چه نکاتی را در یادداشت برداری باید رعایت کنیم

یکی از کارهای مهمی که باید هنگام مطالعه انجام بدید نوت برداری یا همون یادداشت برداری هستش . می تونم که اگه این کار را بدرستی انجام ندهید تمام وقتی که گذاشتید هدر رفته. اگر یادداشت برداری صحیحی انجام بدید برای دفعه بعد که به اون مطلب مراجعه می کنید کارتون راحتتر میشه و وقت کمتری می گذارید و فقط به اون نکات مهمی که قبلا نوشتید مراجعه میکنید امتحان کنید .

جملات مهم و کلیدی رو هایلایت کن و یا زیرش خط بکش

۱-جملات مهم و کلیدی رو هایلایت کن و یا زیرش خط بکش

سعی کن از یه ماژیک هایلایت و یا مداد برای این کار استفاده کنی. دنبال جملات مهم بگرد و هایلایتشن کن. از این که زیر جملات در کتاب خط بکشی و یا هایلایت کنی اصلا نگران نباش، این کار باعث میشه تمرکزت بالاتر بره و متن رو با دقت بخونی.

*سعی کن فقط زیر جملات مهم خط بکشی و یا هایلایت کنی، کتابت رو با هایلایت کردن همه ی جملات، نقاشی نکن، چون هایلایت کردن و یا خط کشیدن زیر همه ی جملات بعدا دوباره خوندن متن رو برای تو دشوار خواهد کرد و در نهایت فقط یکه کتاب رنگی رنگی شده خواهی داشت.

*سعی کن کتاب های امانتی از جانب کتاب خونه و یا دوستان رو هایلایت نکنی، این کار رو تنها زمانی انجام بده که و صاحب کتاب باشی.

در کناره های کتاب، نوت برداری کن

۲-در کناره های کتاب، نوت برداری کن

سعی کن خلاصه ی اون صفحه رو در حاشیه ی کتاب بنویسی. سعی کن تا میتونی این جملات خلاصه باشن و یه ایده ی خوب و جامع از کل متن ارائه بدن. حتما در کنار جملات و لغاتی که نمیفهمیشون یه علامت سوال قرار بده که بعدا بتونی از معلمت بپرسی و بعدا راجع بهش با کسی بحث کنی.

*برای مثال میتونی در حاشیه بنویسی:کلید واژه ها، و چند تا کلد واژه متناسب با متن رو بهش اضافه کنی.

*همونطور که گفتم این کار رو فقط میتونی در کتابی بنویسی که مال خودته و نه روی کتابی که متعلق به بقیه هستش.

اگه نمیتونی در حاشیه کتاب بنویسی، نوت هات رو در دفتر یادداشت بردار

۳- اگه نمیتونی در حاشیه کتاب بنویسی، نوت هات رو در دفتر یادداشت بردار

جملاتی که به نظرت جالب و مهم میان و یا ایده های کلی و خلاصه هر چیزی که نمیتونی در کتاب بنویسی رو در دفتر یادداشتت بنویس. همچنین میتونی جزئیاتی از قبیل شماره صفحه و…رو هم به این یادداشت ها اضافه کنی.

*مثلا اگه راجع به درس زیست شناسی داری مطالعه میکنی، ممکنه راجع به یه عنوانی، مثلا عملکرد سلول کلیوی کلید واژه های جالبی رو به دفتر یادداشتت اضافه کنی.

*  همچنین دفتر یادداشتت ممکنه انقد کوچک باشه که فقط برای یه متن کوتاه اختصاص داده باشه، پس میتونی اون رو کنار بزاری و هر وقت خواستی متن مورد نظر رو دوباره مطالعه کنی برگردی و همون دفترچه ی کوچک یادداشت رو بخونی.

خیلی خوبه که یادداشت های مختلف رو بتونی از هم جدا کنی و جدا بنویسی چون این طوری بعدا خوندنش راحت تر میشه

یه لیست از سوالات تهیه کن

۴-یه لیست از سوالات تهیه کن

سوال پرسیدن از متنی که داری میخونی، تو رو تبدی به یه کتاب خوان عالی میکنه. وانمود کن که داری با کتاب به صورت مستقیم صحبت میکنی. درباره ی چیزهایی که واست گیج کننده هستن از کتابت سوال بپرس و سعی کن جوابش رو در خود کتاب پیدا کنی.

*برای مثال ممکنه بپرسی که مثلا این جمله چجوری میتونه ایده ی کلی متن رو به تصویر بکشه. چرا نویسنده از این مطلب برای مثال استفاده کرده? و سوالاتی از این قبیل….

*لیست سوالات رو در دفتر یادداشت متفاوتی بنویس، بعدا میتونی به اونا برگردی و از معلم یا کسی جواب رو بپرسی و یا این که سعی کنی خودت جواب رو پیدا کنی.

یه لیست از لغات غیر قابل فهم پیدا کن

۵-یه لیست از لغات غیر قابل فهم پیدا کن

هر جمله یا لغتی که برات غیر قاب درک هستش رو پیدا کن و در دفتر بنویس. سعی کن از یه دیکشنری یا کتاب رفرنس برای  پیدا کردن معنی این لغات پیدا کنی. این کار بهت در فهم بهتر متن کمک میکنه.

*ممکنه بتونی از دیکشنری های دستی و کوچک هم برای این کار استفاده کنی.

*لیست این لغات هم باید در دفتر جداگانه ای باشن تا بعدا بررسیشون برات راحت تر بشه.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *