چگونه یه عکاس حرفه ای بشیم?

عکاسی حرفه ای یه شغل بسیار جالب برای اوناییه که میخوان از استعداداشون بهترین استفاده رو بکنن، این شغل برای اونایی که استعداد فوق العاده و قدرت ابتکار بالایی دارن یه شغل عالی هستش. این شغل یکی از اون شغلهایی هستش که یه چشم خوب و یه دید خوب و خود سازماندهی خیلی باارزش تر از هر مدرک دانشگاهی هستش. رشته عکاسی یه رشته خیلی رقابتی هستش که هزاران نفر با همدیگه سر گرفتن عکس از یه موضوع جالب باهمدیگه رقابت میکنن، پس همونطور که گفتم این شغل فقط و فقط برای افراد باهوش و استعداد بالا خوبه، پس از گرفتن عکسهای خوب از موضوعهای مختلف میتونی پروفایل خودتو درست کنی و همه بعنوان یه عکاس خوب بشناسنت.

حالا میخوام بهت چند تا روش خوب و ساده یاد بدم که با استفاده از اونا میتونی در راه یه عکاس حرفه ای شدن قدم برداری.

 

چگونه یه عکاس حرفه ای بشیم?

روش اول: راه های مختلفی برای عکاس حرفه ای شدن وجود داره و هرکسی معمولا در این زمینه عقیده خودشو داره.

بعضی از مردم واسه عکاسی میرن کلاس تا اصولشو یاد بگیرن، بعضیا هم میرن دانشگاه تا حرفه ای تر عکاسی رو یاد بگیرن. بعضی از مردمم عقیده دارن که رفتن به دانشگاه واسه یاد گرفتن عکاسی وقت تلف کردنه. شاید تو این عقیده رو داشته باشی که مثلا با خوندن کتاب و تجربه کسب کردن از راه عکس گرفتن بتونی عکاسی رو یاد بگیری، یا مثلا ممکنه فکر کنی که میتونی از یه آدم حرفه ای عکاسی حرفه ای رو یاد بگیری. هر راهی رو انتخاب کنی و روش تمرکز کنی بطور صد در صد  میتونی به هدفت برسی و یه عکاس حرفه ای بشی. چون همونطور که بهت توضیح دادم هر کسی راه خودشو داره و آدمهای مختلفاز راه های مختلف میتونن به هدف خاصشون برسون، و مطمئنم که تو هم اگه سعی و تلاشت رو بزاری میتونی به اهدافت که یکی از اونا عکاس حرفه ای شدنه برسی.

 

روش دوم: بهترین دستگاه دوربین رو برای این کار بخر

نوع دوربینی که لازم داری تهیه کنی بستگی به نوع عکاسی ای داره که میخوای انجامش بدی، اما به احتمال قوی و در حالت کلی دو نوع دوربین با لنزهای مختلف برای کارت نیاز خواهی داشت. همچنین به نرم افزارهای مختلف از جمله فتوشاپ برای اصلاح کردن و ادیت کردن عکسهات نیاز خواهی داشت.

* غیر از اینا اگه میخوای در جایی مثل خونه عکاسی کنی حتما باید یه سیستم نورپردازی خوب داشته باشی و یه استودیو تو خونه برای خودت درست کنی. دوباره بهت میگم همه دستگاه هایی که لازم داری همشون به نوع عکاسی ای که میخوای انجام بدی بستگی داره، بعضی عکاسی ها دستگاه های پیچیده تر و بعضیا هم وسایل ساده تر نیاز دارن.

تا جایی که میتونی وسایل ارزونتر بخر و اقتصادی رفتار کن

 

روش سوم: تا جایی که میتونی وسایل ارزونتر بخر و اقتصادی رفتار کن

داشتن یه دوربین با کیفیت بالا برای گرفتن عکسهای با کیفیت خیلی مهمه، اما لازم هم نیست همه پولی که پس انداز کردی رو برای گرفتن بهترین مارک صرف کنی، چند تا راه پیشنهاد میکنم که میتونی ازشون برای خریدن دوربینهای خوب استفاده کنی. اولا لازم نیست دوربینهای آکبند بخری، میتونی بری یه مغازه که دوربینهایی میفروشن که مارکشون خیلی خوب هستش اما در عوض استفاده شده هستن، یا میتونی صبر کنی تا مدلهای جدید بیاد و مدلهای قدیمی تر رو که تخفیف خوردن رو بخری، حالا برای شروع کارت این ایده ها خوبه، از اینجور دوربینها که خیلی پول صرفشون نکردی برای شروع کارت استفاده کن، بعدها اگه خواستی میتونی دوربینهای بهتر بخری. اما برای شروع کار یه دوربین خوب با کمترین قیمت ممکن بخر و شروع به تمرین کن. یا اصلا نه! میتونی بری از یه کسی که خیلی حرفه ایه و دوربینهای زیادی خریده بخوای که یکی از دوربیناشو بهت قرض بده، تا موقعی که مطمئن بشی یه عکاس حرفه ای شدی اونوقت میتونی یه دوربین با مارک خوب خریداری کنی و شغل حرفه ایت رو شروع کنی.

 

*  برگ تخفیفی که در هر خرید بهت میدن رو نگه دار و در خرید بعدی ازش استفاده کن.

* لنزها از خود بدنه دوربین مهمترن چون مهمترین کار رو انجام میدن، بهترین ویژگی لنز اینه که اگه خراب شدن میتونی برای چندین بار عوضشون کنی، پس مهمترین قسمت دوربین لنز دورین هستش که باید اولا هنگام خرید دوربین دقت کافی رو در انتخاب نوع لنز داشته باشی و ثانیا همیشه مواظب باشی تا کمترین آسیب ممکن به لنز دوربینت وارد نشه.

 

روش چهارم: باید کلی اطلاعات راجع به دوربینت داشته باشی

قبل از اینکه بخوای اولین آلبومت رو درست کنی؛ باید همه جور اطلاعات راجع به دوربینی که خریدی و میخوای باهاش عکاسی کنی داشته باشی، باید یاد بگیری وقتی اشکالی واسه دوربینت پیش میاد چجوری برطرفش کنی، همچنین اطلاعاتی راجع به کارایی و عملکرد کلی دوربینت داشته باش.

* برای این کار دفترچه راهنمایی که همراه خرید دوربینت بهت دادن رو به طور کامل مطالعه کن، این دفترچه راهنما بهترین و کاملترین اطلاعات رو از تنظیمات دوربین گرفته تا نحوه ی تمیز کردن دوربین بهت میده.

* اگه میخوای واقعا حرفه ای بشی باید هرروز تو خونه تمرین کنی، برای این کار میتونی عکاسی رو در نور و سایه انجام بدی. تنظیمات دوربینت رو تغییر بده و عکسهای مختلف باهاش بگیر، با این کار جزئیات دوربین دستت میاد و میتونی بفهمی که بهترین حالت برای گرفتن عکس چه حالتی هستش.  با این کار کلی تجربه بدست میاری و بعدا اگه خواستی حرفه ای تر کار کنی میتونی از تجربیاتی که بدست آوردی نهایت استفاده رو ببری.

درباره ی علم استفاده از دوربین و تکنولوژی دوربین همچنین درباره دستورات طرز عکس گرفتن اطلاعات تهیه کن

 

روش پنجم:  درباره ی علم استفاده از دوربین و تکنولوژی دوربین همچنین درباره دستورات طرز عکس گرفتن اطلاعات تهیه کن

برای این کار میتونی از کتابها، مجلات و اینترنت استفاده کنی، با این کار و با یه تحقیق ساده میتونی هزارن نوع اطلاعات به روز درباره چگونگی عکس گرفتن به دست بیاری که این اطلاعات اکثرا تجربیات عکاسان بزرگ هستن که در اختیار تو قرار داده میشن. این اطلاعات بهت کمک میکنه که از دوربین و لنزت بهترین استفاده رو برای گرفتن بهترین عکسها داشته باشی.

* اطمینان حاصل کن درباره چگونگی استفاده از دوربین وعوض کردن قطعاتش مثل لنز دوربین اطلاعات کافی داشته باشی.

این یه چیز طبیعیه؛ هرقدر اطلاعاتت راجع به چیزی ببشتر باشه بهترین استفاده رو از اون خواهی داشت، پس هر قدر اطلاعاتت راجع به دوربینت زیاد باشه، نوع عکسهایی که میگیری با کیفیت تر و بهار خواهد بود و در نهایت موفق تر خواهی بود.

 

 

روش ششم: طرز استفاده از نرم افزارهای فتوشاپ و ادیت رو یاد بگیر

حتی بهترین عکسها هم ممکنه نیاز به اصلاح داشته باشن،اگه بتونی از نرم افزارهای اصلاح عکس استفاده کنی میتونی عکسهای خوبت رو تبدیل به عکسهای با کیفیت عالی بکنی،  اما دقت کن که خیلی زیاد از این نرم افزارها در اصلاح عکسهات استفاده نکنی چون ممکنه بعضی از مشتری هات علاقه ای به فتوشاپ یا تغییر و به اصطلاح افکت دادن به عکس نباشن، پس یه چیز مهم دیگه هم که اینجا یاد گرفتی اینه که برحسب نیاز مشتری از دستگاه های مورد نیاز استفاده کنی. و این یعنی حرفه ای بودن.

 

سعی کن یه پروفایل با انواع مختلف عکس بسازی

 

روش هفتم: سعی کن یه پروفایل با انواع مختلف عکس بسازی

برای اینکه کسی بیاد به استودیوت و بهت سفارش گرفتن عکس بده، باید یه آلبوم کامل وخوب داسته بای تا به مشتری نشون بدی، این آلبومت باید دارای موضوعات مختلفی باشه، مثلا عکس منظره، عکس از مکانهای خاص؛ عکس از افراد و…  باشه. این آلبوم به مشتریت اطمینان میده که یه عکاس حرفه ای هستی که توانای گرفتن عکس از موضوعات مختلف با بهترین کیفیت رو داری. حتما دقت کن که آلبومت باید بیشتر از ده تا عکس داشته باشه، مشتریها نیاز دارن که بهترین کارهات رو ببینن برای اینکه بتونن سفارش کاری رو بهت بدن.

* اگه نیاز داری که مدلها و ژشت های مختلف رو توی آلبومت نشون بدی،از بهترین مدلها که در این کار مهارت دارن استفاده کن و یه آلبوم خوب از ژشت های مختلف تهیه کن، برای این کار هم میتونی در ازای گرفتن عکس های رایگان از مدل های رایگان استفاده کنی، و به این ترتیب میتونی پول بیشتری پس انداز کنی و پولت رو صرف خرید تجهیزات برای استودیوت بکنی. میبینی چه ساده ست! فقط لازمه  که فکر کنی و ببینی چطوری اقتصادی تر عمل کنی.

 

 

روش هشتم: روش خاص خوت رو در عکاسی پیدا کن

برای این کار انواع روشها رو امتحان کن و هاران عکس بگیر تا اینکه علاقه ت رو در زمینه عکاسی پیدا کنی و ببینی به چه شاخه ای از عکاسی علاقه داری، برای مثال میتونی روی سفالگری، عروسی، ورزش یا مناظر تمرکز کنی، و بعد از گرفتن عکسهای فراوان متوجه بشی که در یه شاخه خاص مثلا در گرفتن عکس از مناظر تبحر داری. میتونی علایقت و استعدادهات رو کشف کنی و به عنوان یک نقطه قوت در حرفه ت ازشون استفاده کنی.

 

حتما به مشتریهات چیزی رو بده که میخوان؛ یعنی انتظارات مشتری هاتو برآورده کن تا طرفداران زیادی داشته باشی

روش نهم: حتما به مشتریهات چیزی رو بده که میخوان؛ یعنی انتظارات مشتری هاتو برآورده کن تا طرفداران زیادی داشته باشی

ممکنه که یه عکس خلاقانه از یه دسته از مردم بگیری و هروقت به عکست نگاه میکنی کیف کنی و بگی به به چه عکسی، اما ممکنه نظر بقیه راجع به عکست اینی نباشه که خودت فکر میکنی، مردم ممکنه بگن که آره عکس خوب و قشنگیه ولی اون تعریف و تمجیدی که تو انتظار داری از عکست به عمل نیارن. پس بهترین چیز اینه که انعطاف پذیر باشی و  نظرات و خواستهای بقیه هم برات مهم باشن،.

به خاطر داشته باش که تو نیاز داری که از حرفه ت پول بدست بیاری، بهترین راه برای پول بدست آوردن اینه که طوری کار کنی که مشتریها عکسهای پرینت شده ت رو بخرن ، یا عکسهای دیجیتالی رو که آماده پرینت شدن هستن. اما بیشتر مردم عکسهای پرینت شده رو میخرن چون عکس در مقابل چشماشونه و در واقع چیزی رو که میبینن میخرن.

مقاله مرتبط :

معرفی رشته عکاسی و عکاسی دیجیتال کاردانش

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *