چی بگم تا منو ببخشه ؟

وقتی یه کار اشتباهی انجام می دین و خطایی از شما سر می زنه ، کاری که خیلی از اوقات می تونه رابطه ی شما رو به حالت اولش برگردونه عذر خواهی کردنه . عذر خواهی کردن بیان احساس ندامت در باره ی کاریه که انجام دادین . وقت کسی شما رو می بخشه ، که واقعا دلش بخواد دوباره با شما ارتباط داشته باشه و بهتون یه فرصت برای عذرخواهی بده . عذر خواهی کردن موثر ۳ تا موضوع مهم داره : پشیمانی ، مسولیت پذیری ، درمان .شاید به نظر شما عذر خواهی کردن یه کار خیلی مشکلی باشه اما همین کار می تونه رابطه ای رو که خراب شده رو ترمیم کنه و بتونین یه فرصت دوباره داشته باشین . توی این مقاله سعی شده به جنبه های مختلف یه عذر خواهی موثر پرداخته بشه . اگه شما هم از اون دسته آدم هایی هستید که واقعا نمیدونید برای یه عذر خواهی باید چه جنبه هایی رو رعایت کنید بهتون پیشنهاد می کنم که تا آخر این مطلب رو با دقت بخونین.

ا- حق به جانب نباشین

چی بگم تا منو ببخشه ؟

حق به جانب نباشین

بحث کردن سره موضوعاتی که فقط به یک نفر مربوط نمی شه معمولا نا امید کننده هست ، چون درک افراد از موقعیت های مختلف متفاوته حتی اگه دو نفر در موقعیت کاملا مشابه قرار بگیرن معمولا اون چیزی که احساس می کنن و درکشون از اون موقعیت با هم متفاوت خواهد بود ، به همین خاطر هست که می گن تفسیر و تجربه موقعیت ها برای هر کدوم از افراد منحصر به فرد هست. وقتی که شما عذر خواهی می کنید باید به این فکر نکنید که شما درست می گید یا طرف مقابلتون ، فقط باید کاری کنید که بینتون احساس بدی وجود نداشته باشه ( صرف نظر از این که حق با کدومتونه! )
– برای مثال فرض کنید که شما تنهایی رفتید سینما و فیلم دیدین . الان دوست شما از دست شما خیلی ناراحته ، به جای اینه به این فک کنین که حق داره یا نه و یا بهش بگید که حق شماعه که تنهایی بیرون برید ، به این فکر کنید که دوست صمیمیتون از دست شما ناراحته و احساس بدی داره . تو این جور مواقع عذر خواهی کردن می تونه رابطتون رو ترمیم کنه.

۲- تو جمله هاتون از کلمه ی “من” استفاده کنین

چی بگم تا منو ببخشه ؟

از کلمه ی من استفاده کنین

یکی از عمده اشتباهات افراد توی عذر خواهی کردن استفاده از کلمه ی ” تو” به جای استفاده از کلمه ی “من ” هست . وقتی عذرخواهی می کنین ، باید مسولیت کاری که انجام دادین رو برعهده بگیرین . هیچ موقع توی عذر خواهی کردن کار هایی رو که دیگران انجام دادن رو گوش زد نکنین و روی کاری که خودتون انجام دادین و یا به عبارتی اشتباهی که مرتکب شدین تمرکز کنین و به خاطر اون کارتون عذرخواهی کنین . این رو هم در نظر بگیرین که حین عذر خواهی کردن طرف مقابلتون رو سرزنش نکنین .
– برای مثال ، یک راهی که اکثر افراد برای عذر خواهی کردن انتخاب می کنن این هست که به خاطر ناراحتیه طرف مقابل عذر خواهی می کنن مثلا می گن ” من متاسفم که ناراحتت شدی” یا مثلا ” متاسفم که احساس ناراحتی می کنی ” طرف مقابل شما به این احساس پشیمانی و عذر خواهی شما نیازی نداره بلکه می خواد که شما مسولیت کار تون رو به عهده بگیرید و به اون خاطر ازش معذرت خواهی کنین . این نوع جملات عذر خواهانه هیچ موقع نشون دهنده ی این نیست که شما مسولیت کارتون رو بر عهده گرفتین پس نمی تونه موثر باشه .
– برای اینکه جملات شما نشون دهنده ی این باشه که شما مسولیت کارتون رو برعهده گرفتین جملاتتون باید اینجوری باشه ” ببخشید که ناراحتت کردم ” یا مثلا ” ببخشید که احساساتتو جرحه دار کردم ” این جور جمله ها خیلی بهتر از جمله های قبلی هستن چون هم نشون می دن که فرد ناراحت شده از کار شما و هم اینکه شما این ناراحتی رو به کار اشتباهی که انجام دادین ارتباط می دین نه این که طرف خودش باعث شده باشه که احساس ناراحتی بکنه .

۳- اشتباهاتی که مرتکب شدین رو به هیچ وجه توجیه نکنین

چی بگم تا منو ببخشه ؟

اشتباهاتی که مرتکب شدین رو به هیچ وجه توجیه نکنین

مثل روز روشنه که خیلی وقتا موقع عذر خواهی کردن سعی کردین که کار های اشتباهی رو که اجام دادین رو توجیه کنین و توضیح بدین که برای چی اون کار ها رو انجام دادین . اما باید توجه داشته باشین که وقتی یه چیزی رو توجیه می کنین این نشون می ده که شما فک می کنین کاری که انجام دادین درسته و نیاز به عذر خواهی نیست و یا اگه دارین عذر خواهی انجام می دین یه عذر خواهی الکیه .
– توجیه کردن ممکنه شامل این هم بشه که فرد مقابل برداشت بدی داشته یا سوء تفاهم ایجاد شده و اون هم از کج فهمی طرف مقابل هست نه شما که این هم باعث می شه فرد مقابل ناراحت بشه . بعضی از جمله هایی که نشون دهنده ی توجیه کار هاتون هست می تونه شامل : ” از حرفام برداشت اشتباهی کردی ! ” یا ” نگا این کار واقعا بد نیست ! ” یا ” من خودم خیلی ناراحتم الان نمی تونم کاری کنم ” . همه ی این جمله ها نشون می دن که شما دارین یه جوری از زیره عذر خواهی کردن در میرید و همه چیز رو میندازین گردن طرف مقابل .

 

۴- محتاطانه از کلمات استفاده کنید

چی بگم تا منو ببخشه ؟

از کلمات مناسبی استفاده کنین

توی عذر خواهی کردنتون از کلماتی استفاده کنین که نشون بده کاری که انجام دادین عموی نبوده و شما دلتون نمی خواسته که طرف مقابلتون ناراحت بشه . این جور عذر خواهی کردن می تونه به طرف مقابلتون این حس رو بده که برای شما مهمه و شما دلتون نمیخواد اون از هر نظر مخصوصا عاطفی آسیب ببینه . با این حال مراقب باشین که از چه کلمه هایی استفاده می کنینی و سعی کنین کلماتی که استفاده می کنین شبیه توجیه نشه که نتیجه ی عکس بده و طرف مقابلتون رو بیشتر ناراحت بکنه .
– استفاده از کلمه ها ی مناسب می تونه تاثیر بسیار خوبی روی طرف مقابل داشته باشه و بر عکس این حالت هم امکان پذیره . مثلا از جمله هایی مثل ” نمی خواستم بهت آسیبی بزنم ” یا ” این کار یه تصادف بود ” استفاده نکنین چون یه حس بدی به طرف مقابل می ده که انگار شما دارین منکر اون کاری که انجام دادین می شین . همیشه از این جور کلمه ها با احتیاط استفاده کنید و فک کنید ببینید آیا این اولین دفعه ی شماست که این کار رو انجام می دین؟ و بعد …
– شخصی که از دست شما ناراحت و عصبانی هست ، با توجیه کردن حالتش بدتر می شه پس به جای توجیه کاری که انجام دادین بهتر هست که ازش معذرت خواهی کنین . اگه می خوایین شما رو زودتر ببخشه و ناراحتیش رفع بشه ، بهتره مسولیت کار اشتباهی که انجام دادین رو بر عهده بگیرین ، درک کنین که طرف ناراحت شده و رفتار مناسب در اون حالت رو پیدا کنین و به فرد مقابلتون این اطمینان رو بدین که همچین قضیه ای دیگه تکرار نمی شه .

۵- از کلمه ی “اما” استفاده نکنین

چی بگم تا منو ببخشه ؟

توی عذر خواهی از کلمه ی “اما” استفاده نکنین

عذر خواهی که توش کلمه ی اما استفاده بشه هیچ وقت مورد قبول بقیه واقع نمی شه .توی معذرت خواهی کردن ، کلمه ی اما مثل یه حرکتی می مونه که کار ها رو رفع و رجوع می کنه و نوعی توجیه هم حساب می شه و باعث می شه آدم احساس کنه شما به جای این که مسولیت کارت رو به گردن بگیری و درک کنی طرف مقابلتو ناراحت کردی داری کارتو توجیه می کنی ، انگار که شما مقصر نیستی . هر موقع شما کلمه ی اما رو به کار می بری به طرف مقابلت این حس رو می ده که ” اما همه ی تقصیر ها از طرف توعه و تویی که اشتباه متوجه می شی ! ”
– برای مثال ، جملاتی مانند : ” من از تو خیلی معذرت می خوام ، اما واقعا خسته بودم ” این جمله ی بعده اما نشون می ده شما کار اشتباهی رو که انجام دادین و الانم دارین توجیهش می کنین و بار توجیهی این جمله خیلی بیشتر از احساس پشیمانی شماست . بهتره امایی در کار نباشه و شما فقط روی عذر خواهی کردن تمرکز کنین تا توجیه کاری که انجام دادین .
– به جای جمله ی بالایی می تونین از این جور جمله ها استفاده کنین : ” من متاسفم که ناراحتت کردم ، می دونم الان احساساتت جرحه دار شده . من خیلی خسته بودم و از چیزی که گفتم خیلی پشیمونم ! ”

مترجم : معروف

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *