چگونه دروغ را تشخیص دهیم؟(قسمت اول)

با نگاه کردن به چهره ی افراد می توانید بفهمید که آیا آن شخص در حال دروغ گفتن هست یا نه. که این امر به شما کمک شایانی می کند که تشخیص دهید که آیا می توانید به او اعتماد کنید. در دادگاه ها هیئت ژوری از این روش استفاده می کنند که مجرمان را بتوانند تشخیص دهند، پلیس ها و قضات هنگام بازجویی از مجرمان چنین روش هایی را به کار می گیرند. برای استفاده از چنین تکنیک هایی شما باید بتوانید حرکات ریز چهره و بدن را تشخیص دهید، حرکاتی که اکثر مردم آن ها را نادیده می گیرند و به آن ها دقت نمی کنند. کمی تمرین نیاز دارد اما داشتن چنین مهارتی شاید برای خیلی ها جذاب باشد. برای شروع با ما در این مقاله همراه باشید.

روش اول : تشخیص دروغ در چهره و چشم ها

حرکات ریز را نگاه کنید.

۱-حرکات ریز را نگاه کنید.

حرکات ریز و کوتاه چهره حرکاتی هستند که در کسری از ثانیه بر چهره فرد ظاهر می شوند و سریعا ناپدید می شوند. شاید بعضی از افراد به این حرکات حساس باشند اما با تمرین به راحتی هر کسی می تواند چنین حرکات ریزی را تشخیص دهد. معمولا در کسی که در حال دروغ گفتن است این حرکات نوعی استرس را در چهره فرد ایجاد می کنند، به این شکل که ابرو های فرد به سمت بالا و به سمت مرکز پیشانی کشیده می شوند و خطوطی را بر روی پیشانی ایجاد می کنند.

لمس بینی و پوشاندن دهان.

۲-لمس بینی و پوشاندن دهان.

انسان ها هنگام دروغ گفتن تمایل دارند بینی خود را بیش از حد معمول لمس کنند، شاید این به خاطر افزایش سطح آدرنالین در خون هنگام دروغ گفتن باشد که موجب خارش بینی می شود. هم چنین در حال دروغ شخص سعی می کند دهان خود را با دست یا جسم دیگری پوشش نسبی دهد. اگر در لب ها لرزش دیدید یا اگر شخص لب های خود را حین حرف زدن غنچه می کرد این نشان دهنده استرس وی است.

به حرکات چشم شخص دقت کنید.

۳-به حرکات چشم شخص دقت کنید.

شما با دقت به حرکات مردمک چشم می توانید بفهمید که آیا شخص در حال به یاد آوردن مطلبی در ذهنش است یا دارد آن مطلب را به دروغ بازسازی میکند. وقتی شخصی دارد مطلبی را به یاد می آورد مردمک های چشمانش به سمت بالا و راست(در افراد راست دست) و یا بالا و چپ(در چپ دست ها) حرکت می کنند. در هنگام دروغ گفتن این حرکات برعکس می شوند. هم چنین افراد حین دروغ گفتن تمایل دارند بیشتر از حد معمول پلک بزنند. این مورد در آقایان شایع تر از خانم هاست. مالیدن چشم ها نیز می تواند از دیگر نشانه های دروغ باشد.

پلک ها را نگاه کنید. پلک زدن ها در فرد در حال دروغ گفتن غیر معمول می شود. مثلا ممکن است بیش از حد معمول پلک ها بسته بمانند. البته در این مورد شما باید قبلا پلک زدن نرمال آن شخص را دیده باشید. اگر انگشتان و دست های فرد هنگام حرف زدن به سمت چشمانش رفت، این نیز می تواند نشانه ای دیگر از انکار حقیقت توسط آن شخص باشد.

با این حال حرکات چشم شاید نتوانند کمک شایانی به شما در تشخیص دروغ کنند. انواع حرکات را باید مد نظر قرار دهید. دانشمندان می گویند گاهی حتی خیره ماندن شخص به یک ناحیه از محیط می تواند دال بر دروغ گویی فرد باشد.

ارتباط چشمی نمی تواند معیار خوبی برای تشخیص دروغ باشد.

۴-ارتباط چشمی نمی تواند معیار خوبی برای تشخیص دروغ باشد.

بر طبق عقیده بسیاری از مردم قطع کردن ارتباط چشمی حین صحبت کردن معیاری از دروغ گویی شخص است اما باید بدانید افراد هنگام فکر کردن به چیزی هم ممکن است به طور ناگهان ارتباط چشمی خود را با شما قطع کنند تا بتوانند روی مطلب مورد نظر تمرکز کنند. افراد دروغ گو از این مورد استفاده کرده و سعی می کنند با برقراری ارتباط های چشمی طولانی تر اعتماد مردم را جلب کنند تا ثابت کنند حرف آن ها راست است.

روش دوم : تشخیص دروغ با پاسخگویی های کلامی

ارتباط چشمی نمی تواند معیار خوبی برای تشخیص دروغ باشد.

۱-به صدای شخص دقت کنید.

صدای شخص هنگام صحبت کردن با شما می تواند نشانگر خوبی از دروغ باشد. ممکن است شخص هنگام حرف زدن به طور غیر معمول ناگهان سریع تر یا کند تر صحبت کند، ممکن است فرکانس صدایش افزایش یابد یا لرزش در گفتار او حس شود، لکنت زبان یا من من کردن بیش از حد از دیگر نشانه های دروغ گفتن وی می تواند باشد.

به اطلاعات و نکات اغراق آمیز توجه کنید.

۲-به اطلاعات و نکات اغراق آمیز توجه کنید.

ممکن است شخص اطلاعاتی بیش از حد و با جزییات دقیق را بیان کند. مثلا می گوید ” مادر من در فرانسه زندگی می کند، به نظرت جای قشنگی نیست؟،تو از برج ایفل خوشت می آد؟ پاریس شهر خیلی تمیزیه…” چنین اطلاعات دقیقی به طور معمول ذهن را به این سمت هدایت می کند که شاید آن فرد در حال خالی بندی است!

عکس العمل های احساسی فوری.

۳-عکس العمل های احساسی فوری.

اگر شما سوالی از آن شخص بپرسید و او بلافاصله بدون کمترین مکثی جوابتان را داد به احتمال زیاد در حال دروغ گویی است. این معمولا به این دلیل است که شخص قبلا چنین سوالی را از جانب شما در ذهن خود پیش بینی کرده و جواب خود را در همان لحظه در ذهن دارد.

در حالت دیگر ممکن است شخص محدودیت های زمانی را در گفتار خود رعایت نکند. مثلا می گوید “من امروز از ساعت ۵ صبح تا ۵ بعد از ظهر کار می کردم.” در این مثال شخص به طور غیر واقعی دو زمان از شبانه روز را انتخاب کرده و از آن صحبت می کند.

وقتی از او سوال می پرسید به عکس العمل های وی دقت کنید.

۴-وقتی از او سوال می پرسید به عکس العمل های وی دقت کنید.

معمولا وقتی فردی جواب سوال شما را با حرف راست می دهد ترسی از آن ندارد که بخواهد عکس العمل غیرمعمولی نشان دهد، چون در حال گفتن حقیقت ماجراست، اما یک شخص در حال دروغ گفتن شاید به لاک دفاعی فرو رود،حالت پرخاشگرانه به خود گیرد، از جواب دادن طفره برود و…

یک شخص راستگو پس از جواب خود اطلاعات جزیی تر و مفید تری را در اختیارتان می گذارد اما یک شخص دروغ گو در همان حال که در حال پیدا کردن اطلاعات بیشتری برای گفتن به شماست، گاهی حین صحبت های خود دوباره جملات تکراری قبلی را تحویل شما می دهد.

اگر آن شخص جواب سوال شما را با اندکی تاخیر داد، شاید در ذهن خود مشغول پردازش اطلاعاتی است که می خواهد آن را مطابق میل خود . به دور از حقیقت در اختیارتان بگذارد. به تاخیر های کلامی دقت داشته باشید. اما این نکته در بین همه افراد صادق نیست.

نحوه استفاده از لغات و عبارات.

۵-نحوه استفاده از لغات و عبارات.

چند نشانه وجود دارد که از کلمات شخص ناطق می توان به دروغ وی پی برد. این نشانه ها عبارت اند از:

تکرار عینی جملات سوالی که از او پرسیدید

تکنیک های تدافعی کلام، مثلا از شما می خواهد سوال خود را دوباره تکرار کنید، یا مثلا می گوید” آفرین! چه سوال خوبی!” یا استفاده از عباراتی مانند “اساسا…”، “آنچه اتفاق افتاد این بود که…” ،”جواب این سوال ساده است…”،”بستگی به این دارد که …”، ” این اطلاعتو از کجا پیدا کردی؟…” یا جملاتی از این قبیل.

شاید گاهی هنگام دروغ گفتن آنقدر مبهم سخن بگویند که شما مفهوم حرفشان را متوجه نشوید. شاید یک جمله را ناقص رها کرده و به سراغ جمله بعدی خود بروند.

استفاده از شوخی و کنایه در حرف هایشان تا از بحث اصلی طفره بروند.

حتی گاهی در جواب سوال شما آنقدر سریع عکس العمل نشان می دهند تا سعی کنند شما به چیزی شک نکنید. مثلا شما می پرسید”آیا اتاقت را خوب تمیز کردی؟” و او سریعا جواب می دهد:”بله اتاقم را خوب تمیز کردم”

استفاده از کلمات تکراری برای قانع کردن شما

۶-اگر شخصی در گفتن مطلبی در حال دروغ گفتن باشد، وقتی از او میخواهید که آن مطلب را دوباره برای شما تکرار کند، او عینا از همان کلمات صحبت های قبلی خود استفاده می کند، زیرا به نظرش و در ذهنش این گونه تصور می کند که این کلمات برای شما قانع کننده هستند.

عوض کردن بحث.

۷-عوض کردن بحث.

این یک راه هوشمندانه در افرادی است که سعی در گول زدن شما دارند. با عوض کردن بحث به طور ناگهانی حواس شما را از صحبت اصلی پرت کرده و ذهن شما را منحرف می کنند. مثلا میان یک بحث می گویند ” عه موهاتو تازه کوتاه کردی؟ چقدر بهت میاد!”

این افراد هنگام صحبت و عوض کردن بحث تمایل دارند از شما تعریف و تمجید کنند. دروغ گویان می دانند که مردم از چنین تعریف و تمجید هایی خوششان می آید و آنها نهایت استفاده را از چنین نقطه ضعفی می کنند. به چنین افرادی حین صحبت کردن چنین شانسی را ندهید و حتی نگذارید به راحتی بحث را عوض کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *