چطور یک مهندس شویم

آیا شما هم یک ذهن تحلیل گر دارید و عاشق حل کردن مسائل هستید؟ اگر شما در امر طراحی اشیا و اجسام مختلف مهارت دارید و به فکر کسب درآمد مناسب هستید، مهندس شدن ایده ی خوبی برای شما به نظر میرسد. رشته مهندسی رشته ای بسیار جذاب و شیرین است که به وسیله آن تمامی مرزهای عالم هستی از کوچکترین ذرات تا بزرگترین کهکشانها و ستارگان شکسته میشوند. با ما در این مقاله همراه باشید.

برای مهندس شدن در دوران دبیرستان چه درسی بخوانیم

بخش اول : در دبیرستان
انتخاب رشته: اگر به شغل های مهندسی علاقمند هستید در دوران دبیرستان در رشته علوم ریاضی یا علوم فنی تحصیل نمایید. این رشته ها حاوی دروسی هستند که مقدمات ورود شما را به رشته های مهندسی فراهم میکنند. دروسی مثل فیزیک و شیمی و تمامی مباحث ریاضیات از دروس پایه ی مهندسی اند ، تا میتوانید در این دروس مهارت کسب کرده و به حل تمرین و آموختن هر چه بیشتر آنها اهتمام ورزید.
فعالیت های فوق برنامه: در کنار دروس دبیرستان خود به فعالیت های فوق برنامه مرتبط بپردازید. در اوقات فراقت خود مثلا در تعطیلات تابستان، برنامه ها و مستند های علمی و مهندسی را تماشا کنید. این برنامه علاوه بر اینکه بسیار سرگرم کننده اند، بسیار آموزنده و مفید هم هستند و کلی مطالب جدید میتوانید با دیدن آنها یاد بگیرید. از دیگر کارهای فوق برنامه که میتوانید انجام دهید، تعمیر و باز کردن وسایل برقی خراب است. تعمیر کیس های کامپیوتر، اسپیکرها و … و ایجاد وبلاگ های شخصی.این کار ها برای یک ذهن تحلیل گر که مناسب مهندسی است، بسیار جذاب به نظر می رسد. همین طور میتوانید یک راهنما و مربی که خودش مهندس است داشته باشید که شما را در راه رسیدن به خواسته هایتان کمک کند.
نگران قبول شدن در دانشگاه های خیلی خوب نباشید. همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر شما به رشته مهندسی علاقمند هستید پس در هر دانشگاهی قبول شوید به میل و خواسته خود رسیده اید.
به این فکر کنید که کدام رشته ی مهندسی را بیشتر دوست دارید. همان طور که میدانید رشته های مهندسی یک طیف وسیعی از شغل های متنوع را دارند که شما بهتر است از همین دوران دبیرستان در مورد آنها فکر کنید. از نظر هر شخص هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. مثلا : مهندسی نفت یک شغل با درآمد بسیار مناسب است اما محل فعالیت آن معمولا خارج از شهرهای بزرگ است. مهندسی هوا و فضا بسیار جالب و جذاب است اما شاید فرصت شغلی چندانی را فراهم نکند. همین طور سایر مهندسی ها ، مهندسی کامپیوتر ، برق و … که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.

برای مهندس شدن در دوران دانشگاه چه رشته ای بخوانیم
بخش دوم : در دانشگاه
سال اول دانشکده شاید مهم ترین سال تحصیل رشته مورد نظر باشد. در مورد واحد هایی که بر می دارید دقت کنید. سعی کنید واحدهای عمومی و اختصاصی را متناسب با هم بردارید. درگیر دروس باشید و به تمام دروس آن رشته به به طور متناسب توجه لازم را مبذول بفرمایید.
برخی رشته ها به گونه ایست که همزمان با تحصیل میتوانید یک شغل اداری مناسب آن رشته را در کنارش داشته باشید و از این راه درآمدی هم کسب کنید.
در طول دوران تحصیل سعی کنید دوستان درس خوان و اهل مطالعه ای داشته باشید و همیشه از آنها مشاوره بگیرید. این دوستان میتوانند افراد هم رشته شما در سالهای بالاتر باشند که تجربه بیشتری هم دارند. اگر در درسی مشکل داشتید آن را پشت گوش نیندازید، کلاس های خصوصی بردارید و تا جایی که ممکن است درگیر آن شوید.
یک برنامه درسی مخصوص خودتان تهیه کنید و آن را همیشه همراه داشته باشید. این برنامه میتواند به صورت روزانه یا هفتگی طراحی شود. تمام کارهای ریز و درشت زندگی تحصیلی خود را در آن داشته باشید تا مبادا چیزی از قلم بیفتد. مثلا شاید یک کلاس ارزش و اهمیت بیشتری داشته باشد ، یا واحد بیشتری را به خود اختصاص دهد که در این صورت باید وقت بیشتری را در برنامه خود به آن اختصاص دهید. هم چنین نقاط ضعف و قوت خود را در هر یک از دروس به خوبی بشناسید و یک نوع تعادل را در برنامه بین آنها برقرار کنید.
از همان دوران دبیرستان در مورد رشته دانشگاهی خود و در دوران دانشگاه در مورد زیرشاخه های رشته مورد تحصیل خود تحقیق کرده و راجع به آنها تصمیم بگیرید.
شاید شما از آن دسته از افرادی باشید که استعداد و علاقه زیادی دارند . میتوانید از این استعداد خود استفاده کرده و در دو رشته مجزا همزمان تحصیل کنید. اما به هر حال معایب و مزایای دو رشته ای بودن را هم مد نظر داشته باشید.
پس از گذراندن سال اول و دوم دانشگاه که با سختی هایی همراه است، زندگی شما روی غلتک می افتد و همه چیز دستتان می آید. با مشاور و راهنمای خود مشورت کنید و در سالهای سوم و چهارم کم کم به فکر پیدا کردن شغل متناسب با رشته خود باشید. تحصیل در رشته های مهندسی به شما این امکان را میدهد که در کارخانه های کوچک و بزرگ، شرکت های خصوصی و … مشغول به کار شوید. حتی میتونید با ادامه تحصیل استاد دانشگاه شوید و نیز به کارهای علمی و تحقیقاتی بپردازید.

چطور یک مهندس شویم

بخش سوم : بعد از فارغ التحصیلی
اگر شغلی متناسب با رشته خود پیدا کردید، در باره آن به خوبی تحقیق کنید و خوب آن را بشناسید. مثلا اگر شما مهندس برق هستید میتوانید در یک کارخانه تولید برق شهری مشغول شوید یا اگر مهندس کامپیوتر هستید در شرکت های تولید کننده نرم افزار یا سخت افزار مشغول به کار شوید. در هر حال به خوبی با شغل مورد نظر خود آشنایی داشته باشید.
شاید بخواهید بعد از گرفتن مدرک کارشناسی، مدرک کارشناسی ارشد خود را هم در رشته مورد علاقه خود بگیرید. در چنین مواردی پیشنهاد میشود کلاس های خود را شبانه بردارید و روزها به کار مشغول باشید. مثلا رشته نرم افزار از جمله رشته هاییست که به راحتی میتوانید در آن هم زمان با تحصیل خود کار هم بکنید. شاید کدنویسی و طراحی یک سایت ایده خوبی برای دانشجویان این رشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *