چگونه یک محیط مناسب برای مطالعه ایجاد کنیم؟

آیا شما به سختی مطالعه می کنید؟ آیا شما در وسط مطالعه  روی تخت خواب چرت می زنید؟ آیا وقتی می خواهید تمرکز کنید حواس شما پرت میز ناهار خوری می شود؟ مکان بهتری را برای مطالعه پیدا کنید. با تجهیزات مناسب و برنامه ریزی خوب شما می توانید مطالعه مفیدتر و هدفمندتری داشته باشید.

محیط خود را آماده کنید.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-1

۱ یک میز و صندلی خوب داشته باشید. شما می خواهید راحت باشید اما نه آنقدر که تمرکز خود را از دست بدهید و به خواب بروید. (تخت شما جای مناسبی برای انجام تکالیف نیست.) شما به فضای مناسب نیاز دارید. یک میز داشته باشید که وقتی پشت آن می نشینید، ارتفاع آن بین کمر و قفسه سینه شما باشد همچنین بدون قوز کردن بتوانید آرنج خود را روی آن قرار دهید و شانه های خود را به جلو بدهید. و بتوانید پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید. از یک صندلی راحت استفاده کنید که ارتفاع آن متناسب با میز شما باشد. صندلی شما می توانید قابلیت چرخش و خم شدن داشته باشد.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-1bullet2

aid145274-900px-make-a-study-space-step-2

۲ نور کافی ومناسب فراهم کنید. یک محیط مطالعه تاریک نه تنها باعث می شود شما راحت تر به خواب بروید بلکه به چشم های شما فشار می آورد. روشنایی هایی مانند نور فلورسنت نیز می تواند برای چشم های شما بد باشد از یک چراغ رومیزی برای تمرکز نور روی فضای مطالعه خود استفاده کنید. اگر نور طبیعی در دسترس است استفاده از آن آرامش بخش است ولی سعی کنید با یک پرده شفاف پنجره را بپوشانید که حواستان پرت نشود.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-3

۳ وسایل خود را جمع آوری کنید. مطمئن شوید که تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را در دسترس دارید تا برای پیدا کردن یک مداد یا خط کش وقت خود را از دست ندهید. لوازم خود مانند خودکار، مداد، پاک کن، ماشین حساب، کاغذ و غیره را در کشوی میز خود قرار دهید.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-4-version-2

۴ همه وسایل خود را مرتب قرار دهید. از کشوی میز خود برای قرار دادن چیزهایی که بیشتر به آن نیاز دارید استفاده کنید. یا از جعبه های کوچک که برروی میز خود قرار دهید. موارد مطالعه خود را بر اساس موضوع آنها در پوشه ها قرار دهید و علامت گذاری کنید تا به راحتی در دسترس باشند.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-5-version-2

۵ فایل های کامپیوتر خود را مرتب کنید. سازماندهی باید فضای آنلاین شما را هم در بر بگیرد و اطلاعات روی کامپیوتر خود را براساس عنوان آنها پوشه بندی کنید. برای هر کلاس یا موضوع پوشه های خاصی ایجاد کنید و همه فایل های خود را در جای مناسب قرار دهید.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-6

۶ یک ساعت داشته باشید. نوع آن بستگی به شما دارد. ساعت می تواند ایجاد انگیزه بیشتر برای مطالعه در شما داشته باشد وبه شما نشان دهد برای چه مدت مطالعه می کنید. سعی کنید با استفاده از یک ساعت مطالعه خود را زمان بندی کنید. تصمیم بگیرید مثلا ۳۰ دقیقه مطالعه کنید بدون اینکه حواستان پرت شود.اگر صدای تیک تاک یک ساعت عقربه ای شما را اذیت می کند می توانید از ساعت های دیجیتال استفاده کنید.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-6bullet3

از بین بردن عواملی که باعث حواس پرتی می شوند.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-7

۱ به هم ریختگی میز خود را کاهش دهید. مرتب کردن میز باید شامل قرار دادن هر چیزی سر جای خودش باشد. کاغذ های باطله را در سطل زباله بریزید. کتاب ها و مقالات را در جای خودشان قرار دهید. میز شلوغ و درهم برهم باعث حواس پرتی شما می شود. زمان استراحت بین مطالعه خود به مرتب کردن میزتان بپردازید. یک فضای به هم ریخته باعث بوجود آمدن یک ذهن به هم ریخته می شود.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-8

۲ از گوشی خود جدا شوید. گوشی های هوشمند از جمله مهمترین ابزار حواس پرتی هستند. در هنگام مطالعه گوشی خود را از خودتان دور کنید. اگر از گوشی خود به عنوان ماشین حساب استفاده می کنید بهتر است آن را روی مد هواپیما قرار دهید.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-9

۳ از صداهای مزاحم دوری کنید. بعضی افراد برای مطالعه نیاز به سکوت کامل دارند و بعضی هم نیاز به یک صدای پس زمینه دارند نیاز خود را شناسایی کنید. اینکه هم بتوانید تلویزیون نگاه کنید هم در فیس بوک بگردید هم مطالعه کنید افسانه است. مطالعه نیاز به تمرکز دارد. بنابراین تلویزیون و موسیقی را برای اوقات فراغت خود بگذارید. اگر صدای تلویزیون اتاق کناری مزاحم شماست از هدفون استفاده کنید اگر برای پس زمینه مطالعه خود می خواهید یک موسیقی داشته باشید از موسیقی بیکلام استفاده کنید.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-9bullet4

aid145274-900px-make-a-study-space-step-10

۴ یک فضای مطالعه اختصاصی برای خود داشته باشید. اگر تخت خود را محیط مطالعه خود انتخاب کردید بیشتر وسوسه می شوید که بخوابید به همین ترتیب اگر جایی که بازی کامپیوتری می کنید و یا جایی که معمولا غذا می خورید، مکان های مناسبی برای مطالعه نیستند. یک مکان را به محیط مطالعه خود اختصاص دهید حتی اگر یک گوشه خانه باشد.

aid145274-900px-make-a-study-space-step-11

۵ در هنگام مطالعه از خوردن دوری کنید. از مصرف بیش از حد قند و کافئین در هنگام مطالعه بپرهیزید چون باعث عصبی شدن و افت تمرکزتان می شود. در وقت استراحت بین مطالعه خود به عنوان پاداش از خوراکی های مفید مانند میوه ها و مغز ها استفاده کنید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. فروردین ۲۹, ۱۳۹۶

    […] آرامش و راحتی بیشتری داشته باشین توجه کنین. وقتی قراره مکان مطالعتون رو تعیین کنید حواستون به این نکته ها […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *