۴ کار بدی که بهتر است انجام ندی!!

هی تو که انگشت توی دماغت کردی! واقعاً لازم است این قسمت را بخوانی. این قسمت درباره ی بدن انسان و بعضی از چیزهایی  است که از آن بیرون می آید.  می توانی چیزهایی را ببینی (آب بینی ، آب دهان، خلط )، چیزهایی را بشنوی (باد گلو، سکسکه و خمیازه) و بوی نامطلوبی را حس کنی….

انگشت در بینی کردن

  • انگشت کردن در بینی

از وقتی  دو سال داشتی، شنیدی: جلوی دیگران انگشت در بینی کردن ، بی ادبی است. انگشت کردن در بینی و بعد لیسیدن آن ، حتی بدتر از آن است که بتوان حرفش را زد و گشتن دنبال آشغالهای درون بینی ات، کاملاً ممنوع است. هرگز با انگشت آلوده به آب بینی ات، دنبال خواهرت نکن. اگر لازم است بینی ات را تمیز کنی ، یک دستشویی پیدا کن. از دستمال کاغذی استفاده کن و بعد هم دست هایت را بشوی و دستمال کاغذی را درون سطل زباله بینداز.(یا بینی ات را با آب بشوی.)

فین کردن

  • فین کردن

وقتی  می خواهی فین کنی، از یک برگ دستمال کاغذی استفاده کن. بعد از آن هم  هر وقت امکان داشت، دستهایت را با آب و صابون بشوی.  دستمال کاغذی  تنها می تواند مقداری از آب بینی ات را نگه داره و معمولاً دستهایت هم آلوده  می شوند. دستمال استفاده شده را هم در سطل آشغال بینداز.

4 کار بدی که بهتر است انجام ندی!!

راه حلی برای تو:

یک ژل ضد عفونی کننده ی دست ، توی جیب،کوله پشتی ات، یا میز تحریرت داشته باش تا هر وقت نیاز به شست و شوی دستهایت داشتی و به آب دسترسی نداشتی، با آن ژل، موقتاً دست هایت را تمیز کنی . یا مقداری دستمال برای روز مبادا، دم دستت نگه دار.

  • عطسه و سرفه کردن

وقتی عطسه داری،  نمی توانی آن را نگه داری؛ اما می توانی کاری کنی که وقتی عطسه می کنی، آب دهان و بینی ات دور و برت پخش نشود. اگر احساس کردی میخواهی عطسه کنی، فوراً یک دستمال کاغذی بردار و جلوی بینی  و دهانت بگیر، یا  آرنجت را جلوی دهان و بینی ات بگیر.

همین کارها را هنگام سرفه کردن هم سرفه کردن بکن؛ سعی کن جلوی دهان و بینی ات را بگیری، اما نه با دست هایت. چرا؟ زیرا دست هایت پر از میکروب می شوند و اگر با کسی دست بدهی، دست های او هم پر از میکروب می شود؛ در عوض، می توانی سرت را برگردانی و روی آرنجت سرفه کنی.

بیاد داشته باش، اگر خلط از دهانت بیرون بپرد و به دیگران بپاشد، آنها به میکروب های دهان تو آلوده می شوند. پوشاندن دهان و بینی ، هنگام عطسه و سرفه کردن ، نشانه ی ادب و رفتار شایسته ی توست و از شیوع بیماری هم پیش گیری می کند.

درست مانند فین کردن، بعد از سرفه و عطسه کردن ، دست هایت را با ژل ضد عفونی کننده پاک کن.

««رفتارهای باکلاس»»

وقتی  می شنوی آه، آه، آچو، .. به این معنی است که شخصی می خواهد عطسه کند! فوراً یک دستمال کاغذی بردار و به شخصی که می خواهد عطسه کند بده. این روشی مودبانه است تا از ریختن آب دهان و بینی آن فرد روی خودت پیشگیری کنی!

  • آب دهان انداختن

اگر در سنگاپور  روی زمین آب دهان بیندازی، باید جریمه بپردازی. در کشور ما آب دهان انداختن روی زمین جرم نیست اما مطمئناً  نگاه های زننده دیگران را به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین آب دهان نینداز

  • تف کردن غذای بدمزه در بشقاب
  • ریختن آب دهان روی دوستان
  • سرفه های خلط دار(صاف کردن گلو و تف کردن خلط)
  • استفاده از یک فواره بریا پرتاب آب دهان
  • خمیازه کشیدن

مهم نیست که چقدر خسته و کسل هستی؛ یک خمیازه بزرگ و پر صدا با دهان باز، بی ادبی است. هیچ کس دوست ندارد داخل دهان تو و آن چیز شل و آویزان ته گلویت (زبان کوچک) را ببیند. خمیازه کشیدن سر کلاس آن هم جلوی معلمت نه تنها بی ادبی است، بلکه خطرناک هم هست.

وقتی کسی با تو صحبت می کند و نمی توانی جلوی خمیازه ات را بگیری، با دست، جلوی دهانت را بگیر و بعد هم بگو ««معذرت می خوام»»

منبع: کتاب : رفیق بی ادب نباش، با نزاکت باش نوشته پاملا اسپلند و الیزابت وردیک ترجمه ژاله نوینی انتشارات ایران بان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *