چگونه یک مساله ریاضی را حل کنیم؟

اگر چه ممکن است مسائل ریاضی به روش های مختلفی حل شوند، در این جا یک روش کلی تجسم را برای حل آنها می گوییم که می تواند به شما کمک کند حتی سخت ترین مسائل را حل کنید. با استفاده از این روش می توانید مهارت های ریاضی خود را بهبود ببخشید. این مقاله را بخوانید تا حل مسائل ریاضی را یاد بگیرید.

فهم مساله

aid14618-900px-solve-math-problems-step-1-version-2

۱ نوع مسئله را مشخص کنید. آیا کسری است؟ معادله درجه دوم است؟ قبل از اینکه کاری بکنید مشخص کنید که از چه گروه مساله پیش روی شما است. صرف زمان برای تعیین نوع مساله ضروری است.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-2-version-2

۲ مساله را به دقت بخوانید. حتی اگر به نظر برسد که مساله ساده است به دقت آن را بخوانید. اگر مساله پیچیده است شما نیاز دارید که چند بار آن را بخوانید و زمان بیشتری برای فهمیدن آن صرف کنید. تا زمانی که بفهمید مساله از شما چه می خواهد اقدامی نکنید.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-3-version-2

۳ مساله را تفسیر کنید. برای متمرکز کردن ذهنتان حول مساله ای که با آن روبه رو هستید آن را با زبان خودتان بگویید یا بنویسید. اگر شما در موقعیتی هستید که نمی توانید بلند صحبت کنید مانند سر امتحان، چک کنید آنچه می گویید یا می نویسید با مساله اصلی یکسان است.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-4-version-2

۴ مساله را بکشید. ایجاد یک تصویر از مساله به آنچه شما باید در آینده انجام دهید کمک می کند تصویر حتما نباید استادانه باشد یک شکل ساده نیز کافی است. شکل خود را بررسی کنید آیا واقعا آن بیان کننده مساله است؟  اگر هست پس می توانید به مرحله بعد بروید اگر نیست شروع کنید دوباره مساله را بخوانید. رسم نمودار ون. نمودار ون روابط بین اعداد در مساله را نشان می دهد. چیدن مولفه های مساله بر روی یک خط.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-5

۵ جستجوی الگوها. گاهی اوقات شما می توانید الگو یا الگوها را در یک مساله به سادگی با دقیق خواندن آن پیدا کنید. شما می توانید یک جدول بکشید که به شما در تشخیص الگوها کمک کند. هر الگویی را که در مساله پیدا می کنید، یادداشت کنید این الگوها ممکن است شما را به طور مستقیم به جواب برسانند.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-6-version-2

۶ اطلاعات را مرور کنید. بررسی کنید آنچه که شما نوشته اید از اعداد و سایر اطلاعات با مساله پیش روی شما یکی است. تا زمانی که مطمئن نیستید اطلاعات مورد نیاز را بدست آورده اید و مساله را فهمیده اید، اقدام به حل آن نکنید. اگر شما مساله را نفهمیدید، به مسایل حل شده مشابه آن در کتاب درسی خود یک نگاه بیندازید با این کار متوجه می شوید که مساله از شما چه می خواهد.

ایجاد طرح

aid14618-900px-solve-math-problems-step-7-version-2

۱ مشخص کنید که به چه فرمول هایی برای حل مساله نیاز دارید. اگر مساله پیچیده باشد شما به بیش از یک فرمول نیاز دارید. بدین منظور برای مرور کتاب درسی خود وقت بگذارید.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-8

۲ یادداشت کنید که برای رسیدن به پاسخ چه کاری نیاز است که انجام دهید. کارهایی که برای رسیدن به پاسخ باید انجام دهید را مرحله به مرحله لیست کنید. این لیست به شما کمک می کند به صورت سازمان یافته و متمرکز مساله را حل کنید.  شما ممکن است قبل از اینکه به پاسخ برسید آن را حدس بزنید.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-9

۳ روی یک مساله ساده تر کار کنید. اگر مساله ساده تر مشابه این مساله در دسترس دارید سعی کنید اول آن را حل کنید. حل مساله ساده تر که به همان مراحل و فرمول ها نیاز دارد، در مقابله با مساله سخت تر به شما کمک می کند.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-10

۴ پاسخ را حدس بزنید. تلاش کنید قبل از اینکه مساله را دقیقا حل کنید پاسخ آن را حدس بزنید. اعداد و دیگر فاکتورهایی که برای این حدس باید بدست آورید را شناسایی کنید. حدس خود را و اینکه چطور به آن رسیده اید را مرور کنید.

حل مساله

aid14618-900px-solve-math-problems-step-11

۱ طرح خود را ادامه دهید. مراحلی را که در لیست خود نوشته اید کامل کنید. هر پاسخی که داده اید را دوباره بررسی کنید و به دقت از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-12

۲ جواب خود را با جوابی که حدس زده اید، مقایسه کنید. اگر جواب حدسی شما با جواب مساله مطابقت ندارد بررسی کنید که تمام مراحل را به درستی تکمیل کرده اید.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-13

۳ تلاش کنید یک طرح دیگر ایجاد کنید. اگر طرح شما جواب نداده به مرحله ایجاد طرح و برنامه برگردید و یک طرح جدید ایجاد کنید. اگر این اتفاق افتاد دلسرد نشوید .معمولا اشتباهات زمانی که شما در حال یادگیری چیزی هستید رخ می دهند و باید از آنها درس بگیرید. اشتباهات خود را بپذیرید و دوباره حرکت کنید.

aid14618-900px-solve-math-problems-step-14

۴  روی مساله فکر کنید. هنگامی که مساله را به درستی حل کردید دوباره حل خود را مرور کنید. فکر کردن روی مساله و بازبینی حل آن باعث می شود که دفعه بعد که با مساله مشابه آن روبه رو شدید به راحتی آن را حل کنید و کمک می کند که شما مفاهیمی که نیاز دارید را یاد بگیرید.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. محمد گفت:

  ممنون بابت مقاله خوبتون

 1. اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

  […] چگونه یک مسئله ریاضی را حل کنیم؟ […]

 2. اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶

  […] مشغول حل کردن مسایل ریاضی هستین ،سعی کنید مساله رو تغییر بدین تا جالب تر یا حتی […]

 3. خرداد ۱۶, ۱۳۹۶

  […] چگونه یک مساله ریاضی را حل کنیم؟ | نوجوان شاد […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *