چگونه باهوش تر از وضعیت فعلیمان باشیم؟(قسمت اول)

 

 

آیا تاکنون خودتان را کم هوش تر از افراد دوروبرتان تصور کرده اید؟آیا وقتی که جواب یک سوال را نمی دانید احساس خجالت می کنید؟ هر کسی ممکن است بعضی اوقات احساس کند که هیچ چیز را نمی داند. اگر چه شما نمی توانید هر چیزی را بلد باشید اما ، بدون توجه به میزان هوش و زکاوت شما ، می توانید با تمرکز داشتن بر مهارت هایی که به تقویت هوش و حافظه کمک می کنند ، روز به روز با هوش تر شوید.

قسمت اول:بهبود بخشیدن به توانایی های ذهن خود

حافظه خود را تقویت کنید

۱-حافظه خود را تقویت کنید.

بسیاری از مواردی که به عنوان هوش در نظر گرفته می شود ،به سادگی  در واقع توانایی به یاد آوردن چیز ها و اتفاقات به خوبی می باشد. مشاهده کردن یک چیز و یا حتی توجه کردن به آن کافی نیست. نکته ی کلیدی و مهم به خاطر سپردن آن اطلاعات می باشد. مواردی که می خواهید به خاطرتان بسپارید با آن مواردی که از قبل در خاطرتان دارید به هم وابسته می باشند. ارتباط دادن چیز های جدیدی که می خواهید به خاطرتان بسپارید با آن هایی که از قبل در ذهنتان وجود دارد  راه ساده تری برای به خاطر سپردن در مقایسه با ایجاد موضوع   و یا اطلاعات جدید در ذهن می باشد. تکنیک و روش شما برای ارتباط دادن و وابسته کردن اطلاعات جدید با موارد قدیمی می تواند موثرتر از حفظ کردن موارد جدید باشد. تمرین و تمرین و تمرین کردن و به زودی شما روش های جدید تری برای به خاطر سپردن اطلاعات و نگهداری سریع تر آن ها در ذهن خود پیدا خواهید کرد. اگرچه اولین تلاشتان سخت خواهد بود.

حس کنجکاوی خود را افزایش دهید

۲- حس کنجکاوی خود را افزایش دهید.

چگونه بعضی از مردم زیاد می دانند و اطلاعات زیادی دارند؟ توانایی حافظه خوب و قوی تنها یک قسمت از پاسخ این سوال می باشد. شما همچنین باید کنجکاو باشید . اگر شما به این موضوع راضی باشید که زندگی تان را با دانستن کم و درک اندک محیط  نا آشنای اطرافتان ، ادامه دهید ، آن گاه شما چیز های زیادی را یاد نخواهید گرفت. تلاش جدی برای افزایش حس کنجکاوی خود انجام دهید و این نکته را به خودتان گوشزد کنید که افزایش حس کنجکاوی ، افق دید شما را افزایش خواهد داد و باعث آگاهی بیشتر شما خواهد شد.

به روش های مختلف به ذهن خود تمرین دهید

۳- به روش های مختلف به ذهن خود تمرین دهید.

بیشتر ما در انجام کارهای روزانه خود و کار هایی که به صورت طبیعی انجام می دهیم ، خوب هستیم . خودتان را با یادگیری یک مهارت جدید و یا فکر کردن به طرز متفاوت  ،  به چالش بکشید به هر حال با این کار شما به زودی با هوش تر خواهید شد. چیزی را انتخاب کنید که دوست دارید آن را یاد بگیرید تا انجامش دهید (برای مثال نواختن یک آلت موسیقی) و یا موضوعی که به خوبی از پس آن بر نمی آیید.(برای مثال ریاضیات ) و روی آن موضوع به خوبی تمرکز کنید در ابتدا ممکن است احساس ناراحتی کنید و حتی ممکن است احساس کنید از قبل هم کم هوش تر شده اید ، اما اگر با پشتکار مطالعه کنید و یا تمرین انجام دهید ، اعتماد به نفس بیشتری کسب خواهید کرد و ارتباطات جدیدی در ذهن خود به وجود خواهید آورد.

 

 

 

قسمت دوم: آموزش های دقیق و هوشمندانه تر

با دقت بیشتری درس بخوانید

 • ۱-با دقت بیشتری درس بخوانید.

اگر  هنگامی که معلم و آموزگار و یا معلم خصوصی تان شما را در موقعیتی قرار می دهد که باید پاسخگوی درس باشید ، ویا در در امتحانات عملکرد ضعیفی دارید ، احتمالا شما به اندازه ی کافی درس نمی خوانید.

حتی اگر زیاد درس بخوانید ، بهبود بخشیدن به روش مطالعه تان باعث خواهد شد تا در روند عملکردتان تفاوت زیادی حاصل شود. از این مقالات می توانید در این مقوله کمک بگیرید:

 • -چگونه به طور موثر درس بخوانیم و یاد بگیریم؟
 • -چگونه برای امتحانات درس بخوانیم؟

۲-تکالیف خود را انجام دهید، حتی اگر در مدرسه هستید و سخنران بعدی در آموزشگاه شما خواهید بود. تکالیف برای این هستند که شما درس را تمرین کنید. و مرور مطالب برای این است که شما آن چیزی را که قبلا آموخته اید ، دوباره به یاد بیاورید و برای خودتان مطلب را هضم کنید. زمانی که این دو مورد را انجام دهید در مورد آموختن آن موضوع اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

 • -اکثر مواقع زمان انجام دادن تمرین همان زمان مطالعه نیست به همین خاطر نمی توان آن را جزء مطالعه به حساب آورد. مطالعه کردن در واقع بازتابی از مطالبی است که شما درک کرده اید و در خاطرتان نگه داشته اید.
 • -از به تعویق انداختن ، انجام تمرین هایتان اجتناب کنبد . همچنین از انجام دادن آن در لحظه ی آخر و یا از روی نفر دیگری کپی کردن و نوشتن.این به معنای آموزش نیست.

رعایت این نکات همچنین زمانی که شاغل شوید و بخواهید از معلومات خودتان استفاده کنید  و آن را به یاد بیاورید، به دردتان خواهد خورد.

 • -به خاطر این که صرفا چیزی را یاد بگیرید و امتحان دهید ، درس نخوانید ، این برای شما کارکرد نخواهد داشت. راهی پیدا کنید که علاقمند به آن شوید . آن را برای خودتان جذاب تر کنید که این به شما کمک خواهد کرد که سریع تر یاد بگیرید و بیشتر در خاطرتان بماند.

۳-بسیار بخوانید.

در مورد هرچیزی که انسان از آن آگاهی دارد و در مورد آن مطلب می داند ، در کتاب ها و یا مجلات و یا در اینترنت می توان یافت. یک خواننده ی حریص باشید . و ایده ها و اطلاعاتی که از این طریق به دست می آورید در معرض نمایش بگذارید. اگر خواننده ی کندی هستید ، در نظر داشته باشید که یادگیری به سرعت در خواندن کمک می کند . در طول مطالعه یادداشت برداری کنید و اگر معنی لغاتی را ندانستید آن ها را در       لغت نامه جست و جو کنید.

 • اگر خواننده ی کندی هستید باید این موضوع را قبول کنید که کند خوانی بهتر از سریع خواندنی است که در آن حس درک خود را نسبت به مطالب از دست می دهید. یک زمان مداوم و بی وقفه برای خواندن خود تنطیم کنید و از اطرافیان بخواهید که در این مدت حواس شما را پرت نکنند. کیفیت خواندن را مقدم بر کمیت آن قرار دهید و برای خود اهداف کوچک و جایزه های کوچکی برای تمام کردن قسمت هایی از کتاب ، تعیین کنید.
 • از کتاب خانه به طور مداوم و متوالی بازدید کنید

۴-از کتاب خانه به طور مداوم و متوالی بازدید کنید

و هر کتابی که به نظرتان جالب می آید انتخاب کنید و برارید. موضوع کتاب به اندازه ی نفس عمل خواندن و قرائت کردن مهم نیست . همیشه کتاب های خوبی در دست خود برای خواندن داشته باشید.

تحقیق کنید

۵-تحقیق کنید.

کنجکاوی بدون ابتکار عمل مانند داشتن یک ماشین بدون بنزین است، شما را به هیچ مقصدی نخواهد رساند. خوشبختانه هنگامی که شما اطلاعات خود را به کار می بندید هرگز از موفقیت دور نیستید. هنگامی که لغتی را خواندید که معنی آن را ندانستید آن را در لغت نامه جست و جو کنید. اگر از نحوه ی پرواز هواپیما شگفن زده شده اید ، یک کتاب در مورد آن بخوانید. اگر می خواهید بیشتر درباره ی سیاست بدانید ، یک روزنامه انتخاب کنید و بخوانید. به اینترنت متصل شوید و دنیای اطرافتان را به طور دقیق مورد مطالعه قرار دهید.

 یاد بگیرید که چگونه چیز ها را جستجو کنید

۶-  یاد بگیرید که چگونه چیز ها را جستجو کنید.

اگر شما بدانید که چگونه از مراجع استفاده کنید ، آن گاه از یک موتور جستجو گر اینترنت خواهید توانست از دانش نامه ها  جستجو هایتان را انجام دهید و قادر خواهید بود که به صورت سریع و موثر به اطلاعاتی که می خواهید دسترسی پیدا کنید. توانایی جستجوی موثر به حس کنجکاوی شما قوت خواهد بخشید زیرا که شما  نسبت به توانایی هایتان برای دسترسی به اطلاعات اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید کرد. اگر توانایی جستجوی شما چیزی را به صورت دلخواه رها کند (از بعضی مطالب به سادگی بگذرد ) در این صورت در یک کلاس آموزشی یا دوره  در مورد نحوه ی جستجو کردن بگذرانید. از یک کتابدار یا معلم این سوال را بپرسید و یا به سادگی عمل جستجو را تمرین کنید. و یا این که از کمک اینترنت در این زمینه استفاده کنید.

چیز های مختلف را خودتان کشف کنید

۷- چیز های مختلف را خودتان کشف کنید.

راه های زیادی برای با هوش بودن به جز توانایی های به دست آمده از خواندن کتاب ، وجود دارد. همه ی ما  می توانیم وظایف روزانه خود در کار ، خانه و مدرسه را به صورت هوشمندانه تر انجام دهیم. اگر نحوه ی انجام کاری را نمی دانید ، پافشاری و اصرار کنید تا کس دیگری آن را برای شما انجام دهد و شما نگاه کرده و یاد بگیرید و یا حداقل این که نحوه ی انجام آن را به شما نشان دهد. در بسیاری از موارد شما خودتان با روش جستجو و سعی و خطا کردن نحوه ی انجام آن را  خواهید آموخت. اگر چه این روش زمان بیشتری را نسبت به پرسیدن از دیگری از شما خواهد گرفت اما باعث خواهد شد که روند آن کار  را به خوبی یاد بگیرید و در خاطرتان بماند. مهم تر از آن شما توانایی حل مسئله خود را به جای توانایی حرف شنوی از دیگری بیشتر تقویت خواهید کرد.

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. آذر ۳, ۱۳۹۵

  […] در قسمت قبل  با چند روش که شما  را هوشمند تر از آنچه اکنون هستید، می سازد آشنا شدیم. در این قسمت نیز با چند راهکار عملی دیگر برای افزایش هوشمندی آشنا می شویم: […]

 2. فروردین ۴, ۱۳۹۶

  […] اصلا سخت نیست که بخواین یاد بگیرین که چطور مثل یه آدم باهوش به نظر برسین (حتی اگه واقعا باهوش […]

 3. فروردین ۲۰, ۱۳۹۶

  […] از ما نوجوونها دوست داریم باهوشتر از آنچه که هستیم به نظر بیایم. این طبیعی هستش البته این […]

 4. اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶

  […] چگونه باهوش تر از وضعیت فعلیمان باشیم؟(قسمت اول) […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *