چگونه یک ساعت مچی خوب بخریم

ساعت، دقیقه و ثانیه واحدهایی است که زمان را با آن اندازه گیری می کنیم. از قدیم گفته اند: «وقت طلاست…» امّا حتماً قبول دارید که وقت از طلا هم ارزشمندتر است. وقت و زمانی که با «ساعت» اندازه گیری اش  می کنیم، همان عمر ماست. برای برنامه ریزی و استفاده ی درست از وقتمان، به یک ساعت مچی، دیواری یا رومیزی احتیاج داریم. اگر میخواهید یک ساعت مچی بخرید یا اگر یک ساعت مچی دارید، حتماً این مطلب را بخوانید.انواع ساعت

انواع ساعت

ساعتهااز لحاظ منبع انرژی، معمولاً سه نوع هستند: کوارتز، اتوماتیک و اتوکوارتز.

ساعتهای اتوماتیک «خود کوک » هستند.یعنی با حرکت مچ دست، کوک میشوند.ساعتهای کوارتز با باتری کار میکنند ونیازی به کوک کردن ندارند.ساعتهای اتوکوارتز هم باتری دارند؛ امّا باتریشان با حرکت دست پُرمیشود.

ساعت مچی خوب

ساعت مچی خوب

بهتر است ساعت مچی شما، صفحه ی بزرگ و روشن داشته باشد.اگر میخواهید ساعت ارزانی بخرید، نوع پلاستیک یاش بهتر است. در ساعتهای فلزی ارزان،از سرب استفاده شده است. سرب از راه پوست جذب بدن میشود و برای سلامتی بسیار خطرناک است.ساعت های ارزان که از سرب ساخته شده اند ، هدیه های خوبی نیستند. کارخانه های معتبر از پلاستیک یا استیل استفاده میکنند که ضد حسّاسیت هم هستند. معمولاً پشت صفحه ی این ساعتها می نویسند: ضد حسّاسیت.

دشمنان ساعت مچی

ساعت با بخار و آب خراب میشود. البتّه دیگر تمام ساعتها ضدآب هستند. ولی ساعت، هر قدر هم که ضد آب باشد، در دریا، حمّام و استخر خراب میشود. ساعت را روی دستگا ههای برقی نگذارید. دستگاههایی مثل: تلویزیون، یخچال ، رادیو، رایانه و … چون با این کار باتری ساعت زودتر خالی میشود. هر وقت ساعتتان کثیف شد یا جرم گرفت، با یک دستمال نرم و مرطوب آن را تمیز کنید. دشمن دیگر ساعت مچی، ضربه است.

موقع بازی و کار، مراقب ساعتتان باشید. ممکن است با یک ضربه، چرخدنده ها جا به جا شوند و ساعتتان خراب شود.

تشخیص ساعت اصل از تقلبی

از کجا بفهمیم که ساعت مچی مان از سرب ساخته نشده است؟

اگر در ساعت مچیمان سرب به کار رفته باشد، بعد از مدّتی سیاه میشود. اگر مواد نامناسب دیگری در آن باشد، ساعتمان زرد یا مسی رنگ میشود.

موقع خرید به چه چیزهایی توجّه کنیم

قیمت ساعتهای مچی متفاوت است. مهمّ این است که ساعت ما، وقت را درست نشان بدهد و برای سلامتیمان هم ضرری نداشته باشد. شکل ساعت به سلیقه ی ما بستگی دارد؛ ولی صفحه های بزرگتر و روشن بهترند. بند ساعت اگر از«رِزین»، پلاستیک یا استیل باشد، بی ضرر است. بند چرمی در رطوبت خراب میشود و گاهی هم بوی بدی میگیرد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *