چگونه برای آینده خود تصمیم گیری کنیم ؟

Teenagers Smiling in Group Hug --- Image by © Royalty-Free/Corbis


این که چه بخوری، چه بپوشی، کجا بروی، چه کار کنی، چگونه رفتار کنی، چه رشته ای بخوانی، وقتت را چطوم بگذرانی، یا کدام هدف را دنبال کنی، مثال هایی از انتخاب های تو هستند. می بینی که بعضی از تصمیم ها کوچک و کم اثر هستند، ولی بعضی آن قدر مهم هستند که می توانند کل زندگی تو را تحت تاثیر قرام دهند. تصمیم هایی که در گذشته گرفته ای، در وضعیت امروزی تو نقش بزرگی داشته اند و تصمیم هایی که امروز می گیری در آینده ات بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

انواع تصمیم گیری

-تصمیم گیری احساسی : بر مبنای احساساتی مثل ترس ، خشم و شادی صورت میگیرد.

-تصمیم گیرید اجتنابی :با امروز و فردا کردن همراه است .

-تصمیم گیری کورکورانه:فرد اساسا تصمیمی نمیگیرد و فقط تصمیم دیگران را اجرا می کند

تصمیم گیری تکانه ای : بر مبنای هیجان هایی مثل خشم ناگهانی صورت می گیرد .

تصمیم گیری تقدیری : فرد اصلا به ذهنش نمی رسد که خودش می تواند تصمیم بگیرد و همه چیز را به قضا و قدر نسبت می دهد .

تصمیم گیری منطقی : براساس تفکر ، ارزیابی و برنامه ریزی صورت می گیرد و بهترین نوع تصمیم گیری است .

مراحل تصمیم گیری منطقی

مراحل تصمیم گیری منطقی :

۱-فرایند تصمیم گیری از همین لحظه آغاز می شود تعیین و ثشحپص مسثله

‏هنگامی که با یکی از شرایط زیر مواجه هستی، یعنی با یک موقعیت تصمیم گیری روبه رو شده ای! زمانی که:

‏- مشکلی وجود دارد

– از موضوعی نگران هستی

‏- بر سر دو راهی قرار گرفته ای

– آشفته و پریشان هستی

‏- از شرایطی که در آن قرار گرفته ای نا راضی هستی

۲-ارزیابی موقعیت و تعیین هدف

‏حالا می دانی مشکلی وجود دارد که می خواهی آ ن را حل کنی. سپس باید مشخص کنی منظورت از حل مشکل چیست و چه زمانی مشکل را حل شده می دانی. یعنی برای خودت تعریف کنی معیارهایت برای تصمیم گیری موفق و حل مشکل چیست و در چه صور ت از نتیجه راضی خواهی بود.

۳-جست و جو انتخاب های متنوع

در این مرحله به دنبال راه حل ها و انتخاب متعدد باش . اگر در حال گرفتن تصمیم بسیار مهمی هستی که ممکن است مسیر زندگی ات را تعیین کند ، از این مرحله به آسانی نگذر و همه امکانات را در نظر بگیر . هیچ گزینه ای را به دلیل این که از امکان پذیر بودن آن مطمئن نیستی . کنار نگذار . از گزینه هایی که به نظرت بی اهمیت می رسند نیز غافل نشو ، چون ممکن است یکی از آنها بهترین راه حل باشد . برای این کار می توانی.

-بارش فکری کنی

-اطلاعات متفاوت را جستجو کنی

-با مشورت و راهنمایی، راه های متعدد و متنوع بیابی .

-از دیگران کمک بخواهی

۴-انتخاب بهترین گزینه برای عمل

 حالا وقت آ ن رسیده است که تک تک انتخاب ها را بررسی کنی تا بتوانی بهترین گزینه را انتخاب کنی. برای این کار از خودت بپرس ‌اگر این کار را انجام دهم، چه اتفاق هایی ممکن است روی دهد؟ یعنی پیامدهای مثبت و منفی هر یک از گزینه های مرحل قبل را ببرسی کن

در تصمیم گیری همواره باید در کنار پیامدهای خوب، بعضی پیامدهای بد را هم بپذیری. اما تصمیم گیری موفق به معنای انتخاب راهی است که پیامدهای خوب آ ن بر پیامدهای بد آن بیارزد .

۵- اجرای تصمیم

بعد از تصمیم گیری، باید مسثولیت آن را بپذیری و بر سر آن ایستادگی کنی. یعنی اجازه ندهی مشکلاتی که سر راهت قرار می گیرند، تو را از مسیر و فدف اصلی منعرف کنند. تا به این جا، هر کام ی که انجام دادی، در حوزه فکر بوده و حالا نوبت اجراست! بهترین تصمیم های جهان تا زمانی که به اجرا در نیایند، هیچ فایده ای نخواهند داشت. فراموش نکن که خیلی ها خوب تصمیم می گیرند اما خوب اجرا نمی کنند (مانند دانش آموزی که برنامه خوب و دقیقی برای درس خواندن دارد ، اما همیشه در اجرای آن به امروز و فردا می اندازد .)

۶- ارزیابی نتایج

پس ازعملی کردن یک تصمیم، باید نتایج آن بررسی و مشخص شود آیا آن تصمیم برای حل مشکل تاثیرگذار بوده است یا نه؟ اگر ارزیابی نتایج حاکی از آن باشد که مشکل تا حد قابل قبولی برطرف شده است و به هدف های مورد نظر رسیده ای، فرایند تصمیم گیری به پایان رسیده است. درغیر این صورت، باید دوباره به مرحله ۴ ‏(انتخاب بهترین گزینه) برگردی و گزینه دیگری را انتخاب کنی. شاید با توجه به تجربه ای که در این فرایند کسب کرده ای، بتوانی گزینه های بهتری را به فهرست انتخاب های اولیه اضافه و این بار یکی از آن ها را انتخاب کنی.

‏اگر پس از همه این تلاش ها نتوانستی از عمده حل مشکل برآیی، می توانی با یک مشاور، روان شناس، یا سایر افراد متخصص در زمینه مور د نظرمشوم ت کنی و از آن ها بخواهی تو را یاری کنند. ولی به خاطر داشته باش که حتی در این حالت هم خودت باید تصمیم نهایی را بگیری و اجرا کنی .

موفق باشی 

 

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

  1. Hanieh گفت:

    سلام مرسی بابت مقاله خوبتون، ممنون میشم اگه در مورد رشته های تحصیلی هم مقاله بزارید

  2. Hanieh گفت:

    رشته های دوره متوسطه

  1. خرداد ۲۳, ۱۳۹۶

    […] تصمیم گیری صحیح در مواقع بحرانی، هنر تحلیل مسائل و تلاش برای رسیدن به تصمیم درست می مونه. اینکار به معنی بیشتر فکر کردن و یا سخت­تر فکر کردن نیست؛ بلکه به معنی بهتر فکر کردنه. تقویت مهارت­های تصمیم گیری درستمی­تونه باعث باز شدن درهای (کنجکاوی فکری) به سمت شما بشه. گرچه این مسیر خیلی هم راحت و درخشان نیست. تصمیم گیری درست نیاز به قوانین زیادی داره. برای این­که توی این مسیر باقی بمونید باید دارای انگیزه و رشد مداوم باشید و توانایی این رو داشته باشید که بتونید توی هر شرایطی صادقانه به خودتون نگاه کنید. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *