چگونه به نوجوان خود کمک کنیم؟

آیا شما به عنوان والدین، فرزندی نوجوان دارید؟دوره بلوغ نوجوانی می تواند یک زمان پر تنش باشد زمانی که با افزایش جر و بحث و یا برخورد با یک کودک قانون شکن و ناهنجار و حتی مسایل جدی تری چون مصرف مواد، و یا خشونت همراه شود. گاهی اوقات نوجوانان می توانند رفتارهای منفی نشان دهتد. به منظور مقابله با این مسائل نوجوانان ، مهم است که با افزایش رابطه مثبت تان با او  ، ارتباط او با مدرسه را بهبود دهید، روابطش را ایمن نگه دارید، پدر و مادر مناسبی برای او باشید ، و مغز نوجوانتان را بفهمید.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-1-version-2

۱ -با همدیگر زمان های مفیدی را بگذرانید. ارتباط بین نوجوان و والدین یا قیم یک عامل محافظ قوی در برابر آسیب مانند ناراحتی عاطفی، رفتارهای پرخطر جنسی و مصرف مواد است.

– برنامه فعالیت های خانواده را  به طور منظم برنامه ریزی کنید« مانند خوردن شام با هم و یا داشتن تفریحات شب. زمانهایی در هفته با نوجوانتان تنها بگذرانید بطوریکه به چهره هم نگاه کنید. بعضی وقت ها در هفته  نوجوان خود را بدون  سایر اعضای خانواده  به شام یا نهار ببرید. به این ترتیب شما می توانید تنها بر روی ارتباط خود با او بدون اینکه دیگران تاثیر منفی داشته باشند تمرکز کنید. سعی کنید وقتی که می گذارید با کیفیت  باشد بطوریکه نوجوان از انجام این  فعالیت ها لذت ببرد. از او بپرسید چه کاری او  دوست دارد انجام هد، و یا پیشنهاداتی مانند : بازی های ویدئویی، خرید، ورزش ، دوچرخه سواری و یا پیاده روی را به او بدهید.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-2-version-2

۲ -از شبکه های اجتماعی استفاده کنید. استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان راهی برای تعامل میان والدین و فرزند به منظور افزایش ارتباط و گسترش رفتارهای اجتماعی و کاهش طغیانگری مورد قبول قرار گرفته است.

– اگر شما یک حساب فیس بوک یا اینستاگرام ندارید اقدام کنید، ابتدا ثبت نام کنید و بعد نوجوانتان را به عنوان یک دوست اضافه کنید. شما می توانید فعالیت های او را بر روی سایت های مختلف رصد کنید، و همچنین پیام های او را بخوانید، و با دیدن عکس هایی که او به اشتراک میگذارد بر او نظارت داشته باشید

-سعی کنید مانع شرم ساری فرزندتان شوید زیرا نوجوانان خیلی نسبت به نگاه دیگران به خصوص همسالان حساس هستند.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-3-version-2

۳ -عشقتان را به او ابراز کنید. نوجوانی که احساس می کند مورد محبت پدر و مادرش است  و در خانواده دوست داشتنی است خود را بیشتر در برابر رفتارهای منفی محافظت  می کند. روی  راههایی که  می تواند نشان دهد او نوجوانی ارزشمند ، شایسته و دوست داشتنی است، تمرکز کنید.

تماس فیزیکی مانند در آغوش گرفتن می تواند یک راه خوب در بیان موثر دوست داشتن به نوجوانان باشد.  البته ، اگر این اعمال برای او چندان خوشایند نیست، شما می توانید روش های دیگر مانند دست زدن به شانه های او را، یا بازی های ورزشی با او امتحان کنید. به او بگویید: “من تو را دوست دارم”، و زمانی که او کاری را انجام می دهد او را تحسین کنید. ویژگی ها و صفات مثبت او را بیان کنید. . چیزهایی  مثل، “من تو را دوست دارم چون در بیان احساساتت راستگو هستی.”

به فرزندتان توجه کنید.  با گفتن این جمله که «من همیشه در کنار تو هستم » از او حمایت کنید.  شما می توانید چیزی شبیه به این جمله را  بگویید، “من می خواهم بدانی که تو می توانی با من در مورد هر چیزی صحبت کنی و من گوش می کنم  و سعی هم  می کنم که کمکت کنم.” با گفتن این جمله  پشتیبانی و راهنمایی خودتان را به او ارائه کرده اید.

– با پختن غذای مورد علاقه او در واقع به او هدیه دهید.

deal-with-difficult-teenagers-step-4-version-2

۴  -سوال بپرسید و علاقه مند به شنیدن پاسخ او باشید.  مطالعات نشان می دهد  که پدر و مادرهایی  که در مورد زندگی فرزند خود آگاه هستند بیشتر احتمال دارد که نوجوانان خوبی تربیت کنند.

سوالاتی بپرسید مانند: “در مدرسه اخیراً چه خبری است ؟” یا، “تصمیم داری چه کاری را انجام بدهی ؟” از اینکه سوال بسته بپرسید که پاسخ یک کلمه ای مانند بلی یا خیر دارد، دوری کنید بپرسید دوری کنید  مانند “مدرسه خوب امروز بود؟” و یا “آیا همه چیز خوب پیش میره؟” نوجوان شما ممکن است به سادگی ، “آره” و یا نه بگوید. سوال بسته باعث می شود مکالمه سریع تمام شود و فاصله میان شما و نوجوانتان افزایش یابد.

سعی کنید بیشتر گوش کنید به جای اینکه سخنرانی کنید. سعی کنید تا زاویه دید نوجوانتان را بفهمید بجای اینکه سعی کنید  او را اصلاح و یا نصیحت کنید. تلاش برای نظارت بر نوجوان از طریق جاسوسی و یا با استفاده از تکنیک های مدار بسته (ردیابی مربوط به تلفن، و غیره) ممکن است آسیب بیشتری نسبت به سود آن داشته باشد. بنابراین از انجام این کارها دوری کنید.

deal-with-difficult-teenagers-step-5-version-2

۵ -اجازه بدهید نوجوانتان فضای خصوصی داشته باشد. دادن فضا به  نوجوان در واقع می تواند در افزایش نزدیکی و ایجاد رابطه مثبت موثر باشد. تحقیقات نشان می دهد که نوجوانان نیاز دارند که حس کنند یک استقلال یا احساس اینکه قدرت انتخاب دارند .

– سعی نکنید ،اگر نوجوان شما نمی خواهند به بحث در مورد چیزی بپردازد فضولی کنید. اجازه دهید که او خودش موضوع را تجزیه تحلیل کند و وقتی که آماده بود  پیش شما بیاید.

deal-with-difficult-teenagers-step-6-version-2

۶ -مشاجره را در خانواده کاهش دهید. تجربه یا مشاهده  دعواهای زناشویی توسط یک نوجوان می تواند به مشکلات رفتاری، علائم افسردگی منجر شود، و همچنین باعث کاهش ارتباط خانوادگی  شود.

-مقابل فرزندانتان دعوا نکنید. هنگام بحث در مورد مسائل خانواده، آرام باشید و صدای خود را بالا نبرید.

ارتباط خود را با مدرسه بهبود ببخشید

deal-with-difficult-teenagers-step-7-version-2

۱ -در فعالیت های فوق برنامه مدرسه شرکت کنید. سعی کنید نوجوانان خود را به شرکت در فعالیت های فوق برنامه تشویق کنید. نوجوانان خود را تشویق کنید که در فعالیت های ورزشی شرکت کنند رفتار های اجتماعی مثل بازی های ورزشی باعث افزایش عتماد به نفس آنها خواهد شد. مطمئن شوید که فعالیت های فوق برنامه فرزندتان سازمان یافته است برای مثال در یک باشگاه تفریحی بعد از مدرسه ممکن است کارهای متفاوتی انجام شود اما در یک تیم ورزشی خاص کارها سازمان یافته تر است. مراقب باشید نوجوان خود را به اجبار وارد تیم ورزشی یا فعالیت فوق برنامه نکنید.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-8-version-2

۲ -انتظارات بالا اما قابل دستیابی را تنظیم کنید. داشتن انتظاراتی بیشتر از توان یک نوجوان دانش آموز باعث کاهش سلامتی و خطرات رفتاری آنها خواهد شد.

-اجازه دهید نوجوانان شما انتظارتان را از عملکرد تحصیلیشان بدانند همچنین نمره ای که از آنها انتظار دارید. مراقب باشید که انتظارات شما بیش از حد بالا یا بیش از حد پایین نباشد مثلا شما می توانید بگویید:” من فکر می کنم شما باید حداقل نمره C را در هر درسی کسب کنید آیا به نظر شما منصفانه است؟ ما می توانیم درباره آن به توافق برسیم؟”

-توضیح دهید که شما از نوجوانتان انتظار دارید که به بزرگترش احترام بگذارد.

deal-with-difficult-teenagers-step-9-version-2

۳ -روابط مثبت بین دانش آموز و معلم را ترویج دهید. این باور دانش آموز که معلم با او منصفانه برخورد می کند می تواند او را در برابر آسیب ها محافظت کند.

-به طور منظم جلساتی را با معلمان بچه ها داشته باشید تا درباره موضوعات مختلف بحث کنید و در صورت نیاز دانش آموزان را در بحث خود مشارکت دهید.

– هرگونه مسئله ای که باعث لطمه زدن به ارتباط بین دانش آموز و معلم شده را بررسی کنید و سعی کنید ارتباط علمی بین آنها را بهبود ببخشید.

deal-with-difficult-teenagers-step-10

۴ -به نوجوان خود کمک کنید روابط سالم با همسالانش را توسعه دهد. تحقیقات نشان می دهد یک عامل مهم در محافظت نوجوانان از درگیر شدن در رفتارهای پر خطر، نزدیکی با همسالان خود در مدرسه است. روابط مثبت در مدرسه با پیشرفت تحصیلی بالاتر مرتبط است.

-مفهوم روابط سالم را که شامل اعتماد، صداقت، پذیرش و وفاداری است را برای نوجوان خود توضیح دهید.

– دوستان شخصی نوجوان خود را بشناسید و با والدین آنها آشنا شوید. از هرگونه ارتباط مشکل ساز با همسالانشان آگاه شوید از نوجوان خود بپرسید که آیا توسط همسالان خود اذیت می شود واز طریق مدیریت مدرسه به این مسائل رسیدگی کنید.

امنیت نوجوان خود را حفظ کنید.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-11

۱ -موارد مضر را در خانه حذف کنید. وجود مواد مضر در خانه با رفتارهای خطرنک نوجوانان مرتبط است.  برای مثال وجود الکل و مواد مخدر در خانه با افزایش مصرف مواد توسط نوجوانان مرتبط است.

الکل و مواد دیگر حتی قرص های تجویزی را از خانه حذف کنید. اگر نوجوان شما سابقه اسیب زدن به خود را دارد اشیائ تیز از جمله چاقو را در دسترس او قرار ندهید. رفتارهای منفی و ناسالم خود را کاهش دهید.

deal-with-difficult-teenagers-step-13

۲ -در موقعیت های خطرناک با او صحبت کنید. صادقانه با نوجوان خود در مورد خطرات رفتارهایی مانند مصرف مواد مخدر و فعالیت های جنسی پر خطر صحبت کنید. اگر شما از صحبت کردن درباره این موضوعات به خاطر ترس یا ناراحتی اجتناب کنید ممکن است فرزند شما اطلاعات نادرستی را از همسالان خود دریافت کند. اطلاعاتی در مورد خطرات مصرف الکل و مواد مخدر به نوجوان خود بدهید.می توانید این طوری شروع کنید: من می خواهم در مورد چیزهایی صحبت کنم که نوجوانان ممکن است انجام دهند و برای انها مضر باشد.

deal-with-difficult-teenagers-step-14

۳ -درمان را در نظر بگیرید. اگر نوجوان شما درگیر رفتارهای پر خطر است مثلا خشن یا منزوی است ممکن است مربوط به سلامتی روانی او باشد درمان روانی می تواند به افراد در تعیین اهداف و توسعه راههای سالم کمک کند.با یک درمانگر صحبت کنید.

والدین تاثیر گذار

deal-with-difficult-teenagers-step-15

۱ -فرزند پروری مقتدرانه. سبک مقتدرانه شامل پذیرش و آزادی است در حالیکه هنوز قوانین و انتظارات واضح و مشخص است. این نوع فرزند پروری با پیشرفت تحصیلی همراه است. در این نوع والدین با فرزندان صمیمی، مراقب و انعطاف پذیر هستند. در صورتی که مرزها و قوانین مشخص شده ولی باز هم حاضر به مذاکره‌اند و در صورت لزوم انعطاف پذیرند.

-نوجوان خود را همانطور که هست بپذیرید و او را برای رسیدن به رویاهایش تشویق کنید.

-والدین مقتدر برای فرزندان خود وقت می گذارند خود را درگیر مسائل آنها می کنند و وقت با کیفیتی را به خانواده اختصاص می دهند.

-از فرزند پروری مستبدانه که با قوانین سختگیرانه و انعطاف ناپذیر همراه است، دوری کنید در این نوع فرزند پروری معمولا سخنانی مانند “حق با من است تو اشتباه می کنی” همراه است. به جای سخت گیر بودن اجازه دهید تا نوجوانتان هم در تنظیم قوانین شرکت کند دلیل قوانین را برای او توضیح دهید فرصتی به او دهید تا ابراز نظر کند. مذاکره و سازش برای رسیدن به یک تصمیم خیلی بهتر است.

deal-with-difficult-teenagers-step-16

۲ -از برخورد قاطعانه استفاده کنید. در این نوع ارتباط پیام بصورت محترمانه و مناسب منتقل می شود.

-از یک لحن مناسب و آرام استفاده کنید.

-در صورت لزوم “نه” بگویید.

-دلایل خود را برای قوانین و اینکه چرا باید باشند توضیح دهید.

-صادقانه در مورد افکار و احساسات خود صحبت کنید مثلا می توانید اینطور شروع کنید”من احساس می کنم عصبانی هستم چون تو بعد از خاموشی بیدار ماندی”

– از رفتارهای نامناسب و خشن دوری کنید چرا که فقط باعث ترسیدن نوجوان می شود.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-17

۳ -مرزها را مشخص کنید. نوجوانان به منظور ایجاد احساس امنیت و اطمینان و کاهش درگیری در رفتارهای پر خطر نیاز به یک ساختار دارند.

-مجموعه ای از محدودیت های واقع بینانه و منصفانه تعیین کنید و به نوجوان بگویید که چه رفتارهایی قابل قبول هستند. به عنوان مثال به نوجوان خود محدودیت های رفت و آمد را توضیح دهید و بگویید که از چه ساعتی به بعد نباید بیرون از خانه باشد.

-اختصاص دادن بخشی از کارهای خانه به نوجوانان باعث تقویت احساس مسئولیت آنها می شود. بنابراین وظایفی را برای آنها تعیین کنید.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-18

۴ جایزه دادن. پاداش دادن به رفتارهای مثبت باعث افزیش این رفتارها و کاهش رفتارهای منفی می شود. وقتی کودک شما کار خوبی انام می دهد یا مثلا نمره خوبی می گیرد می توانید برای او جایزه ای در نظر بگیرید.

-به ویژگی های مثبت او توجه کنید. مثلا در موقع انجام کار خوبی مانند صادق بودن به فرزند خود  بگویید که به او افتخار می کنید این کار باعث افزایش اعتماد به نفس او می شود که برای مقابله با رفتارهای منفی به او کمک می کند.

ذهن نوجوان را درک کنید

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-19

۱ -ریسک پذیری او را شناسایی کنید. تغییرات مغزی در دوران نوجوانی باعث افزایش ریسک پذیری و تمایل به سمت آزمایش مواد مخدر و دیگر کارهای خطرناک خواهد بود. به طور خاص نوجوانان بیشتر به سمت محرک ها کشیده می شوند. گاهی اوقات ممکن است شامل شرایط خطرناکی مانند رانندگی با سرعت و رعایت نکردن قوانین باشد.

aid708956-900px-deal-with-difficult-teenagers-step-21

۲ -با احساسات نوجوان همدردی کنید. تغییرات مغزی در نوجوانان در حال توسعه است بنابراین می توانند واکنش های شدیداً عاطفی داشته باشند. همچنین می تواند باعث رفتارهای منفی از جمله پرخاشگری، خشونت، تنهایی و دیگر احساسات منفی شود.

-سعی کنید زمان نوجوانی خود را به یاد بیاورید چه احساساتی داشتید و چگونه با آنها مقابله کردید.

– به جای اینکه سریعا واکنش نشان دهید در موقعیت های سخت با نوجوان خود همدردی کنید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *