چگونه آی کیو را بسنجید

اگر شما نسبت به میزان ضریب هوشی خود کنجکاو هستید, راهکارهایی وجود دارد که می توانید به آن پی ببرید:

قبل از ادامه دادن مطمئن شوید که هر نتیجه ای که به دست آید مورد قبول شما خواهد بود.

چگونه آی کیو را بسنجید

۱- آیا قبلا مورد آزمایش قرار گرفته اید؟

ممکن است در طول زندگی تان بعضی مواقع مورد آزمایش تست هوش قرار گرفته باشید.درصورتی که تحت آزمایش تحقیقی در باره روح و روان قرارگرفته باشید,نتیجه شماری از این تست ها لزوما به شما داده نمی شود.اما بیشتر مواقع شما از آن ها اطلاع پیدا می کنید و به شما گفته می شود.

-هنگام ثبت نام در ارتش ,اغلب مواقع از افراد تست آی کیو (ضریب هوشی) گرفته می شود تا ببینند که شخص از عهده ی چه کارهایی میتواند برآید.درچنین مواقع شخص می بایستی از مافوقِ خود درخواست کند تا نتایج آن آزمایش را به او بدهد و اورا باخبر بکند.

-اگر شما تجربه افسردگی یا بیماری روانی دارید و یا در رژیم غذایی خود مصرف دارو نیز داشتید ممکن است روانپزشک تان از شما تست آی کیو گرفته باشد.

اگر در مدرسه از شما امتحان استعداد یابی گرفته باشند, ممکن است آن همان تست آی کیو بوده باشد و اگر اکنون بزرگ شده اید می بایستی دوباره آن امتحان را بدهید چرا که آن امتحان برای کودکان متفاوت از بزرگسالان است.

۲-از منابع خود به نفع احسن استفاده کنید.

اگر تست آی کیو قبلا از شما گرفته نشده است , به دنبال تمام منابع در دسترس خود برای این تست بگردید.این منابع می توانند رایگان و یا هزینه بر باشند.این را نیز بدانید که تست های آنلاین خیلی دقیق نیستند.یک روانپزشک تست هایی میگیرد  که انجام آنها به شکل آنلاین امکان پذیر نیست.

-یک مرکز مشاوره محلی ممکن است بتواند از شما تست آی کیو بگیرد .دفترچه تلفن خود را بردارید و یا در صفحات آنلاین اطلاع رسانی به دنبال یک مرکز مشاوره در محل زندگی خود بگردید.

-تست گرفتن یک روانپزشک می تواند  از لحاظ دقت بهتر باشد و نیز مقرون به صرفه باشد.

-هرچند تست های آنلاینی هم وجود دارند اما اینها بیشتر برای سرگرمی است و  راه خیلی منطقی ای نیستند.

  ۳-شرکت در تست

تست های متنوعی وجود دارند.برای دانستن این نکته که چه نوع تستی مناسب شماست,ممکن است بخواهید با یک متخصص مشورت کنید یا تحقیقات دقیقی انجام دهید.

-تستهای رایج عبارتند از:

ماتریس های پیشرونده ریوِن ,مقیاس هوشی بزرگسالانِ وکسلر, تست های اِستنفورد -بینه, و تست های توانایی های شناختیِ وودکاک جانسون و مواردی از این دست.

  ارزیابی ضریب هوشی(آی کیو) بزرگسالان میتواند از سنِ ۱۷ سالگی شروع شود.آی کیو شما در آن سِن با گذشت زمان تغییرِ چندانی نخواهد کرد.

همه ی تست ها مهارت ریاضیات,دایره لغات,مهارت های تحلیلی,مهارت های حل مسئله و حافظه کوتاه مدت شمارا اندازه گیری میکند و این چنین به میزان “هوش کلی” خود پی می برید.

-این تست ها آمارِ مورد اعتماد تری به ما می دهند.باید گفت اگر آی کیو شما ۹۵% باشد ,۳ نمره (بالا یا پایین) بخاطر وجود خطاهای احتمالی مدنظر قرار میگیرد.

روانشناسانِ بالینی عموما از نتایج این تست ها به منظورِ در اختیار داشتن آمار دقیق در اهدافِ پزشکی استفاده می کنند.

نتایج هر نمره ای چه معنی دارد؟

میانگین آی کیو انسان ۱۰۰% است.در هر تستی نمره بین ۸۵ تا ۱۱۵ درصد -با در نظر گرفتن خطاهای احتمالی- ضریب هوشی متوسط را معلوم میکند.

با این که در هر دهه آی کیو انسان ۳ نمره بیشتر می شود اما به طور میانگین ,مقیاس ۱۰۰ در نظر گرفته میشود.

با این حال این صددرصد قطعی نیست و عوامل خاصی می بایست مشخص شوند.

-اکثریت قریب به اتفاق مردم ضریب هوشی بین ۷۰ تا ۱۳۰ دارند.مقیاس های آی کیو تنها یک عدد نیستند, بلکه معمولا درجه بندی شده هستند.این اعداد نشانگر میزان توانایی شناختی هستند.

-آی کیو والدین به دلیل موقعیت اجتماعی و محیط و برخی عوامل دیگر ۱۰ نمره از فرزندان بیشتر است.

 -اگر تست آی کیو رابه صورتِ آنلاین انجام میدهید آنرا تکرار کنید:چراکه اگر به طور حرفه ای تست بدهید خواهید دید که اعداد به هم نزدیک اند و آی کیو واقعی شما جایی میان این دوعدد خواهد بود.

-نمره آی کیو شما ممکن است در هر تست و در هر زمان متغیر باشد ولی در تمامی تست ها نمره به دست آمده تقریبا مشابه است .همانند وقتی که شما خود را وزن می کنید.

مقاله بعدی: مغز خود را تقویت کنید

مغز دختر و پسر چه فرقی دارد؟

 

مقاله بعدی:  حقایقی درباره مغز انسان

حقایقی درباره مغز انسان

 

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. md hassan گفت:

    مطلب خوبی بود. اما باید بدونیم که صرف داشتن آی کیو بالا تضمینی برای موفقیت در زندگی و کار نیست.

  2. laya گفت:

    من هم با نظر md hassan موافقم چون که ادم وقتی ای کیوش پایین باشه در هیچ چیزی موفق نخواهی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *