۲۹ راه برای لذت بردن از درس خواندن (قسمت اول)

اگه درس خوندن براتون سخت و کسل کننده شد، به روش خودتون شیرینش کنید! محیطی که در اون درس میخونید باید مساعد برای درس خوندن باشه تا از مطالعه لذت ببرید. راه‌هایی پیدا کنید تا تمرکزتون بیشتر شه. میتونید  مطالعه کردن رو  دلچسب‌تر کنید و حتی مفرح و سرگرم‌کننده (خب، تقریبا!)  چندتا پیشنهاد و راهنمایی براتون داریم تا شروع کنید:

aid68559-728px-have-fun-while-studying-step-1-version-2

۱-نرم‌افزار یادگیری متقابل را امتحان کنید تا مطالعه براتون جذاب‌تر شه.

موسیقی گوش بدین، موسیقی‌ای که اهنگ ‌جذابی داشته باشه، آرومتون می‌کنه.

۲-موسیقی گوش بدین، موسیقی‌ای که اهنگ ‌جذابی داشته باشه، آرومتون می‌کنه.

هرگز به موسیقی که دارای متنه گوش ندین چون بخش زیادی از تمرکزتون رو می‌گیره و  باعث میشه به مطالعه فکر نکنید مگر اینکه از اون دسته از افرادی  باشید که به متن آهنگ توجهی نمی‌کنید. گوش دادن به  سبک‌های موسیقی الکترونیک، مثل جاز و پاپ، هنگام درس خوندن و مطالعه، عالی هستند.

خوردنی دم دستتون باشه

۳-خوردنی دم دستتون باشه

خوراک مختصری کنارتون باشه تا موقع درس خوندن کم کم بخورید. اینکه گهگاه چیزی بخورید، کمک می‌کنه که درس خوندن خوشایندتر بشه. همچنین اغلب وقت‌ها بهتره که بعد از تموم کردن هر بخش از درس‌تون، خودتون رو با یه غذای مختصر مهمون کنید. یه ظرف بزرگ سیب زمینی سرخ کرده نخورید، سعی کنید یه چیز ساده مثل سیب یا موز بخورید. چیزی که سرشار از ویتامین B باشه مثل آجیل که برای درس خوندن فوق‌العاده هستند چون ویتامین‌های B برای مغز، فرح‌بخش هستند. محل درس خوندنتون رو با چیزایی که دوست دارید تزئین کنید مثلا با کارت‌ پوستال یا خرتو پرهای خوشگل، مجسمه‌ها یا یادداشت‌هایی از دوستانتون و… حتی فضاهای موقتی رو که برای درس خوندن در اختیارتون قرار داده میشه، با چیزای کوچیکی تزیین کنید که بتونید تو یه جعبه کوچک قابل حمل نگهشون دارین. سعی کنید محل مطالعه خیلی شلوغ نشه که حواستون رو پرت کنه. هرچه مکان درس خوندن کمتر شلوغ و درهم برهم باشه بهتره.

نور مناسب و صندلی راحتی که در ارتفاع مناسبی نسبت به میز قرار گرفته، فراهم کنید.

۴-نور مناسب و صندلی راحتی که در ارتفاع مناسبی نسبت به میز قرار گرفته، فراهم کنید.

وقتی نشستید و نمیتونید به راحتی درستون رو بخونید، احساس ناخوشایندی بهتون دست میده که می‌تونه مطالعه کردن رو براتون سخت کنه. این مسآله مخصوصا در فصل زمستان صدق میکنه. بهتره که کنار پنجره و با نور طبیعی درس بخونید چون نسبت به نور چراغ باعث افزایش بیشتر انرژی‌تون میشه.

مطمئن باشید که تهویه هوای کافی فراهمه.

۵-مطمئن باشید که تهویه هوای کافی فراهمه.

هیچی مثل کمبود اکسیژن آدم رو به سرعت به خواب نمیبره. هوای تازه، مرتبا تو اتاقتون جریان داشته باشه حتی در فصل زمستان. مطمئن شوید که هوا تو اتاق به خوبی به گردش درمیاد. در زمستان از یک پنکه استفاده کنید تا در هوای گرم اتاق بوزه، این بهتر از هوای ناگرفته و راکده.

سطح دمای اتاق مناسب باشد.

۶-سطح دمای اتاق مناسب باشد.

اینکه هوای اتاق زیاد سرد یا زیاد گرم باشه، مطالعه رو مشکل می‌کنه و شما رو وسوسه می‌کنه که به یه جای راحت‌تر بخزید! اگه می‌تونید وسیله سرمایش یا گرمایش را روشن کنید اگر هم نتونستید،کاری که شدنیه و اکثر دانش‌آموزان انجام میدن رو شما هم انجام بدید تا گرمتون بشه یا برعکس هوا رو سرد کنید: پنجره‌ها و درها رو باز کنید یا ببندید،  یه لامپ مادون قرمز حرارتی که مصرفش هم پایینه در کنار پاتون قرار بدین یا از پتو استفاده کنید. اگه سردتون شد پتوی بیشتری روتون بندازین و گرمتون شد، پتو ور بردارید. نوشیدنی‌های سرد و گرم بنوشید، از بادبزن استفاده کنید و…

از میز و لوازم تحریر باحال و خلاقانه استفاده کنید!

۷-از میز و لوازم تحریر باحال و خلاقانه استفاده کنید!

لوازم تون میتونه شما رو به درس خوندن تشویق کنه، یه خودکار که تو دستتون راحت جا شه، کاغذی که خیلی نرم باشه طوری که خودکار، روان و آروم روی اون حرکت کنه، نگهدارنده‌ی کتاب هم می‌تونه کتاب رو ثابت نگه داره و جلوی افتادنش رو بگیره، یه ردیف از ماژیک‌های رنگی و یه پاکن معطر که بوی خوشمزه‌ای میده! هرچیزی که موقع درس خوندن بهتون لذت بده رو فراهم کنید و از همین چیزهای کوچک برای سرگرم کردن خودتون در طول مطالعه استفاده کنید از طرفی اجازه ندین این‌ها حواس شما رو پرت کنند.

یه زمان‌های رو به مطالعه اختصاص بدین و بقیه وقت رو بازی کنید.

۸-یه زمان‌های رو به مطالعه اختصاص بدین و بقیه وقت رو بازی کنید.

هیج وقت به صورت مداوم و بی وقفه درس نخونید. یه زمان‌هایی رو برای مطالعه در نظر گرفته و خودتون رو درگیر مطالعه کنید و بعدش به خودتون جایزه بدین یا کارهایی که دوست دارین انجام بدین. از زمان مطالعه به صورت مفید و موثر استفاده کنید، خودتون رو گول نزنید، واسه خودتون متأسف نباشید و به دوستانتان زنگ نزنین. این چیزا فقط کمبود علاقه شما رو  بالا میبره. وظایفی رو که باید انجام بشن، مشخص کنید و انجامشون بدین و دیگه فراموششون کنین و سراغ کار دیگه‌ای که میخواین انجامش بدین برید.

به درس خوندن از یه زاویه متفاوت نگاه کنید.

۹-به درس خوندن از یه زاویه متفاوت نگاه کنید.

ممکنه مطالعه در محیطی باشه که شما دوست ندارین یا محیطی که توجه‌تون رو جلب نمیکنه در این صورت سعی کنید خارج از چارچوب مفاهیم صفحات کتاب فکر کنید و موضوع رو از منظر گسترده‌تری نگاه کنید. به این فکر کنید که چقدر موضوعی که شما میخونید در حل مشکلات روزمره کارآمد است. با این کار به یه موضوع خسته‌کننده و ملال‌آور ، جون بدید. اینطوری معلم شما هم خوشحال میشه وقتی میبینه شما دانشی رو که یاد می‌گیرید، به هر روشی تو هر جایی به کار می‌گیرید و ازش استفاده می‌کنید و همچنین باعث میشه از خستگی و ملالت مطالعه کردن دور شیم.

این را بدانید که مطالعه کردن فراتر از موضوعی است که پیش روی شماست.

۱۰-این را بدانید که مطالعه کردن فراتر از موضوعی است که پیش روی شماست.

ممکنه درس خوندن و مطالعه مطلبی شما رو به اندازه بازی بسکتبال یا یه برنامه تلویزیونی  که به خاطر درستون از دیدنش محروم میشید، جذب نکنه ولی به این نکته توجه کنید که در واقع شما مهارت‌های مقابله با استرس را یاد می‌گیرید. اولویت‌بندی، صبر و شکیبایی رو می آموزید. همچنین یاد می‌گیرید چگونه با مسایلی که برای‌تان خوشایند نیست رو‌به رو شوید. این‌ها بعضی از مهارت‌های مهم زندگی هستند چون ممکنه خیلی وقت‌ها، سرکار،  وقت قرار ملاقات، در جشن‌ها و مهمونی‌ها دچار ملالت و کسلی بشید. همچنین در مورد سیر کلی جهانی که در آن زندگی می‌کنید، می‌آموزید و بهترین جایگاه‌تون رو در آن پیدا کنید شما قبل از انجام هرکاری در زندگی، اول باید بشناسید و در مورد آن یاد بگیرید.

 

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. mahdi گفت:

  خداییش دمت گرم اینو خوندم حالم بهتر شد

 1. دی ۵, ۱۳۹۵

  […] عزیز ۱۰ راهکار برای لذت بردن از درس خواندن با شما درمیان گذاشتیم ، لطفا ادامه مطلب را با ما همراهی […]

 2. دی ۷, ۱۳۹۵

  […] عزیز در قسمت قبلی  چطور روی مطالعه کردن تمرکز کنیم یاد گرفتیم که چه کارهایی را باید برای تمرکز بهتر و […]

 3. اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

  […] و فداکاره و می تونه بهتون چیزی یاد بده. در این صورت درس خوندنتون خیلی بهتر و پربارتر می […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *