چگونه دختر دانشجو، گنج بزرگ را کشف کرد؟

در پاییز سال ۹۳ وقتی یکی از دانشجویان رشته باستان‌شناسی دانشگاه تهران در خیابان مولوی تهران قدم می‌زد، در حفاری‌های اداره فاضلاب چند تکّه سفال تاریخی پیدا کرد و این شروعی بود برای یک کشف بزرگ…

بعد از این اتفاق، کارشناسان میراث فرهنگی از این مکان بازدید کردند و یک فصل کاوش علمی درآن‌جا انجام دادند. در طول این کاوش اشیاء مختلفی از جمله ظروف سفالی و اجاق و خاکسترهای اجاق به‌دست آمد اما مهم‌ترین کشف آن‌ها، یک اسکلت هفت‌هزارساله بود! اسکلتی مربوط به یک زن ۳۰ ساله که احتمالاً مسافری از شهرری (با بهتر بگوییم تپه چشمه علی*) بوده و با توجه به آزمایش‌ها مشخص شد به‌خاطر عفونت در کتف مُرده‌است. اما متخصصان چگونه می‌فهمند این اسکلت متعلق به زن است؟ در نگاه اول و قبل از انجام آزمایش‌های تخصصی، ما می‌دانیم استخوان بخش‌هایی از بدن زنان و مردان از نظر حجم و اندازه با یکدیگر متفاوت است. مثلاً استخوان کتف در مردان و استخوان لگن در زنان بزرگتر است. از این روش، متخصصان می‌توانند حدس بزنند اسکلت متعلقر به زن است یا مرد.


نمایی از اسکلت بانوی هفت‌هزارساله

این عکس نمایی از اسکلت بانوی هفت‌هزارساله در محل کشف است:

باستان‌شناسان بخاطر آسیب‌دیدگی و سن زیاد این اسکلت، نتوانستند آن‌را به‌طور کامل از خاک جدا کنند به همین دلیل بعد از حفاری با استفاده از فنون تخصصی و پیچیده اسکلت را به‌همراه قسمتی از خاک، از زمین جدا کردند و برای مدتی در موزه ملی ایران به نمایش گذاشتند.

نمایی از اسکلت بانوی هفت‌هزارساله

همچنین کارشناسان با کمک روش‌های مستندنگاری و نرم‌افزارهای رایانه‌ای، چهره‌ی این زن را بازسازی کردند. آن‌ها چهره‌ی بازسازی‌شده تا ۹۵٪ با چهره‌ی اصلی مطابقت دارد.

شبیه سازی تصویر بانوی هفت‌هزارساله

در ادامه‌ی این کاوش‌ها، بقایای اسکلت دیگری نیز کشف شد که به همان دوران برمی‌گردد.

یکی از دلایل اهمیت این کشفیات، این است که تا قبل از آن قدیمی‌ترین محوطه در تهران گورستانی در قیطریه بود که سه‌هزارسال قدمت داشت اما این کشفیات، تهران را به یکی از قدیمی‌ترین و باسابقه‌ترین پایتخت‌های جهان تبدیل کرد.

توضیحات:

تپه چشمه‌علی: چشمه‌علی اسم یکی از محوطه‌های باستانی کشورمان است که در شهرری قرار دارد و متعلق به ۷هزارسال قبل است. مشخصات سفال‌های بدست‌آمده در کاوش خیابان مولوی با سفال‌های این محوطه باستانی خیلی نزدیک است؛ به همین دلیل می‌گویند این زن احتمالاً محل زندگیش در آن‌جا بوده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *