چگونه سریع نوت برداری کنیم؟

سریع نوت برداشتن یه مهارته که همه جا، چه در کلاس و چه در جلسات لازم میشه. برداشتن نوت برداری به صورت سریع، در حالی که بتونی همه ی اطلاعات لازم رو توش حفظ کنی خیلی چالش برانگیزه. باید با افزایش سرعتت کیفیت نوت هات رو هم حفظ کنی. حالا فرقی نداره نوت ها رو از طریق کامپیوتر یادداشت کنی یا از طریق نوشتن. حالا بریم با هم چند تا روش رو برای سریع نوت برداری با حفظ کیفیت نوت یا یادداشت برداری مطالعه کنیم.

*روش یک از دو روش

*نوت برداری با دست یا از طریق نوشتن

 

یه خودکار روان استفاده کن

۱-یه خودکار روان استفاده کن

نوع خودکار و روان بودنش در سریع نوشتن خیلی تاثیر داره. در حالی که بعضی خودکارها، نه تنها روان مینویسن بلکه جوهرشون در حین نوشتن روی ورق پخش نمیشه و اجازه ی سریع نوشتن رو بهت میده. حالا خودکارهای خاصی هم برای چپ دست ها وجود دارن که امکان راحت نوشتن رو برای دانش آموزان چپ دست فراهم میکنن.

 

۲- متن درس رو قبل از ورود به کلاس آماده کن

بعضی از معلمان یا حتی استادان در سطح دانشگاهی راجع به جلسه ی بعد اطلاعاتی از قبیل نوت هایی که میخوان از روش تدریس کنن رو برای دانش آموزان یا دانشجویان فراهم میکنن، بهتره این برگه ها رو قبل از ورود به کلاس پرینت بگیری و در کلاس همراهت داشته باشی. حتی توصیه میشه که قبل از کلاس این نوت ها رو خونده باشی و کاملا به موضوع آشنا باشی، چون در این صورت نوت برداری راحت تر میشه. در زمانی که معلم داره تدریس میکنه میتونی با هایلایت قسمت های مهم رو علامت بزنی و یا این که بعضی چیزها رو به بخش مورپ نظر اضافه کنی.

به لغات و جملات کلیدی دقت کن، کپی نکن

۳- به لغات و جملات کلیدی دقت کن، کپی نکن

نوشتن هر چیزی که معلم میگه، تلف کردن وقته، چون این جوری رشته ی کار از دستت در میره و چیزی یاد نمیگیری، در نهایت برگه ای سیاه شده خواهی داشت که جملات بی سر و ته توش نوشته شده و ازش سر در نخواهی آورد. در عوض به معلمت گوش کن و فقط جملات کوتاه و معنی دار بنویس و یا از لغات مهم به عنوان کلید واژه استفاده کن که در نهایت متنت واست قابل فهم باشه، از طرفی بتونی نوت هات رو در اختیار دوستان دیگه ت هم قرار بدی و برای اون ها هم قابل فهم باشه.

 

۴- همگام با معلم حرکت کن

همیشه وقت برای به عقب برگشتن و کامل کردن جاهایی که نتونستی بنویسی هست، میتونی به عقب برگردی و سوالتو از معلمت بپرسی. اگه همگام با معلمت حرکت نکنی و فقط رو یه موضوع بمونی وقتت تلف خواهد شد و نخواهی تونست بقیه ی بحث رو یاد بگیری. پس وقتت رو برای کامل تموم کردن بخشی که از دست دادی نکن. وقتی معلمت بحث رو عوض کرد تو هم همگام با اون برو رو موضوع بعدی، این طوری موثرتر خواهد بود.

از لغات و علائم خلاصه استفاده کن

۵- از لغات و علائم خلاصه استفاده کن

افراد حرفه ای از این حروف و علائم اختصاری برای نوت برداری در جلسات مهم و طولانی استفاده میکنن. البته این روش ، علم مخصوص به خودش رو داره و ما اینجا ازت نمیخوایم که دنبال این علم بری و کاملا یادش بگیری. فقط یه چند تا نکات کلیدی هستن که میتونی انجامشون بدی و موثر واقع بشن. اینجا میخوام چند تا مثال از این علائم و حروف رو بهت یاد بدم

*برای مثال متونی خلاصه شده ی کلامت طولانی رو در نوت برداری مورد استفاده قرار بدی، مثلا میتونی به جای کلمه ی مثال حرف میم رو استفاده کنی و….مطمئنا خودت چند تا حرف یا علائم کاربردی در این زمینه واسه خودت کشف کردی.

* از به کار بردن حروف اضافه مثل، از، به، در، و…. پرهیز کن.

**از پیکان، منحنی، اعداد و… استفاده کن.

*سعی کن در حین نوشتن خودکار رو از رو دفتر بر نداری و همیشه آماده باش آماده ی نوشتن باشی.

 

۶-بعد از کلاس نوت هات رو بازبینی کن

بعد از کلاس یه وقت کوچیک واسه بازبینی نوت هات قرار بده، چون درست بعد از کلاس اطلاعات تقریبا به طور کامل در ذهنت هستن و میتونی جاهایی که نتونستی بنویسی رو دوباره بنویسی و نوت هات رو کامل کنی.

*هر گونه اطلاعاتی رو که میخواستی در کلاس بنویسی ولی وقت نشد رو بعد از کلاس به نوت هات اضافه کن.

*نوت هات رو بخون و اگه دیدی که بصورت گنگ نوشتی، جملاتت رو درست کن تا بعد ها نوت هات واست قابل فهم باشه.

*البته یه کار دیگه ایم که میتونی انجام بدی این هستش که اگه نوت ها رو سر کلاس آشفته و بد خط نوشتی دوباره نویسی کنی یا تایپ کنی

 

*روش دو از دو روش

*نوت برداری با کامپیوتر

عوامل مزاحم رو کم تر کن

۱-عوامل مزاحم رو کم تر کن

اگه داری رو کامپیوتر نوت برداری میکنی فقط باید برنامه ای که توش داری نوت برداری میکنی مثل برنامه ی word باز باشه و بقیه ی برنامه ها بسته باشه. همچنین بهترین روشی که میتونی انجام بدی تا حواست پرت استفاده از اینترنت نشه این هستش که اینترنت لپ تاپت رو قطع کنی و فقط حواست رو به نوت برداری بدی.

 

۲-برنامه ی مناسب برای نوت برداری استفاده کن

برنامه ی note taking یا word از جمله نرم افزارهای محبوب برای نوت برداری هستند که توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار میگیرن. از طرف دیگه ممکنه دلت بخواد یه برنامه ی ساده تر مثل Text edite رو مورد استفاده قرار بدی. حالا نوع برنامه ای که مورد استفاده قرار میدی مهم نیست، چیزی که مهمه اینه که آشنایی کامل با برنامه ی مورد نظر داشته باشی.

شورت کات های مربوط به صفحه کلید لپ تاپت رو یاد بگیر

۳-شورت کات های مربوط به صفحه کلید لپ تاپت رو یاد بگیر

انواع مختلف شورت کات ها وجود داره که میتونه تو رو در سریع نوشتن کمک کنه. مثلا اگه کلمه ای رو غلط نوشتی و خواستی حذفش کنی لازم نکرده کلمه ی مورد نظر رو انتخاب، راست کلیک و کلمه ی حذف رو بزنی چون وقت میبره، با یه کنترل ایکس ساده میتونی این کار رو در یک ثانیه انجام بدی. نوع این شورت کات ها برای انواع کامپیوترها از نوع مک و ویندوز فرق میکنن، پس بسته به نوع کامپیوتری که استفاده میکنی این شورت کات ها رو بشناس.

*این شورت کات ها در نوت برداری خیلی به کارت میان، مثلا میتونی جمله ی مورد نظرت رو پر رنگ یا هایلایت کنی، فونت و اندازه ش رو تغییر بدی و خلاصه این که هر بلایی دلت خواست سر نوت های نازنینت بیاری.

*این جور برنامه ها، قابلیت برنامه ریزی دارن، مثلا میتونی عبارات و اصطلاحات خاصی رو به برنامه بدی و هروقت خواستی شروع کنی اون جمله رو بنویسی با نوشتن اولین و دومین حرف برنامه به صورت هوشمند اصطلاح کامل رو برات مینویسه و به این ترتیب کلی زمانت رو ذخیره میکنی.

* بعضی امکانات این جور برنامه ها بهت اجازه میدن به اول یا آخر خط بری و اصلاحات لازم رو انجام بدی.  مثلا در کامپیوتر نوع ویندوز، با فشردن دکمه ی End یا Home خواهی توانست به اول یا آخر خط بری.

* با این برنامه میتونی نوت هات رو سازماندهی کنی، مثلا شماره گذاری کنی، مرتب کنی، بصورت لیست دربیاری و یا….

 

۴- به جای تایپ کردن زیاد، سعی کن گوش بدی

دوباره مثل روش قبل، گوش کردن کلید انجام کاره و فقط با تایپ کردن و نوشتن هر کلمه ای که از دهن استاد در میاد در نهایت انگشتای نازنینت خسته میشن، پس به جای این که خودتو خسته کنی بیشتر سعی کن گوش بدی و فقط کلید واژه ها و نکات ضروری رو یادداشت کنی.

همگام با معلمت بحث رو پیش ببر

۵-همگام با معلمت بحث رو پیش ببر

اگه زیادی نگران نوشتن هر واژه ای که استاد میگه باشی، نخواهی تونست همراه با معلم، قدم به قدم پیش بری. مطمئن باش بعد از کلاس به اندازه ی کافی وقت برای سوال پرسیدن و تکمیل نوت هات وجود خواهد داشت. سعی کن اگه استاد بحثو عوض کرد تو هم همگام با معلمت پیش بری و جایی رو که نرسیدی بنویسی رو بعد از کلاس با پرسیدن از معلمت تکمیل کنی

 

۶-بعد از کلاس یادداشت هات رو باز بینی کن

حالا وقت این رسیده که بعد از کلاس یه نگاه کلی به نوت هات بندازی و جاهایی که نرسیدی بنویسی رو؛تکمیل کنی.

*هرگونه اطلاعات مهم رو به نوت هات اضافه کن

*هر گونه غلط املایی یا جملات گنگ رو تصحیح کن.

*بعد از کلاس بهترین زمان برای تکمیل کردن نوت ها هستند چون همه ی اطلاعات در مغزت هستن و میتونی اونارو وارد نوت هات کنی

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *