چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟

درک زبان بدن می تواند منجر به روابط نزدیکتر شود از آنجا که ۶۰ % از ارتباطات درون فردی غیر کلامی است. توجه کردن به علامت هایی که مردم با زبان بدن خود می فرستند و فهمیدن آن علامت ها یک مهارت مفید است. با کمی توجه بیشتر شما می توانید به دقت خواندن زبان بدن را یادبگیرد و با تمرین آن را به یک مهارت تبدیل کنید.

علامت های عاطفی

aid99709-900px-read-body-language-step-1-version-6

۱ دیدن گریه.گریه کردن در بیشتر فرهنگ ها با انفجار احساسات ایجاد می شود. اغلب اوقات گریه به عنوان نشانه ای از غم و اندوه د ر نظر گرفته می شود اما گاهی نیز می تواند نشانه شادی باشد. بنابراین وقتی با گریه روبه رو می شوید باید دیگر نشانه ها را بررسی کنید تا زمینه گریه را شناسایی کنید.

همچنین گریه می تواند به منظور بدست آوردن همدردی یا فریب دیگران باشد.

aid99709-900px-read-body-language-step-2-version-6

۲ جستجوی علامت های عصبانیت و یا تهدید. شکل های تهدید شامل ابروهای Vشکل چشم های گشاد، دهان باز یا پایین است. دست های محکم بسته شده یکی دیگر از نشانه هایی است که فرد عصبانی است.

aid99709-900px-read-body-language-step-3-version-6

۳ جستجوی علامت های اضطراب. هنگامی که مردم اضطراب دارند به سرعت چشمک می زنند و حرکات صورت و کششش دهانشان در امتداد یک خط باریک است. کسانی که اضطراب دارند ممکن است بی قرار باشند مدام با دست های خود ور بروند و نتوانند در یک نقطه بمانند. اضطراب می تواند با ضربه زدن ها و یا  حرکت های سریع پا نیز مشخص باشد.

aid99709-900px-read-body-language-step-4-version-6

۴ جستجوی نشانه های خجالت. خجالت می تواند بوسیله به پایین نگاه کردن چرخاندن سر یا خنده های سخت نشان داده شود. وقتی شخصی زیاد به پایین نگاه می کند احتمالا یا خجالت می کشد یا کمرو است معمولا وقتی افراد ناراحت اند یا تلاش میکنند چیز عاطفی را پنهان کنند به زمین نگاه می کنند.

aid99709-900px-read-body-language-step-5-version-6

۵ توجه کردن به نشانه های غرور. مردم غرور خود را با یک خنده کوچک، بردن سر خود به عقب و گذاشتن دست خود به کمر نشان می دهند.

نشانه های ارتباطی

aid99709-900px-read-body-language-step-6-version-6

۱ برانداز کردن یا نزدیک شدن و دست دادن. این یکی از راه های بیان رابطه درون فردی است. نزدیکی فیزیکی و لمس از نشانه های محبت و عشق است.

aid99709-900px-read-body-language-step-7-version-6

۲ خواندن علامت های چشم. مطالعات نشان دادند در ۸۰ % مواقع وقتی اشخاص در یک گفتگوی جالب هستند چشم های آنها بر روی صورت شخص مقابل متمرکز است. وقتی مردم در طول یک مکالمه به اطراف نگاه می کنند علامت این است که آنها از این مکالمه خسته شده اند. تماس چشمی اغلب به عنوان یکی از نشانه های صداقت استفاده می شود.

aid99709-900px-read-body-language-step-8-version-5

۳ نگاه کردن به وضعیت شخص. اگر شخصی دست خود را پشت گردن یا سر خود قرار داد نشانه این است که به آنچه مورد بحث است پذیرش کمی دارد. اندام محکم نشانه مقاوت و پذیرش کم است . به طور کلی وقتی بدن شخصی در این وضعیت است یعنی شخص از نظر عاطفی، ذهنی و جسمی نسبت به اشخاص دیگر بسته است.

نشانه های جذابیت

aid99709-900px-read-body-language-step-9-version-5

۱ ارزیابی تماس چشمی. تماس چشمی یکی از نشانه های جذابیت است همچنین چشمک زدن بیشتر از ۶-۱۰ بار در دقیقه. چشمک می تواند نشانه از معاشقه یا جاذبه باشد با این حال ممکن است در فرهنگی دیگر نشانه بی ادبی باشد.

aid99709-900px-read-body-language-step-10-version-4

۲ توجه به برخی حالات چهره. لبخند یکی از بارزترین نشانه های جذابیت است. مطمئن شوید که می توانید یک لبخند ساختگی را از واقعی تشخیص دهید. هنگامی که مردم لبخند ساختگی می زنند معمولا چین و چروک در صورت ایجاد نمی شود.

aid99709-900px-read-body-language-step-11-version-4

۳ وضعیت، حرکات و موضع شخص را در نظر بگیرید. به طور کلی افرادی که با یکدیگر صمیمی می شوند سعی می کنند فاصله شان را نسبت به هم کم کنند. یک ضربه به بازو می تواند از نشانه های نزدیکی ارتباط باشد.

نشانه های قدرتمندی

aid99709-900px-read-body-language-step-13-version-4

۱ توجه به تماس چشمی. تماس چشمی راهی است که افراد تسلط خود را نشان می دهند. مردم سلطه گر معمولا خیره می شوند و از طریق چشم به بررسی دیگران می پردازند.

aid99709-900px-read-body-language-step-14-version-4

۲ ارزیابی حالات صورت. شخصی که خواهان قدرت است برای ایجاد یک ارتباط جدی از خندیدن خودداری می کند و ممکن است به جای آن اخم کند یا لبهایش را محکم ببندد.

aid99709-900px-read-body-language-step-15-version-4

۳ ارزیابی حرکات و وضعیت. افراد قدرتمند محکم دست می دهند و معمولا به صورت مستقیم این کار را انجام می دهند.

aid99709-900px-read-body-language-step-16-version-4

۴ توجه داشته باشید که چگونه شخص فضای شخصی خود را مدیریت می کند. این افراد معمولا می توانند فضای فیزیکی بیشتری بین خود و دیگران ایجاد کنند. قدرت می تواند به صورت یک وضعیت ایستاده نسبت به نشسته نمایش داده شود. مستقیم ایستادن و عقب بردن شانه می تواند نشانه اعتمادبه نفس باشد. آنها دوست دارند جلوتر از بقیه حرکت کنند و بایستند.

درک زبان بدن

aid99709-900px-read-body-language-step-18-version-4

۱ بدانید که درک زبان بدن یک کار پیچیده است. درک زبان بدن از آنجا پیچیده است که در هر کسی می تواند متفاوت باشد. هنگامی که زبان بدن دیگران را تفسیر می کنیم شناخت  شخصیت، عوامل اجتماعی و رفتار کلامی نیز مهم است در حالیکه این اطلاعات همیشه در دسترس نیست بنابراین فهمیدن زبان بدن کار دشواری است.

aid99709-900px-read-body-language-step-19-version-4

۲ تفاوت های فردی را در نظر داشته باشید. هیچ مقیاس مشترکی برای درک زبان بدن همه وجود ندارد اگر شما زبان بدن شخصی را متوجه می شوید ممکن است زبان بدن شخص دیگری را اصلا متوجه نشوید. به طور مثال برخی افراد هنگام دروغ گفتن سعی می کنند تماس چشمی برقرار نکنند در حالیکه برخی دیگر هنگام دروغ گفتن با برقراری تماس چشمی سعی می کنند وانمود کنند که راست می گویند.

aid99709-900px-read-body-language-step-20-version-4

۳ آگاه باشید که زبان بدن در فرهنگ های مختلف ممکن است متفاوت باشد. برای مثال در فرهنگ فنلاندی تماس چشمی نشانه نزدیکی است در حالیکه در فرهنگ ژاپنی نشانه خشم است.

aid99709-900px-read-body-language-step-21-version-4

۴ توجه داشته باشید که درک کانال غیر کلامی نیز متفاوت است. کانال غیر کلامی کانالی است که در آن پیام یا ثبت نام بدون انتقال کلمات صورت می گیرد و از حالات صورت، تماس چشم و زبان بدن استفاده می کنند.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. تیر ۱, ۱۳۹۶

    […] مقاله چگونه زبان بدن را متوجه شویم؟ را از دست ندهید: […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *