چگونه دندانپزشک شویم؟

دندانپزشکی برای مردمی که به پزشکی، سلامت و کمک به دیگران علاقمندند، رشته‌ی مهیج و محبوبی هست. همچنین برای دندانپزشک شدن،باید سال‌های تحصیلی زیادی درس خواند. این فرآیندچالش برانگیز، ارزش تلاش کردن را دارد.

عجله داری؟

تنها راه برای دندانپزشک شدن اینه که، در آخرین سال تحصیلی دبیرستانت، در کنکور سراسری در رشته دندانپزشکی، قبول بشی و یه مدرک علمی در این زمینه به دست بیاری. به مدت چند سال به عنوان دستیار در کلینیک یک دندانپزشک با تجربه‌تر کار کن و پس از به دست  آوردن تجربه، کار خودت را شروع کن. درباره‌ی شغل های متنوع در دندانپزشکی و  توانایی هایی که برای دندانپزشک ماهر شدن باید داشته باشی، مطالعه کن.

قسمت اول: کامل کردن دوره‌ی تحصیلاتت

1چطور دندانپزشک شویم؟

طول دوره تحصیل در دندانپزشکی ۶ ساله که به دو دوره ۲ و ۴ ساله تقسیم میشه دو سال اول مباحث علوم پایه را یاد میگیری چهار سال بعد هم وارد بخش های کلینیکی دانشکده و بیمارستان های وابسته به دانشکده میشی تا مهارت های لازم را برای کارهای آموزشی-درمانی یاد بگیری. دروس علوم پایه شامل بیوشیمی، اناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی و ..است. دروس اختصاصی هم شامل ارتودنسی، اندودنتیکس(عصب کشی)، بیماریهای دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، مرفولوژی دندان، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان ، آسیب‌شناسی دهان، دندان‌پزشکی ترمیمی، جراحی دهان و فک و صورت و..است.

 • اگر می‌خواهی متخصص بشی، گام به گام مراحل لازم را انجام بده. بعد از آن‌که دوره دندانپزشکی را تمام کردی، ممکن است بخواهی به جای دندانپزشک عمومی شدن، یک دندانپزشک متخصص باشی. متخصص شدن، نیاز به دوره‌های رزیدنتی و دوره‌های پس از تحصیل دارد. که با توجه به زمینه تخصصت، این دوره‌ها ممکن است بین ۲ تا ۶ سال به طول بینجامد.
 • رقابت‌ برای دوره‌های تخصصی دندانپزشکی، بسیار سخت و شدید است و فقط داوطلبان بسیار شاخص و سطح بالا می‌توانند صاحب موقعیتی شوند. باید در دوره عمومی جزء بهترین‌های کلاس باشی و در فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت داشته باشی.
 • ۹ زمینه تخصصی در دندانپزشکی وجود دارد: بهداشت عمومی دهان، اندودنتیکس، آسیب شناسی دهان و فک و صورت، رادیولوژی، جراحی، ارتودنسی و ارتوپدی دندانی، دندانپزشکی کودکان، پریودنتیکس و پروتز‌های دندانی.
 • بعد از فارغ التحصیلی و اخذ تخصص می تونی در یک امتحان جامع شرکت کنی و با قبولی در امتحان، دانشنامه یا گواهی بورد تخصصی بگیری. طبق قوانین فعلی ایران کسانی که بورد دارن می تونن در دانشگاه تدریس کنن.

قسمت دوم: پیدا کردن کار

چطور دندانپزشک شویم2

 • در یک موسسه‌ی دندانپزشکی به عنوان داوطلب مشغول به کار شو. بسیاری از موسسات و مراکز دندانپزشکی، به دنبال دانشجویانی با نمرات عالی و دارای فعالیت‌های فوق برنامه هستند. تو میتونی با پیدا کردن یک جایگاه داوطلبانه در این مراکز، تجربه کسب کنی و توانایی‌هات رو بیشتر کنی. با یکی از استاد‌دانشگاه‌هات یا رابط‌هایی دیگر در این مورد صحبت کن تا این موقعیت‌های داوطلبانه را پیدا کنی.
 • تو میتونی به عنوان دستیار در کنار یه دندانپزشک باتجربه‌تر کار کنی.
 • با دندانپزشک‌ها ملاقات داشته باش. در زمان تحصیلت زیاد با دندانپزشک‌ها ملاقات می‌کنی تا بیشتر در جریان کار قرار بگیری و متوجه شوی که آیا واقعا این کار را دوست داری یا نه. البته قبل از شروع تحصیل هم می توانی به دندانپزشک‌ها مراجعه کنی تا زودتر متوجه شوی این‌کار برایت مناسب است یا نه.
 • تجربیات حرفه‌ای کسب کن. زمانی که در دانشگاه یا مدرسه‌ی دندانپزشکی مشغول به تحصیل هستی، اگر زمان‌بندیت را بتونی به خوبی مدیریت کنی، میتونی یه کار نیمه وقت به عنوان دستیار دندانپزشک پیدا کنی. ممکنه نتونی بیشتر از ۱۰ ساعت در هفته کار کنی، ولی به هر حال، در این مدت میتونی تجربیات بسیار گرانبهایی در کلینیک‌ها کسب کنی که به هیچ وجه در دانشگاه  دندانپزشکی، قابل کسب نیستند.
 • تصمیم بگیر که کجا می‌خوای کار کنی. بعد از این که فارغ‌التحصیل میشی، گزینه‌های کمی برای شغلت داری. تو میتونی مطب یا کلینیک مخصوص برای خودت باز کنی یا این که وارد یه کلینیک خصوصی بشی و در کنار دیگر دندانپزشک‌ها کار کنی. همچنین میتونی تو بیمارستان کار کنی. همچنین بعضی‌ها وارد بخش آموزش و یا تحقیق می‌شوند.
 • بعضی جاها مثل شهر‌های بزرگ، دندانپزشک‌های زیادی دارن و کار پیدا کردن تو اینجور جاها، سخت و رقابتی هست. بسیاری از فارغ‌التحصیل‌ها میتونن موقعیت‌های شغلی خوبی تو مناطق روستایی پیدا کنند.
 • یک موقعیت کاری به صورت همکاری با یک نفر دیگر پیدا کن. بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی، معمولا به دنبال موقعیت‌های شغلی به صورت همکاری و مشارکت با یک نفر دیگر که مطب دارد، هستند. اگر به این طریق کار پیدا کنی، مدتی تجربه کسب می‌کنی و سپس مطب و کلینیک خودت را راه‌اندازی می‌کنی.
 • همچنین موقعیت‌هایی را می‌توانی از طریق دانشگاه و یا آگهی‌ها پیدا کنی.

قسمت سوم: شناسایی ویژگی‌های خاص دندانپزشک

چطور دندانپزشک شویم

از سخت‌کوش بودن خودت، اطمینان حاصل کن.

 • اگر به دندانپزشک شدن، علاقه داری، باید چیز‌هایی که در این حرفه مورد نیاز هست رو یاد بگیری. تو در برابر آماده‌سازی مردم برای مراقبت‌های دندانی مسئول خواهی بود. باید برای مواردی همچون، تزریق بیهوشی موضعی، نگاه کردن به اشعه ایکس، و طرح درمان برای بیماران آماده باشی.
 • همچنین کارهایی مانند حفره ایجاد کردن، پر کردن دندان، و تمیز کردن دندان انجام دهی. همچنین جراحی‌های جزئی دندانی مانند روت‌کانال(مربوط به ریشه دندان) و درمان افراد مبتلا به بیماری پریودنتال را انجام دهی.
 • دندانپزشکانی که مطب مخصوص خودشون رو دارن، گاهی مجبورن تا ۶۰ ساعت در هفته نیز کار کنند.

دارای مهارت‌های دستی نیز باش.

 • از آنجایی که دندانپزشکان اکثرا با دستشان کار می‌کنند و در کارشان باید دقت زیادی داشته باشند از این رو نیاز است که مهارت‌های دستی عالی داشته باشی. مهارت‌های حرکتی برای موفقیتت به عنوان دندانپزشک، ضروری است. کار کردن با دست‌ها، بخش مهمی از شغلت خواهد بود.
 • برای تقویت این مهارت بهتر است، تفریحی پیدا کنی که با دست و انگشتان، سر و کار داشته باشد،برای مثال، نواختن یک ساز موسیقی، بازی‌های کامپیوتری و نقاشی و طراحی موارد خوبی هستند.
 • همچنین میتونی با دستات، تمرین‌هایی برای مثال با توپ یا دمبل انجام بدهی که به تقویت عضلاتت کمک کنند.

حتما در کارت، مهربانی و شفقت داشته باش.

 • بسیاری از کسانی که می‌خواهند دندانپزشک، شوند لیاقت کمک کردن به مردم را دارند. دندانپزشکان، باید رفتار مهربانانه و حرفه‌ای با مردم داشته باشند. برای جلوگیری از اضطراب و نگرانی داشتن بیمار، باید رفتار دلسوزانه‌ای با آن‌ها داشته باشی.
 • سعی کن، رفتار مهربانانه و دلسوزانه‌ات را در رفتار‌های روزانه با بقیه تمرین کنی و وقتی که دوستانت صحبت می‌کنند، با دقت به حرفشان گوش بده. در کار‌های داوطلبانه اجتماعی شرکت کن. سعی کن دیگران را درک کنی و خودت را در موقعیت‌های آنان قرار بده.
 • چطور دندانپزشک شویم3

توانایی حل مسائل و مشکلات را در خودت افزایش بده.

 • دندانپزشکان باید توانایی حل معضل و مسئله داشته باشند. این باعث میشه که بهترین درمان رو برای بیماران انجام بدی. بعضی بیماران ممکنه که با روند درمان استاندارد مشکلشون حل نشه، و تو باید قادر باشی که بهترین درمان جایگزین رو بهش اعمال کنی.
 • برای بهبود این توانایی باید، درباره‌ی شناسایی مشکل‌ها و حل منطقی‌ آن‌ها بیشتر فکر کنی. با راه‌حل‌های مختلف برای حل مشکلات آشنا باش و دیگران رو به این کار تشویق کن.
 • به مسئله‌ی مدیریت زمان توجه کن و روی آن تمرکز داشته باش. دندانپزشکان باید، زمانشون رو مدیریت کنند و معاینات مورد نیاز رو در زمان مناسب و معقول بتونند انجام بدن. بسیاری از دندانپزشکان، تعداد زیادی مریض روزانه ویزیت می‌کنند و باید سریع و موثر عمل کنند.
 • برای روزهایت برنامه ‌ریزی کن، کارهایت را اولویت بندی کن و آن‌هایی که باید الان انجام شوند و آن‌هایی که بعدا می توان انجام داد رو دسته بندی کن. برای کارها، کلاس‌ها و مطالعه‌ات در کنار تفریح و غذا خوردن و خوابیدن، زمان بندی کن.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *