چگونه در سرکلاس تمرکز داشته باشیم؟

راحت نیست که بتونیم توجهمون رو تو کلاس بالا ببریم، اما اگه چیزی که مهمه اینه که اگه  میخوای درست رو پاس کنی، حتما باید تو کلاس دقتت رو بالا ببری و به معلمت توجه کنی. خبر خوبی که برات دارم اینه که راه ها و روش هایی وجود دارند که میتونن بهت کمک کنن تا به این هدفت برسی. اگه تمرینها و تکالیفت رو در خانه انجام میدی، بهش فکر کن و ببین ازش چیا یاد گرفتی، به این ترتیب میتونی بیشتر تمرین کنی و بهتر یاد بگیری. تنها کاری که میتونی انجام بدی اینه که به جای این که کلاس رو خسته کننده فرض کنی اون رو هیجان انگیز بدونی و سعی کنی که چیزهای زیادی ازش یاد بگیری. حالا بریم تا با هم قدم به قدم راه ها و روش های لازم رو برای این کار یاد بگیریم.

*آماده شدن

حتما تکالیفت رو انجام بده و درس هات رو به موقع بخون

۱-حتما تکالیفت رو انجام بده و درس هات رو به موقع بخون

اگه تکالیفت رو به موقع انجام بدی و آماده سر کلاس بری نه تنها بهت حس خوبی میده بلکه  باعث میشه که فعال تر بشی و بیشتر در بحث ها شرکت کنی و بیشتر یاد بگیری.

 

پیش بینی کردن ایده ها و نتایج

۲- پیش بینی کردن ایده ها و نتایج

در مورد این که تا حالا چی یاد گرفتی و چی ها یاد خواهی گرفت فکر کن. برنامه ریزی کردن ذهنی برای در سها و آینده ی کاری بهت کمک میکنن که بیشتر فکر کنی و بیشتر برنامه ریزی کنی برای این که در آینده موفق تر باشی و به اهدافت برسی.

 

سوال های آماده تو ذهنت داشته باش

 

۳-سوال های آماده تو ذهنت داشته باش

اگه نوت هات رو قبل از کلاس مطالعه کرده باشی حتما سوال هایی از نوت هات تو ذهنت اومده که لازم دیدی از معلمت بپرسی، سعی کن که قبل از کلاس اون سوال ها رو تو ذهنت داشته باشی.حتما سوالات رو روی یه برگه کاغذ یادداشت کن که یادت نرن و در طول کلاس از معلم بپرس. این جوری توجهت تو کلاس بیشتر جلب میشه. چون مخوای که جواب سوالات رو بگیری توجهت به معلم بیشتر خواهد بود.

حتما به اندازه بخواب

۴- حتما به اندازه بخواب

خوابیدن سر کلاس به هیچ وجه ایده ی خوبی نیست و روی خوشی نداره، سعی کن برای جلوگیری از به خواب رفتن سر کلاس، خوب و به اندازه بخوابی و برای کلاس آماده باشی. اگه هم نتونستی که به اندازه بخوابی ببین اگه مکانی تو مدرسه هست، سعی کن که قبل از کلاس یه چرت کوتاهی بزنی. خوابیدن به اندازه خیلی موضوع مهمیه و باعث میشه که در طول روز انرژی کافی برای انجام کارهاتو داشته باشی و کمتر خسته بشی. پس برای جلوگیری از خستگی در طول روز و با انرژی و سر حال بودن سعی کن که درست و به اندازه بخوابی.

بر اساس تحقیقات مشاهده شده که دانش آموزان روزانه به نه ساعت خواب احتیاج دارن. همچنین کسانی که به اندازه میخوابن از کسانی که خواب کافی ندارن، تمرکزشون سر کلاس زیادتره.

 

درست و مناسب تغذیه کن

۵- درست و مناسب تغذیه کن

چیزی که میخوری نسبت مستقیم با تمرکزت داره. از خوردن غذاهای سنگین که باعث میشن در کلاس احساس خواب آلودگی کنی دوری کن. همچنین از خوردن چندین نوع غذا رو همدیگه دوری کن چون نه تنها سالم نیستن بلکه باعث میشن که حس سنگینی و خواب آلودگی تو کلاس بهت دست بده. یه غذای خوب و سالم، غذایی هستش که مواد ارزشمند شامل پروتئین ها و ویتامین ها داخلش باشه و همین طور انرژی مورد نیازت رو در طول روز برات تهیه کنه. در ادامه لیست یه سری مواد غذایی آورده شده که باعث میشن تمرکز سر کلاس افزایش پیدا کنه

*کافئین. هرچند باید دقت کنی که اثر این ماده کوتاه مدت هستش و باید دوباره برای این که اثرش فعال بشه استفاده ش کنی. یادت نره که مقدار زیاد کافئن باعث میشه که حس عصبی بودن بهت دست بده، پس سعی کن که زیاد از این ماده استفاده نکنی.

* ماهی، میدونی چرا ماعی غذای مغز نامیده میشه  ماهی هایی مثل ماعی سالمون سرشار از امگا سه و اسید های چرب هستن که فواید زیادی برای مغز دارن که از جمله اون فواید میتونیم به افزایش حافظه اشاره کنیم.

* دانه هایی مثل بادام و پسته و شکلات تلخ. این مواد منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستن، همچنین شکلات تلخ مقداری از کافئین هم در ساختارش داره که خیلی مفیده

* شیر، تخم مرغ و غذاهای پروتئین دار زیادی هم وجود دارن که میتونی با یه سرچ ساده از اینترنت منابع غذایی مهم رو پیدا کنی. البته نقش سبزیجات رو هم در سلامت بدن و انرژی زایی نمیشه نادیده گرفت.

البته یادت نره که در کنار درست غذا خوردن و به موقع خوابیدن، ورزش کردن هم باعث میشه که سالم تر باشی و تمرکزت بالاتر بره، پیاده روی یکی از ورزش های خیلی سالمی هستش که باعث میشه خون زیادی به سم مغزت جریان پیدا کنه، اگه زمان کافی برای باشگاه رفتن نداری میتونی هر روز یه مسیر کوتاهی رو از خونه تا مدرسه پیاده بری، به این ترتیب آمادگیت بای سر کلاس رفتن زیادتر میشه.

 

* روش دو از سه روش

* یه مکان مناسب برای خودت پیدا کن

همیشه جلو بشین

 

۱- همیشه جلو بشین

جلو نشستن در کلاس یکی از روش های خوبه که بهت کمک میکنه به خیلی از چیزها برسی

* جلو نشستن وادارت میکنه که بیشتر مواظب اخلاق و رفتارت باشی و احتمالا از انجام دادن حرکاتی که مناسبت نیستن خود داری کنی

* این روش همچنین باعث میشه که بیشتر توجهت رو به استادت جلب کنی، همچنین باعث میشه که به راحتی بتونی تماس چشمی خوبی با استادت برقرار کنی.

* این روش همچنین بهت کمک میکنه که ببینی سر تخته چی نوشت شده و از طرف دیگه راحت تر میتونی صدای استادت رو بشنوی.

* به این ترتیب باعث میشه که به راحتی سوالات رو بپرسی بدون این که نگران این باشی که نکنه استادت یا معلمت صداتو نشنوه.

 

یاد بگیر که ژست های خوب داشته باشی

۲- یاد بگیر که ژست های خوب داشته باشی

اگه بهت بگم که ژست راه رفتنت یا نشستنت چقد روی فکر دیگران درباره ی تو تاثیر داره تعجب میکنی. حالا بهت روش هایی رو یاد میدم که بیشتر بهت کمک میکنه که ژست های خاصی داشته باشی

* سعی کن اصلا قوز نکنی و سرتو اصلا تو کلاس پایین ننداز. اگه این طوری بشینی دیگه کنترلت سخت تر میشه برای این که احتمال این که به خواب بری بیشتره و تمرکزت رو از دست میدی.

* سعی کن که هراز چند گاهی خودت روتکون بدی. نشستن بدون حرکت تو کلاس باعث میشه که دست و پات خواب بره و احساس خواب آلودگی بهت دست بده. تکون دادن بدنت هر چند وقت یه بار سر کلاس باعث میشه که جریان ون تو بدنت بیشتر بشه و خواب نری، همچنین این روش باعث میشه که اکسیژن زیادی به مغزت برسه و تمرکزت زیادتر بشه.

* رو به جلو بشین و تمرکزت رو به معلمت بده تا اون متوجه بشه که به درس علاقه مندی و داری توجه میکنی. در عوض وقتی معلمت ببینه که داری تمرکز و توجه میکنی اونم تمرکزش بالا میره و شوق و ذوقش برای درس دادن بیشتر میشه که اینخودش باعث میشه که کیفیت کلاس بالاتر بره.

 

از نشستن در کنار افراد مزاحم دوری کن

 

۳- از نشستن در کنار افراد مزاحم دوری کن

دوستانی که بیشتر علاقه به مزاحمت و حرف زدن دارن و اونایی که به درس خوندن علاقه دارن ذواز هم جدا کن و تو ذهنت دسته بندی کن.

* اگه دوستانی داری که همش سر کلاس حرف میزنن و شلوغی میکنن همه ی تلاشت رو بکن که نردیک این دوستات نشینی برای این که هیچ وقت نخواهی تونست تمرکز کنی و درس یاد بگیری.

* اگه دوستی داری که به اندازه ی تو به درس خوندن اهمیت میده و درس خوندن رو دوست داره عالیه! این دوستت خیلی میتونه بهت کمک کنه که سر کلاس متمرکز تر باشی. میتونی سر کلاس با این دوستت با هم نوت برداری کنین وبعد از کلاس نوت هاتون رو؛با هم مقایسه کنین و چیزهایی که ننوشتین رو از روی همدیگه بنویسین. حتی میتونین بشینین و درس رو با هم مطالعه کنین، برای همدیگه توضیح بدین و با همدیگه رفع اشکال بکنین.

* روش سه از سه روش

* شرکت در بحث های کلاس

 

سوال بپرس

۱- سوال بپرس

این خیلی موضوع مهمیه که حتما سر کلاس، سوال بپرسی. این بهترین راهیه که میتونه به استادت نشون بده که داری سر کلاس گوش میدی و کلاس برات مهمه، این موضوع باعث میشه که دقت و تمرکزت رو سر کلاس بالا ببری و بیشتر درگیر بحث های کلاس بشی. پس سعی کن هر سوالی که به ذهنت اومد رو از استاد بپرس، به علاوه ممکنه این سوال تو، سوال خیلی از دانش آموزان دیگه هم باشه، با سوال پرسیدن باعث میشی که مسئله برای همه تو کلاس واضح تر و روشن تر بشه.

 

به سوالات جواب بده

 

۲- به سوالات جواب بده

اصلا خجالت نکش. اگر جواب سوالی ر بلدی میتونی تو کلاس به اون سوال جواب بدی. دستت رو بالا ببر و سوال رو جواب بده.

یادت باشه که:

* دونستن جواب حس خوبی بهت میده. اگه دستت رو تو کلاس بالا ببری برای جواب دادن، اهساس قدرت زیادی خواهی کرد و قلبا از خودت خشنود و راضی خواهی بود

* اصلا مهم نیست که اگه جواب یه سوال رو درست ندی، حتی همین جواب دادن غلطت هم ممکنه معلم رو به این فکر واداره که ممکنه اون درس رو درست نداده باشه و نیاز داره که بیشتر توضیح بده. پس همیشه سعی کن که اگه چیزی به ذهنت اومد مطرح کنی تا موضوع برای همه روشن تر بشه.

نوت های با کیفیت بردار

 

۳- نوت های با کیفیت بردار

نوت برداری دقیق باعث میشه که توجهت رو کاملا به درس جلب کنی و علاقه مند تر بشی، از طرف دیگه بعدا از خودت خیلی ممنون و متشکر خواهی بود به خاطر نوت های کاملی که برداشتی، چون در زمان مطالعه میتونی ازشون استفاده کنی و درس رو کامل بفهمی. معلمان همیشه مطالبی رو توضیح میدن که توی کتاب درسی نیستش و ممکنه که تو امتحان مطرحش کنن، پس سعی کن که کامل تو کلاس نوت برداری کنی. از طرف دیگه اگه نمیتونی پا به پای معلم نوت برداری کنی، میتونی صدای معلمت رو تو کلاس ضبط کنی و بعدا تو خونه با حوصله خلاصه برداری کنی.

از معلمت بخواه که بیشتر توضیح بده تا موضوع واست روشن تر بشه

 

 

۴- از معلمت بخواه که بیشتر توضیح بده تا موضوع واست روشن تر بشه

اگه موضوع رو نمیفهمی و برات جای سواله، دستت رو بلند کن و از معلمت بخواه که واضح تر توضیح بده. شاید تو تنها کسی تو کلاس نباشی که کمک لازم داشته باشی. همچنین اگه معلمت اشتباهی مرتکب شد از این که معلمت رو متوجه اشتباهش کنی خجالت نکش، دستت رو بلند کن و مودبانه موضوع رو توضیح بده.

به بحث های کلاسی ملحق شو

 

۵- به بحث های کلاسی ملحق شو

لازم نیست که همیشه سر کلاس سوال بپرسی، بلکه یه کار مثبت دیگه که میتونی انجام بدی اینه که در بحث های کلاسی شرکت کنی. توی اینبحث ها میتونی ایده هات رو با همکلاسی هات تبادل کنی و چزهای جدیدی یاد بگیری و همچنین یاد بدی. اگه تو بحث های کلاسی شرکت کنی باعث میشه که سوالات و جواب هاشون رو،تو ذهنت مرتب کنی و بهتر یاد بگیری. همچنین میتونه موضوع رو واست روشن تر کنه و باعث بشه که ازیه زاویه ی دیگه که هیچ وقت بهش دقت نکرده بودی به موضوع نگاه کنی. پس همیشه تو کلاس سعی کن که نفر اولی باشی که تو بحث شرکت میکنی.

 

تمرکز کن

 

۶- تمرکز کن

هر کاری میتونی بکن تا بتونی زمانی که سر کلاس هستی دنیای اطرافت رو فراموش کنی و فقط دقتت رو به کلاس بدی.

* اگه لپ تاپ سر کلاس میاری، دقت کن که ازش فقط برای نوت برداری استفاده کی و نه چیزهای دیه.

* سر کلاس تلفنت رو خاموش کن و اون یه جای غیر قابل دسترس بزار.

* به صداهای کوچکی که از بیرون کلاس میاد دقت نکن وفقط حواست رو به درس بده.

تکالیف  یه درس رو سر کلاس های دیگه انجام نده  چون این امر باعث میشه درسی رو که معلم میده نتونی متوجه بشی و از طرف دیگه هم نخواهی تونست که اون تکلیف ها رو هم به دریتی انجام بدی.

نکته ی مهمی که باید بهش دقت کنی اینه که اگه همه ی کارهاتو به موقع و سر وقت انجام بدی مشکلی نخواهی داشت که این خودش باعث میشه تمرکزت بالاتر بره.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *