چگونه تشکر کنیم

آیا مادرم و پدرت می دانند که چه قدر آن ها را دوست داری؟ … دوستانت چه طور؟ … آ یا دوستت را به خاطرخوبی هایش دوست داری؟ … فکر می کنی خودت چه خویی های داری؟ توقع داری مردم همین جوری دوست داشه باشد یا به خاطر خوبی هایت؟

‏همه ی ما خوبی را دوست داریم. همه ی ما از این که در قلب دیگران جا داشته باشیم، خوشمان می آ ید. ما دوست داریم خوبی هایمان دیده شود. اگر کسی خوبی های ما را به زبان بیاورد، خوشحال می شویم. یادمان باشد که ما هم باید یاد بگیریم درباره ی خوبی های دیگران حرف بزیم.

چگونه تشکر کنیم

کلید اول

فهرست خوبی های فراموش شده

‏برای شروع، لازم است عادت کنی که خوبی های فراموش شده را ببینی. این کار وقتی ممکن می شود که از دیگران انتظار ات زیادی نداشته باشی و هر چیزی را جزو وظایف آن ها حساب نکنی. برای این که بتوانی خوبی ها را ببینی، باید فهرستی از خوبی های تکراری وفراموش شده تهیه کنی. در یک دفترچه یا روی برگه ای، لطف ها و مهربانی های هرکس را فهرست کن. وای! … این دفترچه به ما نشان می دهد که خوبی ها م ا چه قدم زود نادیده می گیریم!

چگونه تشکر کنیم

کلید دوم

کارت تشکر درست کن

‏با دفترچه ات خودت را عادت می دهی تا بتوانی خوبی های اطرافیانت را ببینی و به خاطر بسپاری. حالا نوبت یک رفتار خوب دیگر است! این که بتوانی احساست را با آن ها در میان بگذاری. روی یک کارت زیبا که خودت آن را درست کرده ای، صفت خوب گیرنده و تشکر خودت را بنویس و به او تقدیم کن. مطمئن باش این کارت، برای او ارزش زیادی خواهد داشت.

چگونه تشکر کنیم

کلید سوم

جشن برپا کن !

گاهی لازم نیست منتظر بهانه ای مانند روز تولد کسی باشیم تا جشن بگیریم. خوبی های اطرافیان ما بهترین بهانه برای جشن گرفتن است. جشن هایی که می تواند خیلی هم ساده برگزار شود. مثلآ تو کیک ساده ی خوراکی میان وعده ات را به همراه چای برای مادر آماده می کنی و با هم جشن می گیرید. در این جشن به مادرت می گویی که قدر او را می دانی و می توانی فهرست خوبی هایش را از روی دفترچه ات بخوانی. مثلآ به او می گویی. «شما در برنامه ریزی کلاس های تابستانی خیلی به من کمک کردید مامان!»

کلید طلائی

‏گاهی هم به خوبی های خودت فکر کن. در دفترچه ی خوبی ها، یک صفحه هم برای خودت اضافه کن. خوبی ها و مهربانی های خودت را در این صفحه بنویس. با این کار، خودت را بهتر می شناسی، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنی و خوبی هایت را تکرار می کنی. خوب باش و خوبی ها را فراموش نکن!

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *