چگونه در کلاس شنونده ی خوبی باشیم

به شرطی میتونی دانش آموز خوبی باشی که در کلاس شنونده ی خوبی باشی. حالا اگه دانش آموز دبیرستان باشی یا این که تازه وارد دانشگاه شده باشی، دقت کردن و گوش کردن در کلاس و یادداشت برداری، یه شرط مهم اساسی در موفقیت هستش. حتما مهمه که خوب گوش کردن در کلاس رو یاد بگیری، در این صورت هستش که تبدیل به اون دانش آموز ایده آلی که در ذهنت هست میشی. حالا با همدیگه میخوایم چند تا روش برای این کار یاد بگیریم.

 

به معلم نگاه کن

۱-به معلم نگاه کن

همیشه به شرطی میتونی شنونده ی خوبی باشی که نگاهت به معلم باشه. زمانی که معلمت داره صحبت میکنه، چشمات باید به سمت معلم باشه. به طرف پنجره یا… نگاه نکن. به معلمت و اونچه که داره ارائه میده نگاه کن.

*حتما به تخته سیاه یا چیزی نگاه کن که بتونی روش تمرکز کنی، حواست رو به تلفن و دوست های اطرافت معطوف نکن

۲-صاف بشین

اگه میخوای شبیه دانش آموزی به نظر برسی که واقعا داری گوش میدی و توجه میکنی تا اونجایی که میتونی صاف و مستقیم بنشین. کمرت رو صاف و مستقیم نگه دار و پاهات رو روی زمین قرار بده.

*اگه دانش آموز خلاقی هستی میتونی از انواع چیزها برای خلاق تر شدن و جذاب تر شدن موضوع استفاده کنی و توجهت رو بیشتر جلب کنی.

طبق برنامه و کلاس پیش برو

۳-طبق برنامه و کلاس پیش برو

اگه معلمت ازت میخواد که کاری رو انجام بدی، حتما انجامش بده. اگه مثلا معلمت ازت میخواد که کتابت رو باز کنی و به صفحه ی خاصی بری حتما این کار رو انجام بده. اگه معلمت ازتون میخواد که گروه تشکیل بدین و کار گروهی بکنین، با سرعت این کار رو انجام بدین و با دانش آموزای دیگه مشورت کنین. حتما بدون هیچ معطلی و وقت تلفی کار خواسته شده رو انجام بده.

*همچنین، کارهایی که ازت خواسته شده رو انجام بده. مثلا  وقتی که معلمت ازت بخواد که مثلا با دوست هات صحبت کنی و راجع به موضوع خاصی ایده هاتون رو به اشتراک بذارین.

۴-در مورد چیزی که مطمئن نیستی سوال بپرس

هر زمانی که احساس کردی سر در گم شدی و نمیتونی قدم به قدم با معلم و کلاس پیش بری حتما سوال بپرس. در بحث هایی که در کلاس اتفاق میفتن شرکت کن، دستتو بلند کن و زمانی که معلمت اجازه داد سوالت رو بپرس. اگه سوالی داری حتما بپرس چون این ممکنه سوال بقیه هم باشه.

*حتما جواب سوالاتی رو که از طرف دانش آموزان دیگه پرسیده میشن رو بده. حتما اگه راجع به جواب مطمئنی دستتو بلند کن و نظرت رو بگو.

*لازم نیست که همه ی سوالات رو جواب بدی. همین که تلاشت رو بکنی و جواب چند تا از سوالات رو بدی کافی هستش. حتما به دوستان دیگه ت هم در کلاس، فرصت جواب دادن و اظهار نظر بده.

با دوستان صمیمیت نشین

۵-با دوستان صمیمیت نشین

خیلی سخته که با دوستان صمیمیت سر کلاس بشینی و به معلمت توجه کنی. خیلی خوشاینده که سر کلاس با دوستت بشینی و از کلاس لذت ببری، اما دقیقا این همون جایی هستش که به دردسر میفتی و تمرکزت رو از دست میدی، به جای این کارا، یه جای دیگه دور از دوستات بشین و حواست رو جمع کن.

*حالا با وجود همه ی این حرفا، اگه بازم دوست داشتی با دوست هات بشینی، یه جایی جلوی کلاس و نزدیک معلمت بشین که فرصت صحبت کردن با دوستانت برات پیش نیاد. چون جلو معلم صحبت کردن یکم سخت به نظر میاد

 

۶-برای کلاس آماده شو

زمانی که میخوای به کلاس بری، همه ی وسایلت رو آماده کن و سعی کن چیزی از یادت نره تا سر کلاس حواست همش پی گشتن وسایلت نره.بخاطر همین اگه حواست این ور اون ور بره، نصف حرف های مهم کلاس رو بخاطر این کار از دست میدی. برای جلوگیری از این کارها، سعی کن قبل از کلاس دقت کنی که همه ی وسایل لازم همراهت باشه.

*از جمله این وسایل میتونیم به دفتر یادداشت، خودکلر، مداد، هایلایتر، کتاب، تمرینات و تکالیفی که در منزل انجام دادی، ماشین حساب، وسایل خاص برای کلاس خاص، مثلا وسایل نقشه کشی برلی بچه های هنر و… اشاره کنیم

سازماندهی شده باش

۷- سازماندهی شده باش

نگه داشتن وسایلت به صورت مرتب باعث میشه که در کلاس، دقتت رو کاملا به معلم بدی. اگه وسایلت مرتب و منظم باشه میتونی آروم باشی و اعتماد به نفس بالایی در کلاس داشته باشی، چون همه ی وسایل لازم برلی موفقیت رو داری.

*حتما تو کیفت، نوت های قدیمی و جدید رو از هم جدا کن و اونارو در محل خاصی قرار بده. بعضی از مردم از پوشه و…. برای جدا کردن این چیزا از هم استفاده میکنن. توصیه میشه که یه دفتر یادداشت برداری و کارهایی که باید انجام بدی رو اونجا بنویسی. پس قبل از کلاس خیلی راحت میشه که یه سر به اون لیست بزنی و اطمینان حاصل کنی که همه ی چیزهای لازم رو برلی کلاس انجام داده باشی و وسایل لازم رو برداشته باشی.

۸-درست غذا بخور و به اندازه بخواب

اگه درست غذا بخوری به راحتی میتونی سر کلاس توجهت رو جلب کنی. اگه گرسنه باشی، ذهنت همش سراغ راهی برای غذا خوردن میشه و حواست اونطور که باید به طرف معلم نخواهد بود

*همیشه صبحانه بخور. حتما این صبحانه باید حامل لبنیات، پروتئین، شکر و… باشه. چیزی بخور که تا ظهر سیر نگهت داره.

*نهار رو خوب و کامل بخور. خیلی از دانش آموزان فکر میکنند که خوردن یه چیپس و شکلات میتونه در طول روز سیر نگهشون داره اما درست نیست.

*به اندازه خوابیدن هم مهمه خیلیا شبا دیر میخوابن و صبح ها زود از خواب بیدر میشن. دقت کن که سر موقع به رختخواب بری تا این که صبح به موقع از خواب بیدار شی.

اگه مشکلی داری حرف بزن

۹- اگه مشکلی داری حرف بزن

اگه واقعا موضوع رو سر کلاس نمیفهمی و با مطلب مورد نظر مشکل داری حتما با معلمت یا خانواده ت یا مشاور مدرسه ت صحبت کن. این مشکل میتونه از راه های مختلفی حل بشه .

*با معلمت حتما بعد از کلاس راجع به این موضوع صحبت کن و موضوع رو باهاش د میون بزار تا یه راه چاره پیدا بشه.

*اگه این مشکل مرتب و سر هر کلاسی واست به وجود میاد حتما با معلمت صحبت کن. خیلی مهمه که معلمت بفهمه که در کلاس میخوای مشارکت کنی  وضعت بهتر بشه. حتما به راه حل های اونا فکر کن و انجامشون بده

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *