چگونه سلام کنیم؟

Close-up of People Shaking Hands --- Image by © Radius Images/Corbis

چرا به بعضی ها دوست داریم سلام بکنیم و به بعضی ها چنین تمایلی نداریم؟ واقعاً دلایل شما برای سلام کردن چیست؟ اگر صادقانه فکر کرده باشیم می دانیم بعضی وقتها و به بعضی انسانها دوست نداریم سلام کنیم چون فکر می کنیم با آن افراد هیچگونه وجه اشتراک و آشنایی نداریم و یا حس خوبی از دیدن آنها به ما دست نمی دهند حالا به افرادی فکر کنیم که خیلی دوستشان داریم، بودن با آنها برای ما مهم است. به آنها چگونه سلام می کنیم؟

هنگام ورودتان در جمعی سلام کردن با لبخند ، ادب و فروتنی شما را می رساند .

بعضی ها سلام شما را چنان با دلخوری ، مختصر ، بی تفاوت یا حتی بدون نگاه کردن پاسخ مید هند که نه تنها هیچ بار عاطفی به همراه ندارد بلکه بیشتر شبیه به نوعی رفع تلکیف شبیه است .

به همراه سلام به کارگیری عبارت هایی مانند درود بر شما ، صبح بخیر ، عصر بخیر روز خوش شب بخیر مانند آن مناسب و محبت آمیز است .

بعد از سلام کردن ، بزرگترها می توانند برای دست دادن پیشقدم شوند .

بعضی ها هم از فرصتی که برای دست دادن با شما پیش آمده ، استفاده کرده و ضمن صرفه جویی در مصرف دستمال ، از دست شما به عنوان دستمال برای پاک کردن دست خود استفاده بهینه میکنند.

یادتان باشد دست دادن با یک دست انجام میشود و لزومی به کمک گرفتن از دست دیگر یا دو دستی گرفتن دست دیگری ( مانند ساندویچ ) نمی باشد.

هنگام سلام و احوالپرسی بهتر است وقت دیگران را در نظر بگیریم و از پرداختن به ناراحتی جلوگیری کنیم . البته بعضی ها هم فوری به نقاط ضعف شما پرداخته تا خدای ناکرده احساس خوبی نداشته باشید . مثل ” چقدر لاغر ضعیف شدی ! چرا اینقدر موهات ریخته ؟ که نشان میدهد چقدر شما را دوست دارند که ابتدا نقاط ضعف شما را می بینند .

هنگام احوالپرسی از عبارتهایی که کمبود اعتماد به نفس ما را نشان میدهد خودداری کنیم مثل چاکریم مخلصیم واقعا چه لزومی دارد بر چیزی که باور نداریم پافشاری کنیم .

تنها آنچه را که باور دارید به زبان بیاورید.

منبع :کتاب از رفتار خود لذت ببرید نوشته دکتر فروهر اخگر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *