چگونه دروغ تشخیص دهیم؟(قسمت سوم)

در قسمت قبلی یاد گرفتیم چگونه از طریق حرکات بدن افراد دروغگو را تشخیص دهیم . لطفا آخرین قسمت را با ما همراهی کنید .

روش چهارم : کشف دروغ با بازجویی

دقت داشته باشید

۱-دقت داشته باشید

بسیار مهم است که مشاهده تمام علایم گفته شده در بالا را در غالب مجموعه ای از علایم هم خوان با هم به کار بریم، نه اینکه فقط با دیدن یکی از معیار های بالا بگوییم:” خب این شخص دروغ می گوید!” اگرچه ممکن است با دیدن علایم فوق به نظر برسد شخص دروغگو را پبدا کردیم، اما شاید این علایم ، نشانه هایی از دروغ نباشد بلکه نشانه ای از احساس خجالت، ناراحتی، یا حس فروتنی باشد. یک شخص مضطرب می تواند علایم و نشانه دقیقا مشابه با آنچه گفته شد داشته باشد، و به این ترتیب به عنوان دروغگو تلقی شود. پس افتراق این ها مهم است.

به واکنش های کلامی دقت کنید

۲-وقتی در حال ارزیابی حرکات بدن، واکنش های کلامی،و دیگر عوامل اشاره کننده به دروغ هستید، معیار های زیر را مد نظر داشته باشید:

آیا شخص به طور عری فردی مضطرب است یا اینکه فقط به خاطر شرایطی که الان در آن قرار گرفته اضطراب دارد.

آیا عوامل فرهنگی هم دخیل هستند؟ شاید در فرهنگ یک جامعه یک رفتار منطقی باشد اما همان رفتار در جامعه ای دیگر به عنوان نشانه ای از دروگویی به نظر برسد.

آیا شما به طور شخصی با این فرد مشکل ندارید؟مراقب باشید مشکلات شخصی شما روی قضاوتتان تاثیر نگذارد و به اشتباه فردی را دروغگو در نظر نگیرید.

آیا آن شخص به عنوان فردی دروغگو قبلا شناخته می شده است؟ تاریخچه رفتاری وی مهم است.

آیا اصلا شما در تشخیص نشانه های عنوان شده مهارت کافی را دارید؟ شما باید به تدریج و با کسب تجربه قادر به تشخیص چنین نشان هایی شوید.

طوری رفتار کنید که فرد متوجه نشود شما به آن شک کردید

۳-هنگام مصاحبه با شخص مورد نظرتان جو را طوری ایجاد کنید که آن فرد متوجه نشود که شما به وی مشکوک هستید و آرامش را در فضا ایجاد کنید.

وقتی سوال می پرسید خود را از خود راضی یا با دیگر رفتارهای تند نشان ندهید که مبادا آن شخص هنگام جواب دادن به پرسش های شما گارد بگیرد. به این شکل به طور مناسب تری رفتار های وی را می خوانید.

4

۴-رفتار هایی را که فرد در حالت عادی دارد بشناسید و مد نظر قرار دهید تا متوجه شوید که هنگام مصاحبه با وی آیا تغییری در رفتار وی نسبت به قبل پیدا شده است یا نه.

اگر از قبل با وی برخوردی نداشتید و او را به درستی نمی شناسید سعی کنید با پرسیدن سوالهایی از نوع شخصیت وی مطلع شوید. این افراد معمولا سوال های پایه ای راجع به شخصیتشان را به راستی پاسخ می دهند. در حالت دیگر اگر او را به درستی می شناسید با پرسیدن سوال هایی که جوابشان را میدانید او را مورد سنجش خود قرار دهید.

جواب غلط دادن

۵-به طور معمول افراد دروغگو هنگام پاسخگویی به سوالات شما جواب هایی را می گویند که واقعا راست هستند اما جواب واقعی آن سوال شما نیستند!

مثلا شما از وی می پرسید: “آیا تا به حال دست روی همسرت بلند کرده ای؟” و او پاسخی مشابه این می دهد:”من همسرم را دوست دارم” در چنین مواقعی شخص سعی می کند که با جواب هایی دیگر از پاسخگویی به سوال اصلی طفره برود.

از شخص بخواهید که داستان خود را دوباره بازگویی کند.

۶-از شخص بخواهید که داستان خود را دوباره بازگویی کند.

اگر شما واقعا مطمئن نیستید که داستان وی چقدر به حقیقت نزدیک است، از آن شخص بخواهید که مطلب خود را چند بار دیگر برایتان تکرار کند. معمولا گفتن مطلب ساختگی توسط آن شخص آن هم چندین بار مشکل است و شما در این گفته ها احتملا تناقضی خواهید یافت که دال بر ساختگی بودن مطلب است. همین طور می توانید به او بگویید که داستان خود را به شکل عقب گرد تعریف کند، که در این حال حتی برای یک دروغگوی حرفه ای هم سخت است ک بتواند داستان خود را بدون تناقض تکرار کند.

هنگام صحبت با او جوری به وی خیره شوید که انگار می دانید او در حال لاف زنی است.

۷-هنگام صحبت با او جوری به وی خیره شوید که انگار می دانید او در حال لاف زنی است.

در این حالت اگر واقعا در حال دروغگویی باشد بسیار سریع اعتماد به نفس و قاطعیت کلام خود را از دست می دهد، حال آنکه اگر در حال گفتن حرف راست باشد، در مقابل شما با عصبانیت یا ناراحتی موضع خواهد گرفت.

از سکوت استفاده کنید.

۸-از سکوت استفاده کنید.

برای یک شخص لاف زن که در حال دروغگویی است بسیار سخت است که لحظاتی از صحبت ها را ساکت بماند و سعی می کند در این لحظات سکوت را با حرف های خود پر کند. اگر شما سکوت اختیار کنید در واقع به حرف های وی هیچ عکس العملی نشان نداده اید، در این حالت آن شخص به طور مداوم به حرف های خود ادامه خواهد داد، حتی وقتی که سوالی هم از او نپرسیده اید. همیشه در این مواقع شنونده بودن بهتر است.

دروغگو ها سعی می کنند که ذهن شما را بخوانند و فیدبکی از جانب شما دریافت کنند. شما با سکوت خود قاطعیت را از سخنانش می گیرید و شخص اعتماد به نفسش را از دست می دهد.

داستان را از ابتدا تا انتها بررسی کنید و به حقایقی که در پس زمینه ی صحبت های آن شخص وجود دارد پی ببرید.

۹-داستان را از ابتدا تا انتها بررسی کنید و به حقایقی که در پس زمینه ی صحبت های آن شخص وجود دارد پی ببرید.

یک دروغگوی حرفه ای شاید شما را متقاعد کند که حرف های وی صحیح است و نیاز به بررسی بیشتر ندارد. اما شما تسلیم نشوید و تا جایی که ممکن است برای پی بردن به صحت و سقم مطالب گفته شده تفحص کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *