلام

  جالبه برام از وقتی اومدم سایتتون ۱ ساعت گذشته و متوجه نشدم خخخخ

  هرچی میچرخم اینجا قسمت هایی که دوست دارم پیدا میکنم

  سایت خوبی پیدا کردم ولی سر سری سایتتونو دیدم حالا سایتتونو تو گوشیم سیو کردم وقتم ازاد شد میام دوباره میبینم

  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *