چگونه دروغ را تشخیص دهیم؟ (قسمت دوم)

در قسمت قبلی یاد گرفتیم چگونه از طریق چهره و پاسخ هائی که می دهند افراد دروغگو را تشخیص دهیم . لطفا ادامه مطلب را با ما همراهی کنید .

روش سوم : تشخیص دروغ با حرکات بدن

عرق کردن

۱-عرق کردن

 افراد هنگام دروغ گفتن بیش از حد معمول عرق می کنند. این در واقع همان مکانیسمی است که از آن در فیلم ها تحت عنوان “دروغ سنج” استفاده می کنند. البته این معیار، معیار کاملا دقیقی نیست، زیرا شاید در بین انسان ها افرادی باشند که به طور نرمال هم به علت عصبی بودن و استرس یا خجالت زدگی، زیاد عرق می کنند. عرق کردن را می توان در کنار نشانه های دیگری مانند لرزش بدن، خجالت کشیدن و … برای اثبات دروغ گویی به کار برد.

تکان دادن سر

۲-تکان دادن سر

 اگر در هنگام صحبت سر فرد در جهت مخالف حرکت کند، به این فرایند ناسازگاری میان کلام و حرکت گفته می شود. مثلا ممکن است فرد بگوید:”من ظرف ها را به طور کامل شستم” و در همین حال سر خود را به جهتی حرکت دهد یا لرزشی در سرش دیده شود، این شرایط معمولا جزو شرایط ناسازگار بین گفتار و حرکت شخص است. البته دروغگو های ماهر تر به چنین حرکاتی در خود دقت بیشتری می کنند.

از طرف دیگر افراد هنگام دروغ گفتن تاخیری در حرکات سر خود ایجاد می کنند. مثلا به هنگام جواب دادن سوال ابتدا سر خود را تکان می دهند سپس کلمات را ادا می کنند، در حالی که یک شخص راستگو به طور هم زمان هم حرف خود را می زند و هم سر خود را تکان می دهد.

بی قراری کردن

۳-بی قراری کردن

 یکی از نشانه ها نگام دروغ گفتن فرد بی قراری کردن و بازی کردن با اشیا اطراف است. این بی قراری از انرژی حاصله از ترس فرد از اینکه نکند لو برود، ناشی می شود. با آزاد شدن این انرژی شخص تمایل پیدا می کند با اشیا اطرافش مثل صندلی،اشیا کوچک و انگشتان خودش مدام بازی کند.

انعکاس حرکات مخاطب

۴-انعکاس حرکات مخاطب

مردم به طور طبیعی هنگامی که دارند با کسی رو در رو ارتباط بر قرار می کنند، سعی می کنند در مکالمه خود حرکات همدیگر را تا حدودی تقلید کنند. این پدیده انعکاس حرکات مخاطب نام دارد. مردم معمولا از این روش برای ایجاد صمیمیت بیشتر و همدلی ایتفاده می کنند. در هنگام دروغ گفتن چنین حرکاتی در بدن فرد کاهش چشمگیری پیدا می کند. مثال زیر علامتی در انعکاس حرکات است که نشان دهنده یک چیز غیر معمول در مورد شخص سخن گوست.

جهت تکیه دادن فرد مهم است. یک شخص راستگو هنگام صحبت با شما به جهتی موافق و هم سو با شما تکیه می دهد، حال آن که یک شخص دروغ گو در جهتی مخالف و به عقب تکیه خواهد داد که در واقع نشان دهنده آن است که شخص علاقه ای ندارد اطلاعات صحیح در اختیارتان قرار دهد. البته تکیه در جهت مخالف می تواند نشان دهنده آن باشد که شخص به صحبت های شما علاقمند نیست.

به گلوی شخص دقت کنید.

۵-به گلوی شخص دقت کنید.

شخص ممکن است دائما گلوی خود را صاف کند.صاف کردن گلو می تواند به شکل قورت دادن آب دهان نیز باشد. این اعمال به آن دلیل است که هنگام دروغ گفتن به علت استرس وارده، بدن آدرنالین ترشح می کند. آدرنالین تا حدی جلوی فعایت غدد بزاقی را گرفته و تولید بزاق در دهان کاهش می یابد. زمانی که همان مقدار اندک بزاق تولید می شود شخص آن را قورت می دهد و هنگاهی که غده بزاقی ترشحی ندارد شخص گلوی خود را صاف می کند.

به نفس کشیدن فرد دقت کنید

۶-به نفس کشیدن فرد دقت کنید.

یک شخص هنگام دروغ گفتن سریع تر از حالت معمول تنفس می کند و معمولا به این شکل دیده می شود که تعدادی تنفس سریع و به دنبال آن یک نفس عمیق می کشد. این پدیده نیز به علت در استرس قرار گرفتن فرد و افزایش ضربان قلب و به دنبال آن افزایش نیاز به تهویه در بدن به وجود می آید.


به حرکات دیگر بخش های بدن دقت کنید.

۷-به حرکات دیگر بخش های بدن دقت کنید.

به دست ها، بازو ها و پاهای فرد نگاه کنید. در حال عادی شخص تمایل دارد در حالتی راحت و ریلکس اندام های خود را قرار دهد. اندام های خود را باز میگذارد و آنها را جمع نمی کند. در شخص دروغگو این اندام ها به نظر جمع شده و عضلات در انقباض نسبی قرار می گیرند. دست های شخص ممکن است به سمت صورت، گوش ها یا پشت گردن حرکت کنند و آنها را لمس کنند. دست به سینه نشستن، زانو روی زانو انداختن و حرکاتی از این قبیل نشان دهنده عدم تمایل فرد به دادن اطلاعات صحیح است.

دروغگو ها تمایلی به انجام دادن حرکات ریز با دستان خود ندارند، مثلا از اشاره کردن با نوک انگشت می پرهیزند، یا مثلا در حالت عادی شاید شخص نوک انگشتانش را در کنار هم قرار داده (به شکل مثلث) یا آن ها را زیر چانه قرار دهد که علایمی از تفکر است اما شخص دروغگو از انجام این چنین حرکات می پرهیزد.

به پنجه های دست نگاه کنید. دروغگو ها شاید نوک انگشتان خود را از لبه میز آویزان کنند و تا مدت ها به آن توجهی نداشته باشند تا آنکه نوک انگشتشان سفید رنگ می شود.

رفتار های خودآرایی و آراستن در آنها زیاد دیده می شود مثل مرتب کردن موها به طور دائم هنگام صحبت، تنظیم کردن گره کراوات، ور رفتن با دکمه پیراهن و …

البته همیشه در ذهن داشته باشید که نشانه فوق الذکر را در افراد عصبی هم می توان یافت و همیشه دال بر دروغگویی فرد نیست.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *