چگونه شروع به انجام یک تحقیق علمی کنیم؟(قسمت اول)

 

شاید شما نیاز داشته باشید که یک پروژه تحقیقاتی در طی دوره درسی خود در مدرسه یا حتی بعد از آن ،  انجام بدهید. البته انجام پروژه های تحقیقاتی در دوره دانشگاهی خیلی مهمتر خواهد شد. در دوره تحصیلات تکمیلی در واقع انجام یک پروژه تحقیقاتی به عنوان بخش لازمی برای تکمیل مدرک دانشگاهی می باشد. بنابراین به یاد داشته باشید که انجام پروژه تحقیقی  فقط  برای دانشمندان نیست، هنگامی که شما در یک دوره دانشگاه ثبت نام  می کنید ممکن است به  انجام یک پروژه تحقیقاتی نیاز پیدا کنید. اگر شما در انتخاب یک ایده خوب و یا چگونگی انجام آن مشکل دارید این مقاله به شما کمک می کند ، پروژه تحقیقاتی خود را آغاز و در زمان معین به پایان برسانید.

طوفان فکری

طوفان فکری

۱-طوفان  فکری ایده / شناسایی یک مشکل / سوال. مهم نیست که چقدر اینها   شما را در انجام پروژه راهنمایی می کند ، بلکه تقریبا بخشی جدایی ناپذیر از هر پروژه تحقیقاتی است که باعث می شود هر محقق به ایده های اصلی خودش برسد. شما نیاز دارید که یک مشکل در زمینه ای که  انتخاب کرده اید را شناسایی کنید، که باید حل شود و یا سوالی را جواب دهید  که  تا به حال پاسخ داده نشده است. در این مرحله، یک قلم و کاغذ بهترین دوست شما ست. بدون هیچ گونه نگرانی در مورد ساختار یا فرمت تحقیق، شروع به نوشتن ایده ها – درهر زمینه ای که واقعا مورد علاقه شما شماست بکنید، تا زمانی که آن در چارچوب پروژه شما  بیافتد. در این مرحله ارزش یاداوری را دارد که هرچه شما در موضوع مورد نظر علاقه مند تر باشید، راحتر می توانید از موانع عبور کنید و پروژه خودتان را انجام دهید

– از  نوشتن ایده ها  صرف نظر نکیند. با  تمرکز بر نوشتن می توانید از افکار مزاحم نجات پیدا کنید. ابتدا در یک جای آرام فکر کنید. پس از یک یا دو دقیقه، ایده بهتری در ذهن شما شکل می گیرد.

 از ابزارهایی که در دسترس شماست استفاده کنید.

از ابزارهایی که در دسترس شماست استفاده کنید.

۲- از ابزارهایی که در دسترس شماست استفاده کنید. اگر شما نتوانستید از طوفان فکری استفاده کنید، بدانید که هر چیزی میتواند جالب باشد .  بهترین گزینه بعدی شما این است به بررسی کتاب درسی و یا جزوات درسی بپردازید. تیترها را مرور کنید. یک بخش کتاب درسی میتواند تلنگری برای انجام پروژه باشد. یکی دیگر از ابزار بسیار مفید مجلات هستند. نشریات تخصصی  معمولاً تحقیقات را در یک زمینه خاص  جمع آوری می کنند. بنابراین اگر برای مثال شما دنبال یک موضوع در رادیولوژی می گردید، شاید خوب باشد که مجله کالج رادیولوژی را مطالعه کنید.

۳- به کارهایی که دیگران انجام داده اند نگاه کنید. اگر شما این کار به عنوان بخشی از یک برنامه دوره دانشگاه و یا پایان نامه میخواهید انجام دهید، ارزش آن را دارد که  آن را با کارهایی که دانش آموزان یا دانشجویان سال های گذشته انجام داده اند مقایسه کنید. در این صورت شما به راحتی در صورت لزوم میتوانید موضوع خودتان را عوض کنید تا یک پروژه جدید انجام دهید. این کار باعث می شود شما با یک روش امتحان شده، درست و مقاوم به انجام پروژه بپردازید.

-برخی از مربیان  در انتخاب موضوع به شما کمک خواهند کرد اگر از آنها درخواست کنید.

 از تمام زاویه به موضوع فکر کنید

از تمام زاویه به موضوع فکر کنید

۴- از تمام زاویه به موضوع فکر کنید. اگر شما حداقل دید محدودی نسبت به پروژه خودتان دارید.  ابتدا  چارچوب اصلی ایده را بفهمید و بارها و بارها در ذهن خودتان مرور کنید. همه چیز را بر روی کاغذ بنویسید، حتی اگر آن چندان مهم به نظر نمی رسد.  ابتدا چیزهای مشخص را بنویسید و سپس سعی کنید در مورد سوال دیگر که به طور غیر مستقیم به پروژه مرتبط است فکر کنید.

ادامه دارد..

 

‏‫

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *