چگونه با والدین خود صحبت کنید

اگر احساس می کنید والدینتان بیش از حد حساس هستند یا در اغاز گفتگو احساس بی دست و پایی می کنید . یک برنامه ریزی قبلی داشته باشید واز چند ابزار ارتباطی استفاده کنید تا به شما برای ارتباط با والدینتان کمک کند.

قسمت اول

برای بحثتان برنامه ریزی کنید

شجاع باشید . مهم نیست موضوع چی هست ، بدانید  باری که بر روی شانهایتان احساس می کنید به زودی با مطرح کردن ان با والدینتان کاهش پیدا خواهد کرد. احساس نگرانی ,خجالت  و یا اضطراب نداشته باشید پدر مادرتان همیشه قصد کمک و حمایت از شمارا دارند. همچنین ممکن از بیش از انچه شما فکر می کنید بدانند.

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-2-Version-2

۲نگران عکس العمل ضعیف یا عصبانی شدن والدینتان نباشید.با برنامه ریزی و برقراری ارتباط مناسب  قادر خواهید بود گفتگوی مورد نظرتان را با انها داشته باشید.اگر پدر و مادرتان نگران می شوند به این خاطر است مراقب شماهستند و بهترین ها را برای شما می خواهند.با در نظر گرفتن این مسئله انها بسیار خوشحال می شوند که شما برای حل مشکلات ازانها مشاوره بخواهید.

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-3-Version-2

۳از گفتگو فرار نکنید.بدون مشاوره گرفتن از والدین هیچ مشکلی به سادگی از بین نخواهد رفت.استرس نداشته باشید .باور داشته باشید که والدینتان برای درک شما و حل هر مشکلی که باعث کاهش استرس و نگرانی شما  شود تلاش می کنند.

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-4-Version-2

۴بدانید که چگونه صحبت کنید.شما می خواهید هم باپدر و هم با مادر خود صحبت کنیدیا ممکنه موضوع چیزی باشه که مادر بهتر بتواند کمک کند؟ارتباط شما با هر یک از والدینتان متفاوت است پس باید از خودتان بپرسید صحبت در مورد موضوع مورد نظر با کدام یک از انها مناسب تر است.ممکنه بهتر باشه اول با  هر کدام که ارامتر است صحبت کنید و سپس به کمک او با والد دیگرتان صحبت کنید .بدانید که والدینتان راحتر می توانند با یکدیگر در مورد مسئله ی شما صحبت کنند پس مهم نیست اگر موضوع را ابتدا با یکی از انها در میان بگذارید.البته بهتر است که هر دو انها را وارد بحث کنید.

 

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-5-Version-2

۵برای صحبت کردن یک زمان و مکان را در نظر بگیرید.اگر برنامه  پدر ، مادرتان را بدانید می توانید زمان مناسبی را برای صحبت کردن پیدا کنید.زیرا نمی خواهید در زمانی که انها مشغله فکری در مورد یک ملاقات و یا درست کردن شام را دارند با انها صحبت کنید.مکانی که در ان صحبت میکنید نیز بسیار مهم است و بهتره مزاحم های همچون تلویزیون انجا نباشند.

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-6-Version-2

۶برای تنیجه گیری برنامه ریزی کنید.ممکن است والدینتان چندین پاسخ متفاوت به شما بدهند.برای هر چیزی  برنامه ریزی کنید.در حالت ایده ال شما انتظار دارید گفتگو ان طور که می خواهید پیش برود ولی اگر اینطور پیش نرفت ایرادی ندارد.

  • اگر نتیجه ان چیزی که شما می خواهید نشد می توانید چند کار انجام دهید
  • دوباره با والدینتان صحبت کنید.شاید در یک زمان نامناسب با انها صحبت کرده باشید.اگرانها روز بدی را سپری کرده باشند ممکن است از لحاظ روحی در شرایطی نباشند که با فکری باز به مسائلتان فکر کنندو تصمیم بگیرند.
  • به دنبال یک نیروی حمایتی از خارج باشید.مثلا مادربزرگ و پدر بزرگ و یا والدین دوستانتان یا معلمانتان تا به شما کمک کنند.درخواست کمک از خارج می تواند والدینتان را متقاعد کند.مثلامی توانید از خواهر یا برادر بزرگتان بخواهید که به پدر و مادرتان بگوید همراه شما به مکانی که میخواهید بروید می ایند تا انها مطمئن شوند خطری تهدیدتان نمی کند.

 

قسمت دوم :شروع گفتگو

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-7

۱ آنچه شما می خواهید بگویید را بنویسید .این کار به شما چند نقطه پرش نشان می دهد  همچنین اجازه خواهد داد که افکارتان را سازمان دهی کنید، بنابراین یک حس از چگونگی گفتگو دریافت می کنید

می توانید گفتگو را با چیزهایی شبیه : پدر باید موضوعی را باشما در میان بگذارم که در موردش استرس دارم یا مادر فکر می کنید بتوانم در مورد مشکلی با شما صحبت کنم؟یا پدر مادر من یک اشتباه بزرگ مرتکب شده م به به کمکتان نیاز دارم

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-8

۲ هر روز در مورد مسائل بی اهمیت با پدر و مادرتان صحبت کنید .اگر در حال حاضر با والدینتان ارتباطی که در ان در مورد مسائل روزمره صحبت کنید ندارید از صحبت های کوچک و کوتاه شروع کنید اگر عادت داشته باشید که در مورد مسائل روزمره با انها صحبت کنید برای انها اسان تره که صحبت های شما را بشنوند.

هیچ وقت برای صحبت کردن با والدین دیر نیست حتی اگه با انها در طول سالها صحبت نکرده اید با یک سلام ساده شروع کنید و بگویید من می خواهم به شما اجازه دهم که بدانیم در زندگی ام چه خبر است پدر و مادرتان درک خواهند کرد و ممکن است شروع گفتگو اسانتر شود.

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-9

 

۳اگر شما فکر می کنید   موضوع بیش از حد حساس است و یا می دانید که پدر و مادرتان  به شدت از زمان واکنش نشان می دهند، بهتر است در طول یک دوره صحبت کنید سوال هایی بپرسید تا به پاسخ انها پی ببرید یا سوال هایی که به چیزی که شما می خواهید بگویید اشاره کنند.

aid26155-728px-Talk-to-Your-Parents-Step-10

 

۴بدانید چه نتیجه ای می خواهید بگیرید.اگر ندانید از یک گفتگو چه نتیجه ای می خواهید ممکن نیست که موفق شوید.ازخودتازبپرسید که چه می خواهید. به این طریق می فهمید از چه ابزار هایی باید استفاده کنید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *