چگونه ۹۰ درصد مطالبی را که می خوانیم به یاد آوریم

آیا دوست دارید سریع تر مطالب را بیاموزید؟

در آموختن هر چیزی از یک زبان خارجی گرفته تا نواختن یک آلت موسیقی و یک ورزش خاص، همه ما می تونیم در آموزش خود سرعت و شتاب ایجاد کنیم با توجه به این نکته که وقت خیلی زیادی تو طول روز داریم.

نکته ی مهم در آموختن سریع در اینجاس که وقت گذاشتن خیلی زیاد اصلا اهمیتی نداره و افزایش راندمان و تاثیر مفیدی که در اون زمان برای آموختن میذاریم مهمه.

مثال سطل آب

مثال سطل و آب:

به عنوان مثال فرض کنید که میخواید یک سطل رو پر از آب کنید. بیشتر سطل ها تا حد ظرفیتشون می تونن از آب پر بشن تا جایی که دیگه از اون به بعد آب از لبه اش سرریز بشه.

ولی در عالم واقعیت مغز ما همانند این عمل نمی کنه. در واقع بیشتر اطلاعاتی که ما به مغزمون وارد می کنیم در نهایت از اون نشت پیدا می کنه و می ریزه! به جای اینکه مغز خودتون رو مثل یه سطل آب فرض کنید که می تونید تا حدی توش اطلاعات بریزید، درستش اینه که اونو مثل یه سطل پر از سوراخ در نظر بگیرید که دایم در حال نشت کردنه.

شاید در نگاه به این موضوع مقایسه مغز انسان با سطل آب یک دید منفی گرایانه باشه اما حقیقت همینه و این کاملا یک نگاه درسته. در واقع مغز سالم به همین شکل عمل میکنه مگر این که یک مغز بیماری خاصی داشته باشه که بتونه تمامی اطلاعات و تجربه های شخصی یه فرد رو در طول زندگی در خودش نگه داره.

پیشرفتی که در هرم یادگیری بشر در سال های دهه ی ۶۰ میلادی منتسب به موسسه “ان.تی.ال” ایجاد شد به سادگی مکانیسم یادگیری را در انسان توضیح داد.

هرم یاد گیری

طبق نتایج تحقیقات دانشمندان:

-انسان ها تنها ۵ درصد از آن چه که در سخنرانی ها و آموزش ها می شنوند رو یاد می گیرن. این سخنرانی ها شامل تدریس معلم ها و اساتید در سر کلاس هم میشه.

-انسان ها تنها ۱۰ درصد آن چه رو که مطالعه می کنن یاد می گیرن. مطالعه شامل کتاب خوندن و خوندن مقالات میشه.

-انسان ها ۲۰ درصد اون چیزی رو که از رسانه های صوتی و تصویری (مثل نرم افزار ها، فیلم های آموزشی و…) می بینن یاد می گیرن.

-انسان ها ۳۰ درصد مطالبی رو که یک نفر برایشان توضیح داده رو درک می کنن.

-انسان ها ۵۰ در صد مطالبی رو که در یک گروه چند نفره مورد بحث قرار می گیره یاد می گیرن.

-وقتی که اون چیزی رو که یاد گرفتن، “تمرین” می کنن، می تونن به ۷۵ درصد از درک صحیح از اون چیز برسن.

-و در نهایت اگر شخصی مطلبی رو که بهش آموزش دادن بلافاصله مورد استفاده قرار بده( مثلا بلافاصله اون مطلبو به شخص دیگه ای توضیح بده) می تونه تا ۹۰ درصد اون مطلب رو در ذهن خودش نگه داره.

چگونه 90 درصد مطالبی را که می خوانیم به یاد آوریم

خب، حالا برگردیم به خودمون، ما بیشتر اوقات چطور مطالعه ای رو سعی می کنیم یاد بگیریم؟

از طریق مطالعه ی کتب، تدریس های معلم ها سر کلاس، فیلم های آمورشی و سایر روش های نه چندان جذاب. که در نتیجه ی این سبک از یادگیری ما ۸۰ تا ۹۰ در صد مطالب خیلی راحت از این گوش وارد شده و از گوش دیگه خارج میشه!

نکته ی مهم این جاس که ما به جای اینکه مغزمون رو مجبور کنیم که به شکل غیر فعال و مفعولانه اطلاعات رو واردش کنیم، باید سعی کنیم که با توجه به زمان، انرژی و منابع در دسترسمون این اطلاعات رو با روش های “فعالانه که خود شخص در آن درگیر ه ” و  میزان اثرگذاری آن ها در کمترین زمان ثابت شده وارد ذهن کنیم.

یعنی این که مثلا:

فرضا اگر میخواید یه زبان خارجی یاد بگیرید، باید با تمرکز کردن روی صحبت کردن با افراد همون زبان این مهارت رو در خودتون پرورش بدید، نه اینکه از اپلیکیشن های تلفن همراه استفاده کنید.

اگر میخواید برای تناسب اندام خودتون ورزشی رو شروع کنید، باید طبق برنامه ای پیش برید که دقیقا متناسب با بدن خود شما نوشته شده باشه، نه اینکه از برنامه های از پیش تعیین شده در سایت های دیگه استفاده کنید.

اگر میخواید یه نواختن یه ساز موسیقی جدید رو یاد بگیرید، می تونید پیش یه استاد از حوالی محل زندگی خودتون برید و آموزش ببینید.

و در نهایت با این پرسش مواجه میشیم که…

زمان مهم تره یا پول؟؟

شده تا حالا از کسی بشنوید که بگه “من برای انجام فلان کار وقت ندارم…”؟

من بار ها بار ها تو زندگی بابت این قبیل بهانه ها که مثلا وقت ندارم و اینا …خودمو سرزنش کردم

ولی زمان مهم ترین پارامتر تو زندگیه. فرقی نمی کنه که ما کی هستیم یا کجا زندگی می کنیم، در هر شبانه روز ۲۴ ساعت وجود داره. هر دقیقه ای از زندگی منحصر به فرده و اگه بگذره دیگه هیچ نمیشه به دستش آورد، بر خلاف پول.

خب پس اگه همه ی ما مثل همدیگه در هر روز ۲۴ ساعت زمان داریم، پس چرا داستان هایی می شنویم از موفقیت های فلان شخص که از هیچ شروع کرده و خیلی زود تبدیل شده به یه میلیونر؟ یا مثلا می شنویم که فلان دانشجو در عرض ۳٫۵ ماه به موفقیت های بزرگی دست پیدا کرده و حالا تو کنفرانس های بین المللی و معتبر سخنرانی می کنه؟ این ها فقط یه دلیل داره و اونم اینه که این افراد به جای اینکه فقط حجم کاری رو بالا برده باشن میزان تاثیرگذاری و راندمان کارشون رو هم بالا بردن.

بیاید این شکلی مثال بزنیم: شخص الف یک ساعت زمان میذاره و یه مطلبی رو مطالعه می کنه و ۹۰ در صد اون مطلب تو ذهنش می مونه. شخص ب رو تصور کنید که ۹ ساعت زمان میذاره برای مطالعه و فقط ۱۰ درصدش رو مفید یاد می گیره. با محاسبات ریاضی به سادگی میشه فهمید که شخص ب ۹ برابر شخص الف زمان گذاشته برای یه مطلب و دقیقا به همون میزانی که شخص الف یاد گرفته شخص ب هم یاد گرفته!

پس درسی که اینجا از این مطلب می گیریم واضحه، به جای رفتن به سراغ موفقیت های کوچیک و مقطعی، به دنبال موفقیت های بزرگ باشید، مثل انتخاب روش های صحیح و موثر مطالعه از همون اول کار. و همیشه مد نظر داشته باشید که به دنبال راه کار هایی برید که در وقت و هزینه ی شما صرفه جویی کنن و در عین حال بیشترین تاثیر گذاری رو داشته باشن.

چطور بیشترین بهره رو از زمان محدود مون ببریم؟ با تمرکز کردن روی راه کار هایی که بیشترین تاثیرگذاری آن ها ثابت شده و نادیده گرفتن سایر راه حل های فرعی.

یه مهارت بسیار کارآمد برای اینکه بتونیم سریع تر به اهدافمون تو زندگی برسیم توانایی جمع کردن اطلاعات بیشتر در دنیای بی کران اطلاعاته. با یاد گرفتن این توانایی که چطور بتونیم در هر روز اطلاعات جدیدی رو در ذهن مون ثبت کنیم و تمرکزمون رو این باشه که این اطلاعات آپدیت و نو باشه، می تونیم در زمان هم صرفه جویی کنیم و وقت کمتری برای یادگیری مطالب قدیمی تر بذاریم.

در حال حاضر زمان با سرعت برای هممون در حال گذره و امروز شما جوون ترین روزتون رو که می دونید در آینده بر نمی گرده سپری می کنید. سوال اساسی اینجاس که چطور می خواید که به بهترین شکل براتون رقم بخوره؟

مقالات مرتبط :

چگونه درس را سریع حفظ کنیم؟(قسمت اول)

۷ روش برای سریع حفظ کردن درس

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. بهمن ۱۲, ۱۳۹۶

    […] چگونه ۹۰ درصد مطالبی را که می خوانیم به یاد آوریم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *