چگونه نوجوان خود را بشناسیم ؟

سالها بود که والدین و دانشمندان مخاطره پذیر نوجوانان و فقدان قوه تشخیص را تحت تاثیر هورمونها می دانستند . امروز علم پزشکی با مطالعات بیشتر و پیشرفت فناوری ، کشف کرده است که این امر به هورمونها مربوط نیست بلکه به رشد مغز نوجوان بستگی دارد که بایستی در آینده برای مقابله با چالشهای زندگی بزرگسالی پرورش یابد . اگر چه مغز نوجوان شما از بخشهای مختلفی ترکیب یافته ، آخرین بخش مغز که کاملا رشد میکند مسئول تثبیت عواطف و کسب توانائی تصمیم گیری های مناسب است . به همین دلیل است که نوجوانتان در تصمیم گیری برای انجام دادن تکالیف مدرسه ، زنگ زدن به یک دوست و یا رفتن به خرید دچار مشکل می شود .

برای ایجاد انگیزه در نوجوانتان آگاهانه و هروزه تلاش کنید و نشان دهید به آنچه او در آینده خواهد شد ، ایمان دارید . این احساسات مثبت به او کمک خواهد کرد ، تا یاد بگیرد و رشد کند .

چگونه نوجوان خود را بشناسیم ؟

فعالیتهای زیر به منظور کمک به نوجوانتان برای رشد مغزی توصیه میگردد :

 • -موقعیت ورزشی یا تمرینانت بدنی را سه بار در هفته بمدت ۴۵ دقیقه برای انها فراهم کنید
 • -آنها را به موزه ها ، اکواریوم ها و حتی باغ وحش ببرید
 • -با یکدیگر فیلم تماشا کنید
 • -فکری مانند شطرنج با او انجام دهید
 • -هر ماه چند ساعتی را با یکدیگر در کتابفروشی محلیتان بگذرانید
 • -او را به مناطق تاریخی ببرید
 • فعالیت هنری را مشترک انجام دهید

صحبت با نوجوان

سفر به اعماق نوجوانتان

وقتی که نوجوانتان پاسخ آبداری به شما می دهد ممکن است از خود بپرسید :« این کودک کیست ؟» ممکن است تعجب کنید فرزندی که با خوشحالی به آغوش شما می خزید تا داستان دیگری برایش تعریف کنید ، به نوجوانی با هیجانات مهار نشدنی و سرکش تبدیل شده است جالب اینجاست که نوجوانتان هم به اندازه شما سردرگم است . نوجوان شما هم از درون و هم از بیرون به سرعت درحال تغییر است میزان استروژن و تستووسترون تا یازده سالگی در پسر یا دختر شما متعادل بود هاست . از آغاز بلوغ این تعادل بهم میخورد و سطح تسترون در پسران به میزان قابل توجهی افزایش پیدا میکند در حالیکه در دخترتان بهطور کامل از بین میرود و به جای آن میزان استروژن افزایش می یابد . این به معنای آن است که از این پس به آسانی به گریه خواهد افتاد .

تغییرات دیگری نیز به همین نسبت روی خواهد افتاد . احتمالا اتاق نوجوان شما منعکس کننده تصویری از اشفتگی و هرج و مرجی است که از درون احساس می کند . او ممکن است اتاقش را با یک رنگ بد بو نقاشی کند و چند ماه آن را دوباره تغییر دهد . عکسها و پوسترهای ستارگان موسیقی ، قهرمانان ورزشی یا هنرپیشگان محبوب سینما تمامی سطح دیوارها را بپوشند و لباسها تمیز و کثیف کف اتاقش پخش باشد .

نوجوان شما انتظار خواهد داشت تا به این فضای شخصی دلپذیر احترام بگذارید و ممکن است از هر گونه جابجائی یا مرتب کردن اشیای آن بشدت ناراحت نشود . درها بهم کوبیده میشود ، تکالیف فراموش میشود و وقتی توی ماشین گیر افتاده ای ، موسیقی پخش میشود که شما را دیوانه میکند صورتحساب غذای شما دو برابر خواهدشد فرزنداتان هر روز بعدازظهر میخواهد بخواهد و شما برای جداکردن گوشهای او از تلفن دچار مشکل خواهید شد . ساعتهایی که مقابل آینه خواهد گذشت ، او را مطمئن نخواهد کرد که همه در مدرسه بجوش بزرگی که روی چانه اش است خیره نمی شوند و او اغلب با جسم خود احساس غریبی و بیگانگی خواهد کرد .

کلاسهای نوجوانتان پیچیده خواهد شد و خیلی زود متوجه خواهید شد که بیش از این دیگر نمی توانید در تکالیف درسی ، او را کمک کنید . او نگران تغییرات بدنی اش خواهد  بود . دوشهای طولانی بهمراه موسیقی با صدای بلند خواهد گرفت و به میزان زیادی به جنس مخالف فکر خواهد کرد. فست فود و پیتزا به بهترین غذای او تبدیل خواهد شد .

سعی کنید نوجوان خود را مقابل دوستانش شرمنده نکنید

شما هرگز نمی دانید که چه زمانی داخل یا خارج از دنیای او هستید اما هنگامی که مورد نیاز هستید بی درنگ به دنیای او راه خواهید یافت . در اینجا توصیه هایی جهت اینکه نوجوانتان سفرش را به دنیای بزرگسالی دلپذیرتر کند، آورده ایم :

 • -به نیاز نوجوانتان برای مکان و فضای خصوصی احترام بگذارید
 • -اجازه دهید اتاقهای آنها وسیله ای برای ابراز وجود خودشان باشد
 • -برای استفاده از تلفن محدودیت زمانی قائل بشوید
 • -عادلانه رفتار کنید و انتظارات یکسانی از دختران و پسرانتان داشته باشید.
 • -سعی کنید نوجوان خود را مقابل دوستانش شرمنده نکنید
 • -نوارهای کاست موسیقی قدیمی خود را بیرون بیاورید و آن را با نوجوان خود شریک شوید
 • -داستاهای سرگرم کننده ای در مورد زمانیکه خودتان نوجوان بوده اید ، تعریف کنید .

نشانه های تغییر نوجوان را بشناسید

نشانه ها را بشناسید

جنیفر ۱۵ سال داشت پدر و مادر متوجه شدند که او عصرها بعد از مدرسه بیشتر وقت خود را دراتاقش سپری می کند . او برای صرف غذا پایین می امد اما فقط کمی از غذایش را می خورد حتی وقتی که غذای مورد علاقش اماده شده بود دوستانش به او زنگ می زدند اما او ترجیح می داد در خانه بماند و بارها و بارها به موسیقی یکسانی گوش بدهد .

روزی پس از اینکه خانه را برای رفتن به مدرسه ترک کرد مادرش تصمیم گرفت اتاق او را تمیز کند ، به این امید که نشانه ای برای رفتار وی بیابد . وقتی مادرش اتاق را مرتب میکرد متوجه یادداشتی بین سی دی های مورد علاقه او شد. در آن نوشته شده بود :«زندگی بوی گند می دهد اهمیتی نمی دهم که چه اتفاقی بیفتد .»

بسیاری از والدین متعقدند اتاق فرزندشان حریم خصوصی است . اما اگر نگران نوجوانتان هستید تمام این شروط از میان برداشته می شود . اولین مسئولیت شما سلامتی اوست و این ممکن است به معنای مشاهده شخصی او باشد . ممکن است بیشتر رفتارهای نوجوان شما نگران کننده نباشد ، با این وجود بازهم میخواهید بررسی کنید که او در کجای اینترنت بوده است و یا با چه کسانی نشست و برخاست می کند . برنامه های تلویزیونی یا فیلمهای را که تماشا میکند یا انچه را که مطالعه میکند زیر نظر بگیرید.

رفتارهای زیر ممکن است در ابتدا غیر عادی بنظر برسند اما در حقیقت می توانند بعنوان علائم سلامتی در نظر گرفته شود :

 • نوجوان شما مقدار زیادی از وقت خود را در اتاقش ، پای تلفن یا در هر حال گوش دادن به موسیقی سپری می کند .
 • ممکن است اشتهای فوق العاد های برای غذاهای اماده داشته باشد و گاهی وقتها نسبت به غذاهای خانه بی میل باشد.
 • وقتی شب قبل تا دیروقت بیدار بوده تا ظهر روز بعد می خوابد .
 • نوسانات اخلاقی دارد .
 • با افزایش مهارتهای حل مسئله، با تصمیمات شما به بحث و چالش می پردازد .


مشاور نوجوانان

اگر نوجوان شما بیش از سه مورد از علائم نگران کننده را نشان داد به مشاور مراجعه کنید .

 • افزایش یا کاهش وزن بمیزان پنج کیلو یا بیشتر
 • اشکال در بخواب رفتن یا خواب بیش از حد
 • تغییرات اخلاقی سریع که هر روزه روی میدهد
 • دوری از دوستان و خانواده
 • مردود شدن در دو درس یا یک نیمسال

بالهای نوجوانتان را بگشایید بدون اینکه به اسباب خانه آسیبی برسد

شری مطمئن بود که وقتی بزرگ بود دامپزشک شود او تعداد زیادی جانور پرورش داده بود از جمله مار ، لاک پشت ، خوکچه هندی ، موش ،پرنده ، گربه و سگ . پدر وی با دامپزشکشان تماس گرفت و از او پرسید که او و شری یک روز را در محل کار بگذرانند . پس از گذراندن هشت ساعت مراقبت از حیوانات ، شری تصمیم گرفت تا حرفه ای را در حوزه ی پزشکی دنبال کند. شری به کمک پدرش در آزمون شرکت کرد و دروس سالهای دبیرستان را با جدیت بیشتری مجددا مطالعه کرد . او به گروه پزشکان آینده آمریکا ملحق شد و کار نیمه وقتی در آسایشگاهی پیدا کرد . شری تجربه و تحصیلات لازم را به منظور دستیبابی به آرزویش کسب کرد .
شما میتوانید به شکل مطلوبی قدمهای کوچکی به سوی آرزوهای نوجوانتان بردارید. از او بخواهید تا شغل دلخواه و سهم آن را در خوشبختی در سعادت آینده اش برای شما توصیف کند . سوالاتی از این قبیل که : «دوست داری چند ساعت در هفته کار کنی؟» یا « دوست داری چقدر درآمد داشته باشی؟» یا « دوست داری چکاره بشوی؟ »

کمک به نوجوانتان برای انتخاب هوشمندانه کلاسهایش در سالهای دبیرستان میتواند برای شما سرگرم کننده باشد براساس دانشی که هر دوی شما از بحثهای خود برای اهداف وی کسب کرده اید او را راهنمایی کنید شاید نوجوان شما تصمیم داشته باشد که رشته خود را عوض کند . بررسی کنید که شرایط لازم برای ورود به رشته جدید چیست ؟

زمانی را صرف صحبت درباره مشاغل ، دانشگاه ها و کلاسهای مختلف با نوجوانتان کنید به جای اینکه او احساس کند شما عقیده خود را به او تحمیل میکنید ، می توانید با ایجاد علاقه مشترک فرصتهای شغلی را به همراه یکدیگر کشف و به شکل یک تیم عمل کنید . در اینجا چند راهکار برای شما آورده ایم :

 • یک برنامه زندگی با اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تهیه کنید .
 • نوجوان خود را در کلاسهای آمادگی دانشگاه ثبت نام کنید
 • در صورت امکان دست کم از سه دانشگاه بازدید کنید .
 • دوره های کارورزی یا فرصتهای داوطلبانه را برای کشف مشاغل مختلف برای نوجوان خود فراهم کنید .

 صمیمیت با نوجوان

پیش  از اینکه عاشق شوید ، نگاه کنید

برقراری رابطه با افراد دیگر قابلیت اجتماعی سالمی است که اعتماد به نفس و صمیمت را زیاد میکند . با شناختن شخص مقابل ، نوجوان شما میتواند دریابد که این رابطه دوستانه میتواند به رابطه طولانی مدت تبدیل گردد یا نه ؟ بگذارید نوجوانتان دریابد که بهترین دوستیها ، دوستی های است که در آن میتوانندخودش باشد ، از تنش دور باشد ، و رابطه پر از خنده و شادی باشد . وقتی نوجوان شما از زندگی خودش راضی است میتواند افرادی را به زندگی اش جذب کند که آنها نیز از زندگی خود لذت می برند .  در اینجا پیشنهاد هایی برای ایمن کردن هر چه بیشتر روابط نوجوانتان آورده میشود :

 • -اجازه دهید نوجوانتان خودش دوستان خود را انتخاب کند ( و در هر صورت او اینکار را خواهد کرد )
 • -اگر نوجوانتان دوستی انتخاب کرد که شما از آن خوشتان نمی آید او را به خانه تان بیشتر دعوت کنید . و امیدوار باشید تا عشق و قدردانی که از خود نشان می دهید ، برای او ارزشمند باشد .
 • -اگر میترسید دوست نوجوانتان که مورد قبول شما نیست ، روی او تاثیر منفی داشته باشد سعی کنید از طریق ارتباطی خوب با نوجوان خود تاثیر مثبتی بر وی بگذارید .
 • -خانه تان را به محلی تبدیل کنید که دوستان نوجوانتان از آنجا لذت ببرند .
 • -منبع کتاب پنجاه نکته ، ترفند و تکنیک عالی برای ارتباط با نوجوانتان نوشته دبرا هپنی جیاولا ترجمه هایده غلامی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *