چگونه فلش کارت تهیه کنیم؟

دوست داری فلش کارت تهیه کنی؟ استفاده از فلش کارت برای به خاطر سپردن مطالبی مثل یاد گیری جدول تناوبی میتونه خیلی کمک کننده باشه. حتی میتونی از اون برای یادگیری آناتومی یا تشریح بدن انسان که در زیست شناسی وجود داره استفاده کنی. این روش همچنین یه روش کارآزموده و خوب برای به خاطر سپردن لغات انگلیسی هستش. میتونی فلش کارت رو برای هر موضوعی که دلت میخواد درست کنی. برای درست کردن فلش کارت ها، لازمه که همه وسایل رو جمع کنی و آماده ی کار بشی، این جا تو این مقاله بهت روش درست کردن فلش کارت رو یاد میدم بهتره امتحانش کنی چون خیلی به درد میخوره

*روش یک

 *آماده سازی برای درست کردن فلش کارت

 یه محل برای کار کردن پیدا کن

۱- یه محل برای کار کردن پیدا کن

یه محل کاملا ساکت و بدون مزاحم برای کار کردن پیدا کن و وسایلات رو اونجا قرار بده.  باید تمام دقتت رو به درست کردن فلش کارت ها بدی. بعضی از دانش آموزان دوست دارن در هنگام درست کردن فلش کارت به موزیک گوش بدن، اگه میخوای تو م میتونی این کارو انجام بدی. این بستگی به خودت داره که چه محیطی رو برای کار انتخاب کنی فقط دقت کن که عوامل اطرافت برای کارت مزاحمت ایجاد نکرده و حواست رو پرت نکنن.

همه ی وسایل لازم رو یک جا جمع آوری کن

۲-همه ی وسایل لازم رو یک جا جمع آوری کن

این به این معنیه که وسایل لازم از قبیل کتاب، خودکار خوب، ماژیک هایلایت و سایر وسایل ضروری لازم برای نوشتن رو در اختیار داشته باشی.

*در این وسط میتونی به این فکر کنی که میخوای با چی فلش کارت درست کنی? آیا از کاغذ و خودکار معمولی میخوای استفاده کنی یا میخوای فلش کارت دیجیتالی درست کنی? این موضوع کاملا به خودت بستگی داره که ببینی با کدوم احساس راحتی میکنی. مطالعات اخیر نشون داده که دانش آموزان، زانی بهتر اطلاعات رو به خاطر میسپارن که از فلش کارت کاغذی استفاده کنن و با دستشون مطالب رو روی اون نوشته باشن. از طرف دیگه درست کردن فلش کارت دیجیتالی هم میتونه ایده ی خوبی باشه، مثلا میتونی اونارو رو موبایلت داشته باشی و هر زمان خواستی بخونی، در این صورت مشکل جاگیر بودن نخواهند داشت.

اطلاعات مهم رو در کتابت هایلایت کن

۳- اطلاعات مهم رو در کتابت هایلایت کن

اولین قدم برای درست کدن فلش کارت، پیدا کردن اطلاعات مهمی در کتاب هستش که میخوای به فلش کارت انتقال بدی. پس جاهای مهم رو که قراره به فلش کارت منتقل بشن رو هایلایت کن. اگه نمیتونی هایلایت کنی این اطلاعات رو به یه برگه کاغذ انتقال بده که بعد به فلش کارت انتقال بدی.

*هایلایت کردن یا خط کشیدن زیر کلید واژه ها و نکات مهم، اولین قدم در درست کردن فلش کارت هستش. بعضی از دانش آموزان، از علائم و نشانه ها یا این که چسبوندن برگه های کوچک چسبی روی کتاب بخش مورد نظر رو هایلایت میکنن بدون این که کتاب خراب بشه. بهر حال این یه روش سلیقه ای هستش و خودت بهتر میدونی که چجوری این اطلاعات مهم رو که قراره به فلش کارت منتقل بشن در کتابت علامت گذاری کنی.

 

*روش دو

 *درست کردن فلش کارت کاغذی

نوشتن اطلاعات مهم در یک سمت از برگه یا فلش کارت

۱- نوشتن اطلاعات مهم در یک سمت از برگه یا فلش کارت

بهتره با دست خط درشت بنویسی، چون در این صورت بعدا خوندنش واست راحت تر میشه. لازم نیست که همه چیز رو وارد فلش کارت کنی، فقط نکات مهم کافی هستن. هدف از درست کردن فلش کارت نوشتن اطلاعات پایه ای هستش که با خوندنش بتونی کل بحث رو متوجه بشی. اگه معلمت در طول ترم یه سری سوالات در طول درس دادن طرح کرده، حتی میتونی اون سوالات رو وارد فلش کارت کنی، و یا این که اطلاعات مربوط به سوال رو در چند کلمه میتونی وارد این بخش از فلش کارت کنی، تنها چیزی که باید مد نظرت باشه این هستش که این بخش از فلش کارت باید تا میتونه ساده باشه و زیاد شلوغ نشه.

در پشت فلش کارت، جملات کوتاه در رابطه با بخش دیگر از فلش کارت بنویس

۲-در پشت فلش کارت، جملات کوتاه در رابطه با بخش دیگر از فلش کارت بنویس

هدف اینه که با خوندن این جملات کوتاه، به کل مفهوم پی ببری. پس تا میتونی کوتاه و خلاصه بنویس. همه ی حرف هایی که معلم سر کلاس در رابطه با موضوع مورد نظر گفته رو وارد فلش کارت نکن. فقط چند تا کلید واژه ی مهم و کوتاه رو انتخاب کن که با خوندنش به مفهوم کلی پی ببری.

*بهتره که با مداد یا با یه خودکار با جوهر کم رنگ بنویسی که اطلاعات از اون سمت برگه قابل خوندن نباشه.

*اگه لازمه میتونی نمودارها رو م وارد فلش کارت کنی، از وارد کردن اطلاعاتی که واقعا لازمن هراس نداشته باش. هر چیزی که فکر میکنی واقعا لازم و ضروری هستش رو میتونی وارد فلش کارتت کنی.

 

۳-دقت کن که خوانا، درست و واضح بنویسی

اگه با دیت خط کوچک بنویسی بعدا نمیتونی درست و حسابی نوت هایی رو که نوشتی بخونی و اگه خیلی شلوغ پلوغ نوشته باشی بعدا کلی وقتت برای خوندن نوت های روی فلش کارت به هدر خواهد رفت. درست و واضح نوشتن از همه ی اینا جلوگیری میکنه و وقتت هدر نمیره.

*اگه در طول نوشتن و پر کردن فلش کارت ها، متوجه شدی که زیادی فلش کارت ها رو پر کردی، میتونی سعی کنی خلاصه شون کنی و یا اگه امکان خلاصه کردن وجود نداشت میتونی این اطلاعات رو به اطلاعات کوچکتر بشکنی و به جای نوشتن روی یک برگه از فلش کارت، اونا رو به برگه های زیادتری انتقال بدی. در این صورت میتونی کلید واژه ها رو در یک سمت از فلش کارت بنویسی، با یک سری اطلاعات مربوط به اون کلید واژه داخل پرانتز. مثلا اطلاعات مربوط به یه عنصر مهم از جدول تناوبی رو که لازمه حفظش کنی رو میتونی روی چندین فلش کارت انتقال بدی.

با رنگ های روشن بنویس

۴-با رنگ های روشن بنویس

رنگ ها مثل دوست هات هستن. حتما از رنگ های مختلف برای نوشتن اطلاعات مهم و بخصوص کلید واژه ها استفاده کن. برای مثال اگه داری درس انگلیسی رو خلاصه برداری میکنی، میتونی لغت رو در یک سمت برگه با رنگ مثلا سبز بنویسی و در پشت برگه با خودکار سیاه معنی اون لغت رو بنویسی و در زیرش با خودکار آبی کاربرد اون لغت رو در جمله و در قالب مثال توضیح بدی. رنگ ها از طرف دیگه روحیه رو باز میکنن و به آدم احساس لذت میدن، از طرف دیگه اطلاعاتی که با رنگ های خوشرنگ نوشته میشن موندگاری بیشتری در ذهن خواهند داشت. فط دقت کن که از رنگ های مناسب با رنگ برگه ی فلش کار استفاده کنی، مثلا نوشتن با خودکار زرد روی برگه ی فلش کارت زرد بی نتیجه ست.

۵-از علائم و اختصارات برای خلاصه نویسی استفاده کن

گاهی وقت ها لازم میشه که بخوای اطلاعات زیادی رو وارد فلش کارت کنی که در این صورت فلش کارت رو خیلی شلوغ پلوغ میکنه، از طرف دیگه پاک کردن اطلاعات هم ممکن به نظر نمیرسه و دوست داری همه ی اطلاعات مورد نظر رو وارد فلش کارت کنی، اینجاست که پیشنهاد میکنم از علائم و اختصارات برای نوشتن استفاده کنی. برای مثال در انگلیسی به جای کلمه ی and میتونی از نشانه ی & استفاده کنی و خیلی از اختصارات دیگه که خودت میتونی کشفشون کنی و ازشون در نوشتن و بهتر کردن فلش کارت هات استفاده کنی.

*روش سه

 درست کردن فلش کارت ها در نرم افزار وورد

باز کردن نرم افزار وورد و باز کردن برگه ی جدید

۱-باز کردن نرم افزار وورد و باز کردن برگه ی جدید

مهم نیست که چه ورژنی از نرم افزار وورد رو استفاده میکنی، اول باید برنامه ی مورد نظر رو باز کنی و از بخش new document یه برگه ی جدید باز کنی و شروع به تایپ کردن نکات مهم کنی.

انتخاب چارچوب فلش کارت

۲- انتخاب چارچوب فلش کارت

قدم دوم این هستش که برای انتخاب چارچوب در بخش نوار آدرس عنوان فلش کارت رو سرچ کنی که چلرچوب مورد نظر در اونجا ظاهر خواهد شد. یا اینکه میتونی بری و از از برنامه ی MSw word، تمپلت و یا چارچوب های مخصوص فلش کارت رو پیدا کنی و ازشون بر حسب سلیقه ت استفاده کنی. انواع مختلفی از این؛چارچوب ها در اون برنامه وجود دارن. بعضیا رنگی رنگین و خلاصه این که یه چه چیز کاملا سلیقه ای هستش. یکیشو بر حسب سلیقه ت انتخاب کن و در نظر داشته باش که این فلش کارت ها باید برای خوندن راحت و ساده باشن. اگه رنگ و شکل های متنوع این فلش کارت ها حواست ر پرت میکنه ازشون استفاده  نکن و در نهایت یه چیز ساده انتخاب کن تا حواست پرت نشه.

انتخاب چارچوب فلش کارت

۳-فلش کارت هات رو با اطلاعات مهم پر کن

هر چارچوبی بخش ای خاصی برای وارد کردن اطلاعات خاص داره و بهت میگه هر اطلاعاتی از جمله کلید واژه ، سوال، مفهوم اساسی و…. کجا باید نوشته بشن.

*از رنگ ها برای سازماندهی نوت هات روی فلش کارت استفاده کن. به طور خیلی ساده، اگه کتابت بصورت دیجیتالی هستش میتونی بخش مورد نظر از کتاب رو کپی و روی فلش کارت پیست کنی. از رنگ هایی استفاده کن که قابل خوندن باشن، برای مثال میتونی از رنگ سیاه برای نوشتن اطلاعات پایه ای استفاده کنی و از رنگ هایی مثل رنگ آبی، بنفش، سبز، قرمز و…. برای نوشتن اطلاعات مهم استفاده کنی. این رنگ ها هر چی که هستن اولا باید قابل تشخیص از هم باشن و ثانیا قابل خوندن باشن.

فلش کارت هات رو با اطبرگه ی پر شده رو پرینت بگیر و با قیچی برش بدهلاعات مهم پر کن

۴-برگه ی پر شده رو پرینت بگیر و با قیچی برش بده

این فلش کارت ها اگه در هارد کامپیوترت باقی بمونن خیلی کمک کننده نخواهند بود. بهتره چیزهایی که نوشتی رو پرینت بگیری  به شکل فلش کارت واقعی دربیاری.

*میتونی این فلش کارت ها رو به هم میخکوب کنی و به این صورت همشون رو یک جا داشته باشی و هر موقع که لازم داشتی بهشون دسترسی داشته باشی.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. ممنون از مقاله زیباتون
    با توجه به مطالب ارایه شده دوستان براحتی میتونید فلش کارت مناسبی رو برای خودتون داشته باشید

  2. این روش واسه داشتن تعداد پایین فلش کار آموزشی عالیه واسع چاپ فلش کارت آموزشی من تو اینترنت خیلی گشتم مجموعه چاپ نگار که همین جا هم پست گذاشته بود کارم رو انجام داد فقط صرف تشکر از دوستان nojavanshad این پست رو میزارم که از طریق مقاله ایشان به نتیجه رسیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *